Jump to content

Η Αρχη Ενος Μονομαχοενυδρειου..!


ValeAq

Recommended Posts

Θελω να φτιαξω ενα μονομαχοενυδρειο!

Η μονη μου εμπειρια απο ψαρια ειναι διαβασμα και οι ερωτησεις πολλες!

Αν γραψω κατι "χαζο" να με συμπαθατε! :)

Σκεφτομαι για 30λτ..............θα του φτανουν ή να ανεβω λιγο?

Πρεπει να υπαρχουν ζωντανα φυτα?

Οταν παω για αγορα (εκτος ψαριου αφου διαβασα οτι πρεπει να γινει πρωτα το στρωσιμο) σκεφτομαι να παρω:

Ενυδρειο(με φως)

Φιλτρο (αν καταλαβα καλα απο οσα διαβασα το καλυτερο ειναι το εσωτερικο)

Υγρα φιλτρου

Θερμαντηρας

Θερμομετρο

Χαλαζιακη αμμο (αλλες προτασεις δεκτες)

Τεστ (ποσα και ποια?)

Υποστρωμα (χρειαζεται μονο για τα φυτα?)

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο πελαγωμενος και τα βλεπω βουνο,σιγουρα για τους περισσοτερους αν οχι για ολους

αυτα που ρωταω ειναι παιχνιδακι !

Δεν βιαζομαι...θελω να ξεκινησω σωστα για να μην τρεχω μετα (χρονο-χρημα-αγχος) Οποτε καθε προσθεση,αλλαγη και διορθωση στις σκεψεις μου δεκτες!

Απο καπου πρεπει να ξεκινησω...σας ευχαριστω ολους!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι για 30λτ..............θα του φτανουν ή να ανεβω λιγο? Καλα ειναι,εαν μπορεις περισσοτερα λιτρα ακομα

καλυτερα.

Πρεπει να υπαρχουν ζωντανα φυτα? Ναι,μερικα ευκολα.

Οταν παω για αγορα (εκτος ψαριου αφου διαβασα οτι πρεπει να γινει πρωτα το στρωσιμο) σκεφτομαι να παρω:

Ενυδρειο(με φως) Ναι.

Φιλτρο (αν καταλαβα καλα απο οσα διαβασα το καλυτερο ειναι το εσωτερικο) Φιλτρο ναι,εσωτερικο 'η εξωτερικο αναλογα με τις οικονομικες σου δυνατοτητες.

Υγρα φιλτρου Τι εννοεις υγρα φιλτρου μηπως ετοιμα βακτηρια;

Θερμαντηρας Ναι

Θερμομετρο Ναι

Χαλαζιακη αμμο (αλλες προτασεις δεκτες) Ναι

Τεστ (ποσα και ποια?) ΝΗ3-ΝΗ4,ΝΟ2,ΝΟ3,ΡΗ.

Υποστρωμα (χρειαζεται μονο για τα φυτα?) Υποστρωμα για τα φυτα οχι εαν βαλεις ευκολα.

Θα παρεις και αντιχλωριο.Ψαρι δεν παιρνεις εαν δεν στρωσεις το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

Συμφωνώ με stav !

Φίλτρο αν μπορείς εξωτερικό καλύτερο ,

Λόγω του ότι δεν θα σου πάρει χώρο από μέσα , περισσότερο βιολογικό υλικό , δεν χρειάζεται να βάλεις χέρι μέσα στο ενυδρείο όταν θα του κανεις συντήρηση

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις άμμο δεν χρειάζεται υπόστρωμα. Καλό θα ήταν αν μπορείς να πάρεις και τεστ για τη σκληρότητα του νερού ( gh & kh ) γιατί οι μονομάχοι θέλουν μαλακό νερό ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Θελω να φτιαξω ενα μονομαχοενυδρειο!

Η μονη μου εμπειρια απο ψαρια ειναι διαβασμα και οι ερωτησεις πολλες!

Αν γραψω κατι "χαζο" να με συμπαθατε! :)

Σκεφτομαι για 30λτ..............θα του φτανουν ή να ανεβω λιγο? Καλα ειναι για εναν μονομαχο

Πρεπει να υπαρχουν ζωντανα φυτα? Καλο ειναι να εχει ζωντανα φυτα,μπορεις να βαλεις μερικα ευκολα.

Οταν παω για αγορα (εκτος ψαριου αφου διαβασα οτι πρεπει να γινει πρωτα το στρωσιμο) σκεφτομαι να παρω:

Ενυδρειο(με φως) Σωστα

Φιλτρο (αν καταλαβα καλα απο οσα διαβασα το καλυτερο ειναι το εσωτερικο) Το καλυτερο ειναι το εξωτερικο αλλα στη περιπτωση σου ενα εσωτερικο κανει μια χαρα.Θα πρεπει να εχει χαμηλη ροη γιατι οι μονομαχοι δεν αγαπουν την δυνατη ροη.

Υγρα φιλτρου Μαλλον λες βακτηρια.Ναι θελεις βακτηρια αλλα και αντιχλωριο

Θερμαντηρας Σωστα

Θερμομετρο Σωστα

Χαλαζιακη αμμο (αλλες προτασεις δεκτες) Μια χαρα ειναι η αμμος που λες,αν θες μπορεις να βαλεις και ψιλοκοκο χαλικακι μη ασβεστολυθικο.Ολα αυτα φροντισε να εισαι σε φυσικο χρωμα,μη παρεις δηλαδξ κοκκινο,πρασινο κτλ.

Τεστ (ποσα και ποια?) Τεστ για αρχη θες αμμωνιας,νο2 και νο3

Υποστρωμα (χρειαζεται μονο για τα φυτα?) Υποστρωμα για ευκολα φυτα δεν χρειαζεσε.Ετσι και αλλιως αν βαλεις αμμο απο κατω δεν βαζουμε υποστρωμα.Υποστρωμα μπαινει μονο με ψιλο χαλικακι

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο πελαγωμενος και τα βλεπω βουνο,σιγουρα για τους περισσοτερους αν οχι για ολους

αυτα που ρωταω ειναι παιχνιδακι !

Δεν βιαζομαι...θελω να ξεκινησω σωστα για να μην τρεχω μετα (χρονο-χρημα-αγχος) Οποτε καθε προσθεση,αλλαγη και διορθωση στις σκεψεις μου δεκτες!

Απο καπου πρεπει να ξεκινησω...σας ευχαριστω ολους!

Ακομα μπορεις να παρεις καποιο ξυλο απο το πετσοπ και να δεσεις καποια φυτα που δενονται πανω του.

Διαβασε εδω τα προφιλ των ευκολων φυτων και εδω το προφιλ του μονομαχου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πελαγώνεις με την καμία...αν έχεις την δυνατότητα για διπλάσια λίτρα από αυτά που αναφέρεις θα ήταν το ιδανικό για μονομάχο...Εξωτερικό ή εσωτερικό είναι επιλογή σου ανάλογα την οικονομική δυνατότητα, έχουν τα κατά και τα υπέρ το καθένα...Από την στιγμή που πάρεις ενυδρείο + φίλτρο+θερμοστάτη ψάξε να βρεις μπόλι εκεί στην Αθήνα έχουν πολλά παιδιά να δώσουν(έχουμε κάνει κ θέμα ανά περιοχές, ψάξε κι εκεί) και μετά θα είσαι έτοιμος να βάλεις και τον μονομάχο!Όσο για φυτά όπως αναφέρουν και τα παιδιά παραπάνω υπάρχουν εύκολα που θα σε εντυπωσιάσουν!!! Καλή τύχη και όχι πελάγωμα....το φτιάξιμο για μένα είναι η μαγεία στο χώρο αυτό... ^_^ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα εχουμε και λεμε:

1)Ενυδρειο 30-50λιτρα με φως και θερμοσταστη (απο τι εχω διαβασει πανε πακετο σε αρκετες περιπτωσεις(δινω βαση σε καποια στοιχεια?))

2)Φιλτρο απο τι λετε καλθτερα εξωτερικο

3)Βακτηρια

4)Θερμομετρο

5)Χαλαζιακη αμμο

6)Αντιχλωριο

7)Μπολι απο καποιο συνφοτουμιτη

8)Τεστ NH3,NH4,NO2,NO3,PH,GH,KH & αμμωνιας (εχω διαβασει οχι sticks,δηλ τι θα ζητησω?)

9)Ξυλο

10)Διακοσμητικο (ενα) που ειδα και μου αρεσε μικρο

11)Φυτα α)(απο αυτα που διαβασα απο το ποστ που μου εβαλε ο rastafarian μαρεσει το Bacopa Caroliniana)

β)τα βαζουμε για ομορφια ή για πρακτικους λογους?

ΥΓ: Δεν εχω δει τπτ σε πετσοπ ουτε εχω ακουσει πετσοπαδες,θελω να φτιαξω ενα χαρακτηρα για το χομπι απο εσας που δεν εχετε κερδος και αγαπατε το σπορ! Αυτο σημαινει πως δεν γνωριζω και τα κοστοι!Αν εχετε καποιο καταστημα που σιγουρα θα εχετε κανει ερευνα να κανω την πρωτη μου επισκεψη μου το παραθετετε αν επιτρεπετε αλλιως πμ!

Σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις και σε οσους θα πουν την αποψη τους!

Link to comment
Share on other sites

Αρα εχουμε και λεμε:

1)Ενυδρειο 30-50λιτρα με φως και θερμοσταστη (απο τι εχω διαβασει πανε πακετο σε αρκετες περιπτωσεις(δινω βαση σε καποια στοιχεια?))

2)Φιλτρο απο τι λετε καλθτερα εξωτερικο

3)Βακτηρια

4)Θερμομετρο

5)Χαλαζιακη αμμο

6)Αντιχλωριο

7)Μπολι απο καποιο συνφοτουμιτη

8)Τεστ NH3,NH4,NO2,NO3,PH,GH,KH & αμμωνιας (εχω διαβασει οχι sticks,δηλ τι θα ζητησω?)

9)Ξυλο

10)Διακοσμητικο (ενα) που ειδα και μου αρεσε μικρο

11)Φυτα α)(απο αυτα που διαβασα απο το ποστ που μου εβαλε ο rastafarian μαρεσει το Bacopa Caroliniana)

β)τα βαζουμε για ομορφια ή για πρακτικους λογους?

ΥΓ: Δεν εχω δει τπτ σε πετσοπ ουτε εχω ακουσει πετσοπαδες,θελω να φτιαξω ενα χαρακτηρα για το χομπι απο εσας που δεν εχετε κερδος και αγαπατε το σπορ! Αυτο σημαινει πως δεν γνωριζω και τα κοστοι!Αν εχετε καποιο καταστημα που σιγουρα θα εχετε κανει ερευνα να κανω την πρωτη μου επισκεψη μου το παραθετετε αν επιτρεπετε αλλιως πμ!

Σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις και σε οσους θα πουν την αποψη τους!

Εγω θα εβαζα ενα εσωτερικο φιλτρακι με μικρη ροη,δεν χρειαζεσε εξωτερικο φιλτρο για εναν μονομαχο κατα τη γνωμη μου.

Τα φυτα τα βαζουμε και για ομορφια αλλα και για να αισθανονται τα ψαρια μας καλυτερα αλλα και επειδη βοηθουν στις καλυτερες συνθικες του νερου μας.

Αν εννοεις πλαστικο/πυλικο διακοσμητικο πχ ναυαγια κτλ καλυτερα να μη το παρεις γιατι μετα απο καιρο μπορει να αρχισει να ψεβαφει μεσα στο νερο.Καλυτερα να φτιαξεις κατι με φυσικα υλικα και οχι με ψευτικα.

Απο τεστ παρε υγρα,μια πολυ αξιοπιστη εταιρια ειναι η api αλλα σιγουρα υπαρχουν και αλλες.

Οσον αφορα τα μαγαζια που λες υπαρχουν αρκετα εδω στο φορουμ που ειναι στην ενοτητα των καταστηματων.Πριν πας σε καποιο πετσοπ και πριν απο καθε αγορα θα ρωτας εδω για να σου λεμε τι να παρεις για να μη πετας τα λεφτα σου τζαμπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υγρά τεστ νερού λέγονται , και τους λες ποια!

Υγ μην βάλεις κάτι ψευτικο μέσα! Επειδή είπες για διακοσμητικό!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα ενα εσωτερικο φιλτρακι με μικρη ροη,δεν χρειαζεσε εξωτερικο φιλτρο για εναν μονομαχο κατα τη γνωμη μου.

Τα φυτα τα βαζουμε και για ομορφια αλλα και για να αισθανονται τα ψαρια μας καλυτερα αλλα και επειδη βοηθουν στις καλυτερες συνθικες του νερου μας.

Αν εννοεις πλαστικο/πυλικο διακοσμητικο πχ ναυαγια κτλ καλυτερα να μη το παρεις γιατι μετα απο καιρο μπορει να αρχισει να ψεβαφει μεσα στο νερο.Καλυτερα να φτιαξεις κατι με φυσικα υλικα και οχι με ψευτικα.

Απο τεστ παρε υγρα,μια πολυ αξιοπιστη εταιρια ειναι η api αλλα σιγουρα υπαρχουν και αλλες.

Οσον αφορα τα μαγαζια που λες υπαρχουν αρκετα εδω στο φορουμ που ειναι στην ενοτητα των καταστηματων.Πριν πας σε καποιο πετσοπ και πριν απο καθε αγορα θα ρωτας εδω για να σου λεμε τι να παρεις για να μη πετας τα λεφτα σου τζαμπα.

Αρα καταληγω σε ενα πακετο ενυδριου με εσωτερικο φιλτρο!

Το διακοσμητικο ειναι ενα βραχακι με τρυπα ,στο εστειλα πμ μην φανει διαφημιση!

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος διαφημισης αλλα οπως σου ειπα μη το βαλεις.

Βαλε καμια φυσικη πετρουλα πχ λαβας μαζι με ενα ωραιο ξυλαρακι και μερικα ευκολα φυτα και θα εισαι αρχοντας!

Φιλτρο προσεχε να εχει μικρη ροη η να εχει ρυθμιστη ροης ωστε να μπορεις να τη φτιαξεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μονομάχος θέλει μικρή ροή , υπολόγισε πως θα είναι κ μικρό το ενυδρείο!

Με εξ φίλτρο πάντως γλιτώνεις χώρο μέσα , και όταν πας να το καθαρίσεις να μην βρωμιζει το νερό

Link to comment
Share on other sites

Ας παρω τα βηματα ενα ενα!

Απο τριτη λεω να παρω το ενυδρειο

Προτασεις : 1)Eheim Aquastar 60

Διαστάσεις : 60x30x30

Χωρητικότητα 54 lit

Περιέχει: εσωτερικό φίλτρο Eheim 2008

Θερμοστάτη Jager 50W

1 λάμπα 15W και θερμόμετρο

2)HAILEA 60L

Διαστάσεις: 59x34x49

Χωρητικότητα: 60λίτρων

Φωτισμός: λάμπα 24watt

Φιλτράρισμα: φίλτρο HL-BT400

*Στη συσκευασία συμπεριλαμβάνεται ο φωτισμός και το φίλτρο.

Ποιο προτεινετε?

To 1o ειναι και πιο οικονομικο κατα 5ευρω και αν δεν κανω λαθος διαθετει περισσοτερα πραγματα χωρις να ξερω αν ειναι καλυτερα!

Επισης ειναι απο καταστημα που υποστηριζετε απο το φορουμ μας και ειναι και διπλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Ανεβηκα στα 54-60Λιτρα γτ πιστευω οτι θα ειναι καλυτερα για τον κυριο Ψ. και για λιγοτερα λαθοι ,οι οικονομικες διαφορες ηταν λιγες και με το θεμα χωρου θα βγαλω ακρη πιστευω (με την γυναικα μου οχι,σιγουρα!χαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το 2ο μελλοντικά σου φανεί πιο χρήσιμο ,μήπως σου δίνει περισσότερες δυνατότητες μελλοντικά

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις και τιμες για το καθε ενα?

Σιγουρα το 1ο ειναι καλυτερο και απο εξοπλησμο αλλα και απο μαρκα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΗΕΙΜ / 64 € +2 ΕΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ

ΗΑΙΛΕΑ / 69 €

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο εχει θερμοστατη αλλα δεν εχει καλο φωτισμο.

Το δευτερο δεν εχει θερμοστατη αλλα εχει καλο φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο εχει θερμοστατη αλλα δεν εχει καλο φωτισμο.

Το δευτερο δεν εχει θερμοστατη αλλα εχει καλο φωτισμο.

δεν θα μπορω να βαλω λαμπα 24w στο 1ο?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να αλλαξεις διαφορα για να μπορεσεις να βαλεις πιο μεγαλη λαμπα στο πρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδριο ειναι αυτο -> http://aquariumshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=2276

Το μαγαζι βλεπω εχει τα παντα απο οσα συζηταμε και ειναι και διπλα μου!

Δεν ξερω σε τι να καταληξω γτ πολυ απλα δεν μπορω να φανταστω τα "αυριανα" εμποδια!

Να γυρισω σε κατι μεταχειρισμενο? εχετε να προτεινετε καποιο αλλο καινουργιο ενυδρειο? Ανοιχτος σε ολες τις προτασεις!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πρόβλημα διαστάσεων ?

Εκεί που θα το βάλεις!

το 60x30 ειναι οριακο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...