Jump to content

Η Αρχη Ενος Μονομαχοενυδρειου..!


ValeAq

Recommended Posts

Αμα μπορεις πανε για το eheim, γνωστη μαρκα και νομιζω τα δινει ολα μαζι, επισης το κατι εχει και καποια εγγυηση...

Αρχοντας ο μονομαχουλης....

Ρωτα εδω να σου λυθουν ολες οι αποριες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα μπορεις πανε για το eheim, γνωστη μαρκα και νομιζω τα δινει ολα μαζι, επισης το κατι εχει και καποια εγγυηση...

Αρχοντας ο μονομαχουλης....

Ρωτα εδω να σου λυθουν ολες οι αποριες :)

Προς τα εκει εκλεινα αλλα με εβαλε σε σκεψεις ο rastafarian για τον ανεπαρκει φωτισμο!

Ελπιζω να πεσουν ιδεες και προτασεις και πιστευω θα βρεθει ακρη!

Link to comment
Share on other sites

Αν "παίξεις" με μερικά όμορφα ξύλα και φυτά που απλώνουν στην επιφάνεια, θα καταφέρεις να φτιάξεις ένα ίσως όχι τόσο πράσινο, αλλά εξίσου όμορφο και περισσότερο ατμοσφαιρικό ενυδρείο, ακόμα και με αυτά τα λίγα watt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν "παίξεις" με μερικά όμορφα ξύλα και φυτά που απλώνουν στην επιφάνεια, θα καταφέρεις να φτιάξεις ένα ίσως όχι τόσο πράσινο, αλλά εξίσου όμορφο και περισσότερο ατμοσφαιρικό ενυδρείο, ακόμα και με αυτά τα λίγα watt.

Ειμαι στην αρχη και θα προσπαθησω να ψαξω κατι καλυτερο ,απο τριτη λεω να κανω τσαρκα σε 3-4 μαγαζια γτ μεσω ιντερνετ δεν βγαζω ακρη! Ολα θελουν ψαξιμο γτ προσπαθω να τα κατανοησω!

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να μην βιαστείς, γιατί το ενυδρείο και το φίλτρο μένουν, ενώ ψαράκια μπορεί να αλλαξεις!

Αν μπορείς να πάρεις και μεγαλύτερο ακόμη καλύτερα, μελλοντικά θα έχεις περισσότερες επιλογές !

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να μην βιαστείς, γιατί το ενυδρείο και το φίλτρο μένουν, ενώ ψαράκια μπορεί να αλλαξεις!

Αν μπορείς να πάρεις και μεγαλύτερο ακόμη καλύτερα, μελλοντικά θα έχεις περισσότερες επιλογές !

Σιγουρα εχεις δικιο!

Απλα σκεφτομουν μηπως ειναι καλυτερα να μπω στο χομπι με ενα 30-50αρι ενυδρειο χωρις να του λειπει τπτ

και αργοτερα αφου μπω στην φιλοσοφια και εχοντας στοιχειωδη εμπειρια παω σε κατι μεγαλυτερο

παρα με ενα μεγαλυτερο και να τα βρω σκουρα ακομα και οικονομικα!

Δεν εχω σκεφτει να εχω αλλο ψαρακι ...χρονια ηθελα εναν μονομαχο και ας τους εβλεπα σε πετσοπ στα μαυρα τους τα χαλια και τωρα το αποφασισα,εδω μεσα ειδα την last week οτι σπιτι μονομαχου του μονομαχου δεν ειναι "πλαστικο ποτιρακι"!

Οποτε και αν αποφασισω για μεγαλυτερο νιωθω οτι το μονομαχοενυδρειο θελω να το εχω!

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξέρεις καλύτερα!

Και εσύ θα κανεις αυτό που νομίζεις σωστό για σένα!

Εμείς ιδέες και απόψεις λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι ενα μεγαλο ενυδρειο πχ 100 λιτρων συγχωρει τα λαθη που μπορει να κανουμε και οι παραμετροι στο νερο μας αλλαζουν πολυ πιο αργα σε σχεση με ενα μικρο ενυδρειο 30-50 λιτρων.

Αυτα τα μικρα ενυδρεια θελουν περισσοτερη εμπειρια για να τα κουμανταρεις και να κρατησεις τις τιμες του νερου σταθερες.

Βεβαια ειναι πολλα στη μεση οπως το οικονομικο και ο χωρος.Αυτα τα αποφασιζει αυτος που θελει να ασχοληθει ,δεν μπορουμε να σου πουμε παρε αυτο η το αλλο.:)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειναι καλητερο καπως να δεις απ το ιντερνετ διαφορα ενυδρεια και να πας στο μαγαζι ετοιμος, την εχω πατησει ετσι εγω και εδωσα λεφτα για 100ρι που επερνα 160ρι και αρκετα καλητερο, αυτο γιατι δεν ηξερα ι υπηρχε απο εταιριες και εξοπλισμου κτλπ και το πρωτο που ειδα μου γυαλισε, ενθουσιαστηκα και επεσα στο λαθος, μετα απλα ηθελε μετατροπες, απλα το αναφερω....

Κοιτα και στο αγγελιες εδω, δεν λιγο εως πολυ ιντερνετ και πηγαινε στα μαγαζια ετοιμος....

Για μενα καλητερη αρχη εαν ειναι περιοτισμενα τα χρηματα σου και ο χωρος σου ειναι 80-100 λιτρα αρκει να εχει καλο φωτισμο, εχεις αρκετες αξιολογες επιλογες και ειναι σχολειο το πρωτο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πανω απο 60λτ δεν μπορω να παω!

Οταν ειπα να παω στα μαγαζια ειναι να δω παλι και να μοιραστω τις αποψεις μου με εσας!

Link to comment
Share on other sites

Γειά και από εμένα...

Δες λίγο και αυτό http://www.petsupermarket.gr/4005/προϊόντα/water-home-60x35x40cm-84lt.html

Έχει και λάμπα και θερμοστάτη και φίλτρο. Έχω πάρει το λίγο μεγαλύτερο και τα είχε όλα και είναι σε πολύ καλή τιμή. Είναι της εταιρείας Hagen που βγάζει τα fluval & marina. Είμαι καλύ ικανοποιημένη. Άκόμα και από το τηλέφωνο μπορούν να σου πούν ότι θέλεις.... Οι διαστάσεις αφορούν την γυάλα και είναι χωρίς το κάπάκι. Αν θέλεις έχει και λίγο μικρότερο http://www.petsupermarket.gr/4003/προϊόντα/water-home-60x30x35cm-63lt.html . Προτείνω να τους πάρεις τηλέφωνο για ότι πληροφορία θες και αν σε καλύπτουν να τους επισκεπτείς και να αναφέρεις ότι τους βρήκες από το φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Γειά και από εμένα...

Δες λίγο και αυτό http://www.petsupermarket.gr/4005/προϊόντα/water-home-60x35x40cm-84lt.html

Έχει και λάμπα και θερμοστάτη και φίλτρο. Έχω πάρει το λίγο μεγαλύτερο και τα είχε όλα και είναι σε πολύ καλή τιμή. Είναι της εταιρείας Hagen που βγάζει τα fluval & marina. Είμαι καλύ ικανοποιημένη. Άκόμα και από το τηλέφωνο μπορούν να σου πούν ότι θέλεις.... Οι διαστάσεις αφορούν την γυάλα και είναι χωρίς το κάπάκι. Αν θέλεις έχει και λίγο μικρότερο http://www.petsupermarket.gr/4003/προϊόντα/water-home-60x30x35cm-63lt.html . Προτείνω να τους πάρεις τηλέφωνο για ότι πληροφορία θες και αν σε καλύπτουν να τους επισκεπτείς και να αναφέρεις ότι τους βρήκες από το φόρουμ...

Ειδες? το ειχα δει το site αλλα δεν εγραφε τπτ απο τα παρεμφερη και μ φανηκε τελειως ασυμφορο!

Θα το ψαξω και θα παραθεσω τα χαρακτηριστικα μου συνοδευουν το ενυδρειο!

Σ ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ψαχνω ασταματητα αχαχαχ , καταλαβα οτι τα τεστ για αρχη ειναι ενα απο τα μεγαλα εξοδα!

Μου ειπατε πολλες μετρησεις που πρεπει να γινουν ,βρηκα το Sera aqua-test box το οποιο εχει μεσα : pH, kH, GH, NH3/NH4 , NO2, NO3, PO4, Fe, Cl ή Cu

Στα 50ευρω στο εξωτερικο και στα 80ευρω Ελλαδα! υπαρχει το τεστ box 1 με Cl και το τεστ box 2 με Cu!

Συμφερει καλυτερα κατι τετοιο?καποιο μαγαζι ελλαδα κοντα στην τιμη των εξω? τεστ 1 ή τεστ 2 καλυτερο για μενα?

Link to comment
Share on other sites

Πολλα τεστ που δεν σου χρειαζονται, ψαξε στο ebay για το Api freshwater master kit, 30-35€ και εχει οσα χρειαζεσαι για αρχη, τα υπολοιπα δυσκολο χρειαζωνται συνηθος....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγω οταν εψαχνα τους πηρα τηλ. και το ανακαλυψα.... Αν δεν μπορεις να παρεις τα τεστ ολα μαζι ξεκινα με αμωνιας-νιτρωδη-νιτρικα που ειναι τα βασικα για το κυκλο του αζωτου και μετα κοιτας για τα ph -kh - gh...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με ακρίδα και αν δεν μπορείς οικονομικά, τότε αυτό που λέει η Μαίρη !

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα συμφερει το σετ αλλα απο τι βλεπω τις Api δεν εχει μεσα kh,gh!

Αν ξερετε καποιο μαγαζι που τα εχει εδω ελλαδα κοντα στις εξω τιμες το λετε να μεινει το μπικικινι σε αυτους που προσπαθουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα συμφερει το σετ αλλα απο τι βλεπω τις Api δεν εχει μεσα kh,gh!

Αν ξερετε καποιο μαγαζι που τα εχει εδω ελλαδα κοντα στις εξω τιμες το λετε να μεινει το μπικικινι σε αυτους που προσπαθουν!

Όπως σου είπε ο Ηλίας.

Από την άλλη , το gh και το kh δεν είναι απαραίτητα για την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ψαχνω ασταματητα αχαχαχ , καταλαβα οτι τα τεστ για αρχη ειναι ενα απο τα μεγαλα εξοδα!

Μου ειπατε πολλες μετρησεις που πρεπει να γινουν ,βρηκα το Sera aqua-test box το οποιο εχει μεσα : pH, kH, GH, NH3/NH4 , NO2, NO3, PO4, Fe, Cl ή Cu

Στα 50ευρω στο εξωτερικο και στα 80ευρω Ελλαδα! υπαρχει το τεστ box 1 με Cl και το τεστ box 2 με Cu!

Συμφερει καλυτερα κατι τετοιο?καποιο μαγαζι ελλαδα κοντα στην τιμη των εξω? τεστ 1 ή τεστ 2 καλυτερο για μενα?

Δεν σου χρειαζονται ολα αυτα τα τεστ.Παρε για αρχη αμμωνια,νο2 και νο3 για το στρωσιμο του ενυδρειο και αργοτερα παιρνεις για ph,kh,gh.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου χρειαζονται ολα αυτα τα τεστ.Παρε για αρχη αμμωνια,νο2 και νο3 για το στρωσιμο του ενυδρειο και αργοτερα παιρνεις για ph,kh,gh.

Απο οτι βλεπω παιζουν απο 7-10 ευρω το τεστ εκαστος περιπου 30ε και της Api το σετ εχεις 35ε!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς , "χτύπα" το master kit της API.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...