Jump to content

Η Αρχη Ενος Μονομαχοενυδρειου..!


ValeAq

Recommended Posts

Απο οτι βλεπω παιζουν απο 7-10 ευρω το τεστ εκαστος περιπου 30ε και της Api το σετ εχεις 35ε!

Αν το τεστ τα εχει ολα μεσα και εχει 35 ευρω,τοτε παρτο και μη το συζητας! :P

Απο ebay το βρηκες?Ελλαδα ερχετε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ραστα ερχαιτε, απο Αγγλια περνω για εμενα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ερχετε οπως ειπε και ο Αγγελος,εγω εκανα ενα θεμα στα καταστηματα αν μπορουν να το δοσουν εστω και σε κοντινη τιμη!

Απο κει και μπρος ειναι στο χερι του καθε πωλητη!

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ του gh kg επισης( api παλι) τα ειχα παρει 10-12€ αν θυμαμαι καλα, αλλα μου χρειαστηκαν μετα απο κανα 2 μηνο, οποτε εισαι οκ για αρχη... Και παλι εκανα με το ζορι 10 τεστ γιατι δεν ειχα α/ο για να μετραω και να ρυθμιζω συνεχεια το νερο μου.... Το νερο βρυσης δυσκολα πεφτη ή ανεβενει, αναλογα την περιοχη παντα...

Κανα ενυδρει ειδες;; Στις αγγελιεα εδω κοιταξες;;

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ του gh kg επισης( api παλι) τα ειχα παρει 10-12€ αν θυμαμαι καλα, αλλα μου χρειαστηκαν μετα απο κανα 2 μηνο, οποτε εισαι οκ για αρχη... Και παλι εκανα με το ζορι 10 τεστ γιατι δεν ειχα α/ο για να μετραω και να ρυθμιζω συνεχεια το νερο μου.... Το νερο βρυσης δυσκολα πεφτη ή ανεβενει, αναλογα την περιοχη παντα...

Κανα ενυδρει ειδες;; Στις αγγελιεα εδω κοιταξες;;

α/ο=?

Eιχα δει ενα αλλα δοθηκε!

Τωρα απο αυριο θα παω σε 3-4 μαγαζια να δω και απο κοντα και να γραψω και τα χαρακτηριστικα του καθενος και θα σας τα πω να μου πειτε γνωμες σαν πιο εμπειροι και να αποφασισω!

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Α/Ο = αντιστωφη οσμωση....

Συσκευη φιλτραρισματος του νερου, ψαξτο να δεις :)

Link to comment
Share on other sites

@Rastafarian & Akridas66

Στο ενυδρειο με τα 15W λαμπα αν βαλω κατι τετοιο ->http://www.eco-led.gr/Product/1909/Page/188/el/

δεν θα ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα λεντ ειναι υπο δοκιμη ακομα στα φυτεμενα...

Εαν δεν σε πειραζη να ειναι ανοιχτο το ενυδρειο σου και θελεις εως ισως και μετρειας δυσκολεια φυτα, μπορεις να βαλεις ενα κρεμαστο φωτιστηκο.... Κοστιζουν κατι αλλα λυνεις το θεμα του φωτισμου μια και καλη, αλλιως πας σε παντεντες και do it yourself καταστασης....

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει απο διαφορα θεματα εδω μεσα οτι οι μονομαχοι πηδανε ...μαλιστα καποιος ειχε αναφερει οτι τον βρηκε τον πρωι απεξω νεκρο!δεν θα ηθελα να αντικρισω κατι τετοιο! Παντως σιγουρα θα κοιταξω για ευκολα φυτα!

Link to comment
Share on other sites

Η αλλιως κοιτα για ενυδρεια με φωτιστηκα που περνουν Τ5 λαμπες, ιδιο μηκος περρισοτερα βατ....

Αυριο που θα πας στα μαγαζια εχε στον νου σου τι φωτιστηκο εχει, οι Τ5 και οι Power Compact(PC) λαμπες εχουν περισσοτερα βατ απ τις Τ8....

Κατσε να απαντησουν και οι υπολοιποι πανω στο θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεντ δεν μπορω να σου απαντησω γιατι ακομα ειμαστε λιγο πισω ακομα σε θεμα πληροφοριας.

Καλυτερα να παρεις ενα ενυδρειο που να εχει καλο φωτισμο η να εχει καπακι που να μπορεις να κανεις πατεντα και να βαλεις και αλλες λαμπες μετα.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ ελεγα μηπως και με τους 2 φωτισμους ημουν κομπλε!

Ξεκιναω για γυροβολια σε 5 καταστηματα να γραψω αναλυτικα το μεσημερι τα στοιχεια που θα εχει το καθε τι που θα βρω!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το πας και με υπομονή ώστε να φτιάξεις κάτι σωστό από την αρχή, καλή βόλτα και μην παρασυρθείς!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις led, βάλε και κανάλι για προστασία από την υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε οτι πηγα σχεδον σε ολα (αλυσιδες και μη) ολα ειχαν μεχρι 15W λαμπα και αυτο που ειχε 24W ηταν μια μικρη λευκη και μια μπλε(πολυ χειροτερο φωτισμο απο το 15W που ειχαν τα αλλα)

Σας δινω λινκ απο τυχαια σιτε μιας και καποια μαγαζια δεν εχουν ιστιοσελιδα

Οι επιλογες : http://www.petexperts.gr/product_detail.jsp;jsessionid=6E0FAE94770CA57FF8D61C5A2FE86778?prdId=en1&extLang 70€

http://www.petcity.gr/axesouar-psariwn/enydreia-vaseis-enydreiwn/hailea-enydreio-60li-detail (αυτο ειναι με τον ασπρο-μπλε φωτισμο)

(χωρις θερμοστατη-αντηρα)

http://aquariumshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=2276 (δεν εχει αποθεμα θα μου απαντηση μεθαυριο αν μπορει να το βρει στην τιμη 65€ αλλιως 89€)

Αυτες ειναι οι επιλογες δυστηχως λιγες!(Ολοι μου ειπαν οτι για ευκολα φυτα ο φωτισμος ειναι καλος αν και δεν περιμενα να μου πουν και κατι αλλο)

Τα φωτα σας!

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Αυτο για το ασπρο-μπλε φωτισμο δεν το καταλαβα.Δηλαδη ειχε μια λαμπα μπλε-ασπρο?

Τι λαμπα ηταν αυτη?τ5 η τ8?

Κοιτα,εγω θα επαιρνα η αυτο με τη 24 βατ λαμπα και θα την αλλαζα με μια σωστη η αλλιως θα επαιρνα καποιο που το καπακι του θα ηταν τετοιο ωστε να μπορω να κανω πατεντα αν θελω.

Αλλιως παιρνεις ενα απο αυτα με τις 15 βατ και αρκεισε σε ευκολα μονο φυτα.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειχε μια μπλε και μια ασπρη(στην ιδια υποδοχη) σαν PL ηταν σε ντουι δεν ηταν τυπου φθωριου!

Ουντος η αλλως θελω ευκολα φυτα!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον pl ηταν και μπορεις να την αλλαξεις με μια με σωστο χρωμα.

Τωρα βεβαια ειναι επιλογη δικη σου σε ποιο θα πας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εψαχνα κ εγω οταν ηταν να παρω,το hailea f60 μου αρεσε γιατι φαινοταν ποιοτικο αλλα δεν σου δινουν εγγυηση για σιλικονες, κ ολος ο χωρος με τα ηλεκτρικα ειναι αδυνατο να ανοιξει σε περιπτωση που καει κατι.Μονο λαμπα αλλαγη.Το δε φιλτρο του ειναι για γελια.Δεν εχει επαρκη χωρο για βιολογικο υλικο.

Sent from the dark side of the moon...

Έγινε επεξεργασία - Orfeus
Link to comment
Share on other sites

Το aquastar και αυτο ποιοτικο αλλα με χαλασε που δεν εχει η βαση του πλαισιο.

Έγινε επεξεργασία - Orfeus
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εψαχνα κ εγω οταν ηταν να παρω,το hailea f60 μου αρεσε γιατι φαινοταν ποιοτικο αλλα δεν σου δινουν εγγυηση για σιλικονες, κ ολος ο χωρος με τα ηλεκτρικα ειναι αδυνατο να ανοιξει σε περιπτωση που καει κατι.Μονο λαμπα αλλαγη.Το δε φιλτρο του ειναι για γελια.Δεν εχει επαρκη χωρο για βιολογικο υλικο. Sent from the dark side of the moon...

Γιατι υπαρχει καποιο ενυδρειο που σου δινει εγγυηση για σιλικονες?

Απ οτι ξερω ολα σου δινουν για τα ηλεκτρολογικα του και οχι για τις σιλικονες η τα τζαμια του.

Link to comment
Share on other sites

Στα ηλεκτρολογικα εννοειται.Της aquatlantis εχει ενα 6μηνο, το γραφει κ το μανιουαλ.Κ στα περισσοτερα που χα ρωτησει hagen, elite ισως κ juwel εκει επαιζαν.Δεν ξερω αν το ελεγαν οι petshopαδες για να επιτυχουν το ψηστηρι αλλα στο petcity Ν.Σμυρνης μου τονισε οτι δεν εχει καμια εγγυηση το hailea για σιλικονες.

Sent from the dark side of the moon...

Link to comment
Share on other sites

Το juwel δεν εχει (το εχω γι αυτο στο λεω),εχει μονο για ηλεκτρολογικα.

Καπου υπαρχει ενα παλιο θεμα εδω στο φορουμ για τις εγγυησεις και καποιος ειχε στειλει και email σε καποια εταιρια και του ειχαν απαντησει οτι μονο στα ηλεκτρολογικα δινουν εγγυηση και οχι για σιλικονες και τζαμια.Αν το βρω θα βαλω λινκ να διαβασετε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...