Jump to content

Η Αρχη Ενος Μονομαχοενυδρειου..!


ValeAq

Recommended Posts

Βλεπω την ουριτσα του πιο ενωμενη! Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα ειναι πως να το πω , πιο φουντωτη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !

Η bacopa caroliniana εχει βγει στην επιφανεια και δεν την κουρεψα!

1)Μπορω να το κανω μεσα στο ενυδρειο?(εχω διαβασει απο αλλες συμβουλες σας οτι καποια φυτα δεν κανει)

2)καποια φυλλα στο κεντρο της περιπου εχουν γινει καφε(εχουν αλλαξει χρωμα) τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !

Η bacopa caroliniana εχει βγει στην επιφανεια και δεν την κουρεψα!

1)Μπορω να το κανω μεσα στο ενυδρειο?(εχω διαβασει απο αλλες συμβουλες σας οτι καποια φυτα δεν κανει)

2)καποια φυλλα στο κεντρο της περιπου εχουν γινει καφε(εχουν αλλαξει χρωμα) τι μπορει να φταιει?

Μη μπερδευεσαι,τα φυτα που λες σκοτωνουν γαριδες και οχι ψαρια,οπωτε εσυ που εχεις ψαρι κλαδευεις τα παντα μεσα στο ενυδρειο.

Για τα φυλλα που λες,πολλα μπορει να φταινε,μπορει ο φωτισμος σου να μην ειναι αρκετος αλλα μπορει να ειναι και καφε αλγη.Βαλε μια φωτογραφια να το δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ δεν το ειχα καταλαβει καλα οτι ειναι μονο για γαριδες!

Εχουν αλλαξει χρωμα τα φυλλα και δεν εχουν "κατι πανω τους"!

Φωτο θα βαλω το απογευματακι μολις ανοιξουν τα φωτα!

Link to comment
Share on other sites

Το φθαρμενο φυλλαρακι ηταν ετσι απο οταν το πηρα!

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι κοντα στην επιφανεια τα φυλλα καφετιζουν, ειναι λογο της εντασης του φωτος....

Link to comment
Share on other sites

Κουκλί ο μικρούλης σου.Να σου ζήσει.Είδα έναν ίδιο στο πετ σίτυ βαρυμπόμπης, και αν δεν είχα ήδη τον δικό μου, θα τον αγόραζα. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Κουκλί ο μικρούλης σου.Να σου ζήσει.Είδα έναν ίδιο στο πετ σίτυ βαρυμπόμπης, και αν δεν είχα ήδη τον δικό μου, θα τον αγόραζα. :thumbsu:

Να σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι κοντα στην επιφανεια τα φυλλα καφετιζουν, ειναι λογο της εντασης του φωτος....

Ειναι στην μεση περιοπου, τα πανω πανω ειναι μια χαρα καταπρασινα!

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι κοντα στην επιφανεια τα φυλλα καφετιζουν, ειναι λογο της εντασης του φωτος....

Αγγελε,αυτο απο που βγαινει?

Εγω ξερω οτι οταν ειναι κοντα στην επιφανεια εχουν καλυτερο χρωμα λογο του καλου φωτισμου που υπαρχει κοντα στην επιφανεια.

Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο που λες και ειδικα στα φυτα γρηγορης αναπτυξης..

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο λεει νομιζω στο προφιλ τους η τροπικα, απλα το λεω οτι και εμενα γινονται ετσι το συγκεκριμενο φυτο, τα πανω πανω καφετιζουν και τα πιο κατω ειναι πρασινα, επισης τα ειχα και εγω σε ιδιο ενυδρειο με του φιλου και γινοταν το ιδιο ακριβως....

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεει κατι ρε συ το προφιλ του,μαλλον μπερδευεσαι με αλλο φυτο.http://www.aquazone.gr/forums/topic/84575-bacopa-caroliniana/

Αυτο που βλεπουμε στη φωτογραφια,ειναι απο καποια ελειψη.

Φιλε μου ριχνεις καποιο λιπασμα στο ενυδρειο σου?

Τι φωτισμο εχεις θυμησε μου και τι μετρησεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=768+3297+3245&pcatid=3245

Το εχω διαβαση και αλλου αλλα δεν θυμαμαι που.... Δεν συγκρατω τα sites συνηθως....

Αλλα αυτο το τονιζω οτι γινεται στις κορυφες, εαν ειναι καπου στην μεση συμφωνω οτι μπορει να σημαινει ελειψη σε καποιος στοιχειο οπως πχ καλιο....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να ειναι ελειψη καλιου αυτο,η ελειψη καλιου ειναι μικρες τρυπες στα φυλλα.

Αυτο κατι αλλο ειναι,γι αυτο και ρωτησα και για μετρησεις.

Ισως ειναι ελειψη σιδηρου η πολυ λιγα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ριχνω λιπασμα!

Τα νιτρικα ειναι 10!

Κουρεψα τα φυτακια και το σημειο(μετα 2 φυλλαρακια καφε) αυτο το αφαιρεσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να αρχισεις να ριχνεις κανενα γενικο λιπασμα σιγα σιγα.

Απο φως πως εισαι?

Link to comment
Share on other sites

στα 11W!

παντως τωρα που κουρεψα τα φυτακια και φυτεψα 2 κορυφες διπλα γεμισε το κατω μερος και το φως διαχεεται καλυτερα!

Μια ερωτηση που παραλολουθω τα φυτα μου τοσο καιρο! Οσο ψηλονουν γερνουν και ακολουθουν το φως?

Link to comment
Share on other sites

Ναι γερουν και ειναι λογικο.Αν δεν εχεις τον ιδιο φωτισμο σε ολο το μηκος του ενυδρειο,τα φυτα πανε προς το φως.

Το ιδιο κανουν ολα τα φυτα και του ενυδρειου και αυτα που εχουμε σπιτι μας.Ακολουθουν το φως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Η ποη του φιλτρου μου ειναι πολυ χαμηλη και ειναι πισω γωνια στο ενυδρειο,η επιφανεια δεν αναταρασετε καθολου!

Ειναι λογικο που ο μονομαχος πηγαινει συνεχεια στο φιλτρο και κολυμπαει στη ροη?

Καθετε με τις ωραιες στην γωνια και ανεβοκατεβενει με την ροη του νερου!

Νομιζα οτι δεν τους αρεσει καθολου αυτο !

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι χαμηλη η ροη του αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To ίδιο κάνει και ο δικός μου.Μάλλον του αρέσει, έχετε δίκιο.Αλλιώς θα προτιμούσε άλλο σημείο του ενυδρείου. :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...