Jump to content

Malawi Και Ψύξη Για Το Καλοκαίρι


Safarpn

Recommended Posts

Καλημέρα. Οι κιχλίδες μου το καλοκαίρι μέχρι ποιές θερμοκρασίες αντέχουν άνετα χωρίς να δυσανασχετούν; Να φτιάξω σύστημα ψύξης ή δε χρειάζεται; το καλοκαίρι, αν θυμάμαι καλά από το φυτεμένο που είχα, η θερμοκρασία ανέβαινε και στους 28-29 C.

Θυμίζω: Διαστάσεις ενυδρείου 120*47*60 με Labidochromis Caeruleus και Maingano. Τα έχω σε θερμοκρασία 25 C τώρα και το καλοκαίρι θα το πάω στους 26-27.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ανέβεις πάνω απο 28,29 νομίζω πως δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι ιδιαίτερα!

Αν πατησεις 30,30+ τότε επιβάλλεται να κανεις κάτι!

Εμένα στο σπίτι βαράει 30+ οπότε προς την άνοιξη θα ασχοληθώ !

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι ασχετος απο κιχλιδες Αφρικης και δεν μπορω να απαντησω με ασφαλεια θα πω για τα υπολοιπα τροπικα ψαρακια πλην μερικων εξαιρεσεων οτι δεν αντεχουν πολυ σε θερμοκρασιες πανω απο 29-30+

Βεβαια εδω το προφιλ απο τις labido λεει 24-27 και τα Maingano λεει 25-27 εδω

Link to comment
Share on other sites

άποψη μου είναι...καλό να μην περάσει τους 28 C Η θερμοκρασία...εγώ χειμώνα τα έχω στους 25,5 με controller και το καλοκαίρι 3 ανεμιστηράκια 12 cm για να κρατηθούμε μέχρι 26 C τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε για κατασκευές λοιπόν. Στις διαστάσεις και τα λίτρα μου καλα ειναι 4 ανεμηστήρια 12 cm; Μη δουλεύουν και συνέχεια γιατι θέλω να αποφύγω και τον θόρυβο για πολλή ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα κραταγα χειμωνα 25,5 με 26 και καλοκαίρι 26 με 26,5 .

Στα ίδια λίτρα είχα 3 12 άρια χωρίς πρόβλημα, οποτε με 4 θα σαι μια χαρα.. Αν ψαχτεις υπαρχουν σχετικα αθορυβοι , ειδικα στα 12 άρια. Επίσης αν σου ρίχνουν τη θερμοκρασία εύκολα τους τρέχεις με λιγότερη τάση (οποτε βαλε ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό) και είναι πιο αθορυβοι. Της scythe είναι πολυ καλοί σε σχέση με ροή αέρα και θόρυβο.. Αυτούς έχω στο PC και αυτούς είχα βάλει κ στο ενυδρείο.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα κραταγα χειμωνα 25,5 με 26 και καλοκαίρι 26 με 26,5 .

Στα ίδια λίτρα είχα 3 12 άρια χωρίς πρόβλημα, οποτε με 4 θα σαι μια χαρα.. Αν ψαχτεις υπαρχουν σχετικα αθορυβοι , ειδικα στα 12 άρια. Επίσης αν σου ρίχνουν τη θερμοκρασία εύκολα τους τρέχεις με λιγότερη τάση (οποτε βαλε ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό) και είναι πιο αθορυβοι. Της scythe είναι πολυ καλοί σε σχέση με ροή αέρα και θόρυβο.. Αυτούς έχω στο PC και αυτούς είχα βάλει κ στο ενυδρείο.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Έψαξα να βρω κάποιους με χαμηλό θόρυβο αλλα βρήκα μέχρι 30db. Μου φαίνονται πολλά. Έχεις κανά link να βοηθήσεις λίγο για κανά αθόρυβο;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως η παραγγελία σου να είναι εις διπλούν :-)

Μιας και θα φτιάξω και εγώ , να βοηθήσει ο ένας τον άλλον

1,20 μήκος δεν έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θα πρέπει να δεις τι μέγεθος σε χωραει σε ανεμιστήρες , συνήθως οι 12mm ανεμιστήρες ειναι πιο αθόρυβοι αλλά έχουν μεγάλο μέγεθος.

Από εκεί και περά βάζεις έναν controller και ρίχνεις τις στροφές.

Απλά θα πρέπει να δεις αν είναι με δυο η με 3 καλώδια τα ανεμιστηρακια.

Και εγώ το σκεφτομαι και αν και είναι εύκολο για μένα λόγο δουλειάς να φτιάξω κάτι ανάλογο θα προτιμήσω να πάρω κάτι έτοιμο + έναν controller.

Και εδω ενα έτοιμο ΚΙΤ

http://www.ebay.de/itm/Cooling-Fan-2-4-6-fans-Aquarium-Chillers-80L-160L-240L-Fish-Tank-Adapter-12V-/160941799378?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item2578e0f7d2

Ανεμιστήρες που ψάχνεις silent

http://www.ebay.com/itm/GELID-Silent-9-20dBA-92mm-Low-Noise-Rubber-Mount-3-pin-Molex-PC-Case-Cooling-Fan-/271312556294?pt=US_Computer_Case_Fans&hash=item3f2b7d1106

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θα πρέπει να δεις τι μέγεθος σε χωραει σε ανεμιστήρες , συνήθως οι 12mm ανεμιστήρες ειναι πιο αθόρυβοι αλλά έχουν μεγάλο μέγεθος. 12άρια θα βάλω. Στο μέγεθος με παίρνουν, θα κάνω πατέντα στο καπάκι που ούτε που θα φαίνονται κιόλας

Από εκεί και περά βάζεις έναν controller και ρίχνεις τις στροφές. Εδώ πρέπει να πάρω εναν ρυθμιζόμενο μετασχηματιστή γι' αυτή τη δουλειά

Απλά θα πρέπει να δεις αν είναι με δυο η με 3 καλώδια τα ανεμιστηρακια. Έχουν τεσσερα καλώδια αλλά τί χρειάζονται αν έχω τον ρυθμιζόμενο μετασχηματιστή και χαμηλώνω τα volt;

Και εγώ το σκεφτομαι και αν και είναι εύκολο για μένα λόγο δουλειάς να φτιάξω κάτι ανάλογο θα προτιμήσω να πάρω κάτι έτοιμο + έναν controller.

Και εδω ενα έτοιμο ΚΙΤ

http://www.ebay.de/itm/Cooling-Fan-2-4-6-fans-Aquarium-Chillers-80L-160L-240L-Fish-Tank-Adapter-12V-/160941799378?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item2578e0f7d2

Έτοιμο αποκλείεται οχι μονο λόγω τιμής αλλά καιγια αισθητικούς λόγους. Άσε που η χαρά της δημιουργίας δε συγκρίνεται με τίποτα. Είχα φτιάξει και παλιότερα σύστημα ψύξης στο προηγοιύμενο ενυδρείο μου και πραγματικά το χαιρόμουν....ήταν και πολύ πετυχημένο!

Ανεμιστήρες που ψάχνεις silent

http://www.ebay.com/itm/GELID-Silent-9-20dBA-92mm-Low-Noise-Rubber-Mount-3-pin-Molex-PC-Case-Cooling-Fan-/271312556294?pt=US_Computer_Case_Fans&hash=item3f2b7d1106

Τα έχω δει αυτά αλλα δε νομίζω να τα πάρω λόγω τιμής. Τα άλλα έχουν 2,30 ευρώ, πάνω κάτω και αυτό έχει πολλά περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις ρυθμιζόμενο μετασχηματιστή εισαι ΟΚ ,τοτε δεν θα βαλεις controller .

Ενα απο τα δυο θα βαλεις

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις υπόψη σου για αναμηστήρια, στα πόσα db να κοιτάξω για να είναι σχετικά ήσυχοι;

Link to comment
Share on other sites

Περιπου 1000 rpm -1600 rpm ειναι 20-26 db , αναλογα φυσικα και το fan και το μεγεθος.

Παντος με 3 € το fan μην περιμενεις και πολλα απο θεμα θορυβου.

Τα καλα ειναι πανω απο 6 € το ενα

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείται αλλά δεν μπορώ να σας καταλάβω , είμαι λίγο άσχετος!

Εγώ έχω το Ρίο 240 να σας δώσω διαστάσεις του καπακιου αν δεν της γνωρίζετε να με βοηθήσετε και μένα , να παίξω μαζί σας!

Υγ έχω αγοράσει ήδη τον κοντρολερ

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείται αλλά δεν μπορώ να σας καταλάβω , είμαι λίγο άσχετος!

Εγώ έχω το Ρίο 240 να σας δώσω διαστάσεις του καπακιου αν δεν της γνωρίζετε να με βοηθήσετε και μένα , να παίξω μαζί σας!

Υγ έχω αγοράσει ήδη τον κοντρολερ

Περιπου 1000 rpm -1600 rpm (είναι οι στροφές ανά λεπτό 1000στροφές ανά λεπτό π.χ.) 20-26 db (είναι ο παραγόμενος θόρυβος από τη λειτουργία του ανεμιστηριού). Φαντάσου να έχεις 4 ανεμιστήρες των 40db έκαστος. Όταν θα λειτουργούν θα ακοιύγεται πολύς θόρυβος. Φαντάσου την κεντρική μονάδα του υπολογιστή σου που έχει ένα ή δύο 12άρια πως ακούγεται και φαντάσου με 4. Σκοπός μας είναι να βρούμε όσο το δυνατόν πιο αθόρυβους αλλά και με καλές στροφές το λεπτό, όχι 500 για παραδειγμα γιατί θα αργούν να κρυώσουν το νερό και θα δουλευουν πολλές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Περιπου 1000 rpm -1600 rpm ειναι 20-26 db , αναλογα φυσικα και το fan και το μεγεθος.

Παντος με 3 € το fan μην περιμενεις και πολλα απο θεμα θορυβου.

Τα καλα ειναι πανω απο 6 € το ενα

Αυτά πως σου φαίνονται; λίγες στροφές το λεπτό αλλα πολύ αθόρυβα και φθηνα.

http://www.ebay.com/itm/120mm-x-25mm-4pin-3pin-PC-Case-Cooler-Cooling-Fan-w-Shock-Absorption-Screws-/121076164907?pt=US_Computer_Case_Fans&hash=item1c30b3a92b

Link to comment
Share on other sites

Αυτά πως σου φαίνονται; λίγες στροφές το λεπτό αλλα πολύ αθόρυβα και φθηνα.

http://www.ebay.com/itm/120mm-x-25mm-4pin-3pin-PC-Case-Cooler-Cooling-Fan-w-Shock-Absorption-Screws-/121076164907?pt=US_Computer_Case_Fans&hash=item1c30b3a92b

Mια χαρα ειναι αυτα τα στελνει και ελλαδα και free , super

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να το φτιαξεις θα σου ελεγα 4-5 να παρεις για το δικο σου που ειναι μεγαλο

240 λιτρα δεν εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αθόρυβα και ψύξη σε μεγάλο ενυδρειο δεν.....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αθόρυβα και ψύξη σε μεγάλο ενυδρειο δεν.....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δε κοιτάμε το αθόρυβο αλλα το όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο. Λογικά πράγματα ζητάμε.
Link to comment
Share on other sites

Ποσά θα πάρουμε? 3 η 4?

Ηλία εγω λέω να πάμε στα 4. Τι λες; Να τα πάρουμε; Οτι ειναι πες μου με πμ να το κανονισουμε.
Link to comment
Share on other sites

Δε κοιτάμε το αθόρυβο αλλα το όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο. Λογικά πράγματα ζητάμε.

καλη επιτυχία. Εγω έχω βγάλει 6 καλοκαιριΑ με ανεμιστηρακια και το συμπέρασμα μου είναι οτι για να έχει ικανοποιητική απόδοση , οπως και να το κανείς θα κάνει θόρυβο. Είχα κάτι αθόρυβα απο eBay και τα άλλαξα μεσα σε δυο μέρες γιατι ήταν ψωφια.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...