Jump to content

Malawi Και Ψύξη Για Το Καλοκαίρι


Safarpn

Recommended Posts

καλη επιτυχία. Εγω έχω βγάλει 6 καλοκαιριΑ με ανεμιστηρακια και το συμπέρασμα μου είναι οτι για να έχει ικανοποιητική απόδοση , οπως και να το κανείς θα κάνει θόρυβο. Είχα κάτι αθόρυβα απο eBay και τα άλλαξα μεσα σε δυο μέρες γιατι ήταν ψωφια.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πόσες στροφές και τι θόρυβο κάνουν τα δικά σου γνωρίζεις?

Η ένα λινκ να δούμε ποια είναι?

Ποσά ανεμιστηρακια έχεις και σε ποσά λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα Konig απο το eshop .gr. Είναι φτηνά. 2.5 ευρω το οχταρι. Είναι πύραυλος αλλα τον θόρυβο τους τον κάνουν. Λινκ τώρα δεν μπορω γιατι μπαίνω απο κινητο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα Konig απο το eshop .gr. Είναι φτηνά. 2.5 ευρω το οχταρι. Είναι πύραυλος αλλα τον θόρυβο τους τον κάνουν. Λινκ τώρα δεν μπορω γιατι μπαίνω απο κινητο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ποσα έβαλες και σε ποσά λίτρα?
Link to comment
Share on other sites

Ποσα έβαλες και σε ποσά λίτρα?

έχω έξι οχταρια σε 350 λίτρα και κρατάω θερμοκρασία 26 με 26,5 άνετα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχουν 30 db θόρυβο και 3000στροφες το λεπτο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με 4 μαλλον θα είμαι οκ!

4 8άρια εννοείς Ηλία; Ολη μέρα θα δουλεύουν. Εγω θα έλεγα 4 12άρια με 1600 στροφές το λεπτό και υπολόγισε στα 39db θόρυβο.
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάτι 12αρια

Με 1200 στροφές

Και 12,8 db

Είναι καλά?

Υγ για 4 12αρια σκέφτομαι και εγώ, 3να φυσάνε μέσα και ενα έξω! Σωστα?

Έγινε επεξεργασία - samilias21
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάτι 12αρια

Με 1200 στροφές

Και 12,8 db

Είναι καλά?

Υγ για 4 12αρια σκέφτομαι και εγώ, 3να φυσάνε μέσα και ενα έξω! Σωστα?

Αν υπάρχει ενα σημείο (έστω και μικρό) ανοιχτό που να επιτρέπει τον αέρα να φεύγει, δε χρειάζεται να το κάνεις αυτο και θα φυσάνε όλα μέσα για να μη χάνεις έναν ανεμιστήρια χωρίς λόγο. Εναν ανεμιστήρια να βγάζει αέρα, τον βάζουμε οταν το καπάκι "σφραγίζει" το ενυδρειο και δεν έχει απο που να βγαίνει ο ζεστός αέρας.
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος χώρος που μπορεί να βγαίνει ο αέρας είναι από το καπάκι της ταιστρας , αλλά το καλοκαίρι που θα λείπω δεν θα πρέπει να μπει και η ταιστρας?

Οπότε μάλλον χρειάζομαι και ένα να βγάζει

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το καπάκι βρε. Βάλε φωτο του καπακιού κάποια στιγμή. Εγω θα ψάξω να βρω το θέμα που είχα ανοίξει με την κατασκευή τη δική μου για να δεις πως το είχα κάνει τότε. Αν βάλεις ταίστρα,να ξέρεις οτι ενδέχεται ο αέρας απο τα ανεμιστήρια να σκορπάει την τροφη αν ειναι κοντα το ενα με το άλλο. Αν γίνεται αυτο (μετά απο δοκιμή) θα πρεπει να βάλεις χρονοδιακόπτη στο τροφοδοτικό των ανεμιστήρων, ώστε να κόβει το ρεύμα την ωρα που θα λειτουργεί η ταίστρα. Δύσκολα να έχεις πρόβλημα σκορπίσμετος βέβαια αλλα λέμε τωρα...ΑΝ

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω φωτο το μεσημέρι!

Μέχρι τοτε για να καταλαβεις το καπάκι μου ανοιγουν 2 φύλλα κατά μήκος , το μπροστά και το πίσω!

Στο πίσω θα βάλω τα ανεμιστηρακια ,

Στο μπροστα έχει είναι μικρό καπάκι ίσα ίσα που χωράει η ταιστρα να ρίχνει το φαγητό!

Οπότε δεν μπορώ να ανοίξω το μπροστά φύλλο γιατί κάθεται πάνω η ταιστρα!

Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με το φαγητό , όταν λείπω βάζω στην ταιστρα μπιλακια βυθιζομενα

Link to comment
Share on other sites

Οσα για τα μπιλάκια δε θα έχεις πρόβλημα, όχι. Τωρα αν άνοιγε έστω και ενα εκατοστό το φλάπ με την ταίστρα καλάθια ηταν. Το ανεμιστήρι που θα βγάζει αέρα και θα κάνει περισσότερο θόρυβο αλλα και θα χάσεις δύναμη ψύξης (-1 ανεμιστήρι).

Link to comment
Share on other sites

1 εκ φαντάζομαι μπορεί να ανοίξει , αν αρκεί τόσο τότε μαλλον είμαστε οκ? Μπορώ και το πίσω φύλλο να ανοίξω αλλά δεν ξέρω αν φυσάνε απευθείας στο νερό μετά τα ανεμιστηρακια!

Υγ καλάθια με τι με αυγά? :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Οσα για τα μπιλάκια δε θα έχεις πρόβλημα, όχι. Τωρα αν άνοιγε έστω και ενα εκατοστό το φλάπ με την ταίστρα καλά θα ηταν. Το ανεμιστήρι που θα βγάζει αέρα και θα κάνει περισσότερο θόρυβο αλλα και θα χάσεις δύναμη ψύξης (-1 ανεμιστήρι).

Link to comment
Share on other sites

1 εκ φαντάζομαι μπορεί να ανοίξει , αν αρκεί τόσο τότε μαλλον είμαστε οκ? Μπορώ και το πίσω φύλλο να ανοίξω αλλά δεν ξέρω αν φυσάνε απευθείας στο νερό μετά τα ανεμιστηρακια!

Υγ καλάθια με τι με αυγά? :D:D:D

Να με βάλεις στον κορέκτορα! Χαχαχαχαχαχα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οσα για τα μπιλάκια δε θα έχεις πρόβλημα, όχι. Τωρα αν άνοιγε έστω και ενα εκατοστό το φλάπ με την ταίστρα καλά θα ηταν. Το ανεμιστήρι που θα βγάζει αέρα και θα κάνει περισσότερο θόρυβο αλλα και θα χάσεις δύναμη ψύξης (-1 ανεμιστήρι).

Υγ σε πειράζω , δεν πιστεύω να ενοχλησω! αλλιώς ζητάω συγνωμη επιτόπου !!!

Link to comment
Share on other sites

Υγ σε πειράζω , δεν πιστεύω να ενοχλησω! αλλιώς ζητάω συγνωμη επιτόπου !!!

Θίχτηκα παρα πολυ και δε πρόκειται να σου ξαναμιλήσω. Να, αφου τελειώσει αυτο το θέμα, μετά θα κανω πως δε σε ξέρω!

:)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα

Εντάξει εγώ όταν θέλω κάτι θα σου μιλάω σε αυτό το θεμα :D

Υγ για να μην παρεξηγιομαστε !

Αφού είμαστε οκ πάμε λοιπόν παρακάτω!

Τα ανεμιστηρακια που βρήκα στο eshop.gr

Πως τα βλέπεις? Αρκετά αθόρυβα (αν ισχύει αυτό βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατα πολυ πιο αθόρυβα απο αλλα. Οι στροφές θα μπορούσε να ηταν και περισσότερες όμως. Δυστυχώς δε μπορω να βάλω το θέμα με την κατασκευή που είχα κάνει στο παλιο ενυδρειο γιατι έχω σβήσει τις φωτογραφίες. Αν βρω θα σου βάλω φωτό μόνο το φλάπ με τα ανεμιστήρια. Κοίτα, δε χρειάζεται να το πολυψάξουμε για τους ανεμιστήρες. Πάνω κάτω τα ίδια βλέπω. Αυτα που έβαλες, ναι, θα τα έπαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε που το εψαχνα νομιζω οτι τα 30db είναι οκ απο ενοχληση. Εγώ είχα βάλει σαν αυτούς http://www.acousticpc.com/scythe_kama_120mm_pwm_cooling_fan.html . αλλά εχει πολλους κωδικούς και είχα πάρει το πιο δυνατό, νομιζω τελειώνει σε u o κωδικός. Τώρα δεν μπορω να το ψαξω. Απο db νομιζω έβγαινε γύρω στα 33. Γενικά να κοιτάς και την ροή αέρα όχι μονο τα db. Επίσης όταν συγκρίνεις πολλές φορες αναγράφουν τη ροη σε αλλη μονάδα μέτρησης, οπότε άντε καλό ψάξιμο κ με τις μετατροπές μονάδων. Τοτε το έψαχνα πολύ. Να μην φοβηθεις τα db, αν είναι δυνατοί με τη χαμηλωμένη τάση θα σαι μια χαρα απο θόρυβο και στα δύσκολα θα εχεις δυναμη να δώσεις χωρίς βέβαια να σου παιρνει τα αυτιά. Τέλος να πω οτι μην πας και βρεις τον υπέρ αθόρυβο και ακριβό γτ χαλάνε λόγω υγρασίας και είναι κρίμα τα λεφτά. 12 είναι η καλύτερη διάσταση αν σε παιρνει.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για βάλε το link με αυτα που βρήκες.

Το απόγευμα θα το βάλω γιατί γράφω από κιν

Και λείπω από το σπίτι !

Link to comment
Share on other sites

Τοτε που το εψαχνα νομιζω οτι τα 30db είναι οκ απο ενοχληση. Εγώ είχα βάλει σαν αυτούς http://www.acousticpc.com/scythe_kama_120mm_pwm_cooling_fan.html . αλλά εχει πολλους κωδικούς και είχα πάρει το πιο δυνατό, νομιζω τελειώνει σε u o κωδικός. Τώρα δεν μπορω να το ψαξω. Απο db νομιζω έβγαινε γύρω στα 33. Γενικά να κοιτάς και την ροή αέρα όχι μονο τα db. Επίσης όταν συγκρίνεις πολλές φορες αναγράφουν τη ροη σε αλλη μονάδα μέτρησης, οπότε άντε καλό ψάξιμο κ με τις μετατροπές μονάδων. Τοτε το έψαχνα πολύ. Να μην φοβηθεις τα db, αν είναι δυνατοί με τη χαμηλωμένη τάση θα σαι μια χαρα απο θόρυβο και στα δύσκολα θα εχεις δυναμη να δώσεις χωρίς βέβαια να σου παιρνει τα αυτιά. Τέλος να πω οτι μην πας και βρεις τον υπέρ αθόρυβο και ακριβό γτ χαλάνε λόγω υγρασίας και είναι κρίμα τα λεφτά. 12 είναι η καλύτερη διάσταση αν σε παιρνει.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Κάπως έτσι θα κανω. Απο τους silent δε θα έβαζα για το λόγο που αναφέρεις. Η ροή αέρα πως φαίνεται στην περιγραφή; Τι να κοιτάζω; Οι περισσότεροι πάντως στις 1600rpm ειναι στα 39db. Βρήκα και με λιγότερα αλλα ειναι στις 1200rpm. Σιγα τη διάφορα τελικά. 12άρια και μάλιστα 4 θα την κανουν τη δουλειά τους.
Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/search_main.phtml?table=PER&&category=%C1%CD%C5%CC%C9%D3%D4%C7%D1%C1%D3+%CA%CF%D5%D4%C9%CF%D5&filter-2401=1

Υγ καλά είμαι χάκερ

Χαχαχαχα

Για τα πρώτα λεω, και όχι λόγω τιμής , λόγω θορύβου !

Σαφα ρίξε μια ματια αν δεν σαρεσουν αυτά βρες κάποιο να σ'αρέσει ,να πάμε για ψώνια

Έγινε επεξεργασία - samilias21
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...