Jump to content

Malawi Και Ψύξη Για Το Καλοκαίρι


Safarpn

Recommended Posts

http://www.e-shop.gr/search_main.phtml?table=PER&&category=%C1%CD%C5%CC%C9%D3%D4%C7%D1%C1%D3+%CA%CF%D5%D4%C9%CF%D5&filter-2401=1

Υγ καλά είμαι χάκερ

Χαχαχαχα

Για τα πρώτα λεω, και όχι λόγω τιμής , λόγω θορύβου !

Σαφα ρίξε μια ματια αν δεν σαρεσουν αυτά βρες κάποιο να σ'αρέσει ,να πάμε για ψώνια

Μια χαρά ειναι. Εγω λέω να τσιμπήσουμε τον πρώτο ή τον δεύτερο αν και ο δεύτερος δεν έχει και τις καλύτερες κριτικές. Εναν απο τους δυο λέω.
Link to comment
Share on other sites

Ότι νομίζεις !

Εγώ είδα τον πρώτο λόγω θορύβου (αν ισχύει το νούμερο) και έχει πάνω από 1000 στροφές που μου είπατε!έχει 1200! Και είναι και 12αρις !

Άλλωστε από ότι κατάλαβα κάθε χρόνο λόγω υγρασίας χαλάνε

Link to comment
Share on other sites

εγω τοποθέτησα 2 χ http://www.e-shop.gr/product?id=PER.806685

είναι κοντα στα ευρά που κοιτάς με

  • Ροή αέρα: 69.69 CFM.
  • Φωτισμός: 4 μπλε LED.
  • Επίπεδα θορύβου: 19dB(A).

εγω τα μπλε led τα ήθελα σαν "alarm" οτι δουλεύουν για να καταλαβαίνω ποτε ανέβηκε θερμοκρασία

επίσης μεγάλη ,μετακίνηση αέρα...ησυχία .... και δυο ταχύτητες εαν σου είναι πολύ ο αέρας ή ο θόρυβος

μπορεί να σε βολέψουν

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις βάλει να δουλέψουν? Για το θόρυβο μιλάω , και αν κάνουν δουλειά επειδή έβαλες 2,εμείς λεμε για 4

Link to comment
Share on other sites

τα έβαλα

ήμουν δίπλα σχεδόν και έβλεπα tv και το κατάλαβα απο τα led οτι δουλεύουν

επειδή το ενυδρείο το έχω στο σαλόνι δεν θα πάρω χαμπάρι αν δουλέψουν οτα θα κοιμάμαι..

τώρα να σου περιγράψω σαν τι κάνει.....

περίπου σαν την ψήκτρα ενος laptop όταν εισαι απο πάνω και το δουλεύεις

ή

σαν ενα ψυγείο την ώρα που δουλεύει

ή

λιγότερο απο εναν φούρνο που ψήνει

ή

10 φορές λιγότερο θόρυβο απο κλιματιστικό

20 απο την γειτόνισσα οταν τσακώνεται

30 απο την γυναίκα μου οταν μιλά με τις φίλες της και...

100 απο εμενα οταν εκανα σεξ στα 20...:)

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς είμαι ακόμα 19 μισό

Χεχεχε

Υγ θύμισε μου σε ποσά λίτρα έχεις βάλει 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πέραν της πλάκας

γιατι να βάλεις 4 όταν μπορούν να σε καλύψουν 2?

απο οτι διάβασα παραπάνω οι επιλογές που έχουν γραφεί είναι μικρότερης απόδοσης σε cfm και μεγαλύτερου θορύβου

επίσης επειδή μπορείς να τα τρέξεις με δυο ταχύτητες μπορείς να τα έχεις στο 50% το βράδυ αν χρειαστούν μιας και πέφτει η θερμοκρασία

ή πυροσβεστικά στο 100% κανενα ζεστο μεσημέρι

βεβαια δεν έχω ξε-καλοκαιριάσει για να ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Τοτε που το εψαχνα νομιζω οτι τα 30db είναι οκ απο ενοχληση. Εγώ είχα βάλει σαν αυτούς http://www.acousticpc.com/scythe_kama_120mm_pwm_cooling_fan.html . αλλά εχει πολλους κωδικούς και είχα πάρει το πιο δυνατό, νομιζω τελειώνει σε u o κωδικός. Τώρα δεν μπορω να το ψαξω. Απο db νομιζω έβγαινε γύρω στα 33. Γενικά να κοιτάς και την ροή αέρα όχι μονο τα db. Επίσης όταν συγκρίνεις πολλές φορες αναγράφουν τη ροη σε αλλη μονάδα μέτρησης, οπότε άντε καλό ψάξιμο κ με τις μετατροπές μονάδων. Τοτε το έψαχνα πολύ. Να μην φοβηθεις τα db, αν είναι δυνατοί με τη χαμηλωμένη τάση θα σαι μια χαρα απο θόρυβο και στα δύσκολα θα εχεις δυναμη να δώσεις χωρίς βέβαια να σου παιρνει τα αυτιά. Τέλος να πω οτι μην πας και βρεις τον υπέρ αθόρυβο και ακριβό γτ χαλάνε λόγω υγρασίας και είναι κρίμα τα λεφτά. 12 είναι η καλύτερη διάσταση αν σε παιρνει.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

+10000

Link to comment
Share on other sites

πέραν της πλάκας

γιατι να βάλεις 4 όταν μπορούν να σε καλύψουν 2?

απο οτι διάβασα παραπάνω οι επιλογές που έχουν γραφεί είναι μικρότερης απόδοσης σε cfm και μεγαλύτερου θορύβου

επίσης επειδή μπορείς να τα τρέξεις με δυο ταχύτητες μπορείς να τα έχεις στο 50% το βράδυ αν χρειαστούν μιας και πέφτει η θερμοκρασία

ή πυροσβεστικά στο 100% κανενα ζεστο μεσημέρι

βεβαια δεν έχω ξε-καλοκαιριάσει για να ξέρω...

Μα για αυτό σε ρωτάω σε ποσά λίτρα τα έβαλες!

Αν μου κάνουν 2 θα βάλω 2 οχι 4!

Link to comment
Share on other sites

Άρα πάμε για 2!

Σαφα μήπως να πάμε στην δοκιμασμένη λύση ?

Και το βράδυ όταν σβήνουν τα φώτα , θα ανάβουν και τα μπλε λεντ, να κάνουμε και ένα κιχλιδατο rave party :D

Link to comment
Share on other sites

εγω έβαλα και πλεξι με αποστάτες για την υγρασία ...

δεν νομίζω οτι ειναι απαραίτητοι αλλα τους εβαλα σκεπτόμενος και την εξάτμιση

ετσι απο κάτω

ετσι στη μέση

και ετσι απο επάνω

Link to comment
Share on other sites

Άρα πάμε για 2!

Σαφα μήπως να πάμε στην δοκιμασμένη λύση ?

Και το βράδυ όταν σβήνουν τα φώτα , θα ανάβουν και τα μπλε λεντ, να κάνουμε και ένα κιχλιδατο rave party :D

ριξε και κανα δυο UV βραχιολάκια , συνέδεσε και ενα ρελέ να δινει εντολή σε ενα mp3 να παίξει tiesto και είσαι μέσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά, επαγγελματική θα έλεγα!

Τα πλεξι δεν κόβουν την ροή του αέρα?

Αφήνεις κάτι ανοιχτό για να βγάνει ο αέρας?

Τις τρύπες στο καπάκι με ποτυροτρηπανο τις εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά, επαγγελματική θα έλεγα!

Τα πλεξι δεν κόβουν την ροή του αέρα? ειδομεν....

Αφήνεις κάτι ανοιχτό για να βγάνει ο αέρας? εχω αποστάτες 1 εκ (απο το λάστιχο του αέρα) για να μην σκουριασουν (βιδες) και για να μην συντονίζει (θορυβος)

Τις τρύπες στο καπάκι με ποτυροτρηπανο τις εκανες? με ενα ωραιότατο ποτηροτρύπανο 120mm

μην δοκιμασεις κατι αλλο θα κανεις μ@#$$α

εαν θελεις να κανεις τετοια κόλπα και είσαι κοντα στο μενίδι ελα να σου το δώσω ή φερε το καπάκι να το σφάξουμε

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι ετσι οπως εκλεισες με πλεξι το ανεμιστηρακι δεν θα κανεις δουλεια....

Link to comment
Share on other sites

εαν θελεις να κανεις τετοια κόλπα και είσαι κοντα στο μενίδι ελα να σου το δώσω ή φερε το καπάκι να το σφάξουμε

Καλά την μ#%@%Α δεν την γλιτώνω ούτως η αλλως!

Αυτό με τους αποστάτες δεν το κατάλαβα, το ξαναλες μια γιατί μου φάνηκε καλό!

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι ετσι οπως εκλεισες με πλεξι το ανεμιστηρακι δεν θα κανεις δουλεια....

βρε δεν χαλασε ο κόσμος

εκανα μια δοκιμή και μου κατέβασε εναν βαθμό σε 30λεπτά απο 26 στους 25

βέβαια χειμώνας με κλιματιστικό και θερμοκρασία χώρου στους 24

τωρα εαν δω τα σκούρα ..... ενα κοφτάκι ή ενα ψαλίδι ή ενα μαχαίρι και ...bye bye plexi

να πω την αλήθεια

επειδή το έχω και εγω στο μυαλό μου οτι μάλλον θα βρει τα σκούρα

θα ετοιμάσω ενα μικρό μοτεράκι (σαν αυτο που έχουν οι ταΐστρες πχ) το οποίο θα περιστρέφει το Plexi οταν παίρνουν ρευμα τα ανεμιστηράκια

σε αυτη την περίπτωση θα καταργήσω τους αποστάτες και θα τα έχω εφαπτόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά την μ#%@%Α δεν την γλιτώνω ούτως η αλλως!

Αυτό με τους αποστάτες δεν το κατάλαβα, το ξαναλες μια γιατί μου φάνηκε καλό!

μια εικόνα χίλιες λέξεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν δε πάω για 4 θα πάω σίγουρα για 3 ανεμιστήρια. Με τα δυο δε θα κανω δουλεια στα 300 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

2014-02-24 23.10.12.jpg

μια εικόνα χίλιες λέξεις

Παρεξήγηση τώρα κατάλαβα τι λες!

Έκανα λάθος διατύπωση ερώτησης ! Εννοούσα

Έχεις βάλει 2 ανεμιστηρακια να φυσάνε μέσα στο ενυδρείο , έχεις βάλει 3ο η ανοίγεις καπάκι για να βγαίνει ο αέρας έξω από το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

το καπάκι έχει απο μόνο του κάποιους εξαερισμούς αλλα και να μην είχε δεν υπάρχει πρόβλημα

οπότε έχω βάλει και τα δυο να βγάζουν εξω τον αέρα δεδομένου οτι όσο αέρα βγάζουν τοσος αέρας καλύπτει το κενό

δεν θα δημιουργηθεί κενό αέρος

εαν αποφασίσεις να βάλεις μέσα θα το κάνεις μόνο και μόνο για να πετάξεις απευθείας στην επιφάνεια αέρα

σε αυτη την περίπτωση θα πρέπει και παλι ο εξερχόμενος αέρας να είναι μεγαλύτερος του εισερχόμενου δλδ 2 εξω 1 μέσα

διαφορετικά αυτο που κάνεις εαν έχεις 2 μέσα 1 εξω είναι να βγάζεις το 50% απο αυτο που βάζεις την ώρα που το υπόλοιπο 50% ανακυκλώνετε μέσα

θα ήταν πολύ πιο εύκολο εαν σου εκανα ενα διάγραμμα...

αλλα η διαδικασία μεταφοράς του αέρα είναι παντού η ίδια...

πχ ένας χώρος μπορεί να κρυώσει εαν η εξωτερική θερμοκρασία είναι μικρότερη απο την εσωτερική μονο με τον εξαερισμό του χώρου...

βγάζοντας τον ζεστό αέρα απο μέσα έρχεται ο κρύος απο έξω να καλύψει

επίσης για την πτώση της θερμοκρασία είναι πολύ πιο σημαντική η απαγωγή του αέρα παρά η προσαγωγή...

πχ δες τα laptop

έχουν επιλογη οι κατασκευαστές να βάλουν ενα fan....που να φυσά που??? εξω

αρα ... βάλε δυο έξω και άσε την φύση να σου κρυώσει το νερό...

εννοείτε πως το παραπάνω θέλει κλειστό καπάκι για να δουλέψει

επίσης εννοείτε πως σε οποιον δουλεύει με εισερχόμενο αέρα περισσότερο απο τον εξερχόμενο απλά καταναλώνει περισσότερη ενέργεια μιας που στο τέλος γίνεται το ίδιο πράγμα πολύ πιο δύσκολα...δλδ ο μηχανικά εισερχόμενος αέρα απωθεί τμημα του νεοεισερχόμενο και του παλαιού αέρα έξω

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασμένο με 4 ανεμιστήρια να φυσάνε μέσα και ηταν απόλυτα επιτυχές. Αν αφήσω τη φύση να μου κρυώνει το νερο όπως λες, θα το κάνει αλλα το καλοκαίρι δεν υπάρχει περίπτωση να μου το παει και να το αφησει στους 26-27. Η διαδικασία θα ειναι πολυ αργή και δε θα έχει το αποτέλεσμα που εγω προσωπικά θέλω. Πάω στα δοκιμασμένη λοιπόν με 4 άντε 3 12άρια να φυσάνε μέσα και ανοιγμένο σημείο στη μια πλευρα να φεύγει αέρας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...