Jump to content

Νεογέννητα Στο Ενυδρείο!


Recommended Posts

Μόλις είδα να κολυμπάει σαν ψάρι ένα μικρό πράγμα σαν γυρίνος το οποίο πήγε και κάθισε πάνω σε ένα φύλλο! Τί μπορεί να είναι ρε παιδιά; Γιατί μου φαίνεται πολύ παράξενο να έχω γέννα από χρυσόψαρα στο ενυδρείο... Προσπάθησα να το βγάλω φωτογραφία, δεν ξέρω αν φαίνεται. Μιλάμε κολυμπούσε πολύ γρήγορα για τόσο δα πραγματάκι. Έχει και δεύτερο! Τι μπορεί να είναι; Και τρίτο! Τα δύο είναι πάνω στο τζάμι! Είναι καλά, να τα κρατήσω, είναι βλαβερά, π.χ. καμιά λιβελούλα; Μέτρησα και το τέταρτο πάνω στο δίπλα φύλλο! :help:

1.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο μικρά που δυσκολεύομαι να τα φωτογραφήσω!

2.png

3.png

Link to comment
Share on other sites

Για γονος απο ψαρι μου φαινεται. Πως βρεθηκε εκει μεσα?

Υ.Γ αν δεν κολυμπανε συνεχως, τα βλεπεις να καθονται σε επιφανειες και εχουν κατι σαν "φτερα" στο λαιμο, τοτε μαλλον θα ειναι προνυμφες τριτωνα.

Οι φωτογραφιες παντως δεν βοηθανε πολυ... Προσπαθησε να τραβηξεις καλυτερες αν μπορεις.

Έγινε επεξεργασία - NicKtheGreeK1100
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ. Έχω δύο χρυσόψαρα τα οποία μου φαίνονται για αρσενικά και τα δύο. Εδώ και μία περίπου εβδομάδα τα έχω χωριστά, γιατί ο μεγάλος κυνηγούσε το μικρό και του έριχνε ξύλο. Μήπως τελικά δεν ήταν ξύλο αλλά ζευγάρωμα; Μήπως όταν βλέπω το μικρό να κάθεται ακίνητο γεννάει τίποτα αυγά; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Είδα πως είναι η προνύμφη Τρίτωνα και θα έχω το νου μου. Είναι ακόμα πάρα πολύ μικρά, δεν βλέπω να προεξέχει τίποτα στο λαιμό τους. Σε περίπτωση που είναι Τρίτων, μπορούν να βλάψουν το χρυσόψαρο; Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο είναι μόνο του το oranda red cap, ο common είναι ακόμα στο 30λιτρο.

Υ.Γ. Τρίτωνα έχω ονομάσει το μονομάχο μου :D

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες, αλλά είναι πάρα πολύ μικρά και με το ζουμ χαλάει η φωτογραφία. Είδα φωτογραφίες από γόνους χρυσόψαρων και τους μοιάζουν αυτά τα 4! Αν και όλοι οι γόνοι ίδιοι είναι! :P

Επειδή η σπιρουλίνα που έχω είναι σε κόκκους, την πάτησα με το γουδί, την έκανα σκόνη και την έριξα στο ενυδρείο, μαζί με μερικούς κόκκους για να φάει και το χρυσόψαρο. Έχω πάρει κι ένα κιτ για εκκόλαψη αρτέμιας, να το εγκαινιάσω λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πηρες φυτα απο καποιον?Πχ απο τον Βασιλη στην πιτα?

Μηπως σου εδωσε μαζι και γοννο απο τα γκαπυ του?

Link to comment
Share on other sites

Είδα πως είναι η προνύμφη Τρίτωνα και θα έχω το νου μου. Είναι ακόμα πάρα πολύ μικρά, δεν βλέπω να προεξέχει τίποτα στο λαιμό τους. Σε περίπτωση που είναι Τρίτων, μπορούν να βλάψουν το χρυσόψαρο; Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο είναι μόνο του το oranda red cap, ο common είναι ακόμα στο 30λιτρο.

Υ.Γ. Τρίτωνα έχω ονομάσει το μονομάχο μου :D

Οχι δεν μπορουν να βλαψουν οι τριτωνες τα χρυσοψαρα, μαλλον το αντιθετο θα ελεγα!

Αλλα αφου δεν βλεπεις εξωτερικα βραγχια, το αποκλειουμε.

Οπως επισης δε νομιζω να ειναι απο τα χρυσοψαρα σου.

Προσπαθησε να τα απομονωσεις σε καμια γεννηστρα, για να μην τα φαει το χρυσοψαρο, και ταιζε τα μεχρι να μεγαλωσουν.

Αναγνωριση ειδους ψαριου απο γονο παντως ειναι αδυνατη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να εχω ενα λινκ απο αυτους τους Τριτωνες παρακαλω?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πηρες φυτα απο καποιον?Πχ απο τον Βασιλη στην πιτα?

Μηπως σου εδωσε μαζι και γοννο απο τα γκαπυ του?

Ναι, ο Βασίλης μου έδωσε φυτά στο κοπή τη πίτα. Από γκαπο-ενυδρείο ήταν; Οπότε είναι πιθανό να απέκτησα γκάπυ! :D

Οχι δεν μπορουν να βλαψουν οι τριτωνες τα χρυσοψαρα, μαλλον το αντιθετο θα ελεγα!

Αλλα αφου δεν βλεπεις εξωτερικα βραγχια, το αποκλειουμε.

Οπως επισης δε νομιζω να ειναι απο τα χρυσοψαρα σου.

Προσπαθησε να τα απομονωσεις σε καμια γεννηστρα, για να μην τα φαει το χρυσοψαρο, και ταιζε τα μεχρι να μεγαλωσουν.

Αναγνωριση ειδους ψαριου απο γονο παντως ειναι αδυνατη.

Κι εγώ στην αρχή το θεώρησα απίθανο, αλλά διάβασα παλαιότερα θέματα και υπήρξαν περιπτώσεις που έγιναν γέννες από χρυσόψαρα σε ενυδρεία. Αν είναι από τα χρυσόψαρα, θα μπορούσε να εξηγήσει τη μέχρι τώρα συμπεριφορά τους. Δηλαδή ο μεγάλος να κυνηγούσε το μικρό για να ζευγαρώσουν και αυτό που νόμιζα ξύλο να ήταν η προσπάθειά του να την πιέσει στην κοιλιά για να βγάλει τα αυγά.

Πάω να πάρω γεννήστρα, λοιπόν. Τόσα τρεχάματα αυτές τις μέρες, ούτε παιδιά να είχα! :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να εχω ενα λινκ απο αυτους τους Τριτωνες παρακαλω?

http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=cats&page=read&id=195&sid=191

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο εχει ο Βασιλης νομιζω,ζωοτοκα εχει.

Αλλα περιμενε λιγο γιατι εμενα ο Τριτωνας στο google μου βγαζει ενα ζωο που ειναι σαν σαλαμανδρα...και ρωταω τωρα εγω..πως γινετε να ειναι γοννος απο σαλαμανδρα ρε παιδια?

Καλλιροη,πες μου κατι,αυτα που βλεπεις μηπως εχουν ουρα σαν ψαλιδι? Για κοιτα λιγο και εδω

Link to comment
Share on other sites

http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=cats&page=family&sid=191

Θα μπορουσε να ειναι οποιοδηποτε απο εδω, εκτος απο την κοινη σαλαμανδρα που γενναει κατευθειαν ανεπτυγμενες νυμφες.

Υ.Γ μιλαμε για νυμφες που μολις εκολαφθηκαν, οχι για ενηλικους... Εχεις δει ποτε σου?

Έγινε επεξεργασία - NicKtheGreeK1100
Link to comment
Share on other sites

http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=cats&page=family&sid=191

Θα μπορουσε να ειναι οποιοδηποτε απο εδω, εκτος απο την κοινη σαλαμανδρα που γενναει κατευθειαν ανεπτυγμενες νυμφες.

Υ.Γ μιλαμε για νυμφες που μολις εκολαφθηκαν, οχι για ενηλικους... Εχεις δει ποτε σου?

Εσυ εχεις δει ποτε σου στα σπιτια μας εδω στην Αθηνα να κυκλοφορουν σαλαμανδρες και μαλιστα να γεννουν και μεσα στα ενυδρεια μας?

Εγω τουλαχισον οσα χρονια ειμαι εδω μεσα δεν εχω διαβασει κανενα τετοιο θεμα...αντιθετα εχω διαβασει παρα πολλα για νυμφες λιβελουλας...

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο εχει ο Βασιλης νομιζω,ζωοτοκα εχει.

Αλλα περιμενε λιγο γιατι εμενα ο Τριτωνας στο google μου βγαζει ενα ζωο που ειναι σαν σαλαμανδρα...και ρωταω τωρα εγω..πως γινετε να ειναι γοννος απο σαλαμανδρα ρε παιδια?

Καλλιροη,πες μου κατι,αυτα που βλεπεις μηπως εχουν ουρα σαν ψαλιδι? Για κοιτα λιγο και εδω

Σε αυτή την περίπτωση δεν θα χρειαστεί να σκεφτώ τι θα το κάνω το ενυδρείο μόλις μετακομίσω τα χρυσόψαρα στη λιμνούλα. Όχι, δεν έχουν ουρά σαν ψαλίδι, είναι περίπου μισό εκατοστό, αποτελούνται από ένα κεφάλι με δυο μάτια και μια ουρά με σχήμα μαστιγίου, να το πω; Πάντως ούτε Υ κάνει, ούτε τρίγωνο. :wacko:

Ουτε για πλακα ομως...

Για φαντάσου να μεγαλώσουν και να γίνουν σαλαμάνδρες! :P

http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=cats&page=family&sid=191

Θα μπορουσε να ειναι οποιοδηποτε απο εδω, εκτος απο την κοινη σαλαμανδρα που γενναει κατευθειαν ανεπτυγμενες νυμφες.

Υ.Γ μιλαμε για νυμφες που μολις εκολαφθηκαν, οχι για ενηλικους... Εχεις δει ποτε σου?

Πώς θα μπορούσαν να εκκολαφθούν στα καλά καθούμενα; :blink:

Εσυ εχεις δει ποτε σου στα σπιτια μας εδω στην Αθηνα να κυκλοφορουν σαλαμανδρες και μαλιστα να γεννουν και μεσα στα ενυδρεια μας?

Εγω τουλαχισον οσα χρονια ειμαι εδω μεσα δεν εχω διαβασει κανενα τετοιο θεμα...αντιθετα εχω διαβασει παρα πολλα για νυμφες λιβελουλας...

Κι εγώ στην αρχή τη λιβελούλα σκέφτηκα. Πάντως εδώ που είμαι στην ...εξοχή δεν θεωρώ τίποτα απίθανο! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιλαω για το τι θα μπορουσε να ειναι, ασχετα με το πως εφτασε εκει...

Για προνυμφη εντομου παντως δεν μοιαζει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα μπορούσαν να εκκολαφθούν στα καλά καθούμενα; :blink:

Φανταστηκα οτι πηρες κανα φυτο απο καμια λιμνη ή κατι τετοιο.

Αδικα το συζηταμε ομως, γονος γκαπυ θα ειναι! :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιλαω για το τι θα μπορουσε να ειναι, ασχετα με το πως εφτασε εκει...

Για προνυμφη εντομου παντως δεν μοιαζει καθολου.

Αν αρχισουμε να λενε τι μπορει να ειναι δεν θα τελειωσουμε ποτε.Ομως αυτα που λεμε πρεπει να εχουν και μια βαση φιλος,που να βρεθει η σαλαμανδρα στην Αθηνα.

Εδω που μενω εγω που ειναι εξοχη και δεν εχω δει ποτε μου.Και που το ξερεις τοι δεν μοιαζει με προνυμφη εντομου?Το καταλαβες απο τη φωτο?Γιατι δεν φαινετε και καλα...

Καλλιροη,μαλλον ψαρακια απο τον Βασιλη πρεπει να ειναι που μεταφερθικαν με τα φυτα που σου εδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό λοιπόν είναι να είναι γόνος ψαριού. Ας πούμε ότι παίρνω τη γεννήστρα. Πώς τα μεταφέρω χωρίς να τα βλάψω, είναι τοσοδούλικα! Από διατροφή έχει μπόλικη άλγη το ενυδρείο, τους έδωσα σπιρουλίνα κι έχω και αρτέμια να εκκολάψω. Τι άλλο πρέπει να κάνω; Τί να προσέξω; Πάντως το χρυσόψαρο περνάει την περισσότερη ώρα λες και κρύβεται και δεν είναι τόσο δραστήριο όσο πριν αρχίσει το θέμα με την επιθετικότητα του μεγάλου.

Link to comment
Share on other sites

Φανταστηκα οτι πηρες κανα φυτο απο καμια λιμνη ή κατι τετοιο.

Αδικα το συζηταμε ομως, γονος γκαπυ θα ειναι! :P

Αν αρχισουμε να λενε τι μπορει να ειναι δεν θα τελειωσουμε ποτε.Ομως αυτα που λεμε πρεπει να εχουν και μια βαση φιλος,που να βρεθει η σαλαμανδρα στην Αθηνα.

Εδω που μενω εγω που ειναι εξοχη και δεν εχω δει ποτε μου.Και που το ξερεις τοι δεν μοιαζει με προνυμφη εντομου?Το καταλαβες απο τη φωτο?Γιατι δεν φαινετε και καλα...

Καλλιροη,μαλλον ψαρακια απο τον Βασιλη πρεπει να ειναι που μεταφερθικαν με τα φυτα που σου εδωσε.

Είναι 4, για φαντάσου να είναι χαρέμι! :P

Άντε να ξεκινήσω διάβασμα για τα γκάπυ!

Το ενυδρείο είναι 110 λίτρα κι έχω ξύλα και φυτά, δεν αρκούν; Μήπως η γεννήστρα και η μεταφορά είναι χειρότερα; Αλλιώς θα πάρω το απόγευμα που θα βγω. Έχω και άλλα πολλά θέματα και ερωτήματα.

Το χρυσόψαρο δεν είναι τόσο δραστήριο όσο πριν πέσει ξύλο από το μεγάλο. Κινείται περισσότερο κάτω από τα ξύλα και στα φυτά, δεν κολυμπάει σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του ενυδρείου. Συχνά κάθεται ακίνητο και δεν ξέρω αν ξεκουράζεται ή συμβαίνει κάτι άλλο. Παρατήρησα κάτι σαν εξοφθαλμία και του έδινα εδώ και 5 περίπου μέρες Melafix. Η σκισμένη ουρίτσα του σχεδόν έγινε όπως πριν και στο μάτι δεν είδα διαφορά. Ελπίζω να μην έχει καμία ασθένεια και στείλει αδιάβαστους τους γόνους. Melafix δεν έβαλα σήμερα και αύριο κανονικά πρέπει να κάνω αλλαγή νερού. Φοβάμαι να κάνω το οτιδήποτε.

Υ.Γ. Η μάνα μου με πρήζει "κάνε μας ένα εγγονάκι, εσύ πότε θα γίνεις μάνα;" και άλλα τέτοια. Την πήρα τηλέφωνο και της είπα "Έγινες γιαγιά, έχω μωρά στο ενυδρείο." :hysterical:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σε λειτουργία τον θερμοστάτη. Η θερμοκρασία του ενυδρείου τώρα είναι στους 20 βαθμούς, σε θερμοκρασία δωματίου χωρίς τη χρήση θερμοστάτη. Τον ρύθμισα στους 22 ώστε να ανέβει σταδιακά η θερμοκρασία.

Θέλω να αλλάξω τη μία λάμπα, αλλά με τα όσα συνέβησαν με τα χρυσόψαρα και το δύσκολο πρόγραμμά μου, δεν πρόλαβα. Να την αλλάξω ή να μην ασχοληθώ τώρα με αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν, καλέ!!! Ορίστε πας για ζωοτόκα λοιπόν... (Σου το εύχομαι να είναι ζωοτόκα, οι άλλες επιλογές με τρόμαξαν!!!). Νομίζω ότι το μέλαφιξ είναι φυτικό προϊόν και δεν πιστεύω να έχει βλάψει τον γόνο. Εγώ στη θέση σου θα έκανα κανονικά την αλλαγή του νερού και θα άλλαζα και την λάμπα.

Γνώμη μου είναι αύριο που θα στήσεις την λίμνη (δεν έχεις πιά άλλη επιλογή), να βάλεις τον μεγάλο μέσα και τον μικρό στην καραντίνα. Η νωθρότητα που λές δεν μου αρέσει. Δεν θέλω να πηγαίνει ο νούς μου στο κακό αλλά ..... Καλύτερα καραντίνα ο μικρός για να μπορείς να του κάνεις άμεσα θεραπεία χωρίς να επηρεαστεί η βιολογία του ενυδρείου και της λίμνης. Προτείνω να μην τον βάλεις στην λίμνη αν δεν βεβαιωθείς ότι είναι καλά, μην τυχόν και μεταφέρεις στο καινούργιο οικοσύστημα μύκητες - βακτήρια κλπ και αρχίσουν οι απώλειες με το καλημέρα σας.

Πού να γίνεις και μάνα .... Δεν θα βαρεθείς ποτέ!!! :hot:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, Μαίρη! :) Για να δούμε αν θα μπορέσουμε σήμερα να περάσουμε καλώδιο για ρεύμα έξω που βρέχει! Όλα μαζί μου έπεσαν, και δε νιώθω και καλά σήμερα, παίζει να με κόλλησε η μάνα μου ίωση που είχε. Έβαλα τούλι στην εξαγωγή του φίλτρου και το γύρισα λίγο προς τα πάνω να αναταράσσει καλύτερα την επιφάνεια.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες απορίες. Αν υποθέσουμε ότι είναι γκάπυ και μου ήρθαν με τα φυτά που μου έδωσε ο Βασίλης. Το κοπή τη πίτα ήταν πριν 2 εβδομάδες. Την πρώτη εβδομάδα είχα τα φυτά μέσα στη σακούλα τους όπως μου τα είχε δώσει. Θα άντεχαν μία εβδομάδα οι γόνοι μέσα σε μία σακούλα; Δεν θα έπρεπε να τους είχα δει; Είναι λιγότερο από μισό εκατοστό, σε δύο εβδομάδες δεν θα έπρεπε να είναι πιο μεγάλοι;

Αν όμως υποθέσουμε ότι είναι γόνοι από τα χρυσόψαρα, θα εξηγήσει την επιθετική συμπεριφορά του μεγάλου αλλά και την τωρινή συμπεριφορά του μικρού. Εξάλλου μπορεί να είναι δύσκολο να έχουμε γέννα σε ενυδρείο, αλλά όχι εντελώς απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...