Jump to content

Νεογέννητα Στο Ενυδρείο!


Recommended Posts

Φαντάσου να αποκτήσεις χρυσόψαρο oranta cup σε μέγεθος comon.... Από μπαλίτσα τέννις θα πάς σε μίνι μπαλίτσα ποδοσφαίρου!!! :P

Κάτσε να επιβιώσει κάποιο και να μεγαλώσει.... Απλά θα το βάλεις στην λιμνούλα και θα το χαρείς... Ξέρεις πόσα υβρίδια πωλούνται στα πετ σοπ?

Χωρίς να λέω βέβαια ότι είναι το σωστό... Εγώ πάντως μάλλον υβρίδια αγόραζα γιατί κανένα δεν ήταν σαν μπαλίτσα, όλα ήταν μακρόστενα όπως τα common με ουρίτσες και χρώματα όπως τα fancy....

Μην το γελάς, τα orande red cap φτάνουν τα 15 εκατοστά σε 5 χρόνια και δεν ξέρω αν γίνονται ακόμη μεγαλύτερα. Είχα δει από κοντά στο Water Inn. :D

Εμένα τώρα άλλο με απασχολεί. Έχω ανοίξει κι εκατό διαφορετικά θέματα γιατί δεν ήξερα ότι επρόκειτο για γέννα. Στο 30λιτρο του μεγάλου προχτές μέτρησα αμμωνία. Έριξα prime, και χτες έκανα αλλαγή, έλεγξα το φίλτρο και πρόσθεσα βακτήρια. Σήμερα πάλι μέτρησα αμμωνία, έριξα ξανά prime, έκανα πάλι αλλαγή, πρόσθεσα ξανά βακτήρια. Έπειτα μέτρησα και τα υπόλοιπα, νιτρώδη 0,8 και νιτρικά 10. Έριξα ξανά prime κι ετοίμασα νερό για αλλαγή.

Βλέπω ότι κύκλος του αζώτου υπάρχει, αλλά είτε το μπόλι, είτε το φίλτρο, είτε η βιολογία, δεν επαρκεί. Και αυτό με ανησυχεί. Έτσι αύριο σκέφτομαι να μεταφέρω τον μεγάλο πίσω στο κανονικό ενυδρείο και ό,τι είναι να γίνει ας γίνει. Δεν θέλω να τον χάσω από αμμωνία ή νιτρώδη. Από την άλλη οι γόνοι έχουν που να κρυφτούν και στην τελική αφού είναι σε φάση αναπαραγωγής μπορεί να τελικά να προκύψουν και άλλοι γόνοι. Σήμερα μόνο έναν είδα, ελπίζω οι άλλοι απλά να κρύβονται.

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπεις ότι δεν τραβάει άλλο στο δοχείο τότε ρίξτον στο ενυδρείο και ότι γίνει...

Με λίγη θετική σκέψη μπορεί και να επιβιώσουν όλα....

Link to comment
Share on other sites

Είχε ήδη φάει ένα στρώσιμο όταν ήταν μικρός, τότε που τον είχα πρωτοπάρει. Αύριο θα επιστρέψει με τα άλλα. Ωστόσο το φιλτράκι θα το βάλω μέσα στο μεγάλο ενυδρείο σε λειτουργία, μην τυχόν μου χρειαστεί πάλι. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...