Jump to content

Green Beard Algae


dikaios

Recommended Posts

Καλησπερα οπως γραφει η επικεφαλιδα εχω το συγκεκριμενο τυπο αλγης εδω και καποιο καιρο.Ολες οι τιμες ειναι πολυ καλες και αυτο που ηθελα να ρωτησω για την καταπολεμηση της αν ειναι χρησιμη η ολικη συσκοτιση για κανενα δυο μερες η αν πρεπει να αυξησω το Excel η το διοξειδιο.Παντως το διοξειδιο ειναι σε καλα επιπεδα με Ph 6.8-Kh 6.Περιμενω τις γνωμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γιαυτο εγραψα τι αλγη εχω και οτι οι τιμες μου ειναι καλες.Απλα μια γνωμη αντιμετωπισης θελω -απο καποιον που την εχει αντιμετωπισει ξανα..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γιαυτο εγραψα τι αλγη εχω και οτι οι τιμες μου ειναι καλες.Απλα μια γνωμη αντιμετωπισης θελω -απο καποιον που την εχει αντιμετωπισει ξανα..

Δεν νομιζω φιλε μου να ειναι κοπος να συμπληρωσεις τη φορμα.

Και τι σημαινει οι τιμες ειναι καλες?

Και που ξερουμε τι γινετε στο ενυδρειο σου για να σου πουμε τι να κανεις?

Η φορμα ειναι για συγκεκριμενο λογο,αν δεν υπηρχε αυτος ο λογος δεν θα στην εδινα να τη συμπληρωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γιαυτο εγραψα τι αλγη εχω και οτι οι τιμες μου ειναι καλες.Απλα μια γνωμη αντιμετωπισης θελω -απο καποιον που την εχει αντιμετωπισει ξανα..

Mα όλη η ουσία ειναι οι παραμετροι...

Καλές ειναι ολοι παραμετροι.....σε ολες μπορουν να ζησουν οργανισμοι...

Ολες οι αλγες οφειλονται στις λάθος παραμετρους...

Οπότε οπως λεει και ο Κώστας απο επάνω συμπληρωσε την φόρμα....

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειμαι ασχετος.Απλη ερωτηση κανω.Για να μην νομιζετε οτι δυσφορω κιολας οριστε καποιες φωτο

post-48266-0-93979600-1393941669_thumb.jpg

post-48266-0-45149500-1393941681_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η φόρμα θα βοηθήσει τους φίλους να καταλάβουν τι γίνεται μέσα στο ενυδρείο, διαφορετικά θα φτάσει το θέμα 2-3 σελίδες με ρωτήσεις του τύπου, ρίχνεις λιπάσματα, τι διάρκεια φωτισμό έχεις, ποιο λίπασμα ρίχνεις κ.τ.λ. μέχρι να καταλάβουμε ποιες είναι οι ρουτίνες σου τι λίπανση κάνεις στο ενυδρείο, απλά πράγματα που μπορείς να δώσεις όλες αυτές τις πληροφορίες μέσα από την φόρμα.

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε rastafarian αυτα τα εχω διαβασει.Θες να μου δωσεις μια απαντηση στην παραπανω ερωτηση μου?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις πληροφοριες του ενυδρειου σου τι να σου πω?Με υποθεσεις θα μιλαμε?

Ακομα δεν εχεις καταλαβει το σκοπο εχει η φορμα..

Και στη τελικα,αν διαβασες το αρθρο οπως λες θα ειχες και την απαντηση γιατι την εχει μεσα..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

- Ενυδρείο: (λίτρα 190, διαστάσεις ενυδρείου, χρόνος λειτουργίας 4χρονια, κλπ)
- Φωτισμός: (2*24 και 2*18watt, 6400-4000-kelvin, loumen, φωτοπερίοδος 10 ωρες, ανακλαστήρες-ναι, χρόνος χρήσης των λαμπτήρων -)
- Βυθός και Υπόστρωμα: (είδος, πλήθος, χρόνος χρήσης του, κοκκομετρία κλπ.)
- Διοξείδιο του Άνθρακα: ( μπουκάλες -Ναι, DIY CO2, οργανικός άνθρακας-Ναι, κλπ.)
- Οξυγόνο: (Ανατάραξη επιφάνειας: χαμηλή, μέτρια, υψηλή-Ναι, αεραντλία)
- Φίλτρανση: (2000-Λίτρα ανά ώρα, όγκος κάδου-5 λιτρα, υλικά φίλτρανσης, άνθρακας, τύρφη):
- Φυτα: (είδη και αριθμός):
- Ψάρια: (είδη και αριθμός):
- Ρουτίνες: (λιπάσματα, ταμπλέτες, άλλα σκευάσματα, τάισμα, προετοιμασία και αλλαγές νερού, χρόνος περιοδικής συντήρησης, κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6,8
- KH:6
- GH:
- ΝΗ3/NH4:0 ( - ΝΟ2: (Νιτρώδη):0
- ΝΟ3: (Νιτρικά):10
- PO4: (Φωσφορικά)0,05
- Fe: (Σίδηρος)
- CO2: (Διαλυμένο Διοξείδιο του Άνθρακα στο νερό)
- Θερμοκρασία:28,2

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:Ναι
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε τις ωρες φωτισμου σε 8 σταδιακα και σταματα να χρησιμοποιεις την αεραντλια γιατι ετσι χανεις co2.

Αυξησε και το co2 σταδιακα.Το εχεις ανοιχτο 24ωρο η με τα φωτα μονο?

Επισης πετα και τον ανθρακα απο το φιλτρο σου,οτι ριχνεις παει χαμενο γιατι το τραβαει ο ανθρακας.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

ΔΕν βαζω ανθρακα που τραβαει τα λιπασματα.Νομιζα οτι στη φορμα εννοουσε το Excel . Το Co2 ειναι με Ph -controller και το εχω ρυθμισει (στο 6,8)εκει -διοτι εχω Kh 6 .Ποσο δηλαδη να το ανεβασω?Τις ωρες λειτουργιας αν τις μειωσω δεν θα εχω αντικτυπο στα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι να εχεις αντικτυπο στα φυτα?

Απο τη στιγμη που εχεις αναμενη αεραντλια το co2 το χανεις,μη την ξαναβαλεις.

Αν δεις οτι δεν υποχωρει η αλγη τοτε δοκιμασε τη χρηση excel στοχευμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αναμενη αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

Αααα εχεις μεγαλη αναταραξη επιφανειας?Νομιζα οτι το ναι πηγαινε στην αεραντλια.Ομως και η μεγαλη αναταραξη τις ιδες επιπτωσεις εχει.

Link to comment
Share on other sites

Aλλαξα και την αναταραξη.Δεν εχω καθολου φωσφορικα 0,1ppm -καθολου νιτρικα 12 ppm και γενικα ολα πανε καλα.Αλλα η αλγη συνεχιζει..

Link to comment
Share on other sites

Να σταματησω τις ρουτινες με τα λιπασματα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...