Jump to content

Γέννησε Το Κουνέλι Μου, Βοήθεια!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα νεογέννητα κουνελάκια . Έχω μια κουνελιτσα, η οποία είναι 10 μηνών.. είχε γεννησει πριν 2 μήνες 6 μικρά (τα έπιασα για να δω αν είναι ζωντανά και ταϊσμένα) , όλα φαινόντουσαν μια χαρά μέχρι που την επόμενη μέρα τα βρήκα όλα νεκρά.. σκεφτηκα να της δωσω αλλη μια ευκαιρια και την πηγα παλι σε κουνελο, γεννησε σημερα το πρωι 5 μικρα, απο οτι ειδα ειναι ενταξει, τα εχει σκεπασει κιολας με μπολικο μαλλι.. τι πρέπει να κάνω για να μην πεθάνουν πάλι ? σκέφτομαι να τα πάρω μέσα στο σπίτι (γιατί έχει σπιτάκι στο μπαλκόνι η κουνελιτσα) και να φέρνω την κουνέλα και να τα βάζω εγώ να θηλάζουν. Νομίζω πως δεν έδειξε ενδιαφέρον για τα μικρά της στην προηγούμενη γέννα της. δεν θέλω να πεθάνουν πάλι, περιμένω τη γνώμη σας, ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει ''να της δωσω αλλη μια ευκαιρια'' ;

αναγκασμενη ειναι;

καλε μπορεις να αγορασεις κουνελια αν θες τοσο πολυ, αλλα οχι να τα βασανιζεις..ειναι πολυ ασχημο

Link to comment
Share on other sites

@Lenia Δεν νομίζω ότι η αναπαραγωγή, η οποία είναι ο απότερρος σκοπός της ύπαρξης όλων των ειδών, να είναι βασανιστήριο...

@Litsaki24 Λες να τα πας μέσα και να τους βάζεις μαζί την μάνα μόνο για να θηλάσουν, νομίζοντας ότι έτσι τα προστατεύεις..... Ίσα ίσα έτσι θα τα σκοτώσεις.... την πρώτη φορά που σου γέννησε, αφ ενός μέν ήταν η πρώτη γέννα, οπότε δικαιολογείτε η όποια αποτυχία της, αλλά όταν παρέμβει το ανθρώπινο χέρι και έρθει σε επαφή με τα μωρά, η κουνέλα συνήθως τα παρατάει.....

Όπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τα αφήσεις εκεί που είναι, όπως είναι, και απλά να δίνεις πολύ καλής ποιότητα τροφή στην μάνα, σε επαρκή ποσότητα, να κόψεις μαχαίρι την χλωρή τροφή (και ειδικά λάχανο- μαρούλι που περιέχουν lactucarium, περνάει στο γάλα, και είναι τοξικό για τα μωρά) και της βάζεις μπόλικο νερό να πίνει (μια παραγωγική κουνέλα κατά την γαλακτοπαραγωγή της μπορεί να πιεί και 4 λίτρα νερό την ημέρα)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα αυτο προς θεου...εξαλλου αυτος ειναι ο λογος υπαρξης ολων μας

ομως, απο την στιγμη που χωρις να θελω να σου χαμηλωσω το ηθικο, απο οτι φαινεται δεν εχεις ιδεα ουτε τα μωρα να προστατευσεις, καλυτερα να μην ταλαιπωρεις το κουνελακι

εγω δεν εβαζα τα ζωα μου να γεννησουν γιατι δεν ηθελα να φτασω σε σημειο να μην εχω που να τα δωσω, η σε σκυλι να το αφησω αδεσποτο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λοιπόν κανέις δεν είναι "φωτεινός παντογνώστης" , και για όλους ισχύει το "γηράσκω αεί διδασκόμενος", η φίλη ζήτησε βοήθεια στο τι πρέπει να κάνει από όσους γνωρίζουν, και όχι απλά να πάρει κάποια απάντηση που δεν θα την βοηθήσει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ετσι συμβαινει σε νεα και απειρη μανα.εσυ οτι και να κανεις το πιο πιθανο ειναι να στρεσαρεις μανα και μωρα.ασε τη φυση να βρει τον δρομο της.

ΥΓ.υπαρχει και ο δρομος της κατσαρολας με λεπτοκομμενο κρεμμυδακι,σβησμενο με κοκκινο κρασακι,αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα.... :bbq:

Link to comment
Share on other sites

ενας τροπος ασφαλες η καλυτερα με μικροτερο ρισκο ειναι ο εξης ταιζεις μια λιχουδια την μανα να βγει απο την φωλια της [να υπενθυμισω οτι οταν γενναει πρεπει να εχει αφθονο νερο γιατι εαν τις λειψει το πιθανοτερο ειναι να τα φαει] αμεσως μετα ανοιγεις την φωλια με σιγανες και αργες κινησεις,παιρνεις λιγο απο το μαλι της που εχει η φωλια και το τριβεις στα χερια σου ,μετα ανοιγεις λιγο τα σκεπασμενα μωρα και τα βλεπεις εαν ειναι καλα,και τελος τα σκεπαζεις.[εαν επισεις αρχισει να χτυπαει τα ποδια της εγκαταλυπεις την προσπαθεια ] με το καλο θα πανε τωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπέρα σας γέννησε πρίν 2 μέρες η κουνελα μου και σήμερα είδα ότι δύο δεν είναι τόσο φαγωμενα ενώ τα υπόλοιπα είναι σε καλή κατάσταση

Πόσες μέρες αντέχουν χωρίς γάλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πήρε ο άντρας μου ένα κουνελάκι για τα παιδιά μας. Το έφερε σπίτι σε ένα κουτί με μπαλόνια με ήλιο. Πολλή χαρά αν και νιώθεις μια ευθύνη. Και με τα  ψάρια την νιώθεις, βέβαια, και με κάθε ζωντανό.

Link to comment
Share on other sites

Πολλες  φορες οι κουνελες για καποιο λογο τρωνε τα μωρα τους (ισως ελλειψη καποιας βιταμινης?)

Εκεινο που θελουν ειναι ζεστη το χειμωνα και το καλοκαιρι να ειναι καπως δροσερα

Επισης δεν πρεπει ποτε να αγγιζουμε τα μωρα κουνελακια γιατι μενει η μυρωδια μας πανω τους και η κουνελα μετα δεν τα θελει να τα βυζαινει γιατι τα νομιζει ξενα

Οπως φαινεται οι μυρωδιες παιζουν σε πολλα ζωα στην αναγνωριση των μωρων τους

Link to comment
Share on other sites

Είχε ο παππούς μου κάποτε πολλά κουνέλια. Όπως ειπώθηκε παραπάνω αν τα πιάσεις με τα χέρια σου και πάρουν την μυρωδιά σου πολύ πιθανό είναι να τα παρατήσει. Είχαμε ένα γάντι με το οποίο χάιδευε την κουνελα

Πριν πιάσει τα μωρά. 

Πάντως ήταν λίγο και θέμα τύχης, ήταν άλλες που και από την πρώτη κατάφερναν να τα μεγαλώσουν όλα ήταν κι άλλες που τα σκότωναν η τα άφηναν να πεθάνουν ?‍♀️

Εγώ προτείνω να την αφήσεις λίγο στην ησυχία της γιατί αν είσαι όλη μέρα κοντά στη φωλιά και βλέπεις τα μωρά μπορεί να φέρει το αντίθετο αποτέλεσμα.

Επίσης κάποιες έβγαζαν μερικά έξω να πεθάνουν τις πρώτες μέρες και τάιζαν κανονικά τα υπόλοιπα. Αυτό νομίζω γινόταν όταν γεννούσαν παρά πολλά κουνελάκια. 

Αν δεις κάτι τέτοιο ίσως να απευθυνθείς σε κάποιο κτηνίατρο και να δοκιμάσεις να τα ταΐσεις με ειδικο γάλα του εμπορίου αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο να επιβιώσουν έτσι. Αυτό να είναι η έσχατη λύση. 

Ελπίζω όλα να πάνε καλά. 

Επίσης να συμφωνήσω ότι πριν προχωρήσουμε σε αναπαραγωγή οποιουδήποτε ζώου από ψάρι μέχρι σκυλί θα ήταν καλό να είμαστε 100% σίγουροι πως μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στις υποχρεώσεις τους ώστε να έχουν μια καλή ζωή τα μωράκια η να είμαστε σίγουροι ότι θα μπορέσουμε να τα δώσουμε. Καλοπροαίρετα το λέω χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν. ☺️

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...