Jump to content

Recommended Posts

Παιδια καλημερα σε ολους. Ο μονομαχος μου εχει dropsy. Το επαθε μετα απο μια μετακομηση που δε μπορεσα να τηρισω τις σωστες συνθηκες του. Υπαρχει κατι που να μπορω να κανω τωρα? Εικονα δε μπορω να βαλω δεν υπαρχει υπολογιστης διαθεσιμος αυτη τη στιγμη. Απο εχθες ηταν νωχελικος και δεν κουνηθηκε καθολου απο το πισω μερος του φιλτρου, σημερα βγηκε και το παρατηρησα.

Link to comment
Share on other sites

Το σώμα του είναι σαν κουκουνάρι δηλαδή ;

Link to comment
Share on other sites

Εχει φουσκωσει το κατω μερος απο τα βραγχεια αυτη η φωτογραφια δεν ειναι δικη μου αλλα ειναι ακριβως ετσι.

http://

www.google.com/search?q=betta+dropsy&hl=el-GR&source=android-browser&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=MRoTU9fIO4bJtAbywYCIDA&ved=0CAgQ_AUoAA&biw=360&bih=615#biv=i%7C50%3Bd%7CQXIk7uuVzWVCbM%3A

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να συμπληρώσεις τη φόρμα διάγνωσης ασθενείας; Είσαι σίγουρος ότι είναι dropsy, μήπως είναι απλώς βαρυστομαχιασμενος; Χωρίς φωτογραφία είναι δύσκολο να γίνει διάγνωση.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειναι dropsy. Λογω της μετακομισης αναγκαστηκα να αφησω το φιλτρο 2 μερες εξω απο το νερο οποτε η βιολογια παει, ειναι μια βδομαδα χωρις θερμοστατη και αντιχλωριο και δε μπορεσα να παρω το νερο του, του εβαλα καινουριο απο την αρχη. Και δε μπορω να εχω τιποτα τιποτα μεχρι την Τριτη εκτος απο τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Οι μονομάχοι είναι πολύ ευαίσθητοι στις αλλαγές. Αν δεν έχεις θερμοστάτη τουλάχιστον μπορείς να τον βάλεις κάπου που να είναι ζεστά. Αν δεν έχεις αντιχλώριο προετοιμάζεις το νερό του με μία αεραντλία και σε λίγες ώρες εξατμίζεται το χλώριο. Για τη βιολογία πάρε μπόλι. Ποιες είναι οι μετρήσεις σου;

Link to comment
Share on other sites

Θα τα εχω ολα την Τριτη. Δεν εχω τωρα ουτε τεστ ουτε κατι αλλο. Την Τριτη που θα ειναι ολα ετοιμα θα κανω μια πιο αναλυτικη παρουσιαση. Μπολι μπορω να παρω απο χελωνοενυδρειο η ειναι διαφορετικα τα βακτηρια και δεν εχει νοημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω για το μπόλι από χελωνοενυδρείο, γιατί δεν κάνεις μία ερώτηση στην ενότητα με τις χελώνες; Τώρα σε τι θερμοκρασία είναι ο μονομάχος; Εγώ μια φορά που είχαμε διακοπή ρεύματος είχα τυλίξει το ενυδρείο με μία κουβέρτα, μπας και βοηθήσει. :D Αν δεν έχεις αεραντλία για το νερό της αλλαγής, τότε το αφήνεις για μία μέρα να εξατμιστεί το χλώριο, αλλά όχι παραπάνω, γιατί εμφανίζονται παθογόνοι μικροοργανισμοί.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε παλαιότερα post εδώ στο φόρουμ ότι για το dropsy δεν υπάρχει φάρμακο. Με καλές συνθήκες, με καλή διατροφή και ενδυνάμωση του ανοσοποιητικού, π.χ. με βιταμίνες, έχεις πιθανότητες να το σώσεις, αν δεν είναι σε προχωρημένο στάδιο. Τρώει κανονικά ο μονομάχος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εφερα σημερα τα πραγματα μετρησα και ολα ενταξει... Η αμωνια ηταν λιγο ανεβασμενη εκανα μια αλλαγη και ειναι ενταξει τωρα. Τι μπορω να παρω και απο που pet shop η φαρμακειο για να το δυναμωσω? Παντως με το που εριξα το αντιχλωριο ηταν πολυ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εφερα σημερα τα πραγματα μετρησα και ολα ενταξει... Η αμωνια ηταν λιγο ανεβασμενη εκανα μια αλλαγη και ειναι ενταξει τωρα. Τι μπορω να παρω και απο που pet shop η φαρμακειο για να το δυναμωσω? Παντως με το που εριξα το αντιχλωριο ηταν πολυ καλυτερα.

Καταρχήν βάζεις τον θερμοστάτη στους 26 και ελέγχεις την θερμοκρασία με θερμόμετρο. Στο φίλτρο σου έχεις βιολογικό υλικό; Αν έχει χαλάσει η βιολογία σου παίρνεις μπόλι και μέχρι τότε προσθέτεις βακτήρια. Ποιες είναι οι μετρήσεις σου;

Αμμωνία μέτρα ξανά και αύριο, και βασικά μέτρα κάθε μέρα μέχρι να μηδενιστεί. Το ίδιο ισχύει και για τα νιτρώδη. Ως πρώτη βοήθεια για την αμμωνία κάνουμε αλλαγή νερού, ακόμη και κάθε μέρα αν χρειάζεται μέχρι να μηδενιστεί. Σε δεύτερη φάση βάζουμε κάποιο σκεύασμα κατά της αμμωνία, όπως π.χ. seachem prime, sera toxivec, κλπ. Τέλος φροντίζουμε την βιολογία μας, όπως ανέφερα παραπάνω. Όσο μετράς αμμωνία ή νιτρώδη δεν ταίζεις καθόλου, αλλά επειδή ο μονομάχος είναι και ασθενής, δεν ξέρω αν αυτό ισχύει. Αν χρειαστεί πάντως να ταίσεις, δίνεις ελάχιστη τροφή.

Για να τον δυναμώσεις δίνε του βιταμίνες, π.χ. Fishtamin της Sera, ή άλλες μάρκες. Θέλει ποικιλία στην διατροφή του και τροφές που είναι ανοιχτές πάνω από 4μηνο καλό είναι να μην τις δίνεις γιατί έχουν χάσει μεγάλο μέρος των θρεπτικών τους συστατικών.

Μακάρι να γίνει καλά!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ετσι δεν μπορει να γινει ουτε διαγνωση αλλα ουτε να δωσουμε συμβουλες συμπληρωσε τη φορμα με ολες τις λεπτομεριες και βαλε και καθαρη φωτογραφια του ψαριου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ετσι δεν μπορει να γινει ουτε διαγνωση αλλα ουτε να δωσουμε συμβουλες συμπληρωσε τη φορμα με ολες τις λεπτομεριες και βαλε και καθαρη φωτογραφια του ψαριου.

Έχει δίκιο ο rastafarian. Οι σωστές συνθήκες ούτως ή άλλως χρειάζονται, ωστόσο, καλό είναι να συμπληρώσεις τη Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας και να βάλεις φωτογραφίες του ψαριού. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο εχθες εχει φυγει το πριξιμο και ειναι πιο κινητικος απο τις προηγουμενες μερες και τρωει κανονικα. Μετρησεις κανω με τα υγρα της sera. Εχω ανεβασμενη αμωνια, εχει χαλασει η βιολογια αλλα θα την φτιαξω παλι. Ριχνω βακτηρια κανονικα και περιμενω. Αν εχω αλλο προβλημα θα σας ειδοποιησω παλι. Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι καλό νέο, καλή ανάρρωση να έχει! :)

Πάρε μπόλι για την βιολογία, μην περιμένεις με τα βακτήρια να το στρώσεις τώρα που έχεις ψάρι μέσα και μάλιστα άρρωστο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...