Jump to content

Θεμα Με Ph


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους. τις τελευταιες 2-3 μερες εχω προβλημα με το ph στο ενυδρειο μου. Συνιθως το ph ηταν γυρο στο 6,5-7, στις τελευταιες μετρησεις ομως μου βγαίνει στο 8. Τι μπορω να κανω για να ριξω τις τιμες ?

Το ενυδρειο μου ειναι 40λ και εχω μεσα 6 neon tetra και 3 γατοψαρα cory. Αλαγες νερου κανω καθε βδομαδα περιπου το 15% του νερου (6 λιτρα) με νερο απο το δυκτιο. Μετρησεις κανω με υγρο τεστ της sera. Θα βοηθουσε αν στις αλαγες προσθετα 1 λιτρο απιονισμενο νερο ??

Link to comment
Share on other sites

είχες με 6,5 με 7 από το δίκτυο;;;;;;

χωρίς επεξεργασία;

Link to comment
Share on other sites

Και ομως ναι ! δεν ξερω πως εγινε αυτο αλλα ολες οι μετρησεις αυτο εδιχναν. Εμαθα απο γνωστο μου στην ΕΥΔΑΠ οτι προσφατα εγιναν επεξεργασιες στο δικτυο του νερου και ισως αυτο φταιει στις τιμες μου.

Link to comment
Share on other sites

ουτε 1 στο δις να ειχες τετοια τιμες στην πολη μας.

κανε τεστ με αλλα τεστακια.μετρας λαθος και ειμαι και απολυτος σε οτι σου λεω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη ξεχασα μια λεπτομερια... Εχω μετακομισει απο Θεσ/νικη και πλεον μενω μονιμα κοζανη. Οι τιμες ειναι με νερο δικτιου κοζανης.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος?Απ οτι ξερω στην Ελλαδα δεν εχουμε τετοιες τιμες νερου..

Εγω θα σου ελεγα να ξαναμετρησεις και μεαλλο τεστ για εξακριβωση.

Επισης αυτα τα ψαρια που εχεις ειναι ακαταλληλα για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

τοτε παω πασο.η φλωρινα πχ εχει 6αρι πεχα.οποτε εκει που εισαι ειναι πιθανον για τετοιες μετρησεις.

ΥΓ.φτιαξε σωστα το προφιλ σου απο εδω και περα.

Link to comment
Share on other sites

τοτε παω πασο.η φλωρινα πχ εχει 6αρι πεχα.οποτε εκει που εισαι ειναι πιθανον για τετοιες μετρησεις.

ΥΓ.φτιαξε σωστα το προφιλ σου απο εδω και περα.

Παιζει τετοιο νερο Κωστα?

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος?Απ οτι ξερω στην Ελλαδα δεν εχουμε τετοιες τιμες νερου..

η φλωρινα ειναι η χαρα των δισκαδων.......χεχε.εκει δεν ξερουν τι ειναι οσμωση.

λογω των πηγων νερου που παιρνουν νερο απο τα βουνα και τα χιονια που λυωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Οκ αφου το λεει ο Κλαζ παω πασο,δεν το ηξερα.

Αν εχεις τετοιο θεμα με το ph φιλε,τοτε εχεις κατι ασβεστολυθικο μεσα στο ενυδρειο σου,ειτε χαλικι,ειτε αμμο ειτε πετρες.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω και με απλο τεστ αν ειναι απο βδομαδα. Αυτο που ρωτισα για το απιονισμενο νερο μπορει να με βοηθισει καποιος ? Αν οι τιμες βγουνε μεγαλες παλι με το απλο τεστ τι μπορω να κανω για να τις βελτιωσω ?

Link to comment
Share on other sites

μην τρελλενεσαι με το πεχα.μην κανεις τιποτε.και 7 και παραπανω εστω να εχεις εισαι οκ.ειναι μεσα στο ευρος που δεν εχουν θεμα τα ζωα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα διαφωνισω με τον φιλο μου τον Κλαζ,τα ζωντανα που εχεις θελουν μαλακο νερακι.Το απιονισμενο ομως ειναι αμφιβολου προελευσεως και δεν το βαζουμε στο ενυδρειο μας.Ομως αν εχεις κατι ασβεστολυθικο μεσα στο ενυδρειο σου οτι και αν κανεις παλι θα σου ανεβαινουν ολα..

Link to comment
Share on other sites

Το απιονισμενο νερο θα μου το φερει ο πατερας μου απο το νοσοκομειο. Νομιζω οτι νερο το οποιο χρεισιμοποιητε σε νοσοκομειο δεν ειναι αμφιβολου προελευσευς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω φιλος εγω σου ειπα τη γνωμη μου.

Αλλα σου ξαναλεω,αν υπαρχει κατι ασβεστολυθικο μεσα στο ενυδρειο σου,οτι και αν κανεις παλι τις ιδιες μετρησεις θα εχεις.

Και κατι πρεπει να κανεις με τα ψαρια σου,οπως σου ειπα το ενυδρειο σου ειναι μικρο γι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

δες αν έχεις ασβεστολιθικό και κάνε και μια μέτρηση κατευθείαν στη βρύση σου για να είμαστε σίγουροι :)

λέω και εγώ στη Θεσσαλονίκη τέτοιες τιμές!!!! θα σε ρωτούσα που είσαι να έρχομαι να παίρνω νερό!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...