Jump to content

Τι είναι τούτο?


Recommended Posts

Η φωτογραφία δεν είναι ιδιαίτερα κατατοπιστική γιατί είναι κατάμαυρο με πολύ γυαλυστερό κέλυφος. Είναι σαν σαλιγγάρι, έχει κεραίες και ήταν λαθρεπιβάτης σε ένα κοράλλι. Μου κάνει εντύπωση γιατί είναι κατάμαυρο σαν βδέλλα και ενώ μοιάζει με σαλιγγάρι δεν έχω δει κάτι τέτοιο ξανά.

post-2241-1173481523_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία δεν είναι ιδιαίτερα κατατοπιστική γιατί είναι κατάμαυρο με πολύ γυαλυστερό κέλυφος. Είναι σαν σαλιγγάρι, έχει κεραίες και ήταν λαθρεπιβάτης σε ένα κοράλλι. Μου κάνει εντύπωση γιατί είναι κατάμαυρο σαν βδέλλα και ενώ μοιάζει με σαλιγγάρι δεν έχω δει κάτι τέτοιο ξανά.

post-2241-1173481523_thumb.jpg

Eίναι όντως μέλος των ομορφότερων για μένα cypraea. Μπορείς φίλε να δείς αν στην πάνω επιφάνεια του κελύφους βλέπεις σκούρο καφέ εκτός από το μαύρο που είναι η υπόλοιπη? Να σου ζήσει. Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον η παρουσία της σε ενυδρείο. Είναι μικρή ακόμα και τυχόν προσπάθεια μας να εντιπίσουμε το είδος, ίσως κάνουμε λάθος διότι πολλά είδη από αυτή την οικογένεια κατά την διάρκεια που είναι μικρά είναι μαύρα. Από το χρώμα και μόνο ψάξε στο διαδύκτιο στις λέξεις κλειδιά: Cypraea caputdraconis, Cypraea caputserpentis, Cypraea depressa, Cypraea onyx, Cypraea mauritiana, Cypraea mus. θα ήθελα να τονίσω ότι είναι εντελώς ακίνδυνες. Αν μπορείς βγάλε ακόμα μια φωτο σε κάτοψη καθώς θα μας βοηθήσει περισσότερο ο εντοπισμός του είδους.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε ακόμα μια δυο φωτο, γιατί αν όντως μοιάζει με σαλιγγαράκι δεν μου κολλάει γιατί οι cypraea ενόσω είναι ζωντανές καλύπτονται από τον ψευδόποδα τους και διακρίνεται μόνο η λεία επιφάνεια και όχι σπιροειδή καβούκι όπως το σαλιγγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι όντως Cyprea, σας ευχαριστώ και τους δύο.

Μετά από ένα ψάξιμο που έκανα νομίζω πως πρέπει να αλλάξω το ενυδρείο σε αναπαραγωγής Cyprea!! Επεσα σε ένα site το οποίο τα πουλούσε σε επίπεδα της τάξης των 1000, 1500 ευρώ !! και το καλύτερο είναι ότι είναι ότι τα σπανιότερα είναι σε χρωματισμούς μάύρου- καφέ όπως το δικό μου. Πραγματικά έμεινα άφωνος. Βέβαια το δικό μου είναι στα 15mm ενώ τα ακριβά φτάνουν σε μήκος 45 mm. Επιτέλους βρήκα τρόπο απόσβεσης του Reef μου :lmao::lmao::rasp:

Link to comment
Share on other sites

να κάνουμε κοινοπραξία φίλε Αντρέα :lmao: ..

.. εσύ με τα Cyprea και εγώ με τα trochus να κάνουμε εξαγωγές στα αμερικανάκια :rasp: ..

να πάρουμε πίσω κανένα δολάριο από αυτά που έχουμε δώσει.. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αξιος τεκνο Ανδρεα!!! Ξεκινα γεννες και περιμενω ενα :rasp::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι όντως Cyprea, σας ευχαριστώ και τους δύο.

Μετά από ένα ψάξιμο που έκανα νομίζω πως πρέπει να αλλάξω το ενυδρείο σε αναπαραγωγής Cyprea!! Επεσα σε ένα site το οποίο τα πουλούσε σε επίπεδα της τάξης των 1000, 1500 ευρώ !! και το καλύτερο είναι ότι είναι ότι τα σπανιότερα είναι σε χρωματισμούς μάύρου- καφέ όπως το δικό μου. Πραγματικά έμεινα άφωνος. Βέβαια το δικό μου είναι στα 15mm ενώ τα ακριβά φτάνουν σε μήκος 45 mm. Επιτέλους βρήκα τρόπο απόσβεσης του Reef μου :lmao::lmao::rasp:

Δεν παίρνουν όλα τα είδη τέτοιες τιμές βέβαια! Υπάρχουν μερικές που κοστίζουν μερικά λεπτά. Οι τιμές είναι πράγματι τρελλές για κάποια σπάνια είδη αυτής της οικογένειας μαλακίων. Δείτε π.χ. το golden cuwrie ή επιστημονικά cypraea aurantiumgmelin. Ένα καλό κομμάτι μπορείνα πιάσει πέραν των 2000 ευρώ.

Μια όμως και πάλι μιλάμε για κοχύλια δείτε στο διαδίκτιο στις λέξεις κλειδιά: xenophora pallidula reeve. Θα δειτε πως η φύση ανακυκλώνει τα υλικά της.

Link to comment
Share on other sites

Το σαλιγκάρι και τα μάτια σου!

Σε λίγο καιρό, η τιμή του, θα ξεπεράσει το συνολικό κόστος του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

να κάνουμε κοινοπραξία φίλε Αντρέα :wacko: ..

.. εσύ με τα Cyprea και εγώ με τα trochus να κάνουμε εξαγωγές στα αμερικανάκια :lmao: ..

να πάρουμε πίσω κανένα δολάριο από αυτά που έχουμε δώσει.. :lmao:

Τάσο μου να κάνουμε κοινοπραξία αλλά επειδή θέλω να είμαι δίκαιος στην εταιρεία που θα κάνουμε προς το παρόν θα έχεις το 70% και εγώ το 30%. Γιατί εσένα γεννοβολλάνε από τώρα ενώ εμένα πρέπει να βρεθεί ταίρι, εκτός εαν υπάρχει και άλλος λαθρεπιβάτης και δεν το ξέρω.

Ομως, όταν θα βρω ταίρι θα γυρίσουν τα ποσοστά γιατί θα έχω το μεγαλύτερο ποσοστό του τζίρου από τις γέννες μου :lmao::D:unsure:

Παιδιά υπάρχει και άλλο πρόβλημα το έριξα μέσα στο ενυδρείο και εξαφανίστηκε, αν μου κάνετε καμιά προσφορά 1000 ευρώ θα περιμένετε μέχρι να τα μεταφέρω στο μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί αλλιώς το ενυδρείο μου δεν το κάνω άνω κάτω για να το βρω, μου έχει φύγει η ψυχή για να βρω το σωστό στήσιμο :(:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τάσο μου να κάνουμε κοινοπραξία αλλά επειδή θέλω να είμαι δίκαιος στην εταιρεία που θα κάνουμε προς το παρόν θα έχεις το 70% και εγώ το 30%. Γιατί εσένα γεννοβολλάνε από τώρα ενώ εμένα πρέπει να βρεθεί ταίρι, εκτός εαν υπάρχει και άλλος λαθρεπιβάτης και δεν το ξέρω.

Ομως, όταν θα βρω ταίρι θα γυρίσουν τα ποσοστά γιατί θα έχω το μεγαλύτερο ποσοστό του τζίρου από τις γέννες μου :lmao::lmao::D

Παιδιά υπάρχει και άλλο πρόβλημα το έριξα μέσα στο ενυδρείο και εξαφανίστηκε, αν μου κάνετε καμιά προσφορά 1000 ευρώ θα περιμένετε μέχρι να τα μεταφέρω στο μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί αλλιώς το ενυδρείο μου δεν το κάνω άνω κάτω για να το βρω, μου έχει φύγει η ψυχή για να βρω το σωστό στήσιμο :lmao::rasp:

Αυτή, όπως και τα περισσότερα σαλιγκάρια συνήθως κυνηγουν/βόσκουν το βράδυ, γι'αυτό να κρατάς τσίλιες μη τυχών και την ξαναδείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λοιπόν για να επανέλθω στο θέμα της Cyprea έχει γίνει γομάρι 4-5 cm και ενώ είναι πολύ καλό αλγοφάγο μου δημιουργεί τελευταία προβλήματα. ΚΑταρχήν με τον όγκο της περνάει και δεν καταλαβαίνει τίποτα είτε είναι κοράλλια είτε όχι, ακόμα τη φοβάμαι λόγω της μεγάλης δύναμης και για μετακινήσεις κοματιών βράχων που δεν είναι καλά στερεωμένοι. Το κυριότερο όμως είναι ότι την έπιασα με την προβοσκίδα της που είναι ιδιαίτερα μεγάλη να έχει βάλει μέσα ένα άκρο από μία pocilopora :hysterical: Επίσης την έχω πιάσει να γλύφει κάτι caulastrea σε όλο το κορμό τους μέχρι το στόμα τους (όχι μέσα).

Μετά από αυτά είναι από χθες σε δοχείο μόνη της αλλά δεν ξέρω τι να κάνω γιατί είναι πράγματι πολύ περίεργο πλάσμα και έχει ένα απίθανο κοχύλι. Μήπως είμαι υπερβολικός και να την ξαναρίξω μέσα ή μήπως ήρθε η ώρα να πάω στο ταμείο να πάρω τα λεφτά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως τα περιγράφεις. Με τον όγκο της μπορεί να μετακινήσει μεγάλα βράχια και να ανατρέψει κοράλλια.

Δεν είναι αλγοβόρο, αλλά τρέφεται με μικροοργανισμούς, το βράδυ αφού πρόκειται για νυκτόβιο οργανισμό.

Πιθανά να επιτεθεί και σε κοράλλια.

Αν έχεις αμφιβολίες, μπορείς να την απομακρύνεις. Το ίδιο έχω κάνει και εγώ, όταν παρατήρησα αυτή τη συμπεριφορά της. Εδώ και πολλά χρόνια ζει και βασιλεύει στο refugium, όπου υπάρχει άφθονος χώρος, για να φιλοξενήσει και τη δικιά σου.

Link to comment
Share on other sites

Είτε σε εσένα βλέπω να έρχεται είτε στο μικρό που σχεδιάζω τόσο καιρό να στήσω με Ιππόκαμπους.

Link to comment
Share on other sites

Μακρια Αντρεα ειναι περιεργο ζωντανης με αγαπη προς τους polyps.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...