Jump to content

Πέτρος 's Reef 130Lt.


pit05

Recommended Posts

Προσωπικα εμενα μου αρεσε πολυ φιλος το στησιμο...μπραβο και καλη συνεχεια στην αλμυρα!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο τωρα! Τα μανηταρακια βαλτα στον αραγωνιτη.....

Link to comment
Share on other sites

Ξανα στην θολουρα. Ξαναεστησα τα νησια στις ακρες. Φαινεται καθολου καλυτερο απο το προηγουμενο?

post-48074-0-84988700-1394652869_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ πιο ομορφο .το ββγραχο που ειναι απο αριστερα ο δευτερος χαμηλα βγαλτον εντελως.

Link to comment
Share on other sites

Από κυκλοφορία πώς σου φαίνεται Νίκο?

Σε αυτές τις θέσεις βρήκα την καλύτερη δυνατή λύση, υπάρχει κίνδυνος να σηκώνει αμμο..

θελουμε να εχουμε κυκλοφορια παντου χωρις να σηκωνει αμμο Πετρο
Link to comment
Share on other sites

Εμενα δε μου καθεται καλα στο ματι το μεσαιο κομματι

Link to comment
Share on other sites

Το μικρο εφυγε και πηγε διπλα στο δεξιο νησι.

Το μεσαιο Δια μου αρεσει αρκετα, αν δω και με δυσκολευει θα το βγαλω..

Νεα φωτο:

post-48074-0-29906600-1394656565_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ δυσκολο το στησιμο τελικα. Ειναι ομως πολυ σημαντικο. Νιωθω ομως οτι το εχω παιδεψει πολυ και δεν προχωραω..

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παρακαλώ..

Με το βάλε-βγάλε τον βράχο χρειάστηκε να συμπληρώσω νερό περίπου 10 λίτρα.

Δυστυχώς δεν έχω αντίστροφη όσμωση και το έβαλα κατευθείαν από την βρύση και χωρίς αντιχλώριο.

Μπορώ τώρα εκ των υστέρων, μέσα στο ενυδρείο, να ρίξω αντιχλώριο ή καταστέφω βιολογία στον ζωντανό βράχο?

Πόση ώρα περιμένουμε το αντιχλώριο για να ρίξουμε ξανά βακτήρια?

Κάποιο τεστ χλωρίου για θαλασσινό υπάρχει να το μετρήσω?

Σας ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

μην ρίξεις τίποτα το χλώριο αποδεσμεύεται από μόνο του μετά από κάποιες ώρες(στο γλυκό νερο) και εφόσον το νερό είναι με αλάτι(NaCl)αντιδρά και ουδετεροποιείται. Τώρα αν θέλεις να ρίξεις για να δεσμεύσεις άλλα βαρέα μέταλλα ρίξε, εγώ δεν ρίχνω ούτε αντιχλώριο ούτε Α/Ο μόνο νερό βρύσης. Βακτήρια ρίχνεις την επόμενη της αλλαγής

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μετα απο την αλλαγη ή την αναπληρωσή σου, ολες οι μετρησεις σου ειναι ιδιες με πριν?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς; για ποιες μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Πάρα μα πάρα πολύ ωραίο είναι!

Την Glabrescens μόνο κατέβασε την στην άμμο στην μέση κάτω και βύθισε την κιόλας να μπει η βάση της μέσα!

Κατά τα άλλα μην πειράξεις τίποτε είναι πολύ καλό! :thumbsu::thumbsu::thumbsu:

ΥΓ. Πάρε και έναν ελεγκτή θερμοκρασίας και βγάλε το αναλογικό από εκεί! :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω θερμα για τα καλα λογια, το χρειαζομουν πραγματικα γιατι παιδευτηκα πολυ.

Το αναλογικο το ειχα στο sump, τι εβαλα για λιγο για να τσεκαρω την θερμοκρασια στο main μηπως εχω διαφορα..

Το Glabrescens το εχω εκει δοκιμαστικα γιατι φοβαμαι την κυκλοφορια μη το 'σπασει'.

Επισης, θα ανεβασω το βραδυ φωτο, εχει κατω στην βαση του στο βραχακι 2-3 ζωντανα κολλημενα που μοιαζουν με στρειδια. !!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πετρο,η τελευταια προσπαθεια μου αρεσει παρα πολυ :thumbsu:

Αν εχεις καλη κυκλοφορια σε ολα τα σημεια θα σου ελεγα να μην πειραξεις τιποτα.

Οταν με το καλο,γεμισει με κοραλια θα δειξει ακομα περισσοτερο.

Φυσικα το θεμα ειναι να αρεσει πρωτα σε εσενα ^_^

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους. Αυριο παμε για μετρησεις..

Τρεχει περιπου ενα μηνα και ελπιζω ολα να ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μετα απο την αλλαγη ή την αναπληρωσή σου, ολες οι μετρησεις σου ειναι ιδιες με πριν?

Ca, Mg, No3, Po4 δεν αλλάζουν. τώρα όσον αφορά το ΚΗ στο κουβά είναι υψηλό, αφού η βρύση έχει γύρω στο 12 και 8.5 έχει το αλάτι(με Α/Ο) στα 1025 αλατότητα. Δεν μου αλλάζει τις τιμές, στα 35 λίτρα που κάνω αλλάγή την εβδομάδα(το ενυδρείο+σαμπ είναι γύρω στα 500 λίτρα), τις μόνες φορές που μου έχει ανέβει το ΚΗ είναι όταν, κάτι έκανα που αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να στρεσσαριστούν τα κοράλλια και να σταματήσουν να κατανάλώνουν όπως πριν λίγο καιρό που άλλαξα τον φωτισμό. Αυτό τον καιρό έχω σκαμπανέβασμα στη τιμή του ΚΗ περί τα 0.6ppm την επόμενη της αλλαγής και μετα βίας το καταναλώνουν τα κοράλλια(έχω κλειστή και την περισταλτική και δεν ρίχνω καθόλου διττανθρακική σόδα) όλη την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...