Jump to content

Πέτρος 's Reef 130Lt.


pit05

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.

Με τις συμβουλες του mad23 εκανα ενα update στα φωτα μου ανεβαζοντας τον αριθμο των τ5 απο 4 σε 6.

Τωρα εχω τα εξης (εμπρος προς πισω):

Purple plus

Coral plus

Blue plus

Blue plus

Aquablue special

Blue plus

Το αποτελεσμα μου αρεσει πολυ αλλα εχω γεμισει διατομικη αλγη, στα τζαμια εχω φιλμ και στα ψηλα σημεια τριχοειδη αλγη.

Επισης ο αραγωνιτης εχει γεμισει με μικρα μαυρα "μπιλακια" σαν ακαθαρσιες που ιδεα δεν εχω τι ειναι.

Βαζω απλα μια "σκουπα" και τελος ή ειναι κατι σοβαρο?

post-48074-0-74975500-1395532391_thumb.jpg

post-48074-0-76757500-1395532419_thumb.jpg

post-48074-0-42162500-1395532445_thumb.jpg

post-48074-0-47981400-1395532474_thumb.jpg

post-48074-0-51555100-1395532497_thumb.jpg

post-48074-0-85339200-1395532522_thumb.jpg

post-48074-0-06204200-1395532547_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η διατομικη θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει, το φιλμ με εναν μαγνητη η μια ξυστρα(προσοχη για γρατζουνιες) και τσουκου τσουκου θα φυγει, τα 'χει αυτα το ενυδρειο, για την τριχοειδη προσοχη στο ταισμα, ανθρακα αντιφως και θα φυγει σιγα σιγα....

Για τα μπιλακια που λες δεν ξερω τι παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Σημερινες μετρησεις:

Θερμοκρασια: 28 (πολυ)

Αλατοτητα: 1024 (λιγο)

Ph: 7.8

Kh: 7.3

Ca: 430

No2: 0

No3: 0

Nh3: 0

Τα σχολια σας παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites

Την θερμοκρασια πηγαινε την στους 26 σταδιακα, εναν βαθμο την ημερα...

Η αλατοτιτα συνηθος ειναι 1024-1026, για να την ανεβασεις σταδιακα καθε φορα που θα φτιαχνεις αλατι πχ κανε το 1025, μολις φτασεις εκει και θελεις να ανεβεις κανεις το ιδιο, λογικα σε κανα 2-3 αλλαγες θα δεις διαφορα ή απλα δεν αναπληρωνεις το νερο νερο μεχρι να φτασει εκει που θελεις και αρχιζεις να φτιαχνεις αλατι εκει που θα το εχεις στο ενυδρειο...

Το ph το μετρησες με αναμενα φωτα;

Το kh σου ειναι χαμηλα, καλο ειναι να εισαι κοντα στο 9, λογικα θα ανεβει σιγα σιγα μολις ωριμασει λιγο το ενυδρειο, εφοσον δεν εχεις κοραλια μεσα μην ριξεις τιποτα για να το ανβασεις....

Το ασβεστειο ειναι μια χαρα....

Μαγνησιο παρε και φωσφορικα.....

Βαλε και καμια φωτο, διατομικη επιασες;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω akridas.

Για τις αλγες μου απαντησες παραπανω..

Ph εκανα μετρηση με κλειστο το φως, δεν ξερω πως μπορω να το ανεβασω, το ιδιο και το kh.

Την αλατοτητα θα την βρω και για την θερμοκρασια ειμαι για αγορα controler.

Εχουμε καποια καλη προταση?

Ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Κοντρολερ stc1000 στα 12-15€ κομπλε, απλα να εχει πλαστικο αισθητηρα... Απο ebay...

Ph μετρα την επομενη εφοσον τα φωτα ειναι αναμενα κανα 2ωρακι+

Το kh θα ανεβει μονο του σιγα σιγα, τωρα λογικα τραβαει ολο το συστημα καποια στοιχεια.... Υπομονη.... Μην κανεις τιποτα για την ωρα ωστε να τα ανεβασεις!!!!

Θυμησε μου το αλατι βαζεις;

Link to comment
Share on other sites

Αλατι tropic marine pro reef.

Σημερα αυριο θα αναγκαστω να στοκαρω γιατι διαλυω ενα νανο που εχω. Θα μπουν καποια μανιταρια-ζωανθους, 2 κλοουν και μια bta.

Πιστευω πως θα εχω μεγαλη αλλαγη στις τιμες..

Link to comment
Share on other sites

Καντα μια καλη προσαρμογη και θα ειναι μια χαρα!!

Απλα τραβαει το συστημα σου γιατι ειναι φρεσκο....

Καλο αλατι, θα πανε εκει που πρεπει οι τιμες σε λιγο καιρο....

Link to comment
Share on other sites

Σαν πετραδακια αραγωνιτη φαινοντε, υπαρχει περιπτωση να ανακατεψες δυο ειδοι;;

Γιατι τις ακαθαρσιες με ενα συνεργειο καθαρισμου θα "καθαρισεις" ;)

Link to comment
Share on other sites

Πετρο.....πολυ μου αρεσει το ενυδρειο φιλε!Πολυ ομως!

Ειδικα η πρωτη φωτο δειχνει πολυ καλες βασεις να γινει κατι πολυ ωραιο!

Δεν ξερω ποσο κοντα ειναι το χρωμα σε αυτο που βλεπεις εσυ αλλα ειναι πολυ ομορφο!

Αν μπορεσεις ομως(εχεις χρονο και διαθεση να βαλεις το χερι στην τσεπη) αντικατεστησε την Purple με μια blue plus! :thumbsu:

39αρες η' 54αρες εχεις?Εχω 1-2 54αρες που μου περισσευουν αν θες να κανεις δοκιμη να δεις ποσο καλυτερο θα ειναι

Για τα υπολοιπα μιλησε ο αγγελος :thumbsu:

Ph(και kh) προσπαθησε να μετρας πριν κλεισουν τα φωτα η' γενικα μια σταθερη ωρα(πιο βασικο).

Θα ανεβει το ph με αρκετη κυκλοφορια και αναταραξη της επιφανειας.Αν τα εχεις ολα αυτα και εξακολουθει να ειναι χαμηλα αναγκαστικα θα χρησιμοποιησεις καποιο σκευασμα για να το ανεβασεις και βλεπεις αν θα ξαναπεσει.

Και το Kh ανεβαινει με σκευασματα οπως το reef builder(seachem) η' καποια ετοιμα απο καταστηματα(απο αυτο μου περισσευει ενα σακουλακι ενος κιλου αν δεν κανω λαθος-αν θες πες μου :thumbsu: )

Οι τιμες σου οπως ειπε και ο αγγελος ειναι πολυ καλες.

Aπλα προσωπικα μου αρεσει να παιζω κοντα στο 8 για λογους ασφαλειας!

Παρε ομως και po4 test.

Η διατομικη να μην σε φοβιζει.

Για την τριχοειδη ομως καλο ειναι να παρεις μετρα νωρις,γι'αυτο πρεπει να παρεις και το τεστ φωσφορικων,για να εχεις εικονα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε Μιχαλη.

Με φωτα λοιπον λες να παιξω με:

Blue

Coral

Blue

Blue

Aquablue

Blue

Αυριο θα εχω και μετρηση po4

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε δεν ανακατεψα δυο ειδη. Ισως ειναι πετραδακια απο τα βραχια.

Θα παιχτει σκουπα αυριο..

Link to comment
Share on other sites

Σωστοτατοοοοοος πετρο!

Και θα γινει ενα κλικ πιο μπλε και θα φωτισει λιγο παραπανω.

Η Purple σε 6 τ5 δυστυχως πιανει απλα μια θεση και δεν παιρνεις το 100% που μπορεις να παρεις απο το φωτιστικο σου.

Βεβαια τσεπη και ενυδρειο σου ειναι φιλε,μη σε "πριζωνω" :thumbsu:

Περιμενουμε και τις μετρησεις απο τα po4,οταν εχεις χρονο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κι εγω περιεργος με τα φωσφορικα και να δω τι θα κανω και με την τριχοειδη.

Επισης με τον μανδαρινο που εβαλα πριν μια εβδομαδα τωρα μολις αρχιζει και ξεθαρρευει. Σημερα τον ειδα μια φορα!!!

Το καλο ειναι οτι βλεπει στο τζαμι του main ζωντανα κοπηποδα να περπατανε περα δωθε οποτε ειμαι οκ. Πρεπει να τρωει..

Αυριο θα ξαναριξω ενα σακουλακι να ειμαι σιγουρος..

Link to comment
Share on other sites

Τα κοπιποδα να τα βαζεις ολα μαζι, ωστε να υπαρχει τροφη και αυτα να πηγαινουν στον βραχο ωστε να υπαρχει σταθερη(οσο γινεται) παραγωγη..... Εφοσον μπορεις να τα ξεχωρισεις στο τζαμι ξερεις εαν υπαρχουν ή οχι, εκει εαν δεις ειναι λιγα εως καθολου ξανακανεις προσθηκη, εαν εχεις σαμπ με βραχο, κανε μια προσθηκη και εκει ωστε να εγκατασταθουν και σιγα σιγα ισως να μην χρειαζεσαι να κανεις αλλες προσθηκες....

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει και στο sump στον βραχο, αλλα δεν βλεπω κατι εκει.

Εχω νεκρο σημειο και εχω βαλει κυκλοφορητη να χτυπαει τον βραχο, λες να τα σκοτωνει?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Πετρο πολυ χαιρομαι γι αυτο που βλεπω,εχεις κανει παρα πολυ καλη δουλεια και το aquascape ειναι αξιοζηλευτο

Για τις λαμπες θα συμφωνησω με τον φιλο Μιχαλη μια μπλε ακομα θα σου δωσει πιο ωραιο απολτελεσμα

Θα σου προτεινα τα μανιταρια κ το star polyp(αν δεν κανω λαθος)κατεβασετα κατω.Εκμεταλλεύσου αυτες τις θεσεις με πιο απαιτητικα κοραλια στο φως

Οσο για τη αλγη θα σου προτεινα να βαλεις κανενα ψαρακι να στην φαει οπως salaria,Bicolor Blenny,rainfordi,Two Spot Goby και σαλιγκαρια

Ευχομαι οτι καλυτερο για τη συνεχεια Πετρο

Link to comment
Share on other sites

Μπααα, βαζε και στο σαμπ ωστε να κανεις καλη αποικια και ηα τροφοδοτητε το main...

Στο σαμπ εχεις μηπως ats;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε, ρωταω να δω ποιοι εχουν και ποιοι οχι, για το ετσι, ειναι επιλογη του καθενα εαν θα βαλει κατι ή οχι στο συστημα του... Βλεπω αλγη(χαετο;) στο σαμπακι οποτε εισαι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...