Jump to content

Πέτρος 's Reef 130Lt.


pit05

Recommended Posts

Οντως ωραιο το sump μονο το υλικο που εχεις στην καλτσα απλωσε το καλυτερα στο διαμερισμα που εχεις για να πιανει ολη την επιφανεια του νερου που περναει απο εκει.

Με τις λαμπες τι εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Με τις λαμπες εκανα το εξης:

Εβγαλα την purple και πηρα μια... coral (mad μη θυμωσεις) γιατι νομιζω πως οι 4 μπλε θα ειναι υπερβολη.

Τελικα παιζω ετσι:

Blue

Coral

Blue

Aquablue special

Coral

Blue

Το αποτελεσμα ειναι παρα πολυ καλο, εφυγε η μωβιλα της purple αλλα για να δικαιωσω και τον mad, λιγο ακομα μπλε το σηκωνε..

Εχω ενα θεμα τωρα με το sump.

Η αντλια επιστροφης ειναι μεταβλητης ροης 200-2700 l/h

Εγω το ειχα ξεχασει στα 200 που θεωρω λιγο.

Ανεβαζοντας ομως την "ταχυτητα" κατεβαινει περισσοτερο νερο με αποτελεσμα οπως βλεπετε στην παραπανω φωτο στο διαμερισμα επιστροφης να πεφτει με δυναμη το νερο δαν καταρακτης και να δημιουργει φυσαλιδες αερα οι οποιες αμεσως περνανε με την αντλια στο main και γινεται χαμος.

Τι λετε πρεπει να κανω? Μηπως να αφησω την επιστροφη στο 200 l/h που δουλευει jet?

(Η υπερχειλιση που εχω κατεβαζει κατα τον κατασκευαστη 1500 l/h)

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αδερφε απο την φωτο του σαμπ που βλεπω εχεις πολυ λιγο νερο στο διαμερισμα τις επιστροφης λογικο ειναι το νερο να εχει πολλες φυσαλιδες μιας και πεφτει απο υψος, και τωρα που αυξησες την ροη εγινε πιο εντονο..εγω θα γεμιζα κιαλλο το τελευταιο διαμερισμα για αρχη..

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε montiliani, καμια δεκαρια ποντους παραπανω η σταθμη και ξεχειλιζω, εχω και μια γραμμη εκει αν δεις καλα.

Στην σταθμη αυτη παλι εχω φυσαλιδες.

Αν ανεβω πιο πανω δεν υπαρχει καμια ασφαλεια σε διακοπη ρευματος.

Πρεπει κατι να κανω ομως γιατι τα 200 l/h ειναι πολυ λιγα..

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω το ιδιο θεμα μιας και εχω μονο ενα χωρισμα και καθολου bubble trap αλλα οχι τοσο ωστε να με ενοχλει στο ματι,αν δεν ετρεχε το σαμπ θα ελεγα να εβαζες ενα bubble trap η το τελευταιο χωρισμα να το εκανες με μια ελαφρια κλιση ωστε να μην κανει καταρρακτη τωρα δεν μου ερχονται πολλα στο μυαλο ισως αν προσαρμοζες ενα σφουγγαρι στην αντλια που θα καθαριζες ωμος συχνα για να μην μπουκωνει και να μην γινει εστια νιτρικων να ηταν μια λυση

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Με τις λαμπες εκανα το εξης:

Εβγαλα την purple και πηρα μια... coral (mad μη θυμωσεις) γιατι νομιζω πως οι 4 μπλε θα ειναι υπερβολη.

Τελικα παιζω ετσι:

Blue

Coral

Blue

Aquablue special

Coral

Blue

Το αποτελεσμα ειναι παρα πολυ καλο, εφυγε η μωβιλα της purple αλλα για να δικαιωσω και τον mad, λιγο ακομα μπλε το σηκωνε..

Εχω ενα θεμα τωρα με το sump.

Η αντλια επιστροφης ειναι μεταβλητης ροης 200-2700 l/h

Εγω το ειχα ξεχασει στα 200 που θεωρω λιγο.

Ανεβαζοντας ομως την "ταχυτητα" κατεβαινει περισσοτερο νερο με αποτελεσμα οπως βλεπετε στην παραπανω φωτο στο διαμερισμα επιστροφης να πεφτει με δυναμη το νερο δαν καταρακτης και να δημιουργει φυσαλιδες αερα οι οποιες αμεσως περνανε με την αντλια στο main και γινεται χαμος.

Τι λετε πρεπει να κανω? Μηπως να αφησω την επιστροφη στο 200 l/h που δουλευει jet?

(Η υπερχειλιση που εχω κατεβαζει κατα τον κατασκευαστη 1500 l/h)

Ευχαριστω..

χαχαχα....τι να θυμωσω βρε πετρο! :hysterical:

Θα θυμωνα αν δεν σου αρεσε το αποτελεσμα και ειχες πεταξει 15-20 ευρω!

Αφου σου αρεσει εμενα μου περισσευει φιλε μου!Ασε που η coral plus δεν παει ποτε χαμενη.

Εξαλλου η λαμπα που σου "κοβει" το μπλε και στο κανει πιο απρο,ειναι η aquablue.Aν καποια στιγμη θες να το κανεις πιο μπλε απλα την αντικαθιστας με μια blue plus και εισαι τελειος! :bigemo_harabe_net-117:

Απλα θα τις βαλεις με λιγο διαφορετικη διαταξη;-)

Link to comment
Share on other sites

Egw 20lt. Enidrio k 5 xrisopsara ena mauro me anixta matia ena mauro me xriso k aspro k kapia me magalo k periergo kefali den kserw tin marka tous to to xruso aspro mauro k to ena me megalo kefali kolimpane k stamatane sto enidrio sto butjo wres wres k kolane sto filtro ti ginete ???? Ti kanw

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ελενη και καλως ηρθες στο φορουμ :thumbsu:

Αρχικα να σε παρακαλεσω(καθως ειναι και στους κανονες) θερμα,να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες.

Δυστυχως εδω ειναι το θαλασσινο κομματι του aquazone και δεν θα παρεις τις καλυτερες δυνατες απαντησεις.

Ανοιξε θεμα στο γλυκο ωστε να σε βοηθησουν τα παιδια με τις καταλληλες γνωσεις.

Ευχαριστουμε πολυ για την κατανοηση.

Και παλι,καλως ηρθες στην παρεα μας

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να προσθεσης κομματι σωληνα στο κατεβασμα ωστε να φτασει πιο κοντα στο νερο;; Αν και δεν ξερω κατα ποσο θα γλυτωσεις τις φυσαλιδες γενικα....

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα του φωτισμού συμφωνώ με τον Μιχάλη,μπορείς να βγάλεις την σπέσιαλ και να βάλεις μια coral.Έτσι το έχω και εγώ και σκέφτομαι να αλλάξω την μια coral με blue

shit happens!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανοντας αντικατασταση την aqua με την coral δεν χανουμε σε αναπτυξη?

Επισης δεν θεωρειτε κι εσεις οτι τα 200l/h επιστροφη ειναι παρα πολυ λιγα?

Το main ειναι 130l και το sump 70l

Link to comment
Share on other sites

Λιγο ακομα δεν κανει κακο, οχι και 2700 που λες, ανεβασε το σιγα σιγα να δεις πω θα πηγαινει....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για Tunze κοιτάω για το δικό μου αλλά την πιο μεγάλη!

Που να το γεμίσεις κοράλια και ψαράκια!!!Παράδεισος! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο πολυ υπομονη που εκανα, επιτελους ξεστησα ενα νανο bouyo που ειχα, ολα μετακομισαν στο νεο μετα απο προσεκτικη προσαρμογη.

Μετα απο δυο μερες θα κανω μετρησεις με αυτο το στοκαρισμα να δω αλλαγες και ελπιζω ολα να ειναι καλα.

Ακολουθουν φωτος..

post-48074-0-70718100-1396655266_thumb.jpg

post-48074-0-73963500-1396655323_thumb.jpg

post-48074-0-10774400-1396655349_thumb.jpg

post-48074-0-72601200-1396655373_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο scape με βάθος που σου δίνει την εντύπωση ότι τα λίτρα είναι πολύ πιο πολλά! Ωραίες επιλογές σε ζωντανά και πεντακάθαρο! Προχώρα Πετράν θα βγάζει μάτια σε λίγο καιρό!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα σε ολους.

Εχω καιρο να γραψω λογω επαγγελματικων και οικογενειακων υποχρεωσεων αλλα ολο και κατι κανω στο ενυδρειο σε συνδυασμο με πολυ διαβασμα.

Πηρα επιτελους αντιστροφη οσμωση αλλα δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα καθως και εβαλα και μερικα sps.

Ειμαι στην φαση των τακτικων μετρησεων και ψαχνω να βρω τις ισορροπιες..

Ειμαι γεματος αποριες και θα ηθελα βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...