Jump to content

Klaz-Hardcore Reef Vol2


klaz

Recommended Posts

Λυκουργο υπομονη εχω αλλα αν κανω αυτο που λες,εκτος του οτι δεν θα κερδισω σχεδον τιποτα παρα ελαχιστη οπτικη γαληνη για λιγο καιρο,θα πρεπει να ξαναστρωσω δηλ χαμενοι ακομα μερικοι μηνες.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Chaeto και problem solved. :)

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν θες ats & chaeto, και αφου μαλλον το θαλασσινο δεν το φοαβασαι αφου γεμισες με αυτο, ξεκινα μεγαλες αλλαγες τωρα που ζεστανε σε συνδυασμο με κανενα μπανακι:-)))

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε μισό ενυδρείο με καθαρό θαλασσινό νεράκι και όλα θα φτιάξουν πιο γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Λυκουργο υπομονη εχω αλλα αν κανω αυτο που λες,εκτος του οτι δεν θα κερδισω σχεδον τιποτα παρα ελαχιστη οπτικη γαληνη για λιγο καιρο,θα πρεπει να ξαναστρωσω δηλ χαμενοι ακομα μερικοι μηνες.

Mobile klaz speaking...

εχεις να κερδισεις πολλα πανω απο ολα μια σωστη και καθαρη αρχη τωρα για τους μηνες αστους μην τους σκεφτεσαι κοιτα μονο μπροστα!

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο πολλα φωσφορικα,χαετο που δεν λεει να μου δουλεψει,τι δειχνει οταν το μπροστα τζαμι πρασινιζει ας πουμε καθε 2-4 ωρες;!!!!!!

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

πολύ ένταση φωτισμού χαμήλωσε τον φωτισμό, βέβαια έχεις τα κοράλλια και ίσως να είναι λίγο πρόβλημα αυτό αλλά με λίγη προσοχή μπορείς να πειραματιστείς, πόσες ώρες δουλεύεις το φωτιστικό; το ίδιο πράγμα παθαίνει το ενυδρείο μου μπροστά στη μπαλκονόπορτα που το βλέπει ο ήλιος από τις 14:00 μέχρι να δύσει. Σαφώς έχει να κάνει με τα φωσφορικά, μιας που είναι η κύρια πηγή τροφής της άλγης, αλλά έχει να κάνει και με την ένταση του φωτισμού και τη θερμοκρασία(kelvin) επίσης. Αυτό που μπορείς να κάνεις σε πρώτη φάση είναι υπομονή, θα κάνει τον κύκλο του. Γιατί δεν σου δουλεύει η chaeto; την έβαλες με 24 ώρο φωτισμό την ημέρα; άναψε την λάμπα 24ώρες το 24ώρο να αρχίσουν να δημιουργούνται ανταγωνιστές και έτσι να σταματήσει να αναπτύσσεται στο main, μέχρι τότε καθάριζε τακτικά τα τζάμια

:bigemo_harabe_net-171: και αν είναι ακόμα αυτή η άλγη που μοιάζει με σκόνη κολλημένη πάνω στα τζάμια πάρε ROTIFER να ησυχάσεις! :usd:

Link to comment
Share on other sites

Την χαετο που ειχε απομεινει την πεταξα σημερα σωτηρη.ειχε διαλυθει.ισωςαθος γιατι την δουλευα με 14 ωρες φωτισμο αναποδα απο το μεην.τα κελβιν που δουλευω ειναι 12k στον υπεριωνα με 10 ωρο φωτισμο.για πες...

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο τα kelvin στα 15000 ίσως να το βοηθήσεις λίγο! πεσ του Χρήστου να σου φέρει λίγη chaeto και βάλε την 24ώρες το 24ώρο μέχρι να μειωθούν οι άλγες και εννοείται πως παράλληλα θα χρησιμοποιήσεις και αντιφώσφορο. Κατά τα άλλα, τα είπαμε! υπομονή και σιγά σιγά θα βρει τον δρόμο του μην ξεχνάς ότι το ενυδρείο σου ξεστήθηκε και ξαναστήθηκε με τον ίδιο νεκρομένο βράχο και αρωνίτη και όλα αυτά αποδεσμεύουν στο νερό του ενυδρείου διάφορα(όσο καλά και αν τα έπλυνες)

Link to comment
Share on other sites

σας να μην εφταναν οι αλγες,μου ηρθς και το ικ....

ξεκινησε κλασσικα με το μοναδικο μικρουλι τανγκ που εχω το μπλου.το παρατηρησα,αρχισα εντατικο ταισμα με σκοροδοζωμα κλπ......τιποτε.

αυτη τη στιγμη το μισο ενυδρειο ξυνεται.καραντινα δεν εχω,και το προβλημα ειναι πως δεν εχω και πολυ χρονο δυστυχως να ασχοληθω εντατικα λογω δουλειας.

η γαριδα debelius κανει υπερωριες στο λημερι της καθαριζωντας ολους οσους πηγαινουν με τη σειρα να τους βοηθησει,αλλα αυτο δεν φτανει.

να ξεκινησω υποαλατοτητα,απο την μια φοβαμαι για τα ασπονδυλα μου.

εχασα και αρκετο χρονο παλευοντας με γιατροσοφια,σκορδα κλπ.

ειμαι τωρα στην δευτερη βδομαδα και βλεπω πως επεκτεινεται και σε υγιη ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα με λυπει ειλικρινα που απο την ωρα που ξαναεστησες

το ενυδρειο σου αντιμετωπιζεις τοσα θεματα μαζεμενα

που σου κανουν την ζωη δυσκολη ενω συνηθως τα/το χομπυ ειναι

για να σε κανει να νοιωθεις καλυτερα.

ευχομαι ολοψυχα να αντιμετωπιστουν συντομα ολα αυτα,το ενυδρειο

να παρει τα πανω του ωστε να σου δινει στιγμες χαρας και οχι

στεναχωριας και πιεσης.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα με λυπει ειλικρινα που απο την ωρα που ξαναεστησες

το ενυδρειο σου αντιμετωπιζεις τοσα θεματα μαζεμενα

που σου κανουν την ζωη δυσκολη ενω συνηθως τα/το χομπυ ειναι

για να σε κανει να νοιωθεις καλυτερα.

ευχομαι ολοψυχα να αντιμετωπιστουν συντομα ολα αυτα,το ενυδρειο

να παρει τα πανω του ωστε να σου δινει στιγμες χαρας και οχιΘα συμφωνησω και θα προσθεσω οτι ρισαι παλια καραβανα και εχεις μαθει να παλευεις που στο τελος εσυ θα κερδισεις,οτι αποφαση παρεις παρτην γρηγορα και καντην πραξη για να τελειωνεις.

στεναχωριας και πιεσης.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ανεμιστήρες να κρυώσει το νερό κλειστα να ζεσταθεί το νερό. .στους 31 που είναι σήμερα το δικό μου νερό δεν θα ζήσει το παράσιτο σε 2-3μερες θα καθαρίσουν όλα τα ψάρια..δε ξέρω μόνο για τα κοράλλια σου κατα πόσο αντέχουν τη ζέστη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στεναχωρήθηκα με αυτο που συνέχεια στο ενυδρειο σου.. Μου κανει εντύπωση πως η chaeto διαλύθηκε ενω το ενυδρειο εχει θρεπτικά. Η αληθεια ειναι πως μια μεταφορά εχει παντα τα ρίσκα της, και αν οχι με τον βράχο τοσο πολυ με την άμμο. Οτι εχει μαζέψει η άμμος (απορροφήσει κτλ) με τη μεταφορά ανακτά ονόματι ολα και για ενα διάστημα θελει προσοχή. Αν μπορεις ρίξε λιγο τη φωτο περίοδο να δεις τι διάφορες θα εχεις.

Σου εύχομαι οτι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Ενος κακου μυρια επονται

Υπομονη φιλε μου!

blue tang oμορφο αλλα μακριαααααα.......

Link to comment
Share on other sites

Κώστα κάποιο νεο έχουμε;

ευχαριστω που ρωτας λυκ.1 απο τα ιδια....4 βδομαδα με ικ.ολα τρωνε σαν διαολοι,τα μισα ψαρια ειναι πασπαλισμενα και ξυνονται αβερτα.ΤΙ ΚΑΝΩ??

ξυνομαι και εγω για συμπαρασταση....

Στεναχωρήθηκα με αυτο που συνέχεια στο ενυδρειο σου.. Μου κανει εντύπωση πως η chaeto διαλύθηκε ενω το ενυδρειο εχει θρεπτικά. Η αληθεια ειναι πως μια μεταφορά εχει παντα τα ρίσκα της, και αν οχι με τον βράχο τοσο πολυ με την άμμο. Οτι εχει μαζέψει η άμμος (απορροφήσει κτλ) με τη μεταφορά ανακτά ονόματι ολα και για ενα διάστημα θελει προσοχή. Αν μπορεις ρίξε λιγο τη φωτο περίοδο να δεις τι διάφορες θα εχεις.

Σου εύχομαι οτι καλυτερο

ευχαριστω μαριε μου για τις ευχες.ολο το θεμα με τις αλγες ειναι γιατι ο βραχος δεν εγινε νεκρος μεσα σε μηνες αλλα μεσα σε μερες.το περιμενα οτιθα ειχα θεματα με οργανικα κλπ,αλλα που χρονος και χρημα για νεο ψοφιο βραχο απο το ο.πηρα λοιπον εν μερη τα ρισκα μου.

Ενος κακου μυρια επονται

Υπομονη φιλε μου!

blue tang oμορφο αλλα μακριαααααα.......

ολοι οι ομορφοι ειναι και μοιραιοι...χεχεχε....παλια που ειχα λευκοστερνο να δεις.εκανες μια αποτομη κινηση 3 μετρα μακρια απο τη γυαλα και εβγαζε χιονι επανω του...

Link to comment
Share on other sites

Και αρπαζε κρυωματα ε;;;;

ου......1 καρο.χεχε

παρα την πλακα που κανω παντως εχω αρχισει να τα παιρνω με αυτην την κατασταση.μιλαω για το ικ.

υποαλατοτητα δεν θελω να κανω.,καραντινα γιοκ.

φαρμακι της προκοπης δεν εχει ασφαλη για υφαλο.μονο κατι πατεντες που εβγαλαν κατι εταιρειες αλλα δεν μου γεμιζουν το ματι.

σκορδοζουμα,με το κιλο,.4 βδομαδες βρυκολακες να ηταν θα τους ειχα ξορκισει....

και παλι....χρατς χρουτς,χρατς,χρουτς......

Link to comment
Share on other sites

Μικρουτσικα ναι.καμμια 15αρια λυκ.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...