Jump to content

Klaz-Hardcore Reef Vol2


klaz

Recommended Posts

Klaz εγω το Ικ στο blue tang που ειχα το παλεψα με σκορδο, herbtana, υποαλατοτητα, βιταμινες και ανεβασμα θερμοκρασιας. Ειχα θυματα σαλιγκαρια, και 1-2 γαριδες. Ομως δεν ειχα πολλα κοράλια.

Το ικ εξαφανιστικε και δεν είχα ποτε ξανα προβλημα. Εχω ανοιξει και θεμα εδω αν θες να το διαβασεις. Στο τελος του θεματος αναφέρω το τι εκανα και τι προτείνω να κάνει ο κάθε ένας για να γλυτώσει, σύμφωνα με αυτα που έπραξα εγω και είχα αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα μη μασας.Αν δεις και δεν την παλευεις,αφου ειναι και αλευρωμενα πετα τα στο τηγανι :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τι τηγανι στραταρε.αυτα ουτε για δολωμ δεν κανουν....

sub,ευχαριστω για τις πληροφοριες.εχω διαβασει μιλιουνια απο αρθρα για το ικ.

ξερω τι πρεπει να γινει αλλα δυστυχως εχω κοραλια μεσα και οχι καραντινα.

Link to comment
Share on other sites

klaz επειδη σε βλεπω και βασανιζεσαι. Αφου εισαι ακομα στην αρχη μηπως να το σκεφτοσουν να βρεις μια γυαλα και να κανεις την tank transfer method (τα ποσοστα επιτυχιας ειναι πολυυυυυυυ καλα)? Ειναι ταλαιπωρια αλλα θα τελειωνεις με αυτο το θεμα. Εχεις και πολλα ψαρια για να πεις οτι θα το εξαλειψεις. Παντα θα υφισταται και εξαρταται καθαρα απο το ανοσοποιητικο τους.

Link to comment
Share on other sites

Κωστή έχεις δοκιμάσεις καθόλου αυτό http://www.seachem.com/Products/product_pages/Metronidazole.html ? Όσες φορές μου παρουσιάστηκε ick με αυτό τα γιάτρεψα, το μοναδικό reef safe φάρμακο που μου δούλεψε! Εύχομαι φίλε να το ξεπεράσεις και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τα πραγματα δεν πανε καλα.τροφες σκορδοζουμα κλπ δεν εκαναν δουλεια.

ειχα ηδη μια απωλεια(το μωβ μου διαβολακι),και σημερα χαροπαλευει το ενα μου κλοουν.το μετεφερα προσωρινα για αρχισανε να το τρωνε ,σε ενα 5λιτρο,αφου πρωτα του εκανα μπανιο σε γλυκο αλλα λογικα δεν την βγαζει με τιποτα.

ολα τα ψαρια τρωνε κανονικα αλλα απο ενδειξεις εχω ξυσιματα σε 2-3 ψαρια με οπτικα πιο χαλι το αλλο κλοουν.

σαν να μην εφτανε αυτο εχω γεμισει απιστευτα με κυανο.

σημερα θα ριξω χεμι κλιν,να λυνω ενα-ενα τα θεματα και απο τεταρτη που θα εχω ξεμπερδεψει λογικα μαζι του θα δω τι θα κανω και με το ρημαδι το ικ.

οσο για την μετρονιδαζολη μιλαμε στην ουσια για την ιδια δραστικη ουσια με το φλατζυλ.θα δω τι θα κανω.

δεν θελω να μπερδεψω σε αυτη τη φαση τις 2 χημειες μεσα στο ενυδρειο.

απο δευτερα θα παρω και βιταμινες γιατι δεν εχω και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

επεσε το χεμι μεσα....για να δουμε.

ο κλοουν ειναι ηδη στον ψαροπαραδεισο.

ξεκιναω να βαζω φλατζυλ(μετρονιδαζολη) μεσα στην τροφη(κατεψυγμενη) μπας και σωσουμε την κατασταση.

θα ακολουθησω τις οδηγιες της σιτσεμ και βλεπουμε..τουλαχισοτν να προλαβω τον αλλον κλοουν που δειχνει να πλησιαζει τον παραδεισο.....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Klaz δυστυχως εχεις γεμισει απ αυτο το ατιμο παρασιτο

Ευχομαι καλα ξεμπερδεματα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Κωστα τι νεα εχεις με το ick?Με το κυανο πρεπει να ξεμπερδεψες ε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα .τωρα ειδα την ερωτηση σου νικο.

ναι δειχνει να ξεμπερδεψα για την ωρα.το αντιθετο βεβαια γινεται με το ικ.

μαλλον πρεπει να βρω τον αιολο με εκεινο το περιφημο φαρμακο γιατι οπως παμε θα χασω οτι εχει λεπι στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα !!!

Link to comment
Share on other sites

Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα !!!

ασε τις φιλοσοφιες και πες μου αν το φαρμακο που εχεις θα με φτασει να κανω κανονικα τη θεραπεια για τα λιτρα μου...

Link to comment
Share on other sites

Μαντζουνια δύσκολα υπαρχουν. Ολα εχουν παρενέργειες ειτε τωρα ειτε μετα. Σου ευχομαι kalz να εχεις αποτελέσματα και τις λιγότερες δυνατόν παρενέργειες μετα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα κανω καιρο να ξαναγραψω κατι καθως το ενυδρειο δεν ξεκινησε καλα.εχω χασει καθε μου ορεξη καθως ουτε το φαρμακο που μου προταθηκε και εριξα εκανε δουλεια.μαλιστα πηρα και μια υγιεστατη γαριδα στα χερια.η υπομονη μου δοκιμαζεται πολυ αγρια.απωλειες; Το 90% άπο οτι ειχε λεπια,χαιρετησε τον ματαιο αυτον κοσμο.αναγκαστηκα πλεον περιμενω και το αλλο 10% αργα και βασανιστικα και θα ξεκινησω παλι απο το 0.καλο φθινοπωρο και βαλε δηλαδη.ατουταλερ λοιπον,εις το επανιδην λοιπον.....

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλα θα κανεις να ξεκινήσεις απο την αρχη αν εχεις κάποιο ζωντανό μέσα δωστο βγάλε βραχο έξω τωρα με τις ζεστές να νεκρωθεί σωστα και να το ξεπλενεις που και που όσπου να το ξαναστισεις με νερό οσμωσεις και με την μπόλικη υπομονη που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα τα εχω περάσει και εγω. Εγω τα ειδα ολα απότομα οταν γύρισα απο διακοπες. Γνωριζω οτι ειναι μια πολυ τραυματική εμπειρια. Πολυ ομως!! Θα σου πρότεινα να κανεις αυτο που ειπε ο Λυκουργος γιατι ετσι οπως παει πια και ψυχοφθόρο ειναι και δεν υπαρχει φως στον ορίζοντα.

Σου ευχομαι οτι καλυτερο και κατέληξε οσο γινεται γρηγορότερα στο reset και reboot. Ισως σου ακουγετε βουνό αλλα ειναι και η εποχή τωρα που βολεύει. Σου ευχομαι στις διακοπες να καθαρίσουν οι σκέψεις σου και αφου περάσεις καλα όπου και να εισαι να γυρίσεις με φρέσκια διαθεση και καμια πίκρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Με στεναχωρησες Κωστα,να εισαι καλα οπως και να εχει και παμε δυνατα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ασχετος απο θαλλασινο... Για να μαθαινω και εγω σιγα σιγα.

Που το οφειλεις αυτο?

Στο θαλασσινο νερο που μαζεψες?

ή στον βραχο ο οποιος δεν καθαριστηκε καλα?

Δεν πειράζει ομως προχωράμε παρακάτω..

Link to comment
Share on other sites

μη στεναχωριέσαι φίλε μου, οσα έχω διαβάσει απο δω για σένα δείχνουν οτι μπορείς να κάνεις πολλά..

διακοπές- ξεκούραση και πάμε δυνατα!! εύχομαι το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κωστα, μπορεις να μοιραστείς μαζι μας τις εξελίξεις απο το ενυδρειο σου; Πως τα παει και τι εκανες; Θα χαρω πολυ να μαθω καλα νεα :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω σταματησει να γραφω καθως οτι και να εκανα τιποτε δεν παει καλα.ετοιμαζω επανεκινηση ολου του συστηματος.δεν μπορεσα να ξεφορτωθω αυτην την περιεργη για την εμπειρια μου αλγη η οποια εχει καλυψει τα παντα και ολοκληρη η γυαλα μοιαζει να φιλοξενει αγριουα δισκους απο το ριο αρακα και οχι ενυδρειο υφαλου.για τοσο τσαι νερο μιλαμε.το συμπερασμα μου ειναι οτι εκανα μεγα λαθος χρησιμοποιωντας παλαια υλικα αραγωνιτη και βραχο απο το παλιο που οσες φορες και αν πλυθηκαν ποτε δεν ξεφορτωθηκα τα πολλα οργανικα.συνοπτικα ολα θα μπουνε νεα απο ψοφιο βραχο και αραγωνιτη και θα ξεκινησω απο το 0 λογικα απο δεκεμβριο καθως δεν μου περισσευει ουτε χρημα ουτε χρονος τωρα.τα 4 ενάομειναντα ψαρακια απο το περασμα του εμπολα-ικ θα φιλοξενηθουν σε φιλο και επιτελους θα κατεβει ο γενικος του ενυδρειου αφου τσαμπα καιει η λαμπα που λεμε.μεχρι τοτε που παλι θα εχω κατι να πω,keep reefing ολοι εσεις οι υπολοιποι φιλοι.κάποια στιγμη θα ανταμωσουμε πανω στο κοινο μας ταξιδι...

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Καλη επανεκκινηση σου ευχωμαι Κωστα!! Κουραγιο και ολοι δυσκολες μερες περναμε, σε περιμενουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...