Jump to content

Klaz-Hardcore Reef Vol2


klaz

Recommended Posts

Εγω στην θεση σου δεν θα κρατιομουνα.

Κανε μια βολτα τωρα που εχει ακομα ηλιο σε μια διαφορετικη τοποθεσια και παρε 10λιτρακια θαλασσα και κανε μια αλλαγη.

Βαλε και special blend..

Link to comment
Share on other sites

Εγω κρατιεμαι.θα το αφησω ακομη λιγες μερες και θα κανω μετα μια 50αρα αλλαγη με χημικο αλατι.απο βακτηρια αμμεσα δεν χρειαζομαι αλλα.πηρα ενα σκασμο απο τη θαλασσα την πρωτη φορα και εριξα και σχεδον ενα μπουκαλι stability.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Κλαζ αραιωσε τις μερες που ριχνεις τροφη γιατι μπορει να δημιουργειτε απο εκει η θαμπαδα και ριχνε κανονικες ποσοτιτες απ τα βακτυριδια, λογικα ειναι bactyrial bloom η θαμπαδα σου, με προσοχη στην τροφη και καμια αλλαγει θα φυγει σε δυο τρεις μερες...

Δια καταλαβα γιατι δεν φτιαχνεις θεμα με το δικο σου :D

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κλαζ αραιωσε τις μερες που ριχνεις τροφη γιατι μπορει να δημιουργειτε απο εκει η θαμπαδα και ριχνε κανονικες ποσοτιτες απ τα βακτυριδια, λογικα ειναι bactyrial bloom η θαμπαδα σου, με προσοχη στην τροφη και καμια αλλαγει θα φυγει σε δυο τρεις μερες...

Δια καταλαβα γιατι δεν φτιαχνεις θεμα με το δικο σου :D

Ο λογος ειναι αλλος φιλαρακι...........

Link to comment
Share on other sites

μπηκε εδω και 2 μερες εξωτερικο φιλτρο που θα το κρατησω μεχρι την κυριακη και το οποιο εχει μονο υαλοβαμβακα για να τραβηξει οτι μπορει απο την θολουρα.

παραλληλα μπηκε και ενεργος ανθρακας στον ριακτορα.

το αποτελεσμα?

επιτελους αρχισε να υποχωρει η θολουρα και να ερχεται αργα και σταθερα η διαυγεια!!!

παραλληλα εκλεισα και τα φωτα για να βοηθησω την κατασταση.φοβηθηκα ισως το γεγονος μηπως και ειχα εξαρση φυτοπλανγκτον η κατι αντιστοιχο καθως τα προφανως πολλα οργανικα που ακομη ειχε ο βραχος μου σε συνδιασμο με το θαλασσινο νερο που εκανα ολοκληρο το γεμισμα με εβαλαν σε πολλες σκεψεις για το προβλημα.

τεσπα ολα καλα δειχνει να λυνεται.

απο αλγες ειμαι εντελως 0.η διατομικη εξαφανιστηκε μεσα σε 4 μερες!!!προφανως εξαρση βακτηριων απο θαλασσα βοηθησε να φανε την διατομικη σε χρονο ντε τε....

αυτα προς το παρων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε klaz πήρες την θάλασσα και την έβαλες μέσα ετσι χωρίς να κανείς τίποτα; Επειδή κι εγω εχω πολύ θάλασσα εδώ που είμαι και καθαρή .αν μπορεις να μοιραστείς το μυστικό σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποιο μυστικο... Μετρα με ρεφρακτομετρο την αλατοτιτα και το φερνεις εκει που πρεπει με νερο απο α/ο, εφοσον το εχεις ζεστανη στους 26 βαθμους... Κανε και τεστ για να ξερεις τι τιμες εχει :)

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις οσμωση το νερο της βρυσης τι το θελεις?σε χανω φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχεις Α/Ο βαλε βρυσης, αλλα μετρα KH, βλεπω τρελο νουμερο παντως....

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χαλάσουμε το θέμα του φίλου μας θα ανοίξω ένα θέμα για Α/ο επειδή δεν εχω αλλα θέλω να πάρω απλά δεν ξέρω ποια διάφορα 3 σταδίων με περισσότερα στάδια; Με των 3 σταδίων δεν θα κάνω δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χαλάσουμε το θέμα του φίλου μας θα ανοίξω ένα θέμα για Α/ο επειδή δεν εχω αλλα θέλω να πάρω απλά δεν ξέρω ποια διάφορα 3 σταδίων με περισσότερα στάδια; Με των 3 σταδίων δεν θα κάνω δουλειά;

Μια χαρά θα κάνεις δουλειά

shit happens!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια απ την waterwaves.gr, δυο εχει για ενυδρειακη χρηση κομπακτ 3 σταδιων, πολλοι μαζι και εγω εχουμε παρει απο εκει μια και εχουμε ηρεμισει με το θεμα νερου αλλαγης και τα σχετικα!! Μην ανηξεις αλλο θεμα, υπαρχουν υπερ αρκετα για αυτο το θεμα :) θα λυθουν ολες σου οι αποριες απλα με λιγο ψαξιμο.....

Κλαζ σορυ για το οφ, αλλα αφου δεν μας λες πως παει η θολουρα θα κανουμε οτι θελουμε και θα κατηγορουμε τον Δια ή τον Φωτη ή τον Αιολο, γιατι καποιος απλα πρεπει να φταιει :D :D :D

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχεις Α/Ο βαλε βρυσης, αλλα μετρα KH, βλεπω τρελο νουμερο παντως....

Το kh ανεβαίνει αν βάλουμε αλάτι και νερό βρύσης.Θάλασσα και νερό βρύσης δεν δίνει και τόσο υψηλό kh γιατί 1ο η θάλασσα μας έχει χαμηλό kh και 2ο δεν βάζουμε και τόσο πολύ νερο για να μειώσουμε την αλατότητα

Σορρυ κλαζακο....

shit happens!!!

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα την περιοχη παντα για την θαλασσα και την βρυση, εμενα μου εβγαζε 17 καποτε... Για αυτο το ειπα ;)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

ολα καλα ολα ανθηρα.

το ενυδρειο λαμπει.ο ανθρακας εκανε απιστευτη δουλεια.οχι σαν του παλιοαιολου που ειναι μεσα στη γλυτσα..χεχε

απο βδομαδα και εντελως χαλαρα θα αρχισω τις μετρησεις και αφου πανε ολα καλα πολυ αργα και σταθερα θα αρχισουν σιγα-σιγα να ερχονται λιγα απο τα παλια μου ψαρακια πισω στο σπιτι τους...ολα με προσοχη και με ρυθμους γριας χελωνας.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαα!!

Μπραβο ρε Κλαζακο, αφου ολα καλα ξεκινα οποτε νομιζεις, βαζε και καμια φωτο εαν εχουμε στοκ ή τπτ αλλο :)

Link to comment
Share on other sites

ολα θα γινουν καλο μου εντομο.

ολα με υπομονη και οπως πρεπει.μπορει να σκαω που βλεπω νταμαρι με νερο αλλα και στο παρελθον αντεξα και περισσοτερο απο 4 μηνες μεχρι να αρχισω να στοκαρω.μπορω και τωρα αν χρειαστει.

με την αλμυρα μαλλον κληρονομησα και το προσον της υπομονης που ομολογουμενως δεν το ειχα σε τετοιο βαθμο παλαιοτερα στο χομπι..

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι σχεδον στρωμενο,και λεω σχεδον γιατι ακομη μετραω κατι λιγα σε αμμωνια,νιτρωδη,αλλα και οι πρωτες ενδειξεις νιτρικων εμφανιστηκαν...χεχε

ισως σε καμμια βδομαδα να ειμαι ετοιμος για τον πρωτο κατοικο.θα εχω υπερβει και τον μηνα απο τοτε που μπηκε το νερο.

τον φωτισμο τελικα τον ξεκινησα σταδιακα,γιατι οταν τον δουλευω φουλ εχω την αισθηση οτι εχω εξαρση αλγης η φυτοπλανγκτον?λογω θαλασσινου νερου και δεν βλεπεις μεσα τιποτα.διαυγεια δηλ μηδεν.

χαετο ηδη εχει μπει,ριακτορες στο φουλ και βλεπουμε....αργα αργα ερχεται και η πρασιναδα στα βραχια.

Link to comment
Share on other sites

βασιλη σχεδον τιποτε δεν εχει αλλαξει οπτικα απο την πρωτη φωτο που εχω βαλει.στην ουσια δεν εχω κατι νεο να δειξω για να βαλω φωτο.η μοναδικη διαφορα με την αρχικη φωτο ειναι οτι πλεον εχει μεσα νερο...χεχε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...