Jump to content

Klaz-Hardcore Reef Vol2


klaz

Recommended Posts

παντως μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτη η εξελιξη μιας και εγω οταν

εκανα το πρωτο γεμισμα του ενυδρειου με εξολοκληρου θαλασσινο νερο και

νεκρο βραχο δεν ειχα αυτη τη θολουρα.μηπως εφταιξε κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

εγω το αποδιδω στα οργανικα που προφανως ειχε κρατησει μεσα ο βραχος μου.

δεν τον ξερανα ουτε στον φουρνο,ουτε τον αφησα 6 μηνες κατω απο τον ηλιο.1 βδομαδα πολλα πλυσιματα και 1 βδομαδα μεσα σε νεροξυδο.επισης αλλες 10 μερες στον ηλιο,μετα ξανα ξεπλυμα και μεσα στο ενυδρειο.

δεν τον λες δηλ και νεκρο.αυτο μαζι με το εντελως ζωντανο νερο απο τη θαλασσα,μου εφεραν αυτην τη θολουρα η οποια προφανως και ηταν γεματη απο οργανικα,ισως και πλανγκτον διαφορων τυπων..

τεσπα,ολα στο προγραμμα ειναι.αφου βρεθηκε λυση,προχωραω αργα και σταθερα..

Link to comment
Share on other sites

καμμια ιδιαιτερη αλλαγη στο ενυδρειο.

νομιζω πως ακομη για καποιο διαστημα θα παρατεινω την χρηση της uv,καθως ναι μεν το νερο ειναι διαυγες,αλλα υπαρχει εντονη πρασιναδα στα τζαμια που μου δειχνει πως υπαρχουν ακομη πολλα οργανικα λογικα απο τον βραχο με αποτελεσμα θεωρητικα αν σταματησω τωρα την λαμπα σιγουρα να ξαναθολωσει το νερο.

χρειαζεται χρονος και υπομονη απο μενα,καθως κατι τετοιο δεν το εχω ξανα αντιμετωπισει και το προβλημα θα ξαναπω οτι εστιαζεται στον βραχο και το γεγονος οτι ακομη ξερναει αποσυνθεση και οργανικα αφου μονο εμφανισιακα καθαριστηκε και ''στεγνωσε'',εσωτερικα ομως..

εχω πεισθει παντως πως στην δικη μου περιπτωση δεν εφταιξε το θαλασσινο νερο,και ακομη και αν το εστηνα απο την αρχη με χημικο αλατι παλι το ιδιο αποτελεσμα θα ειχα.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Το σκιμμερ βγαζει μεν οχι ομως την σκουρα λασπη που εβγαζε στις αρχες.μετρησεις οτι εχω βαλει παραπανω.δεν εχει αλλαξει κατι.εχω και φωσφορικα και νιτρικα.εχω οργανικα με λιγα λογια.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι τις απόψεις να την σταματήσεις την uv για να ξεκινήσει να φτιάχνει η βιολογία σου!

Link to comment
Share on other sites

μανο δεν διαφωνω μαζι σου.και εγω δεν την θελω.αν την βγαλω ομως τωρα θα ξαναγινω τοπιο στην ομιχλη.ισως χρειαστει αλλη 1 βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

μανο δεν διαφωνω μαζι σου.και εγω δεν την θελω.αν την βγαλω ομως τωρα θα ξαναγινω τοπιο στην ομιχλη.ισως χρειαστει αλλη 1 βδομαδα.

όμως όσο δεν έχεις βιολογία στο ενυδρείο σου πάλι θα έχεις πολλά οργανικά!
Link to comment
Share on other sites

χμ......

Link to comment
Share on other sites

χμ......

ξεκίνησε special blend και κλείσε την uv.
Link to comment
Share on other sites

τα βακτήρια αποικούν δεν κολυμπάνε για να περάσουν από την uv και να τα σκοτώσει οπότε η βιολογία αναπτύσσεται στο βράχο, στον αραγωνίτη και σε όλες τις επιφάνειες. τώρα αν κάποια από τα βακτήρια αποκολληθούν και πεθάνουν δεν έγινε και κάτι... και το σκιμμερ θα μπορούσε να τα τραβήξει! Εγώ πάντως σου το πρότεινα…..πάρε rotifer να ησυχάσεις και θα έχεις και ζωοπλαγκτόν για να ταίσεις φυσικά, και άλλους οργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

βρε τ'αγοριμ σωτηρη,που να τα βρω τα roti?

θεσσαλονικη μονο κατεψυγμενα εχω δει να πουλανε.ειδες πουθενα να πουλανε ζωντανα?

Link to comment
Share on other sites

τα βακτήρια αποικούν δεν κολυμπάνε για να περάσουν από την uv και να τα σκοτώσει οπότε η βιολογία αναπτύσσεται στο βράχο, στον αραγωνίτη και σε όλες τις επιφάνειες. τώρα αν κάποια από τα βακτήρια αποκολληθούν και πεθάνουν δεν έγινε και κάτι... και το σκιμμερ θα μπορούσε να τα τραβήξει! Εγώ πάντως σου το πρότεινα…..πάρε rotifer να ησυχάσεις και θα έχεις και ζωοπλαγκτόν για να ταίσεις φυσικά, και άλλους οργανισμούς.

φίλε sammy θα συμφωνήσω εν μέρει με αυτά που λες αλλά μηλαμε για ενα φρέσκο ενυδρείο που δεν έχει κάνει τον κύκλο του πρέπει να στρώσει σιγά σιγά και με την uv δεν θα γίνει αυτό!
Link to comment
Share on other sites

Μάνο το ενυδρείο του Κώστα μόνο άστρωτο δεν είναι! :bigemo_harabe_net-171: νεκρωμένα όλα και ξανά μπλούμ και στο καπάκι φρέσκο ζωντανό νεράκι, βακτήρια έχει απλά δεν φτάνουν ίσως να διαχειριστούν όλους τους ρύπους που δημιουργούνται από την εξαναγκασμένη νέκρωση. Σαφώς και η χρήση της uv δεν βοηθάει σε αυτήν τη φάση!

Κώστα το aquario νομίζω πως έχει ζωντανά αλλά και σε ιχθυογεννητική μονάδα να απεθυνθείς προφανώς θα έχουν και θα σε εξυπηρετήσουν

http://www.andromedagroup.eu/ΙΧΘΥΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΙ-ΣΤΑΘΜΟΙ

Link to comment
Share on other sites

Μάνο το ενυδρείο του Κώστα μόνο άστρωτο δεν είναι! :bigemo_harabe_net-171: νεκρωμένα όλα και ξανά μπλούμ και στο καπάκι φρέσκο ζωντανό νεράκι, βακτήρια έχει απλά δεν φτάνουν ίσως να διαχειριστούν όλους τους ρύπους που δημιουργούνται από την εξαναγκασμένη νέκρωση. Σαφώς και η χρήση της uv δεν βοηθάει σε αυτήν τη φάση!

Κώστα το aquario νομίζω πως έχει ζωντανά αλλά και σε ιχθυογεννητική μονάδα να απεθυνθείς προφανώς θα έχουν και θα σε εξυπηρετήσουν

http://www.andromedagroup.eu/ΙΧΘΥΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΙ-ΣΤΑΘΜΟΙ

και πως θεωρείς ότι είναι στρωμένο αυτό κατα την ταπινη μου άποψη είναι ακόμα χειρότερο γιατί έχει σκοτώσει τα πάντα και το βάζει μέσα και μετα νερό απι την θάλασσα που δεν ξέρουμε καν τη σωματίδια υπάρχουν εκεί!
Link to comment
Share on other sites

στρωμενο ειναι συμφωνα με τις μετρησεις....βιολογια σαφως και διαταρασσεται ειδικα στη στηλη του νερου λογω λαμπας.επηρεαζεται δηλ μεν,αλλα υπααρχουν ακι οι αποικιες στο βραχο,και στον αραγωνιτη που δεν παθαινουν τιποτε απο την χρηση της λαμπας.

Link to comment
Share on other sites

και πως θεωρείς ότι είναι στρωμένο αυτό κατα την ταπινη μου άποψη είναι ακόμα χειρότερο γιατί έχει σκοτώσει τα πάντα και το βάζει μέσα και μετα νερό απι την θάλασσα που δεν ξέρουμε καν τη σωματίδια υπάρχουν εκεί!

ούτε εγώ είπα ότι είναι! το νερό της θάλασσας είναι το μόνο που δεν δημιούργησε πρόβλημα, απεναντίας είναι το μοναδικό που βοήθησε, αφού είναι το μόνο που δεν νεκρώθηκε και αποτέλεσε την πρώτη πηγή βακτηρίων που τροφοδότησε το ενυδρείο. Τώρα όσον αφορά την δημιουργία φυτοπλανγκτον στον νερό πιστεύω πως απλά ευνοήθηκε από τις ψηλές τιμές των νιτρικών και φωσφορικών + το ότι σίγουρα έχουν μείνει νεκροί οργανισμοί σε βράχο και αραγωνίτη που από την αποσύνθεσή τους δημιουργείται οργανικός άνθρακας που με τη σειρά του αποτελεί τροφή όχι μόνο για τα βακτήρια αλλά για φυτικούς οργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα τωρα κανεις αλλαγες νερου?Απο οσμωση ή απο θαλασσα?Εγω θα σταματουσα τις αλλαγες αν κανεις για ενα μικρο διαστημα κανοντας ταυτοχρονα χρηση βακτηριων.Το σκιμερ στην τσιτα! και αντιφωσφορο.Θα ερθει απο μονο του εκει που πρεπει το ενυδρειο.Την uv σιγα,σιγα βγαλτην αν σου καθαρισε το μεγαλυτερο μερος του προβληματος.Αντε να φορτωνουμε σιγα,σιγα... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Κωστα τωρα κανεις αλλαγες νερου?Απο οσμωση ή απο θαλασσα?Εγω θα σταματουσα τις αλλαγες αν κανεις για ενα μικρο διαστημα κανοντας ταυτοχρονα χρηση βακτηριων.Το σκιμερ στην τσιτα! και αντιφωσφορο.Θα ερθει απο μονο του εκει που πρεπει το ενυδρειο.Την uv σιγα,σιγα βγαλτην αν σου καθαρισε το μεγαλυτερο μερος του προβληματος.Αντε να φορτωνουμε σιγα,σιγα... :thumbsu:

Σιγά σιγά με αργές και σταθερές κινήσεις γιατί είναι πολύ επικίνδυνο………….. :bigemo_harabe_net-135:να εκραγεί! :kookoo::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά με αργές και σταθερές κινήσεις γιατί είναι πολύ επικίνδυνο………….. :bigemo_harabe_net-135:να εκραγεί! :kookoo: :hysterical:

Βρε τραβα τις κοτσιδες σου... :hysterical: :hysterical: :bigemo_harabe_net-162:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα να την βγαλω η οχι στη φαση που ειμαι;μ μπερδεψατε μαγκες

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να βγει και να ξεκινήσεις σιγά σιγά αντιφοσφορο (προτιμώ τα bio pellets) και special blend.

Link to comment
Share on other sites

Αντιφωσφορος υπαρχει απο την αρχη.οπως και ανθρακας.pellets δεν ξαναβαζω ειμαι απο τους καμμενους.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...