Jump to content

Klaz-Hardcore Reef Vol2


klaz

Recommended Posts

Το μόνο που απομένει είναι θεραπεία με special blend και σου εύχομαι να πάρει τον δρόμο του!

Link to comment
Share on other sites

Αντιφωσφορος υπαρχει απο την αρχη.οπως και ανθρακας.pellets δεν ξαναβαζω ειμαι απο τους καμμενους.

Mobile klaz speaking...

Και εγω μονο στα pellets διαφωνω με τον Μανο.Οχι με την μεθοδο,αλλα αφου υπαρχουν και πιο ασφαλεις τροποι εξαλειψης θρεπτικων γιατι να το κανουμε πιο επικινδυνο και επιπονο το ολο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μονο στα pellets διαφωνω με τον Μανο.Οχι με την μεθοδο,αλλα αφου υπαρχουν και πιο ασφαλεις τροποι εξαλειψης θρεπτικων γιατι να το κανουμε πιο επικινδυνο και επιπονο το ολο θεμα...

φίλε μου Στάθη για αυτό το έβαλα σε παρένθεση απλά θέλουν προσοχή πολύ ενώ το αντιφοσφορο και ο άνθρακας είναι ποιο safe!
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι με μια ανθρωποθυσια(παρθενα κατα επιπολη) και μερικες μετανιες μετα μαστηγωματος θα στρωση το ενυδρειο.... Χουμορακι :D

Βαλε καμια φωτο να δουμε πως ειναι....

Link to comment
Share on other sites

πρωτες σημερινες μου μετρησεις.(δεν υπαρχουν ακομη κοραλια εννοειται.μονο βραχος,νερο,αραγωνιτης και 3-4 ψιλοψαρα).

ph=7,8(τωρα το πρωι με το που αναψαν τα φωτα).λογικα θα ανεβει αργοτερα.

κεχα=7,7

αμμωνια=0

νιτρωδη=0

νιτρικα=2

μαγνησιο=1100

ασβεστιο=380

οχι ασχημα για αρχη.απο βδομαδα λεω αργα-αργα να σεταρω δοσομετρικη,να καλιμπραρω,και να αρχισω να πεταω καμμια σταγονιτσα μεσα χαλαρα.

χαετο υπαρχει ηδη στο σαμπ με 14ωρο αναποδο φωτισμο,οι ριακτορες ανθρακα-αντιφωσφορου στις πριζες τους.

Τι αλατοτητα ειχε το νερο οταν το πηρες? Οι μετρησεις αυτες ειναιοταν το αραιωσες με οσμωση ή πλα δεν το αραιωσες?

Σε ρωταω γιατι θυμαμαι οταν το μαζεψες ηταν μευα απο μια βροχερη περιοδο, και εχω προσεξει οτι μετα απο βροχες, το θαλλασινο νερο εχει χαμηλη αλατοτητα. Αυτη την περιοδο στα μερη μου εχει κανονικα 1028, εγω το τελευταιο καιρο που βρεχει πολυ, παιρνω μονο αν μετρησω πανω απο 1025, οταν μετραω πιο κατω απλα δεν παιρνω γιατι εχω παρατηρησει οτι ειναι και λιγο θολο=>φυτοπλαγκτον+πργανικα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,η uv εδω και 5 μερες ειναι εκτος λειτουργιας.

θολουρα πλεον δεν υπαρχει στο νερο,μονο εξαπλωσης σκληρης πρασινης αλγης στα τζαμια και τα καλυπτει συνεχεια.

συνεχιζω με ρυθμους χελωνας....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αρχιζει επιτελους να μπαινει το νερο στο αυλακι...

εδω και λιγες μερες μπηκαν τα πρωτα φραγκακια απο τον φιλο μητσο,και σημερα ευχαριστω πολυ τον φιλο sammy για τα νεα φραγκς.

ηδη βρηκαν τη θεση τους στο ενυδρειο και ελπιζω να πανε ολα καλα.

για να δουμε λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΤS δε μας ειπες αν δουλευει :D

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΤS δε μας ειπες αν δουλευει :D

το ats ειναι για να τριβω τον τραχανα...χαμενο κορμι..χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

μπραβο Κωστα ,φωτο δεν εχουμε?

Link to comment
Share on other sites

αντε θα βαλω μια γρηγορη με το κινητο.ξερω οτι χανει αλλα εστω να παρετε μια ιδεα.

rhoiotaphiiotaomicronnu_zps4b830fc7.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ λυκ.

ειπαμε.το παμε χαλαρα.δεν θα κανω λαθη του παρελθοντος.θα προσπαθησω να χαρω το ταξιδι οσο παει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ λυκ.

ειπαμε.το παμε χαλαρα.δεν θα κανω λαθη του παρελθοντος.θα προσπαθησω να χαρω το ταξιδι οσο παει.

σωστοςςςςςςςς...

Link to comment
Share on other sites

Υγειες και δειχνει να ανεβαινει σιγα σιγα Κωστα,καλα ρε θηριο μα αρεσει που εβαλες και τον χαρακα και κολησες την ακρο ισια και σιριζα στο plate χαχαχα,εισαι ωραιος.

Link to comment
Share on other sites

χααχα.οντως και κανει μπαμ γιατι ειναι και το πιο χοντρο φραγκακι σε κορμο.

ας πανε καλα μονο,γιατι επιτελους θελω να δω ενα σκαλι παραπανω το ενυδρειο μου μετα απο τοισες ατυχιες.

Link to comment
Share on other sites

χααχα.οντως και κανει μπαμ γιατι ειναι και το πιο χοντρο φραγκακι σε κορμο.

ας πανε καλα μονο,γιατι επιτελους θελω να δω ενα σκαλι παραπανω το ενυδρειο μου μετα απο τοισες ατυχιες.

Στο εύχομαι φίλε μου και άλλο κακό να μην σε βρει ξανά! Πανέμορφο είναι το scape! Μόλις αρχίσει να βρίσκει τον δρόμο του θα γίνει ένας πολύ όμορφος ύφαλος! Φτου σκόρδα!

Link to comment
Share on other sites

χααχα.οντως και κανει μπαμ γιατι ειναι και το πιο χοντρο φραγκακι σε κορμο.

….και γιατί;

Γιατί μεγάλωσε με φροντίδα και προδέρμ στου θείου Σωτήρη(uncle Sam(my)) το ενυδρείο! :bigemo_harabe_net-171:

Link to comment
Share on other sites

….και γιατί;

Γιατί μεγάλωσε με φροντίδα και προδέρμ στου θείου Σωτήρη(uncle Sam(my)) το ενυδρείο! :bigemo_harabe_net-171:

χαχαχα
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη το έμαθα το μυστικό σου, έμαθα γιατί τα κοράλλια σου έχουν καλή ανάπτυξη !!!

.....και το μυστικό είναι:

V
V
V
V
V
V
V
V
V
V
V
V
V
V
V
V

V
V
V
V
V
V
V
V

V
V
V
V
V
V
V
V

V
V
V
V
V
V
V
V

legacy_LLC264XXA2.jpg

Άμα δεν κάνουμε κουρείο το θέμα του κουρέα ποιο θα κάνουμε !!!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ωχ! :ninja: τώρα πια δεν είναι μυστικό! :kookoo::bigemo_harabe_net-171: αλλά το σημαντικό είναι να παίζεις τους σωστούς ρυθμούς για να έχεις την σωστή ανάπτυξη! :bigemo_harabe_net-128::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

τα κοραλια δειχνουν ολα μια χαρα.

δυστυχως ειδα τις πρωτες κηλιδες σκουρου πρασινου κυανοβακτηριου πανω σε βραχους αλλα και σε ορισμενα σημεια στον αραγωνιτη...

φτου να παρει.

εξαπλωνεται μεν,αλλα κανει και αυτο κυκλο η αραγε μου ερχεται για τα καλα...?

Link to comment
Share on other sites

αντε θα βαλω μια γρηγορη με το κινητο.ξερω οτι χανει αλλα εστω να παρετε μια ιδεα.

rhoiotaphiiotaomicronnu_zps4b830fc7.jpg

Αν και ασχετος απο θαλασσινο..

Σαν λίγο αδειο μου φαίνεται..

Δεν θέλει περισσότερο βράχο?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται Κώστα το ενυδρείο το κυανό δεν είναι τίποτα απλά προσπάθησε να το κατά πολεμήσεις πριν εξαπλωθεί και έχεις θέμα με τα κοράλλια σου! Πάντως κατά την ταπεινή μου γνώμη σαν να βιαστικες να βάλεις sps και κυρίως acropores!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...