Jump to content

Cattapa


antonium98

Recommended Posts

Εχω ενα δισκαδικο και θα ηθελα να του βαλω φυλλα cattapa μονο και μονο γιατι θ φαινεται ποιο βιοτοπικο και μου αρςσουν.

Μηπως ξερεται που μπορω να τα βρω???

Απο ελλαδα παντα

Link to comment
Share on other sites

η τιμη τους στην Ελλαδα ειναι ......

βρες αλλον εναν και καντε μια παραγγελια απο ebay .... συμφερει με τρελα !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, κι εγώ από το ebay τα πήρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στα pet city εχουν καποια της jbl (large σε μεγεθος). Το κουτι εχει 10 και κανει 10 ευρω. Επισης εχω δει στο aquascape.gr εχουν κατι φακελακια διαφανα με 4-5 φυλλα το καθενα αν δεν κανω λαθος στον αριθμο με 1 ευρω το φακελακι.

Αλλιως εννοειται συμφερει απο ebay αν κανεις αγορες.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Στα pet city εχουν καποια της jbl (large σε μεγεθος). Το κουτι εχει 10 και κανει 10 ευρω. Επισης εχω δει στο aquascape.gr εχουν κατι φακελακια διαφανα με 4-5 φυλλα το καθενα αν δεν κανω λαθος στον αριθμο με 1 ευρω το φακελακι.

Αλλιως εννοειται συμφερει απο ebay αν κανεις αγορες.

και με 10ευρω περιπου απο ebay περνεις

http://www.ebay.com/itm/Amys-200-grams-Grade-C-INDIAN-ALMOND-CATAPPA-KETAPANG-LEAVES-betta-discus-/251243537682?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a7f482512

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ φιλος αλλα αυτο δεν κανει 10 ευρω περιπου..αλλα 16...

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ φιλος αλλα αυτο δεν κανει 10 ευρω περιπου..αλλα 16...

με τα μεταφορικα Κωστα ...

για αυτο ειπα να βρει καποιον και να τα παρουν μισα μισα .... να μοιραστουν τα εξοδα μεταφορας και ο αριθμος των φυλων που θα παρει δεν θα εχει καμια σχεση με τη ποσοτητα που θα αγορασει απο καταστημα στην Ελλαδα .

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αρκετα λινκ , εγω ποσταρισα το πρωτο πρωτο που μου εβγαλε στην αναζητηση για catappa leaves :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάρει από το ebay φύλλα catappa από κάποια χώρα όπως η Ινδονησία, Μαλαισία, δεν θυμάμαι, και ήταν με δωρεάν μεταφορικά! Κι ένα ευρώ να ψώνιζα, που λέει ο λόγος, πάλι είχα δωρεάν μεταφορικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα εχω βαλει και μου εχει κανει το νερο κιτρινο ειναι φυσιολογικο1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω βαλει και μου εχει κανει το νερο κιτρινο ειναι φυσιολογικο1

Αυτη τη δουλεια κανει.Μαλακωνει λιγο το νερο και το κανει κιτρινοΦυσιολογικοτατο!

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε ενα παιδι (Τον άνθρακα τον βάζουμε σε ένα νέο ενυδρείο για να τραβήξει τυχόν ανεπιθύμητες ουσίες η μετά από μια θεραπεία για να τραβήξει τα φάρμακα. Τώρα δεν τον χρειάζεσαι, μπορείς να τον βγάλεις και στη θέση του να βάλεις επιπλέον βιολογικό υλικό. )

δεν αλαζει κατι επειδη εβαλα το φυλλο?????

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε ενα παιδι (Τον άνθρακα τον βάζουμε σε ένα νέο ενυδρείο για να τραβήξει τυχόν ανεπιθύμητες ουσίες η μετά από μια θεραπεία για να τραβήξει τα φάρμακα. Τώρα δεν τον χρειάζεσαι, μπορείς να τον βγάλεις και στη θέση του να βάλεις επιπλέον βιολογικό υλικό. )

δεν αλαζει κατι επειδη εβαλα το φυλλο?????

Αν δε κάνω λάθος, αυτό στο έγραψα εγώ. Είναι άλλη η δουλειά του άνθρακα, άλλη του βιολογικού υλικού και άλλη του κατάπα.

Ο άνθρακας τραβάει ανεπιθύμητες ουσίες, τον βάζουμε στην αρχή για λίγες μέρες ή μετά από θεραπεία.

Το βιολογικό υλικό κάνει άλλη δουλειά, φαντάζομαι την ξέρεις.

Τα κατάπα βοηθούν να μαλακώσει το νερό, να πέσει το ph και κάνουν το εφέ blackwater, είναι το κίτρινο νερό.

Link to comment
Share on other sites

NAI

kalliroi

αρα δεν κανω τιποτα . το χρωμα θα επανελθει? και αν ναι μετα απο πωσες μερεςπεριπου?

:bigemo_harabe_net-130:

blackwater=κιτρινο? ( ειμαι τυπογραφος θα ξεχασω τα χρωματα)

Έγινε επεξεργασία - MK1977
Link to comment
Share on other sites

NAI

kalliroi

αρα δεν κανω τιποτα . το χρωμα θα επανελθει? και αν ναι μετα απο πωσες μερεςπεριπου?

:bigemo_harabe_net-130:

blackwater=κιτρινο? ( ειμαι τυπογραφος θα ξεχασω τα χρωματα)

Τί ακριβώς θέλεις να κάνεις;

Το χρώμα θα επανέλθει σιγά σιγά με τις αλλαγές νερού, δεν ξέρω πόσο χρόνο θα σου πάρει.

Στα αγγλικά το λένε blackwater, παρόλο που το νερό γίνεται κίτρινο και όχι μαύρο. Ίσως να το λένε έτσι επειδή το νερό "σκοτεινιάζει", αλλά θα σε γελάσω, ρώτα έναν μεταφραστή ή έναν γλωσσολόγο.

Ο άνθρακας που έχεις στο φίλτρο σου κανονικά θα έπρεπε να έχει τραβήξει το χρώμα, άρα είτε δεν επαρκεί, είτε τον έχεις πολύ καιρό και ό,τι τραβάει το ξαναπετάει μέσα, άρα δεν κάνει τίποτα. Γι'αυτό τον βγάζουμε και αντί να βάλουμε άλλον (ποιος ο λόγος άλλωστε) κερδίζουμε επιπλέον χώρο για να βάλουμε βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση!

Τα καταπα για ποιον λογο ακριβως τα εβαλες?

Η δουλεια τους ειναι να βγαλουν τανινες στο νερο,να το κανουν κιτρινοπο και αυτες οι τανινες θα μαλακωσουν ελαχιστα το νερο.Αν δεν θες τανινες και κιτρινο νερο,τοτε δεν θα εχεις και το κατεβασμα του ph.Αν δεν θες λοιπον κιτρινο νερο,βγαζεις τα καταπα.Αν τα καταπα τα εχεις μονο για εφε,τοτε με αλλαγες νερου θα φυγει η κιτρινιλα,τωρα σε ποσο καιρο κανεις δεν μπορει να απαντησει,απλα μετα τα φυλλα θα εχουν χασει τις ιδιοτητες τους και θα ειναι διακοσμητικα μονο!

Το blackwater εχει πολλες διαβαθμισεις,απο απαλο κιτρινο μεχρι πολυ σκουρο,κοντα στο μαυρο.Σκοτεινιαζει το βυθο απο κατω και δινει φυσικο αποτελεσμα για ενυδρεια βιοτοπικης πεοσεγγισης Αμαζονιου.

Link to comment
Share on other sites

Τσάπα λεφτά δίνετε για τα καπάτα

Παρόμοιες ιδιότητες αλλά και σχήμα έχουν τα φύλα της καρυδιάς και είναι και τσάπα :)

Έχουμε κάνει στο παρελθών πολλές αναφορές για τα φύλα της καρυδιάς και δεν υστερούν σε τίποτα σε σχέση με τα καπάτα.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση!

Τα καταπα για ποιον λογο ακριβως τα εβαλες?

Η δουλεια τους ειναι να βγαλουν τανινες στο νερο,να το κανουν κιτρινοπο και αυτες οι τανινες θα μαλακωσουν ελαχιστα το νερο.Αν δεν θες τανινες και κιτρινο νερο,τοτε δεν θα εχεις και το κατεβασμα του ph.Αν δεν θες λοιπον κιτρινο νερο,βγαζεις τα καταπα.Αν τα καταπα τα εχεις μονο για εφε,τοτε με αλλαγες νερου θα φυγει η κιτρινιλα,τωρα σε ποσο καιρο κανεις δεν μπορει να απαντησει,απλα μετα τα φυλλα θα εχουν χασει τις ιδιοτητες τους και θα ειναι διακοσμητικα μονο!

Το blackwater εχει πολλες διαβαθμισεις,απο απαλο κιτρινο μεχρι πολυ σκουρο,κοντα στο μαυρο.Σκοτεινιαζει το βυθο απο κατω και δινει φυσικο αποτελεσμα για ενυδρεια βιοτοπικης πεοσεγγισης Αμαζονιου.

Για να μαλακωσει το νερο και αν δεν κανω λαθος διαβασα οτι κατεβαζει λιγο το ph

Τον ανθρακα τον εχω βγαλει και εχω βαλει βιολογια

Αν το βαλω κατω απο την εισαγωγη η την εξαγωγη του φυλτρου θα το καθαρισει το νερο ? λιγο θελω μιας και μου αρεσει το λιγο κιτρινο!

υ.γ το καραβακι εφυγε και μπηκε φυσικη πετρα (για γλυκο νερο) και ενα φυσικο ξυλο

:bigemo_harabe_net-130:

Link to comment
Share on other sites

Μη κανεις τιποτα,ασε την κιτρινιλα ετσι οπως ειναι,αυτο ειναι που μαλακωνει το νερο.

Μη περιμενεις να δεις τρελα πραγματα οσον αφορα το νερο σου,δεν θα στο μαλακωσει πολυ.Μολις κανεις αλλαγη νερου θα ξανασκληρινει παλι.

Ασε που αν εχεις τιποτα ασβεστολυθικο μεσα,δεν θα καταφερεις τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ευχαριστω

Οχι δεν ειναι ασβεστολυθικη η πετρα

Την ελεγξες?Και αν ναι με τι τροπο?

Εχεις ελεγξει την αμμο η το χαλικι που εχεις?

Link to comment
Share on other sites

την πηρα απο καταστημα και τους ειπα να μην ειναι ασβεστολιθικη

τωρα για το χαλικη τι να πω δεν ξερω οταν το ειχα παρει ξερανε γιατι το΄θελα

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?

:bigemo_harabe_net-130:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα εχεις ελεγξει εσυ ο ιδιος μα μην εισαι καθολου σιγουρος..μπορει να ειναι ολα ασβεστολυθικα,το πιο πιθανο δηλαδη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...