Jump to content

1 Μήνας Διακοπές ... Ταισμα?


Quiver

Recommended Posts

Καλημέρα ,

Είναι το πρώτο μου πόστ εδώ και χρειάζομαι τα φώτα σας!

Είμαι υπερ αρχαριος και πήρα ενα ενυδρειο για την μικρή μου. Είναι 20 λίτρων και έχει μέσα ενα μονομαχο.

Θα χρειαστεί να φύγουμε για ενα μήνα όλοι από το σπίτι και ΔΕΝ υπάρχει θείος-μάνα-γείτονας- καποιοσ εμπιστοσύνης να αφήσω κλειδιά του σπιτιού.επισης δεν μπορώ να πάρω γυαλα μαζί μου.

Ρώτησα σε pet shop και μου είπαν ότι υπάρχουν ταιστρες για ενα μήνα αλλά είναι για περισσότερα από 2 ψαράκια γιατί απελευθερωθούν αρκετό φαγητό ακόμη και στη μικρότερη ρύθμιση τους , οπότε αν την χρησιμοποιήσω για ενα ψαρι θα γίνει χαμός και θα αδειάσει σχεδόν ενα κουτακι μέσα στο ενυδρειο...

Υπάρχει και η ταμπλετα που είναι για 14 μέρες και για 4 ψάρια ( οπότε την τεμαχιζω στα 4 και τη ρίχνω για τον μονομαχο)

Δεν μπορώ να βρω λύση για το ταισμα... Μπορεί να μου προτείνει τίποτε κάποιος που γνωρίζει?

Link to comment
Share on other sites

Να το δώσεις σε κάποιο γνωστό/φίλο/petshop να στο φιλοξενήσει για όσο καιρό θα απουσιάσεις... δεν είναι μόνο το θέμα της τροφής αλλά και του νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το νερό δεν έχω πρόβλημα γιατί αλλάζω το 1/3 κάθε μήνα ( κατόπιν υποδειξεων του πετ σοπ) με το φαγητό έχω πρόβλημα...

Από φίλους-γνωστούς δεν παίζει τίποτε οπότε κρατάω την περίπτωση του πετ σοπ ( παίζει να μου γκρινιαξουν και να μην αναλάβουν)...

Προσπαθώ να βρω άκρη σε διάφορα φόρουμ ελληνικά και ξένα αλλά τίποτε μέχρι στιγμής.... Ευχαριστω πάντως!

Link to comment
Share on other sites

παρε ταιστρα και κανε πατεντα να μικρυνεις την εξοδο της τροφης....

Link to comment
Share on other sites

Για το νερό δεν έχω πρόβλημα γιατί αλλάζω το 1/3 κάθε μήνα ( κατόπιν υποδειξεων του πετ σοπ) με το φαγητό έχω πρόβλημα...

Από φίλους-γνωστούς δεν παίζει τίποτε οπότε κρατάω την περίπτωση του πετ σοπ ( παίζει να μου γκρινιαξουν και να μην αναλάβουν)...

Προσπαθώ να βρω άκρη σε διάφορα φόρουμ ελληνικά και ξένα αλλά τίποτε μέχρι στιγμής.... Ευχαριστω πάντως!

Μπορεί να μην απαντάω στο ερώτημά σου , αλλά θα σου προτείνω να αυξήσεις τις αλλαγές στο 25 με 30 % κάθε εβδομάδα.

Για το καλό του μονομάχου. :)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το νερό είναι ότι πρέπει να γίνεται αλλαγή κάθε εβδομάδα, άντε και να καθυστερήσεις λιγάκι δεν πειράζει, αλλά ένας μήνας είναι πολύ για τόσα λίγα λίτρα. Επίσης στα 20 λίτρα δεν έχεις θέμα με την εξάτμιση του νερού;

Ωραία η ιδέα με την πατέντα, αλλά εγώ δεν βρίσκω καλή ιδέα να τον αφήσεις μόνο του για ένα μήνα σε 20 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο συχνά? εγώ αλλάζω 8 στα 20 λίτρα μια φορά....θα μπλεξω τα μπουτια μου με τις αναλογίες αντιχλωριων κλπ...

@ Loukas καλό αυτό με το άνοιγμα...μάλλον θα το κάνω, θα κολλησω ενα πλαστικό για να πέφτει ακόμη μικρότερη ποσότητα ( μπαλακια και όχι φυλλαρακια για να μην κολλήσουν)

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το νερό είναι ότι πρέπει να γίνεται αλλαγή κάθε εβδομάδα, άντε και να καθυστερήσεις λιγάκι δεν πειράζει, αλλά ένας μήνας είναι πολύ για τόσα λίγα λίτρα. Επίσης στα 20 λίτρα δεν έχεις θέμα με την εξάτμιση του νερού;

Ωραία η ιδέα με την πατέντα, αλλά εγώ δεν βρίσκω καλή ιδέα να τον αφήσεις μόνο του για ένα μήνα σε 20 λίτρα.

Οχι, άντε να κατέβει 1 η 1,5 πόντο από το σημάδι... Ενάμισι ποτήρι δηλαδή το μήνα....δεν είναι τραγικό, το καλοκαίρι δεν ξέρω τι θα συμβαίνει, 2 μήνες το έχω και ενα έχω εικόνα ακόμη για την εξατμιση τοτε

Link to comment
Share on other sites

Τόσο συχνά? εγώ αλλάζω 8 στα 20 λίτρα μια φορά....θα μπλεξω τα μπουτια μου με τις αναλογίες αντιχλωριων κλπ...

@ Loukas καλό αυτό με το άνοιγμα...μάλλον θα το κάνω, θα κολλησω ενα πλαστικό για να πέφτει ακόμη μικρότερη ποσότητα ( μπαλακια και όχι φυλλαρακια για να μην κολλήσουν)

Σας ευχαριστω

Ναι, αλλάζουμε το 30% κάθε εβδομάδα. Την αναλογία του αντιχλωρίου υπολόγισέ την και σημείωσέ την για να μην ψάχνεσαι κάθε φορά.

Οχι, άντε να κατέβει 1 η 1,5 πόντο από το σημάδι... Ενάμισι ποτήρι δηλαδή το μήνα....δεν είναι τραγικό, το καλοκαίρι δεν ξέρω τι θα συμβαίνει, 2 μήνες το έχω και ενα έχω εικόνα ακόμη για την εξατμιση τοτε

Πάλι καλά. Θερμοστάτη έχεις στο ενυδρείο, σωστά;

Ακόμα και αν κάνεις πατέντα με την ταίστρα, καλό θα είναι να βρεις κάποιον να περάσει να τσεκάρει μερικές φορές γιατί έχει τύχει να γίνουν ατυχήματα με τις ταίστρες και να κολλήσουν, με αποτέλεσμα να μην πέσει καθόλου τροφή ή να πέσει όλη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλάζουμε το 30% κάθε εβδομάδα. Την αναλογία του αντιχλωρίου υπολόγισέ την και σημείωσέ την για να μην ψάχνεσαι κάθε φορά.

Πάλι καλά. Θερμοστάτη έχεις στο ενυδρείο, σωστά;

Ακόμα και αν κάνεις πατέντα με την ταίστρα, καλό θα είναι να βρεις κάποιον να περάσει να τσεκάρει μερικές φορές γιατί έχει τύχει να γίνουν ατυχήματα με τις ταίστρες και να κολλήσουν, με αποτέλεσμα να μην πέσει καθόλου τροφή ή να πέσει όλη.

Ναι έχω στους 27 βαθμούς... Θα το ψάξω για νέες αναλογίες και συχνότερη αλλαγή.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...