Jump to content

Μονομαχούλης


GiannisSkudra

Recommended Posts

Καλησπερα!! ΕΙμαι ο Γιαννης απο Σκυδρα και καλως σας βρηκα! Ειμαι καινουργιος στο χομπι και αν και ειμαι μελος του φορουμ εδω και καιρο δεν ειχα αναρτησει κατι διοτι περιμενα να οργανωθω καπως με το ενυδρειο μου. Εχω ενα ενυδρειο 54λτ με εναν μονομαχο. Εχω ενα εσωτερικο φιλτρο, φωτισμο, και στον πατο εβαλα μπεζ χαλαζιακη αμμο. Δεν εχω στρωσει ακομα το νερο μου (αν ετσι λεγεται αυτη η διαδικασια) γιατι εκανα το τραγικο λαθος να αγορασω το ψαρακι μαζι με μια πλαστικη γυαλα των 2λτ. Ο πετσοπας μου ειπε πως "το ψαρι ειναι πολυ ανθεκτικο, δεν εχει προβλημα" και εγω μη γνωριζοντας τον εμπιστευτικα. Με τα πολλα τον κρατησα στη γυαλα αυτη για δυο περιπου μηνες (κατι για το οποιο ντρεπομαι και προσπαθω να επανορθωσω) και επειτα αγορασα το ενυδρειο και τον εβαλα κατευθειαν χωρις να ξερω ολες αυτες τις λεπτομεριες... Σιγα σιγα ομως προσπαθω να γινω καλυτερος και να παρεχω στο ψαρακι μου ενα καλυτερο περιβαλλον. Ενημερωθηκα αρκετα για τα περι του ενυδρειου μεσω του φορουμ. θα ηθελα να μου δωσετε καποιες συμβουλες.

 

 

αρχικα θα ηθελα να μαθω αν τα 18 ευρω για χαλαζιακη αμμο (10 κιλα) θεωρειται λογικη τιμη

επειτα θελω να μαθω ποια θα ηταν η καταλληλη ποικιλια τροφων για το ψαρακι

επισης ενα παραπονο που εχω να κανω.... οταν εψαχνα στις αγγελειες για ενυδρειο βρηκα ενα παλικαρι που πουλουσε ενα ενυδρειο κομπλε. εστειλα μνμ γιατι ενδιαφερομουν και αυτος μονο που δε με εβρισε γιατι λεει δεν ειχα ουτε ενα μηνυμα και φοβοταν μηπως ειμαι διαχειρηστης και κατι τετοια... υπαρχει καποιο προβλημα η απλα το παιδι αυτο προσπαθουσε να με αποφυγει? ευχαριστα θα ακουγα τα οποιαδηποτε σχολια και συμβουλες. Ευχαριστω πολυ

 

 

post-57793-0-96075800-1393870120_thumb.jpg

 

post-57793-0-25436400-1393870079_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Γιάννη και καλή αρχή σου εύχομαι!

Για να ξέρεις αν το ενυδρείο σου έχει στρώσει χρειάζεται να κάνεις τεστ για αμμωνία (ΝΗ4), νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3). Στο φίλτρο έχεις βιολογικό υλικό;

Είναι καλό να παρέχουμε στους μονομάχους ποικιλία στη διατροφή. Υπάρχουν τροφές σε κόκκους, φυλλαράκια, αποξηραμένα σκουλήκια (bloodworms), κατεψυγμένες λάρβες κουνουπιών, daphnia, artemia και άλλες. Προσοχή να μην παραταίζουμε γιατί έχουν μικρό στομάχι, 2-3 κομματάκια τροφής αρκούν κάθε φορά. Μία φορά την εβδομάδα νηστεία και την επόμενη λίγος αρακάς βρασμένος ή ζεματισμένος, χωρίς την φλούδα του.Επίσης κάνει καλό να του δίνεις βιταμίνες μία φορά την εβδομάδα. :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην ευχαριστω για τις συμβουλες. Του δινω προς το παρον μια Tetra Discus που μου ειπαν πως ειναι καταλληλη για μονομαχους. Οντως την καταβρωχθιζει αλλα του δινω ενα κομματακι γιατι αν του δωσω παραπανω τα βγαζει στον πατο και λερωνεται συνεχως. οχι δεν εχω βιολογικο υλικο αλλα ενας φιλος που εχει στρωμενο ενυδρειο θα μου δωσει .

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην ευχαριστω για τις συμβουλες. Του δινω προς το παρον μια Tetra Discus που μου ειπαν πως ειναι καταλληλη για μονομαχους. Οντως την καταβρωχθιζει αλλα του δινω ενα κομματακι γιατι αν του δωσω παραπανω τα βγαζει στον πατο και λερωνεται συνεχως. οχι δεν εχω βιολογικο υλικο αλλα ενας φιλος που εχει στρωμενο ενυδρειο θα μου δωσει .

Εγώ στον δικό μου δίνω και σπιρουλίνα, καθώς και τροφές που είναι για όλα τα ψάρια γλυκού νερού. Τώρα που είναι άστρωτο το ενυδρείο σου τάιζέ τον πολύ λίγο. Πρέπει να πάρεις μπόλι (βιολογικό υλικό από στρωμένο ενυδρείο, π.χ. του φίλου σου) το συντομότερο, γιατί ο μονομάχος κινδυνεύει από την αμμωνία και τα νιτρώδη. Έχεις διαβάσει για τον κύκλο του αζώτου;

Επίσης καλό θα είναι να βγάλεις από το ενυδρείο τα ψεύτικα διακοσμητικά, γιατί δεν ξέρεις τι ουσίες μπορεί να βγάλουν στο νερό. Στη θέση τους μπορείς να βάλεις κάποιο αληθινό ξύλο ή πέτρα κι εκεί να δέσεις την ανούμπια. Το ξύλο στην αρχή θα βγάλει τανίνες και χουμικά οξέα, τα οποία είναι ευεργετικά για τον μονομάχο, και θα δείχνει το ενυδρείο σου πιο φυσικό. :)

Τέλος θα χρειαστείς κι έναν θερμοστάτη κι ένα θερμόμετρο γιατί οι μονομάχοι είναι τροπικά ψάρια και θέλουν θερμοκρασία γύρω στους 26-27 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

θα παρω το μπολι το συντομοτερο δυνατον! θερμοστατη πηρα αλλα πρεπει να παρω και ενα θερμομετρο γιατι φοβαμαι να το βαλω μηπως μου βρασει το ψαρακι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη καλως ηρθες κι απο μενα,χαιρομαι ιδιαιτερα που εδωσες στο μονομαχο σου αυτα τα λιτρα!προσπαθησε ν'αποκτησεις και μερικα ευκολα φυτα και αρχοντας ο μονομαχος σου!Βεβαια ισχυουν και ολα αυτα που σου εγραψε η kalliroi σχετικα με μετρησεις ,τεστ κ.τ.λ.Μπολι αμμεσα!!!καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και ένα σκούρο φόντο στην πλάτη και φυσικά προσπάθησε να κάνεις αυτά που σε συμβούλεψαν τα παιδιά πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Θα πρεπει να βαλεις μπολι στο ενυδρειο σου γιατι τωρα δεν ειναι στρωμενο και ειναι επικινδυνο για το ψαρακι σου.

Προσωπικα θα εβγαζα ολα τα πλαστικα και ψευτικα διακοσμητικα και θα εβαζα κανενα ομορφο ξυλο και μερικα ευκολα φυτα.Καλυτερα δηλαδη ειναι να φτιαξεις κατι με φυσικα υλικα.

Τελος,θα χρειαστεις τεστ για αμμωνια,νο2 και νο3 για να παρακολουθεις το νερο σου.

Αλλαγες νερου θα κανεις μια φορα την εβδομαδα 30% του νερου σου με αποχλωριομενο νερο απο πριν και περιπου στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου.

Θερμοστατης απαραιτητος!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από μένα!

Είμαι περίεργος να δω την γυάλα που σου έδωσε των 2 λίτρων, τι ήταν φλιτζάνι του ελληνικού , και το λέει και γυάλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβασω φωτογραφια για να το δεις και να παθεις σοκ..... θερμοστατη θα βαλω αυριο που θα παω για να αγορασω θερμομετρο

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη κι απο μενα!

Προσεχε μην σε κοροιδεψει παλι! Τα θερμομετρα κανουν το πολυ μεχρι 3 ευρω!

Η αμμος μου φανηκε λιγο ακριβη εκτος κι αν ειναι καποια μαρκα!

Καλο θα ηταν πριν δωσεις τα ωραια σου λεφτακια καπου να συμβουλευεσαι εδω το φορουμ!

Το θεμα με την αγγελια ειναι οντως ενα θεμα και επειδη πολλοι την εχουν πατησει θελει λιγο προσοχη αλλα και υπομονη!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...