Jump to content

Τι Προτείνετε Να Φέρω Από Ηπα;


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Για τα άλλα δεν ξέρω αλλά για ρεφρακτόμετρο προτίμησε αυτό.... είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

http://www.amazon.com/D-D-Aquarium-Solutions-Seawater-Refractometer/dp/B0068JZPGG/ref=sr_1_4?s=pet-supplies&ie=UTF8&qid=1393879339&sr=1-4&keywords=Refractometer

Link to comment
Share on other sites

Ελαγκτη θερμοκρασιας σιγουρα

τωρα για Α/Ο δεν ξερω να σου αν εχουν διαφορα στην τιμη (λογικα θα εχουν)

Link to comment
Share on other sites

Δεν φέρνεις κανενα frag; Ολα όσα λες τα βρίσκεις και εδώ. Δεν ξέρω τι ποσότητα θα πάρεις αλλά με το ζόρι θα γλυτώσεις κανένα 20αρι.

Link to comment
Share on other sites

καλα,θα πας αμερικη και σκεφτεσαι να φερεις αναλωσιμα και ζουμια....??

παρε κανα εργαλειο,μηχανημα κλπ....οχι τεστακια και αναλωσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φέρνεις κανενα frag; Ολα όσα λες τα βρίσκεις και εδώ. Δεν ξέρω τι ποσότητα θα πάρεις αλλά με το ζόρι θα γλυτώσεις κανένα 20αρι.

+100

Link to comment
Share on other sites

Για ελεγκτή θερμοκρασίας βρήκα αυτό από Amazon:

Okeler Digital LCD 220V Thermostat Temperature Regulator Controller Heating and Cooling with Free Pen

Κάτι τέτοιο εννοείς;

Αντίστροφή όσμωση έχω ήδη πάρει από waterwaves.gr

Το ρεφρακτόμετρο το είδα και το έχω ήδη βάλει στην λίστα! αν και διπλή τιμή φαίνεται ότι το αξίζει η ακρίβειά του. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Δεν φέρνεις κανενα frag; Ολα όσα λες τα βρίσκεις και εδώ. Δεν ξέρω τι ποσότητα θα πάρεις αλλά με το ζόρι θα γλυτώσεις κανένα 20αρι.

Επειδή θα πάει η γυναίκα μου και όχι εγώ, θα παραγγείλω από amazon να της πάνε όλα έτοιμα στο σπίτι και να μην ψάχνει! Όσο για τα λεφτά που θα σώσω υπολογίζω τουλάχιστον 50% καλύτερη τιμή από εδώ. Όπως καταλαβαίνεις τα οικονομικά μου είναι περιορισμένα αλλά το hobby μου το αγαπάω (νέος στα αλάτια αλλά 24 χρόνια στο γλυκό) και θέλω τα βασικά να τα έχω όλα σωστά πριν βάλω κοράλια και βρεθώ με καμία σούπα... (τώρα έχω 6μήνες FOWLR όλα ΟΚ! αλλά χωρίς τεστ και ζουμιά).

Link to comment
Share on other sites

Και λίγα λόγια για το ενυδρείο μου: 180λτ, σκιμερ, κυκλοφορητή tunze 6080, εξωτερικό φίλτρο για άνθρακα αντιφώσφορο, εσωτερικό φίλτρο του rio180, φωτιστικό Led Celio, ψύκτης teco 5, 1.026 αλατότητα, 20 κιλά ζωντανό βράχο γεμάτο κοραλίνη, αραγωνήτη, 1 yellow tang, 1 blue tang, 1 γιατρό, 1 μικρό euphilia frag, 3 clown, 1 foxface, 2 Yellow Wrasse, 5 διάφορα σαλιγκάρια, 3 ερημήτες, 1 καβούρι. Εκτός από το φραγκάκι που μόλις πήρα τα υπόλοιπα ζωντανά τα έχω από το καλοκαίρι. Είχα αρκετά προβλήματα με άλγες αλλά μείωσα το ταίσμα, έβαλα νερό αντίστροφης όσμωσης, έβαλα περισσότερο αντιφώσφορο και το πρόβλημα έχει μειωθεί σημαντικά. Για άλλες παραμέτρους δεν έχω τεστ. Αλλάζω δύο φορές το μήνα 25-30λτ και προσθέτω αλάτι RedSeaPro, trace elements, calcium, magnesium (όλα aquavitro). Τροφές ocean nutrition flakes-pellets και μία φορά την εβδομάδα καταψυγμένα αρτέμια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα πάει η γυναίκα μου και όχι εγώ, θα παραγγείλω από amazon να της πάνε όλα έτοιμα στο σπίτι και να μην ψάχνει! Όσο για τα λεφτά που θα σώσω υπολογίζω τουλάχιστον 50% καλύτερη τιμή από εδώ. Όπως καταλαβαίνεις τα οικονομικά μου είναι περιορισμένα αλλά το hobby μου το αγαπάω (νέος στα αλάτια αλλά 24 χρόνια στο γλυκό) και θέλω τα βασικά να τα έχω όλα σωστά πριν βάλω κοράλια και βρεθώ με καμία σούπα... (τώρα έχω 6μήνες FOWLR όλα ΟΚ! αλλά χωρίς τεστ και ζουμιά).

Το τελωνείο, το έχεις υπολογίσει;

Link to comment
Share on other sites

τα λεφτά που θα σώσω υπολογίζω τουλάχιστον 50% καλύτερη τιμή από εδώ.

Πήρα το πιο ακριβό ΙΜΗΟ είδος και σύγκρινα τιμή με Ελλάδα. Η διαφορά είναι 2Ε στα 40 εδώ και amazon 38 ε. Και στο συγκεκριμένο μαγαζί υπάρχουν και προσφορές για μαζικές παραγγελίες. Αρα βρίσκεις έναν ακόμα κάνετε ομαδική και παίρνετε και έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Το τελωνείο, το έχεις υπολογίσει;

30 χρόνια που πηγαινοερχόμαστε από Αμερική μια φορά μου κρατήσανε ένα ασύρματο τηλέφωνο που είχα φέρει διότι τα Ηz δεν ήταν βάση των Ελληνικών κανονισμών......

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το πιο ακριβό ΙΜΗΟ είδος και σύγκρινα τιμή με Ελλάδα. Η διαφορά είναι 2Ε στα 40 εδώ και amazon 38 ε. Και στο συγκεκριμένο μαγαζί υπάρχουν και προσφορές για μαζικές παραγγελίες. Αρα βρίσκεις έναν ακόμα κάνετε ομαδική και παίρνετε και έκπτωση.

Οι αμερικάνικες μάρκες Seachem, Red Sea, API δεν έχουν καμία σχέση σε τιμή με εδώ π.χ.

amazon.us

γνωστό Ελληνικό e-shop:

Seachem A6S736 Reef Trace 250ml 9,81€

οπότε η διαφορά είναι 60% !!!

το ποιο ακριβό από την λίστα είναι το ρεφρακτόμετρο που έχει 60$ ή 46€ αν εδώ το έχεις βρει με 40€ στείλε μου το site με pm και θα το κοιτάξω. (για λίγα € δεν συμφέρει να κουβαλήσουμε κάτι από τόσο μακριά, καλύτερα να διαλέξω κάτι άλλο.)

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει εδώ.... και στ άλλα για την διαφορά των -60% μάλλον κάποιο λάθος κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα ειναι 11-12 %

Μαλλον εκανες λαθος

Το ένα είναι 500ml και το άλλο 250ml....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...