Jump to content

Βάρος Ενυδρείου Κ Σωστή Θέση


Recommended Posts

Βλέπω κ διαβάζω να φτιάχνουν ενυδρεία 500, 600, 700 λίτρα. Το βάρος τους, φαντάζομαι, μαζί με βάση και γυαλί πρέπει να είναι πάνω από 700 κιλά .. και χωρίς πρόβλημα να τα έχουν μέσα στο σπίτι. Διάολε εγώ προσπαθώ να φτιάξω ενα ενυδρείο 130 x 58 x 69 περίπου 450l περίπου 600kg και ο μηχανικός μου έριξε άκυρο και ας είναι πάνω από δοκάρι. Το χειρότερο είναι οτι πρέπει να φτιάξω ενυδρείο μέχρι 300kg (τραβηγμένο από τα μαλλιά επειδή είναι δίπλα από τη βεράντα) και έχω ξενερώσει όσο δεν πάει.... Μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιά θέση έχουν το ενυδρείο τους;

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 500 κιλα συνολικά (340 λιτρα αφρικάνικο) μπροστά απο τοίχο, σε ξύλινο πάτωμα, όχι πάνω απο κολώνα, το πάτωμα έχει απο κατασκευής σε εκείνο το σημείο και μια μικρή κλίση και ακόμα ζούμε στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες κάποιον κ σου είπε οκ ή απλά το έβαλες; Ετοιμαζόμουν να το βάλω χύμα κ είπα να ρωτήσω μην τυχόν έχει θέμα και μου έκοψε τη φόρα..

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο 688 μεικτα λιτρα! Βαλε επιπλο, αμμο, ξυλα, φιλτρα κτλ! Το χω παραλληλα με τοιχο διπλα σε δοκαρι πανω απο χρονο στον 2ο οροφο!

Κανενα προβλημα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

240 λίτρα + διακόσμηση + έπιπλο και με ρόδες για να κόβει βόλτες απο σαλόνι στο μπαλκόνι και ολα αυτά στον 6ο

ps έχω και ενα μπιλιάρδο που ζυγίζει 350 κιλά ο κάθε γραφίτης και έχει 3

βάλε το υπόλοιπο έπιπλο και εμένα απο πάνω οταν παίζω μιλάμε πάνω απο τόνο και πάνω απο 250kg σε 4 πόδια σημειακό βάρος

ακόμα όρθια είναι η πολυκατοικία μετα απο 2,5 χρόνια

επίσης αυτο που θα σου είπε ο μηχανικός πιθανόν είναι το φορτίο της πλάκας ανα m2

ειχα και εγω μια παρόμοια συζήτηση μαζί του οταν ήθελα να βάλω μια φουσκωτή πισίνα στο μπαλκόνι και μου είπε οχι πάνω απο 200kg/m2

μόλις του ειπα αν θα σηκώσει το μπιλιάρδο μου ειπε κατηγορηματικά πως θα πάει στον 5ο με τον πρώτο σεισμό στην Πατρα κοντά στα 4 Ρίχτερ...

μολις του ειπα οτι το εχω 2 χρόνια εκανε τον chinese...προσπαθούσε να μου εξηγήσει πως 2 χρόνια τώρα ειναι ακόμη στον 6ο γιατι τα πόδια και η απόσταση και τα m2 και το σημειακό βάρος και τα @@ κουνιόνται....ακρη δεν έβγαλα....

που να δεις τι έγινε μόλις τον ρώτησα για ενα ψυγείο ντουλάπα γεμάτο με πράγματα που σίγουρα ειναι πάνω απο 200kg στο m2...

με κοίταξε σαν κουκουβάγια...

εννοείτε πως ακρη δεν εβγαλα...και ψυγείο ντουλάπα έχω και το μπιλιάρδο και ουτε μια φορα στα δυο χρόνια δεν πηγα στον 5ο να πάρω νερο απο το ψυγείο μου , ουτε να παίξω 9μπαλο..

απο την άλλη εξηγούμε πως εγω στατικός δεν είμαι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θυμήθηκα επίσης πως του είπα οτι ο γείτονας έφερε 1 τονο ξύλα και τα ντανιασε στο μπαλκόνι του σε 2 αντε max 3 m2

οχι μονο με κοιταγε σαν κουκουβάγια ...γυρισε και το κεφάλι...

επαναλαμβάνω

πως εγω στατικός δεν είμαι...

αυτος που ειναι στατικός λέει οτι εχει υποχωρήσει ήδη η πλακα και στις 3 περιπτώσεις...
Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Μπιλιάρδο χωρίς να ξέρω πόσο ζυγίζει έχει γνωστός στο σαλόνι σε 3ο και πολυκατοικία πάνω από 25 ετών σίγουρα!

Και ασφαλώς το μπιλιάρδο δεν είναι σε κολώνα διότι είναι στο κέντρο του σαλονιου!

Link to comment
Share on other sites

240 λίτρα + διακόσμηση + έπιπλο και με ρόδες για να κόβει βόλτες απο σαλόνι στο μπαλκόνι και ολα αυτά στον 6ο

ps έχω και ενα μπιλιάρδο που ζυγίζει 350 κιλά ο κάθε γραφίτης και έχει 3

βάλε το υπόλοιπο έπιπλο και εμένα απο πάνω οταν παίζω μιλάμε πάνω απο τόνο και πάνω απο 250kg σε 4 πόδια σημειακό βάρος

ακόμα όρθια είναι η πολυκατοικία μετα απο 2,5 χρόνια

επίσης αυτο που θα σου είπε ο μηχανικός πιθανόν είναι το φορτίο της πλάκας ανα m2

ειχα και εγω μια παρόμοια συζήτηση μαζί του οταν ήθελα να βάλω μια φουσκωτή πισίνα στο μπαλκόνι και μου είπε οχι πάνω απο 200kg/m2

μόλις του ειπα αν θα σηκώσει το μπιλιάρδο μου ειπε κατηγορηματικά πως θα πάει στον 5ο με τον πρώτο σεισμό στην Πατρα κοντά στα 4 Ρίχτερ...

μολις του ειπα οτι το εχω 2 χρόνια εκανε τον chinese...προσπαθούσε να μου εξηγήσει πως 2 χρόνια τώρα ειναι ακόμη στον 6ο γιατι τα πόδια και η απόσταση και τα m2 και το σημειακό βάρος και τα @@ κουνιόνται....ακρη δεν έβγαλα....

που να δεις τι έγινε μόλις τον ρώτησα για ενα ψυγείο ντουλάπα γεμάτο με πράγματα που σίγουρα ειναι πάνω απο 200kg στο m2...

με κοίταξε σαν κουκουβάγια...

εννοείτε πως ακρη δεν εβγαλα...και ψυγείο ντουλάπα έχω και το μπιλιάρδο και ουτε μια φορα στα δυο χρόνια δεν πηγα στον 5ο να πάρω νερο απο το ψυγείο μου , ουτε να παίξω 9μπαλο..

απο την άλλη εξηγούμε πως εγω στατικός δεν είμαι...

κλαίω ....

200 λίτρα μικτά + άμμο + πέτρες δίπλα σε τοίχο και σε κατασκευή όχι σαν τις ελληνικές.

Περίπου 2 χρόνια χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

240 λίτρα + διακόσμηση + έπιπλο και με ρόδες για να κόβει βόλτες απο σαλόνι στο μπαλκόνι και ολα αυτά στον 6ο

ps έχω και ενα μπιλιάρδο που ζυγίζει 350 κιλά ο κάθε γραφίτης και έχει 3

βάλε το υπόλοιπο έπιπλο και εμένα απο πάνω οταν παίζω μιλάμε πάνω απο τόνο και πάνω απο 250kg σε 4 πόδια σημειακό βάρος

ακόμα όρθια είναι η πολυκατοικία μετα απο 2,5 χρόνια

επίσης αυτο που θα σου είπε ο μηχανικός πιθανόν είναι το φορτίο της πλάκας ανα m2

ειχα και εγω μια παρόμοια συζήτηση μαζί του οταν ήθελα να βάλω μια φουσκωτή πισίνα στο μπαλκόνι και μου είπε οχι πάνω απο 200kg/m2

μόλις του ειπα αν θα σηκώσει το μπιλιάρδο μου ειπε κατηγορηματικά πως θα πάει στον 5ο με τον πρώτο σεισμό στην Πατρα κοντά στα 4 Ρίχτερ...

μολις του ειπα οτι το εχω 2 χρόνια εκανε τον chinese...προσπαθούσε να μου εξηγήσει πως 2 χρόνια τώρα ειναι ακόμη στον 6ο γιατι τα πόδια και η απόσταση και τα m2 και το σημειακό βάρος και τα @@ κουνιόνται....ακρη δεν έβγαλα....

που να δεις τι έγινε μόλις τον ρώτησα για ενα ψυγείο ντουλάπα γεμάτο με πράγματα που σίγουρα ειναι πάνω απο 200kg στο m2...

με κοίταξε σαν κουκουβάγια...

εννοείτε πως ακρη δεν εβγαλα...και ψυγείο ντουλάπα έχω και το μπιλιάρδο και ουτε μια φορα στα δυο χρόνια δεν πηγα στον 5ο να πάρω νερο απο το ψυγείο μου , ουτε να παίξω 9μπαλο..

απο την άλλη εξηγούμε πως εγω στατικός δεν είμαι...

.. μήπως ζεις σε πυρηνικό σιλό; αυτό ακριβώς μου είπε για 200kg/m2 επειδή είναι στατικό και 600 στη βεράντα.. και επειδή είμαι κοντά στη βεράντα το έκανε 300kg. Δεν θα πέσει η πλάκα απλώς σε περίπτωση σεισμού υπάρχει σοβαρή πιθανότητα ζημιάς

Link to comment
Share on other sites

θυμήθηκα επίσης πως του είπα οτι ο γείτονας έφερε 1 τονο ξύλα και τα ντανιασε στο μπαλκόνι του σε 2 αντε max 3 m2

οχι μονο με κοιταγε σαν κουκουβάγια ...γυρισε και το κεφάλι...

επαναλαμβάνω

πως εγω στατικός δεν είμαι...

αυτος που ειναι στατικός λέει οτι εχει υποχωρήσει ήδη η πλακα και στις 3 περιπτώσεις...

ο πατέρας μου θα είναι.. και έχει και το γερανό καρφωμένο στην βεράντα για ανεβάζει ξύλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε ποσο ζυγιζει μια βιβλιοθηκη 2,5Χ2 γεματη βιβλια, σαλονι, τηλεοραση τραπεζακια και καμια δεκαρια ατομα να καθονται στις γιορτες και στη συνεχεια να χορευουν;

Αν ηταν ετσι οπως λενε οι μηχανικοι θα ξεκιναγαμε την γιορτη στον τριτο και θα τελειωναμε στο ισογειο.

Εαν εχεις δοκαρι κοντα βαλτο και μην φοβασαι τιποτε.

Μενω στον τριτο εχω το RIO 300 κλπ. Εχουμε φαει σεισμους και σεισμους...κανενα προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - panik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

240 λίτρα + διακόσμηση + έπιπλο και με ρόδες για να κόβει βόλτες απο σαλόνι στο μπαλκόνι και ολα αυτά στον 6ο

ps έχω και ενα μπιλιάρδο που ζυγίζει 350 κιλά ο κάθε γραφίτης και έχει 3

βάλε το υπόλοιπο έπιπλο και εμένα απο πάνω οταν παίζω μιλάμε πάνω απο τόνο και πάνω απο 250kg σε 4 πόδια σημειακό βάρος

ακόμα όρθια είναι η πολυκατοικία μετα απο 2,5 χρόνια

επίσης αυτο που θα σου είπε ο μηχανικός πιθανόν είναι το φορτίο της πλάκας ανα m2

ειχα και εγω μια παρόμοια συζήτηση μαζί του οταν ήθελα να βάλω μια φουσκωτή πισίνα στο μπαλκόνι και μου είπε οχι πάνω απο 200kg/m2

μόλις του ειπα αν θα σηκώσει το μπιλιάρδο μου ειπε κατηγορηματικά πως θα πάει στον 5ο με τον πρώτο σεισμό στην Πατρα κοντά στα 4 Ρίχτερ...

μολις του ειπα οτι το εχω 2 χρόνια εκανε τον chinese...προσπαθούσε να μου εξηγήσει πως 2 χρόνια τώρα ειναι ακόμη στον 6ο γιατι τα πόδια και η απόσταση και τα m2 και το σημειακό βάρος και τα @@ κουνιόνται....ακρη δεν έβγαλα....

που να δεις τι έγινε μόλις τον ρώτησα για ενα ψυγείο ντουλάπα γεμάτο με πράγματα που σίγουρα ειναι πάνω απο 200kg στο m2...

με κοίταξε σαν κουκουβάγια...

εννοείτε πως ακρη δεν εβγαλα...και ψυγείο ντουλάπα έχω και το μπιλιάρδο και ουτε μια φορα στα δυο χρόνια δεν πηγα στον 5ο να πάρω νερο απο το ψυγείο μου , ουτε να παίξω 9μπαλο..

απο την άλλη εξηγούμε πως εγω στατικός δεν είμαι...

πλακα-πλακα εσυ κανεις οτι μπορεις για να βρεθεις στο υπογειο :bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως οι μηχανικοί να προτείνουν ένα ελάχιστο βάρος που θα μπορούσε να αντέξει η κατασκευή, ώστε να είναι καλυμμενοι σε περίπτωση ατυχήματος. ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε ποσο ζυγιζει μια βιβλιοθηκη 2,5Χ2 γεματη βιβλια, σαλονι, τηλεοραση τραπεζακια και καμια δεκαρια ατομα να καθονται στις γιορτες και στη συνεχεια να χορευουν;

Αν ηταν ετσι οπως λενε οι μηχανικοι θα ξεκιναγαμε την γιορτη στον τριτο και θα τελειωναμε στο ισογειο.

Εαν εχεις δοκαρι κοντα βαλτο και μην φοβασαι τιποτε.

Μενω στον τριτο εχω το RIO 300 κλπ. Εχουμε φαει σεισμους και σεισμους...κανενα προβλημα.

Xα χα! Εχεις απόλυτο δίκιο! Δηλ. ρε παιδιά σε ενα γάμο για παραδειγμα που μπορει στο σαλόνι να ειναι και 30-40 ατομα με ελάχιστο βάρος όλοι μαζι 2,5 τονους πρεπει να τους βάλουμε όλους να κατσουν πάνω απο δοκάρι? χαχα πολύ αστεία μου φαίνεται η συζητηση. Εδω σε παρτυ και διαφορες άλλες γιορτες χοροπηδανε όλοι μαζι.....Στα σχολεία θα έπρεπε να εχουν κατεδαφιστει όλες οι τάξεις! Και σκεφτείτε και το άλλο. Σε άλλες χωρες τα σπίτια είναι ξυλινα χωρις ίχνος σίδερου ή μπετου και δεν έπεσαν....

Link to comment
Share on other sites

Να αλλαξεις μηχανικό

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε όμως ότι ένας άνθρωπος δεν ασκεί την δύναμη του βάρους του σε ένα σημείο συνέχεια γιατί κινείται και η καταπόνηση δεν είναι ίδια με ένα σταθερό έπιπλο - αντικείμενο. Δεν είμαι μηχανικός, αλλά άν υπάρχουν στο σπίτι και άλλα αντικείμενα με σημαντικό βάρος όπως το μπιλιάρδο και το ψυγείο ντουλάπα, δεν θα το σκεφτόμουνα καν να βάλω στην ίδια περιοχή και 600 - 700 κιλά ενυδρείο. Αν είναι σε διαφορετικό τμήμα του σπιτιού, εντάξει. Και μην ξεχνάμε ότι τα φορτία στις πλάκες περνάνε από τα δοκάρια και τις κολώνες. Ίσως δεν θα πρέπει να ζορίζουμε και την τύχη μας γιατί ο σεισμός είναι ύπουλο πράγμα... Και πρέπει να υπολογίζουμε και την παλαιότητα και την ποιότητα της κατασκευής στην οποία διαμένουμε....

Πάντως ρώτησε και άλλο μηχανικό ή σκέψου ίσως κάποια αναδιαρρύθμιση των αντικειμένων σε περίπτωση που είναι πολύ βαριά ώστε να μην φορτίζεται πολύ μία συγκεκριμένη περιοχή της κατοικίας σου...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς οι μηχανικοί βασίζονται σε συντελεστές ασφαλείας. Σίγουρα οι ανοχές είναι πολύ μεγαλύτερες.

Σκεφτείτε και το εξής. Σε μια πενταώροφη πολυκατοικία οι κολώνες του πρώτου ορόφου δεν διαφέρουν απ αυτές του πέμπτου και όμως κρατάνε όλους αυτούς τους τόνους τσιμέντου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε όμως ότι ένας άνθρωπος δεν ασκεί την δύναμη του βάρους του σε ένα σημείο συνέχεια γιατί κινείται και η καταπόνηση δεν είναι ίδια με ένα σταθερό έπιπλο - αντικείμενο. Δεν είμαι μηχανικός, αλλά άν υπάρχουν στο σπίτι και άλλα αντικείμενα με σημαντικό βάρος όπως το μπιλιάρδο και το ψυγείο ντουλάπα, δεν θα το σκεφτόμουνα καν να βάλω στην ίδια περιοχή και 600 - 700 κιλά ενυδρείο. Αν είναι σε διαφορετικό τμήμα του σπιτιού, εντάξει. Και μην ξεχνάμε ότι τα φορτία στις πλάκες περνάνε από τα δοκάρια και τις κολώνες. Ίσως δεν θα πρέπει να ζορίζουμε και την τύχη μας γιατί ο σεισμός είναι ύπουλο πράγμα... Και πρέπει να υπολογίζουμε και την παλαιότητα και την ποιότητα της κατασκευής στην οποία διαμένουμε....

Πάντως ρώτησε και άλλο μηχανικό ή σκέψου ίσως κάποια αναδιαρρύθμιση των αντικειμένων σε περίπτωση που είναι πολύ βαριά ώστε να μην φορτίζεται πολύ μία συγκεκριμένη περιοχή της κατοικίας σου...

δηλ. οταν εχουμε επισκεπτες στο σπίτι δεν καθονται 1-2 ωρες στον καναπε? Ειναι όρθιοι και κοβουν βόλτες?

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε ποσο ζυγιζει μια βιβλιοθηκη 2,5Χ2 γεματη βιβλια, σαλονι, τηλεοραση τραπεζακια και καμια δεκαρια ατομα να καθονται στις γιορτες και στη συνεχεια να χορευουν;

Αν ηταν ετσι οπως λενε οι μηχανικοι θα ξεκιναγαμε την γιορτη στον τριτο και θα τελειωναμε στο ισογειο.

Εαν εχεις δοκαρι κοντα βαλτο και μην φοβασαι τιποτε.

Μενω στον τριτο εχω το RIO 300 κλπ. Εχουμε φαει σεισμους και σεισμους...κανενα προβλημα.

Πες τα ρε άνθρωπε!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, είναι το ίδιο ένα ενυδρείο 700κιλών που "κάθετε" για χρόνια στην ίδια θέση και το ίδιο δύο άνθρωποι που θα κάτσουν για 3 άντε και 4 ώρες?...

Η καταπόνηση δεν είναι ίδια. Δεν λεω ότι θα πέσει το σπίτι έτσι στα καλά καθούμενα αλλά όταν ασκείται μία δύναμη για χρόνια όπως και να το κάνουμε θα υπάρξουν φθορές.

Και τα σπίτια δεν αντέχουν για αιώνες.... Με καλή συντήρηση άντε να αντέξουν 100 (ξέρω ποιός ζεί ποιός πεθαίνει μέχρι τότε... αν το σπίτι είναι καινούργιο...).

Προς θεού δεν λέω ότι ο φίλος μας δεν μπορεί να βάλει το ενυδρείο του. Απλά λέω να εξετάσει όλους τους παράγοντες (όσους μπορεί τέλος πάντων), όπως παλαιότητα, ποιότητα κατασκευής, αν είχε πάθει ζημιές από παλαιότερο σεισμό και τέτοια πράγματα που μπορεί να έχουν μειώσει την αντοχή του.

Αλλιως γιατί να μην το βάλει?

Παναγιώτη, εσύ ξέρεις από πρώτο χέρι για κατολισθήσεις....χαχαχα :usd::usd::P:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το δαπεδο αντεχει συνηθως ενα τονο ανα m2(τετραγωνικο μετρο)
σε εργατικες κατοιμιες (17 χρονων που εχουν κατασκευαστει και βαλε)

στον δευτερο οροφο μολις πριν μερικες μερες εβαλα το καινουργιο ενυδρειο μου 600 λιτρα μαζι με βαση δλδ ολα συνολικα γυρω στα 800 κιλα...
μοιραζεται το βαρος παιδια και αν εκει που θα μπει πχ εχει διπλα δοκαρι μοιραζεται το βαρος.

εκτος αν βαλει καποιος ακριβως σε ενα τετραγωνικο 1 τονο πραγματα...αλλο σε διαστασεις μεγαλες πχ 2 μετρα και το αναλογο πλατος να μπει 1 τονου ενυδρειου και αλλο να μπει σε ενα τετραγωνικο μετρο.

εχω ρωτησει και εγω πριν το φτιαξω και μιας και ειμαι μηχανολογος κατι σκαμπαζω απο αυτα ας μην ειναι και η ειδικοτητα μου.

μεχρι 20ετιας οικοδομες εχουν αντοχη σιγουρα τα δαπεδα 1 τονος m2.

επειδη γινοταν αρκετα σεισμοι τοτε και τα σπιτια τα εκαναν ακομα πιο γερα απο οτι προεβελεπε ο νομος φοβουμενοι τους τοτε σεισμους.

ετσι εχω ακουσει απο μηχανικους που δουλευαν.μπορει οι τοιχοι να μην γινοταν τουμπανο αλλα στο δαπεδο και στα δοκαρια εμπαιναν αρκετα πιο χοντρα σιδερα απο οτι προβλεποταν απο τον νομο λογο του σκηνικου με τους σεισμους τοτε.

γνωμη μου βαλτο αφοβα.

πριν το βαλω ειχα στην θεση του 260λιτρα και παλι μηδεν προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - nickst
Link to comment
Share on other sites

Λιγο υπερβολικος μου φαινετε ο μηχανικος που ρωτησες..εκτος οτι εχω φιλο ο οποιος εχει 600 λιτρα ενυδρειο σον 2ο οροφο και σε παλια πολυκατοικια,εχω αλλον εναν με 300 και εγω στο προηγουμενο σπιτι που εμενα εβαζα στο μπαλκονι μου 1 τονο ξυλα για το τζακι και ειμουν στον 5ο οροφο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πρόβλημα πιστεύω ότι είναι τα δυναμικά φορτία (σεισμός).

Εξου και οι μηχανικοί είναι επιφυλακτικοί και σου λένε δεν θα αντέξει.

Το στατικό έχει σχέση με το αν θα αντέξει η πλακά η το δοκάρι με το βάρος που βάζεις έστω και αν μείνει εκεί μακροχρόνια , κάτι που μπορεί να είναι ΟΚ τώρα άλλα δεν ξέρεις με έναν 5αρι σεισμό τι θα γίνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, είναι το ίδιο ένα ενυδρείο 700κιλών που "κάθετε" για χρόνια στην ίδια θέση και το ίδιο δύο άνθρωποι που θα κάτσουν για 3 άντε και 4 ώρες?...

Η καταπόνηση δεν είναι ίδια. Δεν λεω ότι θα πέσει το σπίτι έτσι στα καλά καθούμενα αλλά όταν ασκείται μία δύναμη για χρόνια όπως και να το κάνουμε θα υπάρξουν φθορές.

Και τα σπίτια δεν αντέχουν για αιώνες.... Με καλή συντήρηση άντε να αντέξουν 100 (ξέρω ποιός ζεί ποιός πεθαίνει μέχρι τότε... αν το σπίτι είναι καινούργιο...).

Προς θεού δεν λέω ότι ο φίλος μας δεν μπορεί να βάλει το ενυδρείο του. Απλά λέω να εξετάσει όλους τους παράγοντες (όσους μπορεί τέλος πάντων), όπως παλαιότητα, ποιότητα κατασκευής, αν είχε πάθει ζημιές από παλαιότερο σεισμό και τέτοια πράγματα που μπορεί να έχουν μειώσει την αντοχή του.

Αλλιως γιατί να μην το βάλει?

Παναγιώτη, εσύ ξέρεις από πρώτο χέρι για κατολισθήσεις....χαχαχα :usd::usd::P:P

Ναι, οκ δεν ειναι το ιδιο αλλα γενικώς αυτη η συζητηση ειναι περιεργη. Οπως ειπε και ο συνφορουμιτης ΑΙΟΛΟΣ ο πρωτος οροφος πολυκατοικιας εχει τις ιδιες κολώνες με αυτες του 5ου οροφου και συγκρατει ολοκληρο το κτηριο. Τωρα το ενυδρείο...τι να πω. Απο την λίγη εμπειρια που εχω μιας και ετυχε να δουλεψω οικοδομή πιστευω οτι μεχρι 1 τονο όπου και αν βάλεις ενυδρειο δεν υπάρχει θέμα κατάρευσης. Αν δούμε πως χτίζονται τα πολυοροφα παρκιγκ αυτοκινητων θα εκπλαγούμε με το πως καταφερνουν να συγκρατούν εκατοντάδες τονους αυτοκινητων σε κάθε όροφο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...