Jump to content

1Η Γεννα Γκαπυ


elenihantzi@

Recommended Posts

Γεια σας παιδια ειμαι νεα στο φορουμ και θελω να σας πω το προβλημα μου.Εχω εδω και 2 εβδομαδες εχω σε ενα ενυδρειο 128λιτρων 2θυληκα γκαπυ και 1αρσενικο και καποιια αλλα ψαρακια.Το ενα θυληκο γκαπυ ειναι φουσκωμενο το αλλο γκαπυ παρατηρω πως εχει μια μαυρη κοιλιδα στην κοιλια του μερικες φορες ειναι καταμαυρη και μετα απο λιγο εχει ξεθωριασει εχει γινει γκρι,

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απολύτως δεσποινίς Χατζή . Έχετε μία υγιή θυληκιά η οποία εντός λίγων ημερών πρόκειται να γεννήσει .

Link to comment
Share on other sites

Nαι ομως δεν ειναι λιγο περιεργο μια καταμαυρο και μια διαφανες

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να είναι παράξενο ; Αποκλείεται οι γόνοι να κινούνται εσωτερικά του ψαριού ; Μη σας αγχώνει , αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα στο ψαράκι αυτό θα σας το έδειχνε με την συμπεριφορά του . Αντιθέτως λοιπόν δώστε χώρο στο ψαράκι σας , μη το στρεσάρετε χωρίς λόγο και πού ξέρετε ; Ενδέχεται να γεμίσετε από μικρά ψαράκια στο ενυδρείο σας . Αν έχετε και φυτάκια , κυρίως κερατόφυλλο και μόςς .

Link to comment
Share on other sites

Επίσης προτείνω να επανεξετάσεις την ψαροσύνθεση του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ επισης κατι αλλο τα γκαπυ με ξιφοφορους σεν υβριδιζουν?

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες περιπτώσεις , μάλιστα , υβριδίζουν . Όπως είπε και ο κύριος dpap , ποιά η ψαροσύνθεση σας ; Αν είναι αυτά που βλέπω στο προφίλ σας , τότε σαφώς και είναι λάθος . Έχετε ανακατέψει ψάρια σκληρού νερού με μαλακού μαζί με ένα silver shark .

Oι επιλογές σας ως κάτωθι : Α) Απομακρύνετε τα rummy nose tetras και το silver shark και κρατάτε τα guppy , είτε προσθέτετε ένα ακόμη χαρεμάκι από guppy .

Β) Κρατάτε τα rummy nose διώχνετε τα υπόλοιπα , επεξεργάζεστε το νερό σας ( χαμηλό ph ) και προσθέτετε ένα άλλο είδος ακόμη ψαριού συμβατό με τα rummy nose tetras .

Η δεξαμενή σας δεν δύναται να φιλοξενήσει το silver shark καθότι αυτό σε λίγο καιρό θα γίνει τεράστιο και θα έχετε πρόβλημα με τον χώρο .

Έγινε επεξεργασία - Optimus
Link to comment
Share on other sites

Τέλος η αναφορά μου στην συμβατότητα έχει να κάνει πρώτον με τις παραμέτρους και δεύτερον με το είδος ψαριού . Για παράδειγμα δεν δύναται να διατηρηθούν κιχλίδες με γκάπυ .

Link to comment
Share on other sites

Ασχέτως με την παρούσα μορφή που έχετε , ξέχασα να πώ ότι έχετε και πολλές ακόμη επιλογές στα λίτρα που διαθέτετε αν αποφασίσετε να αλλάξετε πλήρως την σύνθεση σας .

Link to comment
Share on other sites

Επισης ουτε τα ροδοστομα κανουν για το ενυδρειο,θελουν ενυδρειο με μεγαλο μηκος γιατι ειναι γρηγοροι κολυμβυτες και θελουν χωρο οπως και κοπαδι.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει εδιωξα τα ροδοστομα kai ton silver shark τα νεον τα εδωσα εχθες οποτε μενουν μονο τα γκαπυ.τα εδωσα σε μι γειτονισσα που εχει ενυδρειο 850λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω 1αρσενικο γκαπυ και 2 θυληκα

Έγινε επεξεργασία - elenihantzi@
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...