Jump to content

Χρησιμοποιημενο Ενυδρειο Και Αρχη!


Recommended Posts

Λογω του οτι ενας συγγενης εφυγε μονιμα για εξωτερικο ( καταραμενη κριση :P ) μου χαρισε το ενυδρειο του μαζι και με καποια αλλα υλικα που ειχε. Οποτε αποφασισα να ασχοληθω παρα να το παρατησω. Λογω όμως οτι έχω μικρή εμπειρία θα ήθελα μια βοήθεια με τα υλικά και αν χρειάζεται να αντικαταστήσω κάτι.

Οποτε εχουμε:

54λιτρα 60x30x30

Κρεμαστό φίλτρο 800λ/ω με σφουγγαρια.

Λάμπες Τ5 x2 μια άσπρη και μια ροζ βιδωμένες στο καπάκι ( επίσης έχει κοπεί και ενα μερος στο καπακι για να χωρεσει το φιλτρο. )

Θερμοστατης 20w.

Υγρα ( βακτηρια,αντιχλωριο, υγρο λιπασμα, σετ για μετρησεις, )

Επειδή οπως ειπα το ενυδρειο ηταν χρησιμοποιημενο στο τζαμι εχουν μεινει βρωμιες οποτε πως πρεπει να το καθαρισω πριν καν κανω οτιδηποτε? Επισης χρειαζονται ξεπλυμα και τα σφουγγαρια του φιλτρου?

Αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λογω του οτι ενας συγγενης εφυγε μονιμα για εξωτερικο ( καταραμενη κριση :P ) μου χαρισε το ενυδρειο του μαζι και με καποια αλλα υλικα που ειχε. Οποτε αποφασισα να ασχοληθω παρα να το παρατησω. Λογω όμως οτι έχω μικρή εμπειρία θα ήθελα μια βοήθεια με τα υλικά και αν χρειάζεται να αντικαταστήσω κάτι.

Οποτε εχουμε:

54λιτρα 60x30x30

Κρεμαστό φίλτρο 800λ/ω με σφουγγαρια.

Λάμπες Τ5 x2 μια άσπρη και μια ροζ βιδωμένες στο καπάκι ( επίσης έχει κοπεί και ενα μερος στο καπακι για να χωρεσει το φιλτρο. )

Θερμοστατης 20w.

Υγρα ( βακτηρια,αντιχλωριο, υγρο λιπασμα, σετ για μετρησεις, )

Επειδή οπως ειπα το ενυδρειο ηταν χρησιμοποιημενο στο τζαμι εχουν μεινει βρωμιες οποτε πως πρεπει να το καθαρισω πριν καν κανω οτιδηποτε? Επισης χρειαζονται ξεπλυμα και τα σφουγγαρια του φιλτρου?

Αυτα!!!

Ας αρχισουμε απο τα βασικα.Ο θερμοστατης δεν νομιζω να ειναι 20 βατ,μαλλον 25 ειναι και δεν κανει για το ενυδρειο αυτο,πρεπει να παρεις εναν 50αρι.

Στο φιλτρο πρεπει να προσθεσεις και βιολογικο υλικο γιατι με τα σφουγγαρια δεν θα κανεις δουλεια.

Θα καθαρισεις καλα το ενυδρειο και το φιλτρο πριν ξεκινησεις.Ετσι και αλλιως πρεπει να το στρωσεις απο την αρχη,εκτος αν το ενυδρειο ηταν σε λειτουργια μεχρι να το παρεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε

Καλη αρχη ξανα :)

Λοιπον θερμοστατη θα χρειαστεις σιγουρα μεγαλητερο

Το ενυδρειο καθαρισετο πολυ καλα με ξυδι

ΑΛΛΑ μετα πολυ καλο ξεπλημα

Σφουγγαρια καλητερα αλλαξετα (αγορασε και βιολογικο υλικο)

Link to comment
Share on other sites

ο θερμοστατης ειναι 50w! :P μαλλον θα το μπερδεψα με κατι αλλο... για τα λιτρα του τι θα μου προτεινατε να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Με τον 50w κατα την γνωμη μου ειναι στο οριο

Καλητερα πηγαινε σε 75w - 100w

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα εχεις θεμα με το θερμοστατη γιατι αν βαλεις τα καθαρα λιτρα (στο περιπου) θα ειναι λιγοτερα απο 50 οπωτε θα εισαι μια χαρα.

Τι ψαρακια θες,μαλακου νερου η βρυσης?

Link to comment
Share on other sites

Επιδη ειχα και εγω εναν θερμοστατη 50w σε 60 λιτρα ενυδρειο (περιπου)

ολη την ωρα δουλευε

γιαυτο ειπα θα ηταν καλητερα 75w θερμοστατης

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα εχεις θεμα με το θερμοστατη γιατι αν βαλεις τα καθαρα λιτρα (στο περιπου) θα ειναι λιγοτερα απο 50 οπωτε θα εισαι μια χαρα.

Τι ψαρακια θες,μαλακου νερου η βρυσης?

δεν γνωριζω αν ειναι μαλακου νερου η βρυσης αλλα προηγουμενως ειχε μεσα 5 η 6 zebra danio.. γενικα καποιο ειδος σχετικα χαμηλου επιπεδου απαιτησεων κοπαδοψαρο..

Link to comment
Share on other sites

Τα κοπαδοψαρα ειναι μαλακου νερου,

Μπορεις να βαλεις ενα χαρεμι γκαπυ που ειναι ευκολα ψαρακια.

Η μια ομαδα απο cpd.

Η μια ομαδα απο pseudomugil gertrudae η furcatus.

H μια ομαδα απο cherry barb.

Ολα τα παραπανω θελουν νερο βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

Τα κοπαδοψαρα ειναι μαλακου νερου,

Μπορεις να βαλεις ενα χαρεμι γκαπυ που ειναι ευκολα ψαρακια.

Η μια ομαδα απο cpd.

Η μια ομαδα απο pseudomugil gertrudae η furcatus.

H μια ομαδα απο cherry barb.

Ολα τα παραπανω θελουν νερο βρυσης.

:thumbsu: πολυ καλες επιλογες ολες! μια τελευταια ερωτηση μονο, σε πολλους διαδικτυακους και μη οδηγους για στησιμο ενυδρειου αναφερεται οτι το υποστρωμα μαζι με τα διακοσμητικα και τα φυτα τοποθετειται πριν καν γεμισει το ενυδρειο με νερο αρα προφανως πριν στρωθει... ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι καλυτερα ετσι,αν εχεις ειδικα και ολα τα φυτα που θες να βαλεις.

Ομως αλλο υποστρωμα αλλο βυθος,υποστρωμα ειναι το χωμα-λιπασμα που βαζουμε κατω απο το χαλικι μας,Βυθος ειναι το χαλικι ή η αμμος.

Link to comment
Share on other sites

διαλεξα και φυτα σημερα... μερικες ανουμπιες τις οποιες πρεπει να δεσω σε καποιο ξυλο αν δεν κανω λαθος. επισης microsorum pteropus και γρασιδι Java moss.

φοβαμαι μονο μηπως πηξω στις αλγες με αυτον το φωτισμο.

για ψαρακια δεν εχω αποφασισει ακομα αλλα σκεφτομαι για αρχη και αφου βεβαια στρωθει το ενυδρειο να παω σε καποιο ασπονδυλο μαλλον red cherry. αξιζουν?

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

δες λίγο το θέμα με το υπόστρωμα και τον βυθό.

αν βάλεις άμμο δεν βάζεις υπόστρωμα.

πολύ καλή ιδέα να το κάνεις φυτεμένο γαριδάδικο.

οι λάμπες σου πόσα lumen και τι kelvin είναι;

Link to comment
Share on other sites

lumen δυστυχως δεν ξερω ποσο αλλα μονο οτι λεει το κουτι.

Aquael Eco light Sunny 24w T5 6500K

Plant 24w T5 8000K.

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες ειναι απειραχτες μεσα στα κουτια.

Aquael Eco light Sunny 24w T5 6500K

Plant 24w T5 8000K.

πιστεύω ότι σωστό είναι η μία 4500 kelvin (πίσω λάμπα) και η άλλη 6500 kelvin.

Link to comment
Share on other sites

lumen λογικά πρέπει να είναι στα 1300 περίπου ,,,, αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

το θέμα με τον φωτισμό το είδες;

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

διαλεξα και φυτα σημερα... μερικες ανουμπιες τις οποιες πρεπει να δεσω σε καποιο ξυλο αν δεν κανω λαθος. επισης microsorum pteropus και γρασιδι Java moss.

φοβαμαι μονο μηπως πηξω στις αλγες με αυτον το φωτισμο.

για ψαρακια δεν εχω αποφασισει ακομα αλλα σκεφτομαι για αρχη και αφου βεβαια στρωθει το ενυδρειο να παω σε καποιο ασπονδυλο μαλλον red cherry. αξιζουν?

Η μοςς δεν ειναι γρασιδι,ολα τα φυτα που εχεις διαλεξει δενονται και δεν φυτευονται.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...