Jump to content

Naso Lituratus .. Το Πρόβλημα .. Θα Την Βγάλει Καθαρή ;;


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Την Πέμπτη που μας πέρασε,6 μέρες δηλαδή με την σημερινή, πήρα ένα naso lituratus από ενυδρειακό κατάστημα της Θεσσαλονίκης. Τις πρώτες 2 μέρες, δεν αντέδρασε στην παρουσία τροφής ( κατεψυγμένη,flakes ) και ήταν συνέχεια κρυμμένο στο ίδιο σημέιο. Την 3 μέρα και μετά, όταν έπεφτε η τροφή, έκανε βόλτες μέσα στο ενυδρείο , με λιγοστό παρόλα αυτά ενδιαφέρον για την τροφή. Βέβαια, έβλεπα το ψάρι να ψιλοτσιμπάει όπως και να κάνει τα κακακια του. Σήμερα το πρωί ξύπνησα και είδα κάτι τεραστιες γκρι κηλίδες στην 1 μεριά του ψαριού .

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρειο: (250, 100*45*60)

- Φίλτρανση: (BlueSkimmer ferplast + Eheim 2215)
- Ψάρια: 1 flame angel, 2 clown fish + 1/2 naso lituratus

- Ασπόνδυλα: 1 cleaner shrimp, 1 ερημίτη

- Ρουτίνες (Τάϊσμα 1 φορά τη βδομάδα, αλλαγές νερού 1 φορά στις 15 μέρες 30 - 40 λίτρα):


ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Kh:7,7
- ΝΗ3/NH4
:<0,25
- ΝΟ2: <0,1
- ΝΟ3:<0,1

- PO4: 0-0,003

- Salinity: 1025,5
- Θερμοκρασία: 24,5

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Salifert

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

post-45038-0-76229100-1394007266_thumb.jpg

Αν μπορέσω να πιάσω καλύτερη λήψη .. Θα προσπαθήσω και αργότερα..

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν φαινεται καθαρα...θαρρω πως ειναι ακομα στρεσαριμενος ο ψαρις!!Βγαζει αυτες τι γκρι κιλιδες που λες οταν στρεσαρετε.Εκει που πρεπει να δωσεις βαση ειναι στο να φαι!!Υ.Γ.Σαν ψαρι ειναι πολυ φοβιτσιαρικο....αλλα εχει απιστευτο χαρακτηρα!!Να τον χαιρεσαι!!Δωσε αλγη αποξηραμενη...μπας και του κεντρισει το ενδιαφερον!

Link to comment
Share on other sites

Καλος τον δεχτηκες ειναι στρες τωρα ταισε με σκορδο μαζι με την τροφη και αλγη επισεις καποια στιγμη θα αναγκαστεις να τον βγαλεις γιατι μεγαλωνει η να μεγαλωσεις εσυ.Ενα πανεμορφο και υσηχο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλος τον δεχτηκες ειναι στρες τωρα ταισε με σκορδο μαζι με την τροφη και αλγη επισεις καποια στιγμη θα αναγκαστεις να τον βγαλεις γιατι μεγαλωνει η να μεγαλωσεις εσυ.Ενα πανεμορφο και υσηχο ψαρι.

+1 :thumbsu:

Ναι.. είναι πολύ ευαίσθητο ψάρι.. Απίστευτα ευαίσθητο και στρεσάρετε πανεύκολα.. Υπάρχουν στιγμές που θα τον δεις με υπέροχα χρώματα

και στιγμές που θα έχει αυτά τα σημάδια.. .

Μπορείς να δοκιμάσεις επίσης κάποια κατεψυγμένη τροφή όπως mysis ή krill και να βάλεις σκόρδο και βιταμίνες
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια σχεση με στρες.Ξυνοταν μηπως στο βραχο αυτες τις μερες?Εμενα για καποιο παρασιτο μου φαινεται να ειναι παντως...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μπορεί να είναι και παράσιτο αλλά καμία σχέση δεν είναι.

Έτσι κάνουν οι naso και ιδίος ο lituratus. Είχα και εγώ 1μιση χρόνο .

Πχ Από στρες

splotchy%20naso.jpg

Όταν στρεσάρετε αλλάζει χρώμα δείχνει εξουθενομένο το δέρμα και φθαρμένο.

Μετά από κάποια λεπτά μπορεί να τον δείς ξανά με υπέροχα χρώματα και γυαλιστερό δέρμα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι όταν αγχωθεί σκουραίνει το χρώμα του και βγάζει κηλίδες και όπως σου είπα και προσωπικα φίλε trelemis και σου λένε και τα παιδιά παραπάνω δεν κάνει για τα λίτρα σου, να το χαρείς όσο μπορείς και δυστυχώς δεν θα είναι για πολύ καιρό γιατί το συγκεκριμένο μεγαλώνει γρήγορα και μετά ή το αποχωρίζεσαι ή φτιάχνεις μεγαλύτερο ενυδρείο, το ψάρι μόλις περάσει το στάδιο του στρες που είναι τώρα πιστεύω ότι θα φάει.

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

Με ανησυχεί .. νομίζω οτι βλέπω αυτές τις κοιλίδες ..σαν να κρέμεται κομμάτι από το δέρμα του σε εκείνα τα σημεία ..σαν να το δάγκωσε κάτι .. αλλά σε πιο πολλά σημεία . . σαν να κρέμεται η πέτσα στο walking dead .. ταυτόχρονα .. παρατηρώ κάτι κόκκινα σημάδια γύρω από το στόμα του sexguttata .. μακάρι να είναι στρες .. αλλά .. ολα αυτά μαζί ;;; ας ζήσει Γρηγόρη για να μεγαλώσει ..και με μεγάλη μου χαρά τότε να το αλλάξω .. αρκεί να μην έφερε κανένα παράσιτο και κλαίω όλο το ενυδρείο ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μπορεί να είναι και παράσιτο αλλά καμία σχέση δεν είναι.

Έτσι κάνουν οι naso και ιδίος ο lituratus. Είχα και εγώ 1μιση χρόνο .

Πχ Από στρες

splotchy%20naso.jpg

Όταν στρεσάρετε αλλάζει χρώμα δείχνει εξουθενομένο το δέρμα και φθαρμένο.

Μετά από κάποια λεπτά μπορεί να τον δείς ξανά με υπέροχα χρώματα και γυαλιστερό δέρμα

Nαι το ξερω αυτο φιλε μου μιας και το ειχα το ψαρι,αλλα και φιλοξενω φιλου αυτη την στιγμη.Ετσι πως το εγραψα τωρα που το διαβαζω φαινεται καπως ειρωνικο...αλλα καμια σχεση :) ...Απλα μου φαινονται πολυ τοπικες αυτες οι κυλιδες για να ειναι απο στρες.Περισσοτερο πληγες απο ξυσιμο μου κανουν και μακαρι να μην ειναι ετσι.Φιλε trelemis,ειναι κατι που ερχεται και φευγει ή ειναι μονιμα ολη την ημερα πανω στο ψαρι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί τα έβγαλε ..( χθές μέχρι τις 4.00 τα ξημερώματα δεν τα είχε ..) και δεν έχουν φύγει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια σχεση με στρες.Ξυνοταν μηπως στο βραχο αυτες τις μερες?Εμενα για καποιο παρασιτο μου φαινεται να ειναι παντως...

Ετσι!

Η καποια μολυνση απο γδαρσιματα

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑ......Ε αν παρατηρείς και είναι το ψάρι συνέχεια έτσι (δεν φεύγει καθόλου) και δεν δείχνει φοβισμένο αλλά κολυμπάει κανονικά μπροστά σου χωρίς να φοβάται μάλλον για παράσιτο το κόβω και γω τοτε

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μπορεί να είναι και παράσιτο αλλά καμία σχέση δεν είναι.

Έτσι κάνουν οι naso και ιδίος ο lituratus. Είχα και εγώ 1μιση χρόνο .

Πχ Από στρες

splotchy%20naso.jpg

Όταν στρεσάρετε αλλάζει χρώμα δείχνει εξουθενομένο το δέρμα και φθαρμένο.

Μετά από κάποια λεπτά μπορεί να τον δείς ξανά με υπέροχα χρώματα και γυαλιστερό δέρμα

Δικος σου ο ψαρης;

Αυτο δεν ειναι απο στρες παντως.....

Link to comment
Share on other sites

Ανακεφαλαιώνω : Το ψάρι το έβγαλε σήμερα. Μέχρι στιγμής δεν έχει φύγει καθόλου καμία κηλίδα. Δεν κολυμπάει αμέριμνο ίσα ίσα είναι κρυμμένο σε μια σπηλιά. Σαν γδάρσιμο μοιάζει ακριβώς !! Αλλά πολλαπλό !

Link to comment
Share on other sites

Όχι ένα τυχαίο παράδειγμα.. (ατυχές ίσως αν όντως είναι παράσιτο σε αυτόν) .

Link to comment
Share on other sites

Ξυπνώντας σήμερα .. ενώ το naso συνεχίζει να υπάρχει με τις κηλίδες του ..το sexguttata ..ψόφησε .. οπότε .. μήπως τα σενάρια του στρες .. αρχίζουν να φεύγουν εξαφανίζονται ;; :(

Link to comment
Share on other sites

Οχι .. Δραστηριοποιηθηκε οταν εριξα την τροφη με το σκορδο..αλλα δεν το ειδα να τρωει - τσιμπαει κατι ..

Link to comment
Share on other sites

Οχι .. Δραστηριοποιηθηκε οταν εριξα την τροφη με το σκορδο..αλλα δεν το ειδα να τρωει - τσιμπαει κατι ..

Ριξε καταψυγμενη.Το οτι κανει την κινηση για να φαει ειναι καλο σημαδι.Δοκιμασε και αλλες τροφες...

Link to comment
Share on other sites

Ριξε καταψυγμενη.Το οτι κανει την κινηση για να φαει ειναι καλο σημαδι.Δοκιμασε και αλλες τροφες...

+φυκι

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει ΟΛΕΣ τις τροφές ..εκτός από ζωντανές .. το ίδιο .. κίνηση προς την τροφή ..κανένα ενδιαφέρον να την βάλει μέσα στο στόμα του .. τα κομμάτια πέτσας που φαινόταν σαν να κρέμονται ..σαν να πέσαν και να αφήσαν απλά σημάδια από κάτω. .

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες κανει απεργια πηνας ειπαμε το ψαρι?Αν θελεις να βρεθουμε για να σου δωσω δυο τρια κυβακια απο διαφορες καταψυγμενες να δοκιμασεις.Η γαριδα πηγαινει πανω του?

gift_zpsa03258e4.jpg
Επιβράβευση βοήθειας

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...