Jump to content

Recommended Posts

Μιας και δεν υπήρχε κάποιο άλλο θέμα που να περιγράφει την αναπαραγωγή των χρυσόψαρων, πέραν του προφίλ τους, αποφάσισα να καταγράψω και τη δική μου εμπειρία.

Το αρσενικό χρυσόψαρο κυνηγάει το θηλυκό και το πιέζει στην κοιλιά για να βγάλει τα αυγά του. Γίνεται ένα κυνηγητό, κι έτσι εξηγείται πως κάποια αυγά καταλήγουν κολλημένα στο τζάμι. Το αρσενικό ρίχνει το σπέρμα του και γονιμοποιεί τα αυγά.

Αυτό είναι ένα αυγό που δεν έχει γονιμοποιηθεί.

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Αυτό είναι ένα γονιμοποιημένο αυγό. Βλέπετε τα δύο μαύρα ματάκια του γόνου;

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Είναι δύσκολο να ξεχωρίσω τα αυγά γιατί μοιάζουν με τα χαλίκια. Να και ο γόνος. Επιτέλους μεγάλωσε λίγο και κατάφερα να βγάλω μία φωτογραφία στην οποία να μοιάζει με ψάρι.

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικα τα ψαρακια σου δν ειχαν καποιο σοβαρο προβλημα..μονο ερωτευμενα ηταν <3

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς! Ελπίζω να επιζήσουν τα αυγά και οι γόνοι. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι ωραία πράγματα.Ελπίζω να πάνε όλα προς το καλύτερο και φυσικά να τα δεις να μεγαλώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλλιροη δεν ξερω απο χρυσοψαρα μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε αλλα ελπιζω να μη μπερδευεις τα αυγα στο τζαμι μ αυτα εδω

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ ξέρω! Ό,τι διάβασα εδώ και ό,τι εμπειρία απέκτησα μέσα σε λίγες μέρες! Το γονιμοποιημένο αυγό ήταν άσπρο όπως το αγονιμοποίητο. Σήμερα το πρωί έβαλα πίσω τον αρσενικό και το μεσημέρι βλέπω το ίδιο αυγό να έχει γονιμοποιηθεί. Έχω και τον γόνο μέσα, οπότε πλέον δεν έχω λόγους να μην πιστεύω ότι πρόκειται για γέννα. Τώρα τα παρακολουθώ συνέχεια και θα βγάζω και φωτογραφίες, αλλά θα έχω το νου μου και για πεταλίδες και άλλα πλάσματα. Στην αρχή ούτε εγώ πίστευα ότι θα είχα απογόνους από τα χρυσόψαρα και μάλιστα σε ενυδρείο, αλλά μάλλον έπεσα στην περίπτωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις διαβασει αν μπορουν να αναπαραχθουν 2 χρυσοψαρα διαφορετικου ειδους? Ρωταω γιατι οπως σου ειπα δεν εχω ασχοληθει ποτε με χρυσοψαρα και ουτε το εχω ψαξει.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις διαβασει αν μπορουν να αναπαραχθουν 2 χρυσοψαρα διαφορετικου ειδους? Ρωταω γιατι οπως σου ειπα δεν εχω ασχοληθει ποτε με χρυσοψαρα και ουτε το εχω ψαξει.

Ναι, στο προφίλ των χρυσόψαρων έχει μάλιστα κι έναν πίνακα με τα είδη χρυσόψαρων που έχουν προέλθει από διασταυρώσεις. Αν ήθελα αναπαραγωγή δε θα το έκανα με διαφορετικά είδη, τώρα προέκυψε τυχαία. Ελπίζω να σωθούν μερικά και να δω τι ψάρι θα βγει...

Ξερετε κανα petshop που να πουλα χρυσοψαρα βαση φυλου?

Sent from the dark side of the moon...

Δε γνωρίζω, εμένα τυχαία προέκυψε ζευγάρι, μάλιστα νόμιζα ότι είχα 2 αρσενικά! :D

Link to comment
Share on other sites

Ενώ ερωτοτροπουσαν εσύ κακούργημα τα χωρησες!

Σαν την κακία πεθερά

Χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ενώ ερωτοτροπουσαν εσύ κακούργα τα χωρησες!

Σαν την κακία πεθερά

Χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ενώ ερωτοτροπουσαν εσύ κακούργημα τα χωρησες!

Σαν την κακία πεθερά

Χαχαχαχαχα

Τι εννοείτε με τη λέξη "κακούργημα" κύριε Εισαγγελέα; Δε βγάζω νόημα στα λεγόμενά σας. Ααααααααχαχαχαχαχα!!!! ....Σου τη φύλαγα. Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στα πετ σοπ πουλάνε και ωραιότατα υβρίδια.... Ότι αγοράσαμε εμείς υβρίδιο πρέπει να ήταν. Όταν τα σύγκρινα με φωτογραφίες διάφορων χρυσόψαρων έμοιαζαν λίγο με fancy λίγο με common.. τουρλού τουρλού..

Καλιρόη πολλή ωράιο το βίντεο και οι φωτογραφίες σου. Το ονοματάκι της μικρής πρέπει να γίνει θυληκό τώρα πιά.. Οι γόνοι ζουν όλοι ή φαγώθηκαν οι τρείς? :bigemo_harabe_net-56:

Ελπίζω να μεγαλώσει κανά ψαράκι για να το βάλεις στην λιμνούλα. :bigemo_harabe_net-162:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, Μαίρη! Μάλλον θα την ονομάσω Καλλιρόη τη μικρή. :D

Από χτες έβλεπα να κυκλοφορεί μόνο ένας γόνος, αυτός που είναι στη φωτογραφία, αλλά σε κάποια στιγμή τον έχασα. Ελπίζω να κρύβονται και να μην έγιναν γεύμα! Εντόπισα όμως αυγά, και κάποια είναι γονιμοποιημένα, οπότε ελπίζω στις επόμενες μέρες να δω κάτι. Πάντως συνεχίζουν τα κυνηγητά και την μικρή την πετυχαίνω σε περίεργες στάσεις. Προηγουμένως, στεκόταν όρθια ανάμεσα στο θερμόμετρο και το μαγνήτη. Σκέφτηκα ότι μπορεί να ξεκουράζεται ή να κάνει κάτι άλλο, π.χ. να γεννάει; Αλλά φοβήθηκα μην τυχόν την κυνηγούσε ο άλλος και σφήνωσε. Μετακίνησα πολύ προσεκτικά το θερμόμετρο και έφυγε τρομαγμένη, πάντως για σφηνωμένη δε μου φάνηκε τελικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο προφίλ των χρυσόψαρων έχει μάλιστα κι έναν πίνακα με τα είδη χρυσόψαρων που έχουν προέλθει από διασταυρώσεις. Αν ήθελα αναπαραγωγή δε θα το έκανα με διαφορετικά είδη, τώρα προέκυψε τυχαία. Ελπίζω να σωθούν μερικά και να δω τι ψάρι θα βγει...

Α ναι?Πωπω αδιαβαστος πιαστικα..:P

Link to comment
Share on other sites

Ε τετοιο ειδυλιακο τοπιο που εχεις φτιαξει ειναι να μην ζευγαρωσουν!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε με τη λέξη "κακούργημα" κύριε Εισαγγελέα; Δε βγάζω νόημα στα λεγόμενά σας. Ααααααααχαχαχαχαχα!!!! ....Σου τη φύλαγα.

Φτου δεν πρόλαβα να το διορθώσω !

Έχεις δικαίωμα να με κραξεις

Χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω και εγώ να κρύβονται... Μήπως να ταΐζεις από λίγο και περισσότερες φορές μήπως και γλιτώσει κανένας γόνος?

Τα αυγά μπορείς να τα πάρεις και να τα βάλεις το 30λτ δοχείο με λίγο κερατόφυλο ή κάποιο φυτάκι?

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Α ναι?Πωπω αδιαβαστος πιαστικα.. :P

Βρε rasta, από ότι έχω καταλάβει όταν μιλάμε για common ή fancy χρυσόψαρο, δεν μιλάμε για 2 διαφορετικά είδη. Είναι το ίδιο είδος απλά είναι διαφορετική ράτσα. Είναι σαν να λέμε διασταυρώνω ένα μπουλντόγκ με ένα ντόπερμαν, σκυλιά είναι και τα δυο, τα παιδιά τους δεν θα είναι υβρίδια, θα είναι γόνιμα απλά δεν θα είναι καθαρόαιμα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε rasta, από ότι έχω καταλάβει όταν μιλάμε για common ή fancy χρυσόψαρο, δεν μιλάμε για 2 διαφορετικά είδη. Είναι το ίδιο είδος απλά είναι διαφορετική ράτσα. Είναι σαν να λέμε διασταυρώνω ένα μπουλντόγκ με ένα ντόπερμαν, σκυλιά είναι και τα δυο, τα παιδιά τους δεν θα είναι υβρίδια, θα είναι γόνιμα απλά δεν θα είναι καθαρόαιμα.

Αφου το εγραψα και πιο πανω οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με χρυσοψαρα και ουτε ξερω τις ρατσες τους και τα ειδη τους,γι αυτο ρωταω,για να μαθω.

Link to comment
Share on other sites

Αφου το εγραψα και πιο πανω οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με χρυσοψαρα και ουτε ξερω τις ρατσες τους και τα ειδη τους,γι αυτο ρωταω,για να μαθω.

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω και εγώ να κρύβονται... Μήπως να ταΐζεις από λίγο και περισσότερες φορές μήπως και γλιτώσει κανένας γόνος?

Τα αυγά μπορείς να τα πάρεις και να τα βάλεις το 30λτ δοχείο με λίγο κερατόφυλο ή κάποιο φυτάκι?

Ούτε σήμερα βλέπω κανένα να κυκλοφορεί. Θεωρώ πολύ πιθανό να έχει φάει γόνους και αυγά ο μεγάλος, είναι πραγματικά βάρβαρος όταν τρώει! Καμιά μέρα θα τον πετύχω έξω από το ενυδρείο να έχει ανοίξει το ψυγείο και να τρώει στην κουζίνα!

Τα αυγά φοβάμαι να τα μετακινήσω για 2 λόγους:

1. Πώς θα τα πιάσω χωρίς να τα σπάσω; Είναι τόσο μικρούλια και δεν ξέρω πόσο μαλακά ή σκληρά είναι.

2. Είναι πιο δύσκολο να ελέγξω τις συνθήκες σε ένα φρέσκο, πρόχειρο δοχείο. Όσο είχα τον μεγάλο οι μετρούσα και αμμωνία, και νιτρώδη και νιτρικά, παρά το μπόλι, τα βακτήρια, το prime και τις αλλαγές.

Προς το παρόν αφήνω όλη την οικογένεια στο ενυδρείο και βλέπουμε...

Είναι άνοιξη, θα τελειώσω τη λιμνούλα, θα βάλω και άλλα χρυσόψαρα, οπότε μπορεί να έχουμε και άλλες γέννες αργότερα. Θα μάθω κι εγώ, θα μάθουν και αυτά, και αν δε γίνει τίποτα, δε πειράζει, του χρόνου! Άλλωστε τα χρυσόψαρα ζούνε πολλά χρόνια. :)

Σημείωση: Ναι, θα δίνω λιγότερη τροφή αλλά συχνότερα. Δίνω και μεγάλα κομμάτια και τριμμένα σε σκόνη για τυχόν γόνους. ;)

Σημείωση 2: Θα κοιτάξω μήπως πάρω αυτό το πράγμα που είναι σαν πάνινη φούντα για να βάζουν εκεί τα αυγά τους και να μετακινώ εύκολα, νομίζω το λένε breeding mop.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θες χρυσοψαρα για τη λιμνη πες μου,εχει ενας φιλος 2 και θελει να τα δωσει γιατι δεν χωρανε αλλο στο ενυδρειο του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...