Jump to content

Recommended Posts

Έκανα αλλαγή νερού και μέτρησα νιτρικά. Έπεσαν στα 25, αλλά οριακά. Δηλαδή το χρώμα του δείγματος είναι αρκετά σκούρο πορτοκαλί για 25 αλλά δεν είναι το μπορντώ χρώμα των 50. Χρησιμοποιώ το τεστ της Sera. Θα ετοιμάσω νερό για να κάνω ξανά αλλαγή μέχρι να πέσουν κι άλλο τα νιτρικά και θα παίρνω μετρήσεις κάθε μέρα μέχρι να ισορροπήσει. Κλάδεψα κάποια φυτά που είχαν γεμίσει άλγη και άρχισαν να χαλάνε και φύτεψα κάποια κομμάτια από την εγκέρια που είχε γίνει πλέον φυτό επιφάνειας. :D

Link to comment
Share on other sites

Έχουνε γίνει κανονικά ψαράκια...Να τα χαίρεσαι και να γίνουν τεραστι!!!! :-D :D

Link to comment
Share on other sites

κανε αλλαγες μεχρι να πανε στα 10 τα νιτρικα.. ελεγχε το ταισμα να μην μενει τιποτα.. αν δεν εχεις σαλιγκαρια , καλο ειναι να βαλεις να τρωνε την τροφη που περισευει.

και απο τα δικα μου εβγαλε το ενα λιγο πορτοκαλι χρωματακι , αλλα οχι ο μεγαλος , ο οποιος γινεται ροζ.. σαν albino χρυσοψαρο :D .. αντε να δουμε πως θα γινει στο τελος..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το τελευταίο διάστημα που είχα τα μωρά χρυσόψαρα στο ενυδρείο, δεν έκανα αλλαγές νερού, ούτε καθάριζα, αλλά ούτε και κλάδευα. Φοβόμουν πολύ να βάλω τα χέρια μου μέσα και να κάνω δουλειές μην τυχόν βλάψω τους γόνους. Το αποτέλεσμα ήταν ένα ενυδρείο-ζούγκλα με φυτά παντού, με μπόλικη άλγη, και με μέρη φυτών σε αποσύνθεση. Δεν είναι τυχαίο που είχα ανεβάσει νιτρικά, αν δεν είχα καλή βιολογία θα είχα ανεβάσει και αμμωνία και νιτρώδη.

Σήμερα με την αλλαγή του νερού έριξα ένα κλάδεμα, καθάρισα και τακτοποίησα λίγο το ενυδρείο. Έχω πολλή δουλειά ακόμα αλλά νομίζω ότι κάτι άρχισα να κάνω. Τώρα έχουν μείνει τρία μωρά χρυσόψαρα.

2014-07-02+20.52.21.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αν κι έχει ακόμα δουλειά. Να την κλαδεψω τη βαλισνερια; :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

αλλαγες κανουμε παντα, αν δεν κανουμε πρεπει να φοβομαστε ;) ..

η βαλισνερια δειχνει ομορφη ετσι... αλλα την κλαδευεις αν θελεις, δεν θα χαλασει (τα φυλλα δεν θα ξαναμεγαλωσουν, αλλα θα πεταξει νεα)

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...