Jump to content

Recommended Posts

Αν θες χρυσοψαρα για τη λιμνη πες μου,εχει ενας φιλος 2 και θελει να τα δωσει γιατι δεν χωρανε αλλο στο ενυδρειο του.

και εγω....

Link to comment
Share on other sites

Και ο Ακρίδας... Μόλις την ετοιμάσω θα δω πόσα μπορώ να βάλω ώστε να είναι άνετα και θα ξαναμιλήσουμε. :)

Σας ευχαριστώ και τους δύο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε καλέ παιδιά? Όλοι να δώσετε τα χρυσοψαράκια σας θέλετε? :bigemo_harabe_net-90:

Καλιρόη, να ζητήσεις έξοδα διαμονής & διατροφής.... :bigemo_harabe_net-76::bigemo_harabe_net-76:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι λέω να ανοίξω πανσιόν για χρυσόψαρα, θα κάνω χρυσές δουλειές. :sarcasm:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να τα χαιρεσαι τα χρυσοψαρα σου! εισαι πολυ τυχερη που πετυχες αναπαραγωγη!

Οσων αφορα το γοννο, θα πρεπει να μεταφερθουν τα αυγα σε αλλο ενυδρειο (αν ειναι κολλημενα στο τζαμι μπορεις με μια ξυστρα να τα βγαλεις) με νερο απο το κυριως ενυδρειο και στρωμμενο φιλτρο..

Αν μεινουν εκει δεν νομιζω να εχουν καμια τυχη... ειτε αυγα ειτε γοννος.

Τωρα σχετικα με τα συγκεκριμενα ειδη δεν θα ηταν και οτι καλυτερο το ζευγαρωμα common-οραντα.. καλο ειναι να ζευγαρωνουν fancy με fancy και τα αλλα με τη μονη ουρα μεταξυ τους..

Σιγουρα θα προσπαθουσα να δω τι θα εβγαιε αν ημουν στη θεση σου... προφανως θα εβγαιναν και καποια στυλ φανσυ με μονη ουρα ή μακρουλα με διπλη ουρα..

Επισεις να πω οτι δεν ειναι υβριδια , αφου ειναι και τα δυο χρυσοψαρα.

Οπως και να'χει μπραβο σου!

Link to comment
Share on other sites

να τα χαιρεσαι τα χρυσοψαρα σου! εισαι πολυ τυχερη που πετυχες αναπαραγωγη!

Οσων αφορα το γοννο, θα πρεπει να μεταφερθουν τα αυγα σε αλλο ενυδρειο (αν ειναι κολλημενα στο τζαμι μπορεις με μια ξυστρα να τα βγαλεις) με νερο απο το κυριως ενυδρειο και στρωμμενο φιλτρο..

Αν μεινουν εκει δεν νομιζω να εχουν καμια τυχη... ειτε αυγα ειτε γοννος.

Τωρα σχετικα με τα συγκεκριμενα ειδη δεν θα ηταν και οτι καλυτερο το ζευγαρωμα common-οραντα.. καλο ειναι να ζευγαρωνουν fancy με fancy και τα αλλα με τη μονη ουρα μεταξυ τους..

Σιγουρα θα προσπαθουσα να δω τι θα εβγαιε αν ημουν στη θεση σου... προφανως θα εβγαιναν και καποια στυλ φανσυ με μονη ουρα ή μακρουλα με διπλη ουρα..

Επισεις να πω οτι δεν ειναι υβριδια , αφου ειναι και τα δυο χρυσοψαρα.

Οπως και να'χει μπραβο σου!

Σ'ευχαριστώ πολύ! Κι εγώ δεν το περίμενα, και μάλιστα σε ενυδρείο. Με την ξύστρα δεν θα σπάσουν τα αυγά; Γενικά δεν έκανα τίποτα γιατί φοβάμαι, αλλά ίσως και να έπρεπε, γιατί σήμερα είναι άφαντοι και γόνοι και αυγά που είχα εντοπίσει χτες. Αύριο θα πάρω πυκνά φυτά και επιπλέον εξοπλισμό. Θα προσπαθήσω να τελειώσω το συντομότερο τη λιμνούλα έξω για να πάνε εκεί οι γονείς και να ετοιμάσω ένα μικρό ενυδρείο για αυγά και γόνους. Και τώρα διάβασμα, είναι τόσα που δεν ξέρω για την αναπαραγωγή. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο και η αναπαραγωγή απαιτεί αρκετό! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

οχι, με λιγη προσοχη δεν παθαινουν τιποτα... στο ενυδρειο (και μαλιστα σε τοσα λιτρα) δεν εχουν καμια ελπιδα..

Μια σαν κι αυτην την ξυστρα εννοω http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=1535 , δεν χρειαζεται ολο το ματσουκι... και μονο το ξυραφακι κανει δουλεια.

Στην λιμνουλα βγαλε το common μονο.. το red cap δεν θα αντεξει τον χειμωνα.. εκτος οτι δεν θα προλαβαινει να φαει, αν εχεις μεσα κι αλλα χρυσοψαρα με μονη ουρα...

Link to comment
Share on other sites

οχι, με λιγη προσοχη δεν παθαινουν τιποτα... στο ενυδρειο (και μαλιστα σε τοσα λιτρα) δεν εχουν καμια ελπιδα..

Μια σαν κι αυτην την ξυστρα εννοω http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=1535 , δεν χρειαζεται ολο το ματσουκι... και μονο το ξυραφακι κανει δουλεια.

Στην λιμνουλα βγαλε το common μονο.. το red cap δεν θα αντεξει τον χειμωνα.. εκτος οτι δεν θα προλαβαινει να φαει, αν εχεις μεσα κι αλλα χρυσοψαρα με μονη ουρα...

Αυτό το κατάλαβα, είχα 4 γόνους και μερικά αυγά και από χτες που έβαλα μέσα τον μεγάλο έχουν εξαφανιστεί. :bye2:

Ξύστρα έχω τέτοια, με ξυραφάκι, αν εντοπίσω κάποιο γονιμοποιημένο αυγό θα προσπαθήσω να το βγάλω. Αλλά πρέπει να φροντίσω πρώτα το που θα φιλοξενηθούν. Θα προσπαθήσω να κάνω ό,τι μπορώ, αλλιώς ό,τι γίνει έγινε, δεν σκόπευα να κάνω αναπαραγωγή ούτως ή άλλως.

Αν βγάλω και το red cap στη λιμνούλα, όταν θα έχει καλό καιρό και ζέστη, θα πρέπει να το φέρνω μέσα για να ξεχειμωνιάζει; Εγώ αρχικά σκόπευα να τα βγάλω και τα δύο το Μάιο και να τα αφήσω εκεί, δεν είναι καλή ιδέα; :cold:

Πάντως έχει γίνει γρήγορος κολυμβητής για το είδος του και στο φαγητό είναι πολύ καπάτσος, τσακώνει τα μεγαλύτερα κομμάτια και τα εντοπίζει ευκολότερα από τον μεγάλο. Ο μεγάλος έχει ευνοϊκό σχήμα και τριπλάσιο μέγεθος, αλλά είναι πολύ ατσούμπαλος, μπορεί να σκάβει τα βυθό και να ρουφάει σα σκούπα ότι βρει, αλλά ο μικρός είναι που θα εντοπίσει το καλύτερο κομμάτι τροφής και θα το τσακώσει! :shifty: Θα τραβήξω ένα βιντεάκι όταν θα τρώνε, έχουν πολύ πλάκα! :D

Link to comment
Share on other sites

αν σκοπευεις να το βγαλεις εξω θα πρεπει να μπαινει μεσα παλι κατα τον Οκτωμβρη και να ξαναβγαινει παλι τον Απριλιο.. δεν θα την παλεψει εξω τον χειμωνα..

Εγω εχω 2 χρονια ενυδρειο εξω με χρυσοψαρα αλλα ειναι common,commet,shumbunkin.. ηθελα να ρισκαρω καποια στιγμη ενα black moor να το αφησω και το χειμωνα.. αλλα μολις ηρθε, δεν το αφησα..

Στα δικα μου εχει φτασει εως 3 βαθμους το νερο το χειμωνα.. δεν νομιζω να αντεχε κανενα fancy..

HPIM1406_zpsae2704d7.jpg

HPIM1416_zps2b29450e.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν σκοπευεις να το βγαλεις εξω θα πρεπει να μπαινει μεσα παλι κατα τον Οκτωμβρη και να ξαναβγαινει παλι τον Απριλιο.. δεν θα την παλεψει εξω τον χειμωνα..

Εγω εχω 2 χρονια ενυδρειο εξω με χρυσοψαρα αλλα ειναι common,commet,shumbunkin.. ηθελα να ρισκαρω καποια στιγμη ενα black moor να το αφησω και το χειμωνα.. αλλα μολις ηρθε, δεν το αφησα..

Στα δικα μου εχει φτασει εως 3 βαθμους το νερο το χειμωνα.. δεν νομιζω να αντεχε κανενα fancy..

HPIM1406_zpsae2704d7.jpg

HPIM1416_zps2b29450e.jpg

Είναι πολύ όμορφα τα ψαράκια σου! :)

Θα σκεφτώ λοιπόν τι θα κάνω, μόλις ετοιμάσω τη λιμνούλα. Ίσως κάνω αυτό που είχα σκεφτεί όταν νόμιζα ότι το ζευγάρωμα ήταν επιθετικότητα. Έλεγα πως αν δεν μπορώ να τα ξαναβάλω μαζί λόγω επιθετικότητας, θα έφτιαχνα τη λιμνούλα έξω με χρυσόψαρα με μονή ενιαία ουρά και στο 110λιτρο μέσα θα κρατούσα 2-3 fancy. Ίσως και να καταλήξω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

αυτη θα ειναι και η καλυτερη λυση.

καλη συνεχεια σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση. Θα μπορούσε τις κρύες μέρες του χειμώνα να έχει κανα δυό θερμοστάτες στην λίμνη για να κρατά το νερό σε μία λογική θερμοκρασία?

Για να μην δουλεύουν συνεχεια οι θερμοστάτες θα μπορούσε να βάλει δύο μεγάλους πχ 300w που θα ζεστένουν το νερό γρήγορα χωρίς να βάλεις συνέταιρο την ΔΕΗ...

(Λέω εγώ τώρα....)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση. Θα μπορούσε τις κρύες μέρες του χειμώνα να έχει κανα δυό θερμοστάτες στην λίμνη για να κρατά το νερό σε μία λογική θερμοκρασία?

Για να μην δουλεύουν συνεχεια οι θερμοστάτες θα μπορούσε να βάλει δύο μεγάλους πχ 300w που θα ζεστένουν το νερό γρήγορα χωρίς να βάλεις συνέταιρο την ΔΕΗ...

(Λέω εγώ τώρα....)

Έχω ήδη πάρει έναν των 300 βατ γι΄αυτό το λόγο. :D Σε θέματα άλλων με λίμνες στο μπαλκόνι, διάβασα πως κάποιοι έβαζαν θερμοστάτη για κάποιες ώρες για να μην πέφτει πολύ η θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο έλεγα και εγώ... Το πολύ πολύ να το βαζεις να λειτουργεί με χρονοδιακόπτη για να μην δουλεύει συνέχεια. Πιστεύω μία δοκιμή θα δείξει....

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλει δυο 300 στη λιμνη με το κρυο που κανει εκει πανω, οχι μονο θα δουλευουν συνεχεια αλλα θα την τσακισει και η ΔΕΗ! Εδω μεσα στο σπιτι και ζοριζεται!

Αν βαλει χρονοδιακοπτη εκει ειναι που απλα θα πληρωνει τη ΔΕΗ και δουλεια δεν θα κανει!

Link to comment
Share on other sites

Αν τον βαζει ισα για να μην πιασει μηδεν?

Link to comment
Share on other sites

Τι σημασια εχει; Ο φιλος απο πανω ανεφερε οτι το ενυδρειο του φτανει στους 2 που το χει στο μπαλκονι!

Link to comment
Share on other sites

Ντυστο γυρο γυρο με dow μπλε 3 ποντους και θα δεις τρελη διαφορα, τωρα επειδη ο φιλος εχει ενυδρειο και οχι λιμνη ειναι πιο δυσκολο ακομα....

Τα δικα μου τα δινω γιατι τουμπανιασαν και δεν χωρανε, στην αρχη ειπα να εδεινα τα δυο που ειναι τα πιο μεγαλα, αλλα δεν φευγουν με τπτ και πλεον τα δινω ολα και θα κανω γαριδαδικο/φυτεμενο..... Αλλιως αμα εφευγαν πιο ευκολα θα εβαζα αλλα μικρουλια και κυκλος παλι, αλλα δεν τα περνει κανεις και οσοι μου στειλαν ηταν εκτος Αττικης ολοι....

Link to comment
Share on other sites

Το dow δεν ειναι σαν οικοδομικο φελιζολ; Αυτο το μπλε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειναι μονοτικο....

Βγαινει η στα 2 μετρα ή στα 3 κανει 5-7€ το κομματι περιπου(αν θυμαμαι καλα) και κοβεται για πλακα με μια φαλτσετα.....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ακριδα, ανα αυτο το βαλει στο μπαλκονι, εκτος οτι ειναι δυσκαμπτο και ενδεχεται να σπασει και να κολλαει παζλ κομματια, αν βραζει θα γινει λιωμα!

Χωρια που αν ειναι εκτεθειμενο στον ηλιο παλι θα χαλασει!

Αυτη την αποψη εχω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινει τιποτα, θα το βαλει γυρω γυρω κολητα επανω στην λεκανη, με λιγη σηλινονη και θα βαλει μετα γυρω γυρω οτι ηθελε να βαλει για να το καληψει, ειναι για ζεστη κρυο, δεν χαλαεο στον ηλιο και δεν θρυματιζεται....

Εγω το εβαζα κατω απ τα ενυδρεια οταν ξεκινησα τα emersed, γιατι τα ειχα στο πατωμα και δεν εφευγε η ζεστη ουτε τιποτα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το εχω χρησιμοποιησει για απο κατω σε νευδρειο φιλου!

Απο κατω συμφωνω αλλα για γυρω γυρω δεν νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι λες πχι γυρω γυρω;; Δεν θα δουλεψει η επειδη λες οτι θα χαλασει;

Link to comment
Share on other sites

Kαι γιαυτο αλλα και επειδη νομιζω θα χρειαστει κατι ευκαμπτο!

Νομιζω ομως οτι ξεφυγαμε λιγο απ το θεμα! Μηπως να μεταφερομασταν στο "λιμνη στο μπαλκονι";

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...