Jump to content

Recommended Posts

Δεν πειράζει. Έχω σχετικά κοντά μου ένα κατάστημα με μονωτικά υλικά, από το οποίο πήρα το φελιζόλ που έβαλα κάτω από το ενυδρείο. Θα τους πω τι θέλω να κάνω και θα δω τι θα μου προτείνουν κι εκείνοι, μπορεί να υπάρχει κάποια λύση που δεν μας έχει περάσει από το μυαλό. :)

Σχετικά με την αναπαραγωγή, από το πρωί την κυνηγάει συνέχεια την καημένη, δεν την έχει αφήσει καθόλου ήσυχη. Έριξα melafix γιατί η μικρή έχει σίγουρα σκισίματα, ο μεγάλος δεν ξέρω. Σε κάποια φάση ήταν ψηλά και βλέπω να πέφτουν αυγά από την μικρή, ήταν λες και χιόνιζε, απίστευτο! Έχει αυγά στο μικρό φιλτράκι, στα φυτά, στο τζάμι και σίγουρα στο χαλίκι, αλλά εκεί δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω.

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Μόλις δω γονιμοποιημένα αυγά θα τα μεταφέρω σε ένα δοχείο 5 λίτρων που έχω με αεραντλία. Δεν θα τα αφαιρέσω όλα, κάποια θα θα τα αφήσω. Έτσι θα δω πόσα θα επιζήσουν στο ενυδρείο και πόσα υπό τη δική μου φροντίδα, το οποία θεωρώ εξίσου δύσκολο να καταφέρω. Για το λόγο αυτό πήγα και πήρα φυτά σήμερα το πρωί, και φύτεψα μία cabomba caroliniana και μία elodea densa. Πήρα επίσης μία moss κι ένα ξύλο αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα να τα δέσω.

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Το πρωί τους έδωσα κατεψυγμένες λάρβες κουνουπιών, από αυτές που δίνω στο μονομάχο και πριν λίγο τους έδωσα αποξηραμένη αρτέμια. Διάβασα ότι χρειάζονται τέτοιου είδους τροφές για τις πρωτεϊνες τους. Μόνο τώρα την άφησε λίγο ήσυχη για να φάει. Αυτή έχει κρυφτεί στο ξύλο κοντά στην ανούμπια, δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου.

2014-03-07+14.39.44.jpg

2014-03-07+14.40.07.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έδεσα και την moss στο ξύλο και την έβαλα πίσω από το μεγάλο ξύλο μπας και πέσει κι εκεί κανένα αυγό και την γλυτώσει.

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Link to comment
Share on other sites

καλιρροη να μας ενημερωνεις συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

ωραια! ριξε αν βρεις κυανο του μεθυλαινιου ή esha 2000 στα αυγα για να μην πιασουν fungus.. πρεπει να βρεις ενα αλλο ενυδρειο ή πλαστικο κουτι περιπου 80-100 λιτρα + φιλτρο για να μεγαλωσεις τον γοννο

Oσο για τον θερμοστατη δεν θα κανει δουλεια, μονο ρευμα θα καιει... εξαλου δεν εχουν προβλημα στις θερμοκρασιες του χειμωνα της χωρας μας τα χρυσοψαρα με μονη ουρα..

Το dow οπως ειπε ο φιλος , κανει δουλεια.. εβαλα φετος στην πλατη του ενυδρειου και μπορω να πω οτι κοβει (σε εμενα τουλαχιστον) 1 με 1,5 βαθμο.

Link to comment
Share on other sites

ωραια! ριξε αν βρεις κυανο του μεθυλαινιου ή esha 2000 στα αυγα για να μην πιασουν fungus.. πρεπει να βρεις ενα αλλο ενυδρειο ή πλαστικο κουτι περιπου 80-100 λιτρα + φιλτρο για να μεγαλωσεις τον γοννο

Oσο για τον θερμοστατη δεν θα κανει δουλεια, μονο ρευμα θα καιει... εξαλου δεν εχουν προβλημα στις θερμοκρασιες του χειμωνα της χωρας μας τα χρυσοψαρα με μονη ουρα..

Το dow οπως ειπε ο φιλος , κανει δουλεια.. εβαλα φετος στην πλατη του ενυδρειου και μπορω να πω οτι κοβει (σε εμενα τουλαχιστον) 1 με 1,5 βαθμο.

Σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια! :) Σήμερα έριξα melafix γιατί έχουν χτυπήσει λιγάκι από το κυνηγητό. Αυτό δεν τα προστατεύει και από τους μύκητες; Πού μπορώ να βρω κυανό του μεθυλαινίου; Το esha 2000, φάρμακο δεν είναι, δεν θα τα βλάψει;

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες με το μελαφιξ..

Το μπλε του μεθυλαινιου ή το esha 2000 στο λεω μονο για το αυγα που εβγαλες απο το ενυδρειο..

Μην ριξεις καποιο απο τα δυο μεσα.. ειδικα το μπλε! (στα φαρμακεια το βρισκεις)

Το esha ειναι φαρμακο ευρεου φασματος και κατα του μυκητα των αυγων, αν βρεις αυτο ριξε για 3 μερες την δοσολογια της πρωτης ημερας..

καλο ειναι αν εχεις καποιο μεγαλυτερο "κουτι" να εβαζες εκει τα αυγα με νερο ενυδρειου και να εβαζες κι εναν μικρο κυκλοφορητη

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες με το μελαφιξ..

Το μπλε του μεθυλαινιου ή το esha 2000 στο λεω μονο για το αυγα που εβγαλες απο το ενυδρειο..

Μην ριξεις καποιο απο τα δυο μεσα.. ειδικα το μπλε! (στα φαρμακεια το βρισκεις)

Το esha ειναι φαρμακο ευρεου φασματος και κατα του μυκητα των αυγων, αν βρεις αυτο ριξε για 3 μερες την δοσολογια της πρωτης ημερας..

καλο ειναι αν εχεις καποιο μεγαλυτερο "κουτι" να εβαζες εκει τα αυγα με νερο ενυδρειου και να εβαζες κι εναν μικρο κυκλοφορητη

Προηγουμένως δεν είχα βγάλει αυγά, μόλις τώρα κατάφερα να βγάλω 4 αυγά και τα έβαλα στο δοχείο των 5 λίτρων στο οποίο έχω μία αεραντλία. Διάβασα πως κι η αεραντλία βοηθά στο να μην πιάσουν μύκητες τα αυγά. Να ρίξω και melafix εκεί; Εν τω μεταξύ δεν είμαι σίγουρη αν είναι όντως γονιμοποιημένα ή όχι. Αλλά εκεί που ήταν, πάνω στο φιλτράκι, ήταν σίγουρο ότι θα τα έτρωγαν. Τα υπόλοιπα έπεσαν μέσα στο ενυδρείο. Το πιο μεγάλο δοχείο που έχω είναι 30 λίτρα. Λες να τα βάλω εκεί με το φιλτράκι και την αεραντλία; Και να προσπαθήσω να πιάσω και άλλα αυγά; :unsure: Για την περίπτωση που καταφέρω και δω γόνους, πήρα μία τροφή για μωρά κι έχω και κιτ για αρτέμια (αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ). :D

Link to comment
Share on other sites

μαζεψε με αποχη οσα αυγα βρεις (πολυ δυσκολα θα μεινει καποιο στο κυριως ενυδρειο κι αν μεινει θα φαγωθει ο γοννος) και βαλτα στο 30λιτρο μαζι με τα αλλα που εχεις στο 5λιτρο με νερο ενυδρειου 100%..προσεξε να μην βγουν καθολου απο το νερο τα αυγα αν μπορεις.

Βαλε ενα φιλτρακι.. το παν ειναι η ροη για να μην πιασουν φουνγκους.. καλη και η αεραντλια, αλλα καλυτερα κυκλοφορητης..

το μελαφιξ δεν νομιζω να κανει κατι.. αν δεν βαλεις κατι απ τα αλλα που σου ειπα, αστο ετσι..ολο και καποια θα σκασουν.

Οταν σκασουν βλεπουμε.. μια χαρα ειναι η αρτεμια..

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και δεν έχω breeding mop είπα να χρησιμοποιήσω ένα ψεύτικο φυτό για να μεταφέρω τα αυγά σε περίπτωση που πέσουν ή κολλήσουν εκεί... :blush:

2014-03-07+18.50.46.jpg

Link to comment
Share on other sites

μαζεψε με αποχη οσα αυγα βρεις (πολυ δυσκολα θα μεινει καποιο στο κυριως ενυδρειο κι αν μεινει θα φαγωθει ο γοννος) και βαλτα στο 30λιτρο μαζι με τα αλλα που εχεις στο 5λιτρο με νερο ενυδρειου 100%..προσεξε να μην βγουν καθολου απο το νερο τα αυγα αν μπορεις.

Βαλε ενα φιλτρακι.. το παν ειναι η ροη για να μην πιασουν φουνγκους.. καλη και η αεραντλια, αλλα καλυτερα κυκλοφορητης..

το μελαφιξ δεν νομιζω να κανει κατι.. αν δεν βαλεις κατι απ τα αλλα που σου ειπα, αστο ετσι..ολο και καποια θα σκασουν.

Οταν σκασουν βλεπουμε.. μια χαρα ειναι η αρτεμια..

Εντάξει, ξεκινάω ετοιμασίες! Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να βγάλω ακόμα ένα αυγό! Στο δοχείο των 5 λίτρων με τα 5-6 αυγά έβαλα έναν κυκλοφορητή στη θέση της αεραντλίας. Αν προλάβω αύριο το πρωί θα πάω να πάρω Esha 2000, ούτως ή άλλως χρήσιμο θα είναι να το έχω στο ντουλάπι μου.

Εν τω μεταξύ έχω ετοιμάσει στο δοχείο 30 λίτρων νερό χωρίς αντιχλώριο, αλλά με αεραντλία, μιας και το αντιχλώριο μπορεί να βλάψει τα μικρά. Έχω βάλει ένα θερμαντήρα και μόλις η θερμοκρασία του νερού φτάσει τους 19 του ενυδρείου, με τη σκούπα βυθού θα αντλήσω νερό από το ενυδρείο στο άλλο δοχείο των 30 λίτρων και θα προσπαθήσω να σιφωνάρω και αυγά. Έπειτα θα βάλω σε λειτουργία το φιλτράκι που τρέχει στο μεγάλο ενυδρείο και τον κυκλοφορητή. Εκεί θα μεταφέρω τα αυγά που έχω στο μικρό δοχείο.

:bigemo_harabe_net-108:

Link to comment
Share on other sites

βαλε αντιχλωριο στο νερο και κανε αλλαγη στο μεγαλο τα 30 λιτρα που θα παρεις για τα αυγα...

Το 30 λιτρο πρεπει να ειναι 100% νερο του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω, για να βγάλω 30 λίτρα από το ενυδρείο αναγκαστικά θα συμπληρώσω, οπότε κάνω και αλλαγή νερού ταυτόχρονα. Εγώ έλεγα να μην βάλω αντιχλώριο ούτε στο νερό το οποίο θα συμπληρώσω στο ενυδρείο, ώστε να μην βλάψω αυγά και γόνους που τυχόν επιζήσουν. Πήγα και πήρα και Esha 2000 κι έναν έξτρα θερμαντήρα να έχω αν χρειαστεί. :)

Link to comment
Share on other sites

a! ok!

οχι, βαλε αντιχλωριο, δεν νομιζω να εχουν θεμα οι γοννοι..

οκ, θερμαντηρα δεν θα εβαζα, αλλα αν θελεις βαλε , θα σκασουν πιο γρηγορα τα αυγα ...

Αν ειναι 30 λιτρα ακριβως τα λιτρα που θα βαλεις τα αυγα, ριχνε 8 σταγονες esha 2000 καθε μερα , για 3 μερες και ασε το κυκλοφοριτη να δουλευει//

Προσοχη μην ειναι πολυ δυνατος και το κανει πλυντηριο ή τα ρουφηξει και τα σπασει..

Link to comment
Share on other sites

Το esha 2000 ειναι ηπιο φαρμακο ευρεου φασματος και δεν πειραζει την βιολογια!

Εγω προσωπικα δεν εχω ριξει ποτε κανενα φαρμακο σε κανενα απο τα αυγα μου και θα σου προτεινα να μην ριξεις ουτε κι εσυ! Οπως και να το κανουμε ειναι φαρμακο!

Αντιχλωριο δεν πειραζει να εχει το νερο, χλωριο πειραζει να εχει! Γιαυτο καλυτερα το νερο που θα βαλεις να ειναι προετοιμασμενο!

Επισης φιλτρο δεν θα εβαζα! Ιδανικο για γεννηστρες ειναι το αεροφιλτρο!

Τα αυγα δεν εχουν προβλημα αν εκτεθουν στον ατμοσφαιρικο αερα για λιγο!

Link to comment
Share on other sites

a! ok!

οχι, βαλε αντιχλωριο, δεν νομιζω να εχουν θεμα οι γοννοι..

οκ, θερμαντηρα δεν θα εβαζα, αλλα αν θελεις βαλε , θα σκασουν πιο γρηγορα τα αυγα ...

Αν ειναι 30 λιτρα ακριβως τα λιτρα που θα βαλεις τα αυγα, ριχνε 8 σταγονες esha 2000 καθε μερα , για 3 μερες και ασε το κυκλοφοριτη να δουλευει//

Προσοχη μην ειναι πολυ δυνατος και το κανει πλυντηριο ή τα ρουφηξει και τα σπασει..

Έβαλα αντιχλώριο στο νερό της αλλαγής. Τον θερμαντήρα δεν τον έβαλα, τον χρησιμοποίησα για να ετοιμάσω ταυτόχρονα αλλαγή στο νερό του μονομάχου. :D Επειδή το δοχείο είναι 30 λίτρων, αλλά δεν το έχω γεμίσει τελείως, έριξα περίπου 6 σταγόνες. Τον κυκλοφορητή τον χρειαζόμουν για την αλλαγή νερού, στα αυγά έβαλα ένα μικρό φιλτράκι. Δεν είναι δυνατό.

Το esha 2000 ειναι ηπιο φαρμακο ευρεου φασματος και δεν πειραζει την βιολογια!

Εγω προσωπικα δεν εχω ριξει ποτε κανενα φαρμακο σε κανενα απο τα αυγα μου και θα σου προτεινα να μην ριξεις ουτε κι εσυ! Οπως και να το κανουμε ειναι φαρμακο!

Αντιχλωριο δεν πειραζει να εχει το νερο, χλωριο πειραζει να εχει! Γιαυτο καλυτερα το νερο που θα βαλεις να ειναι προετοιμασμενο!

Επισης φιλτρο δεν θα εβαζα! Ιδανικο για γεννηστρες ειναι το αεροφιλτρο!

Τα αυγα δεν εχουν προβλημα αν εκτεθουν στον ατμοσφαιρικο αερα για λιγο!

Το νερό το είχα προετοιμάσει ούτως ή άλλως για λίγη ώρα με αεραντλία για να βοηθήσει το χλώριο να εξατμιστεί. Πρώτη φορά ακούω για αερόφιλτρο, θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλιρόη, δεν βάζεις τούλι στο φίλτρο για να μην ρουφήξει κανα αυγό?

Link to comment
Share on other sites

Το τουλι στο φιλτρο ισως να μη ρουφηξει τα αυγα μεσα στο φιλτρο αλλα, παντα απ τη δικη μου εμπειρια το λεω, αν καποιο ψαρακι περασει απο κοντα θα το ρουφηξει και θα κολλησει πανω στο φιλτρο με αποτελεσμα τα ψαρακια να μη μπορουν να φυγουν απο κει και θα ψοφησουν!

Link to comment
Share on other sites

Το esha 2000 ειναι ηπιο φαρμακο ευρεου φασματος και δεν πειραζει την βιολογια!

Εγω προσωπικα δεν εχω ριξει ποτε κανενα φαρμακο σε κανενα απο τα αυγα μου και θα σου προτεινα να μην ριξεις ουτε κι εσυ! Οπως και να το κανουμε ειναι φαρμακο!

Αντιχλωριο δεν πειραζει να εχει το νερο, χλωριο πειραζει να εχει! Γιαυτο καλυτερα το νερο που θα βαλεις να ειναι προετοιμασμενο!

Επισης φιλτρο δεν θα εβαζα! Ιδανικο για γεννηστρες ειναι το αεροφιλτρο!

Τα αυγα δεν εχουν προβλημα αν εκτεθουν στον ατμοσφαιρικο αερα για λιγο!

Σωστα ολα αυτα που λες..

Το esha 2000 ειπα να το ριξει για μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας,οπως και τον κυκλοφοριτη και το να μην βγουν τα αυγα εξω απο το νερο, για κανεναν αλλο λογο...

Θα σκασουν καποια αυγα και χωρις να κανει τπτ απο αυτα.. αλλα οχι ολα..

Το φιλτρο καλο ειναι για να γυρισει το νερο μεχρι να σκασουν τα αυγα... επειτα καλυτερο ειναι το αεροφιλτρο για τον γοννο, αλλα αν δεν ειναι δυνατο το φιλτρακι δεν θα εχουν προβλημα τα χρυσοψαρακια που θα σκασουν..

Γι αυτο ειπα να μην ειναι δυνατο και τα ρουφιξει ή κολλησουν πανω του τα αυγα και χαλασουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστα ολα αυτα που λες..

Το esha 2000 ειπα να το ριξει για μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας,οπως και τον κυκλοφοριτη και το να μην βγουν τα αυγα εξω απο το νερο, για κανεναν αλλο λογο...

Θα σκασουν καποια αυγα και χωρις να κανει τπτ απο αυτα.. αλλα οχι ολα..

Το φιλτρο καλο ειναι για να γυρισει το νερο μεχρι να σκασουν τα αυγα... επειτα καλυτερο ειναι το αεροφιλτρο για τον γοννο, αλλα αν δεν ειναι δυνατο το φιλτρακι δεν θα εχουν προβλημα τα χρυσοψαρακια που θα σκασουν..

Γι αυτο ειπα να μην ειναι δυνατο και τα ρουφιξει ή κολλησουν πανω του τα αυγα και χαλασουν...

Ωραιος!

Απλα επειδη εγω το χω δει με δικα μου ψαρια και με τουλι στην εισαγωγη να ρουφιουνται και να ψοφανε!

Καλυτερα αεροφιλτρο! Ετσι κι αλλιως μολις τα ψαρια αρχισουν να κολυμπανε και να τρωνε θα πρεπει να κανει αλλαγες ανα 2 μερες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα για τον γονο καλυτερα.. αλλα πολλα αυγα χρειαζονται καλη κυκλοφορια για να σκασουν και δεν αρκει το αεροφιλτρο..

παντως ειναι καλυτερο για τον γοννο..

Σιγουρα οι αλλαγες θα ειναι τακτικες...

Εγω κανω 10% καθε μερα στους γοννους και ταισμα 2-3 φορες την μερα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Σήμερα έριξα άλλη μία δόση Esha 2000. Πήρα ακόμη ένα αυγό από το ενυδρείο. Έχει κι άλλο ένα, αλλά δεν μπορώ να το πιάσω. Ελπίζω να σκάσουν τα αυγά και να δω γόνους. Προς το παρόν περιμένω. Στο δοχείο με τα αυγά, πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή νερού;

Link to comment
Share on other sites

οχι... θα διωχνεις και το esha ετσι..

μετα τις 5 μερες κανε (αν μπορεις) 10% καθε μερα, με νερο ιδιας θερμοκρασιας.Αν δεις κανενα αυγο να πιανει fungus το πετας αμεσως (σαν βαμβακι-γλυτσα γυρω απο το αυγο θα ειναι)

και να ετοιμαζεις σιγα σιγα αρτεμια :D

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία στο δοχείο με τα αυγά είναι στους 19 βαθμούς. Έβαλα τον θερμοστάτη στους 21, ώστε να μην ανέβει απότομα. Επίσης έβαλα και την αεραντλία να δουλεύει. Θα βάλω ξανά Esha 2000 αύριο και ...υπομονή! Τα αυγά είναι πολύ μικρά, μάλλον χρειάζομαι μεγεθυντικό φακό. :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

ισως.. αλλα θα καταλαβεις αν πιασει καποιο φουνγκους πιστευω... αν και με κυκλοφοριτη και esha 2000 , δυσκολα να πιασουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...