Jump to content

Recommended Posts

Μακάρι! Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

καλη τυχη!

και ισως αφου εχουν και αιμα common να αντεξουν αργοτερα να μπουν καποια στην λιμνουλα σου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχεις ψαξει για το αν μπορεις να φτιαξεις Diy breeding mop?

Link to comment
Share on other sites

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=4302 εψαξα και σου βρηκα ενα link για το πως μπορεις να φτιαξεις :P
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δες το link που σου έδωσε ο Νικόλας.Ένας εύκολος τρόπος για να φτιάξεις spawning mop.Γιατί τώρα που έχεις ζευγάρι

σίγουρα θα σου ξαναχρειαστεί.

Και ένα βίντεο πολύ κατατοπιστικό

Link to comment
Share on other sites

καλη τυχη!

και ισως αφου εχουν και αιμα common να αντεξουν αργοτερα να μπουν καποια στην λιμνουλα σου..

Σ'ευχαριστώ! Αυτό δεν το είχα σκεφτεί!

εχεις ψαξει για το αν μπορεις να φτιαξεις Diy breeding mop?

Όχι, αλλά είναι πολύ καλή ιδέα, σ'ευχαριστώ!

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=4302 εψαξα και σου βρηκα ενα link για το πως μπορεις να φτιαξεις :P

Σ'ευχαριστώ, μόλις βρω χρόνο θα το δω!

Καλημέρα.

Δες το link που σου έδωσε ο Νικόλας.Ένας εύκολος τρόπος για να φτιάξεις spawning mop.Γιατί τώρα που έχεις ζευγάρι

σίγουρα θα σου ξαναχρειαστεί.

Και ένα βίντεο πολύ κατατοπιστικό

Έχεις δίκιο Μάνο, σ'ευχαριστώ για το βίντεο!

Σήμερα το πρωί κατάφερα με τα χίλια ζόρια να βγάλω ακόμα ένα αυγό, έχει και άλλα, αλλά δεν μπορώ να τα πιάσω. Ο μεγάλος ακόμα έχει τα στίγματα στα βράγχια και η μικρή δείχνει ακόμα φουσκωμένη.

Link to comment
Share on other sites

θελω να δω τι θα κανεις αμα σου μεγαλωσουν ολα τα χρυσοψαρα!!!? που θα τα βαλεις????

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω λιμνούλα 250 λίτρων. Αν και το βλέπω δύσκολο να καταφέρω να τα σώσω όλα και να τα μεγαλώσω.

Link to comment
Share on other sites

πες οτι επιβιωνου 5 μια λιμνη 250λ ποσα να παρει μεσα!!

ΥΓ το θεμα με την λιμνη το εχω διαβασει ολο και περιμενω εξελιξεις

Link to comment
Share on other sites

Στη χειρότερη θα φτιάξω άλλη μία, πιο μεγάλη, στο σπίτι των γονιών μου, θέλουν δε θέλουν! :whistling: Αλλιώς θα μπω στο club "Χαρίζω χρυσόψαρα" :P

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

χαχα τωρα μιλας σωστα! αλλη μια λιμνη και μετα σε βλεπω φυλακη για παρανομη εκτροφη χρυσοψαρων! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλιρόη, αντί να κάτσεις να τα φτιάξεις πάρε τις φούντες από κουρτίνες της μαμάς σου (δεν γίνεται όλο και κάποια καταχωνιασμένη θα έχει) βράστες και κάνε δουλειά...

Γρήγορα και οικονομικά... :lolu::lolu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έκανα πατάτα. :( Ανακάλυψα πριν λίγο ένα αυγό με fungus στο ενυδρείο, όχι στο δοχείο που έχω βάλει όσα αυγά μπόρεσα να περισυλλέξω. Εκεί έβαλα για 3 μέρες Esha 2000 και χρησιμοποιώ αεραντλία για ανατάραξη. Έμαθα ότι αν βρούμε αυγό με fungus πρέπει να το αφαιρέσουμε άμεσα γιατί μπορεί να μεταδοθεί και στα υπόλοιπα. Το έβγαλα και ξεκίνησα να χορηγώ κι εκεί το Esha 2000. Η δοσολογία είναι 25 σταγόνες για τα 100 λίτρα. Καθώς ήμουν στην 16η σταγόνα, σταμάτησα και με τρόμο σκέφτηκα ότι αυτό είναι φάρμακο και εφόσον είναι και κατά βακτηριακών παθήσεων, δεν θα σκοτώσει και τα ωφέλιμα βακτήρια καταστρέφοντας την βιολογία μου; :help:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έκανα πατάτα. :( Ανακάλυψα πριν λίγο ένα αυγό με fungus στο ενυδρείο, όχι στο δοχείο που έχω βάλει όσα αυγά μπόρεσα να περισυλλέξω. Εκεί έβαλα για 3 μέρες Esha 2000 και χρησιμοποιώ αεραντλία για ανατάραξη. Έμαθα ότι αν βρούμε αυγό με fungus πρέπει να το αφαιρέσουμε άμεσα γιατί μπορεί να μεταδοθεί και στα υπόλοιπα. Το έβγαλα και ξεκίνησα να χορηγώ κι εκεί το Esha 2000. Η δοσολογία είναι 25 σταγόνες για τα 100 λίτρα. Καθώς ήμουν στην 16η σταγόνα, σταμάτησα και με τρόμο σκέφτηκα ότι αυτό είναι φάρμακο και εφόσον είναι και κατά βακτηριακών παθήσεων, δεν θα σκοτώσει και τα ωφέλιμα βακτήρια καταστρέφοντας την βιολογία μου; :help:

Το συγκεκριμενο ειναι ηπιο αντιβιωτικο γενικης χρησης! Δεν νομιζω να σου πειραξει βιολογια!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ηπιο φαρμακο απο οτι εγραψε ο Θοδωρης... Στηριξε την βιολογια με βακτηρια. Αν αρρωστησουν τα ψαρια και δεν πραλαβεις το κακο οχι μονο θα χασεις βακτηρια αλλα και ψαρια... Γνωμη μου ειναι να ριξεις κανονικα το esha και να μετρας καθημερινα. Αν δεις οτι κατι παει να ξεφυγει ριχνεις και αντιστοιχες δοσεις βακτηριδιων και prime. Ή να σου πω καλητερα ριξε και μια δοση βακτηριδιων ουτως ή αλλος... κακο δεν κανει..

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη, μαζι γραφαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Χρυσάνθη το χρησιμοποίησα με την αρρώστια που είχα στο μεγάλο ενυδρείο και δεν είδα κάποια διαφορά στις μετρήσεις μου

που έκανα σχεδόν καθημερινά.Εάν είχε πάθει κάτι η βιολογία μου όλο και κάποια ποσότητα αμμωνίας θα μέτραγα.

Link to comment
Share on other sites

δεν επειρεαζει την βιολογια.. αν και δεν χρειαζοταν να ριξεις μεσα στο ενυδρειο.. ουσιαστικα "παιζεις" μονο με τα αυγα στο 30λιτρο.. τα αλλα στην ουσια ειναι "χαμενα"

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα πάρω μετρήσεις να δω αν είχε επιπτώσεις, αν και δεν έριξα όλη τη δόση. Σήμερα έβγαλα ένα αυγό που μάλλον έπιασε μύκητες στο 30λιτρο, παρά το φάρμακο και την αεραντλία. Και τα υπόλοιπα αυγά είναι πολύ άσπρα. Μάλλον έπιασαν μύκητες όλα ή ασβέστιο. Λέω να αδειάσω το δοχείο και να δοκιμάσω ξανά, αυτή τη φορά με αεραντλία μόνο, χωρίς φιλτράκι, με θερμοστάτη και με φάρμακο από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Προτού κάνω κάποια λάθος κίνηση πάλι. Θέλω να βάλω melafix στο ενυδρείο, γιατί και τα δύο ψάρια έχουν τραυματιστεί λιγάκι από το ζευγάρωμα και περισσότερο η θηλυκιά. Ο μεγάλος πρέπει απλά να έχει χάσει ένα λέπι. Μπορώ να ρίξω melafix ή δεν κάνει επειδή το πρωί έριξα Esha 2000; Μήπως να κάνω αλλαγή νερού και μετά να ξεκινήσω θεραπεία με melafix;

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να τα αφησεις στην ησυχια τους! Το ζευγαρωμα με αυτη τη μορφη ειναι μερος της φυσης τους!

Link to comment
Share on other sites

Το ζευγάρωμα μπορεί να αποβεί ακόμα και μοιραίο, ειδικά για το θηλυκό, το οποίο ο αρσενικός μπορεί να πνίξει ή να το κοπανήσει κάπου. Αλλά αν έχουν τραυματιστεί να μην τους βάλω melafix για να τα βοηθήσω να επουλωθούν; :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα ασχολουμουν εκτος κι αν ειναι κατι πολυ σοβαρο!!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχα ρίξει το πρωί Esha δεν θα σας ρώταγα, θα το έβαζα. :P Γιατί οι πληγές μπορεί να μολυνθούν ή να πιάσουν μύκητες. Η απορία μου ήταν αν π.χ. αλληλεπιδρούν και πρέπει να κάνω πρώτα αλλαγή νερού ή δεν κάνει να το βάλω καθόλου. Μπορώ να μην κάνω τίποτα απόψε και να τα παρακολουθώ. Αλλά θα τους δώσω βιταμινούλες. :D

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το μελαφιξ απ οσο γνωριζω ειναι εντελως φυσικο και δεν κανει καμια αλληλεπιδραση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...