Jump to content

Ερώτηση Για Αναγκαιότητα-Θέση Sump Καθώς & Για Καπάκι Ενυδρείου


nikg

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Δεν μπορώ να καταλήξω από αυτά που έχω διαβάσει ποια είναι η κατάλληλη θέση του sump.

Είναι καλύτερα στην πλάτη του ενυδρείου ή κάτω στο έπιπλο?

Σίγουρα κάτω στο έπιπλο αυξάνεται κατα πολύ το κόστος λόγω αντλιών επιστροφής κτλ.

Εγώ θέλω μέσα στα διαμερίσματα του sump να έχω θερμοστάτες κτλ να είναι δλδ όλα νοικοκυρεμένα.Δεν θα βάλω άλγες πχ χαιτο

Είναι σημαντικό να έχουμε sump?Aπό αυτά που διάβασα μέχρι στιγμής όσοι έχουν το υποστηρίζουν φανατικά ενώ όσοι δεν έχουν-τουλάχιστον οι περισσότεροι-λένε πως δεν το χρειάζονται.

Οπότε ποια η σπυδαιότητα του,πρακτικά?

Επίσης, αν θεωρήσουμε πως είναι κάτω στο έπιπλο με την υγρασία θα υπάρχει κάποιο θέμα?

Τέλος ,όλοι εσείς που δεν έχετε καπάκι στο ενυδρείο και είναι ανοικτο είτε λόγω αναβάθμισης φωτιστικου είτε για κάποιον άλλο λόγο δεν έχετε κάποιο πρόβλημα με την υγρασία στον χώρο,στα έπιπλα αλλά και με τις μυρωδιές?

Το ρωτάω γιατί το κύβο που θέλω να φτιάξω θα είναι από 55-60cm κάθε πλευρά οπότε μιλάμε για ακόμη και 200 λίτρα νερού σε έναν χώρο εκτεθημένα χωρίς καπάκι!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φιλικά,Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν σε παίρνει να κάνεις sump καν΄το!

Εγώ είμαι με 60x60x60 main tank και 40x40x45 sump από κάτω και δεν έχω πρόβλημα ούτε με μυρωδιές ούτε με υγρασίες ούτε με τίποτε..... Εννοείτε πως είναι και τα δύο ανοιχτά φόρα παρτίδα!

Αν το βάλεις από κάτω απλά φρόντισε ώστε να αερίζεται καλά το ντουλάπι και τέλος....!

Το sump θα σου λύσει τα χέρια κυριολεκτικά! Έχεις ένα εργαστήριο που μπορείς να βάλεις ότι μπορείς να φανταστείς χωρίς να φαίνεται τίποτε!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kostaskappa έχω διαβάσει όλα τα θέματα που αφορούν τον κύβο σου!!Δεν σου κρύβω πως το ενυδρειο σου ειναι οδηγός για εμένα.Μακαρι να καταφέρω να φτιάξω κάτι αντίστοιχου επιπέδου με την κυβαρα σου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε μου γειά σου. Δεν νομίζω να έχεις προβλήματα υγρασίες σε αυτά τα λίτρα και σε έναν ανοιχτό χώρο όπως η κουζίνα..

Εγώ δεν έχω πρόβλημα υγρασίας στα έπιπλα (αν εξαιρέσουμε το έπιπλο του ενυδρείου και αύτο πιο πολύ επειδή στάζουν νερά.

Πιο πολύ έχω πρόβλημα από άποψη υγείας καθώς καπνίζω και ο χώρος είναι μικρός κλειστός το χειμώνα λόγο κρύου οπότε ένα 200άρι ενυδρείο

σε ένα δωμάτιο 6-7 τετραγωνικά (άντε 10) είναι πρόβλημα . Πρόβλημα καθαρά σε εμένα καθώς τον τελευταίο καιρο + υγρασία αθήνας με κάνει και βήχω σαν Π0Υστ1Σ !!

Αν ο χώρος είναι μεγάλος δεν θα έχεις πρόβλημα υγρασίας ιδίως στα λίτρα.

Ένα sump είναι σπουδαίο εργαλείο και πρέπει να έχεις!

Καλύτερα στο έπιπλο σουλουπωμένα και ωραία.

Μπορείς να κλείσεις με ένα απλό πλέξυ γλας το sump σου και όλα καλά!

Όσο αναφορά το κυρίως ενυδρείο δεν θα έχεις σου ξαναλέω σε μεγάλο χώρο πρόβλημα υγρασίας!

Άσε που σίγουρα το πρωί θα αερίζετε κλπ κλπ ...

Μυρωδιές? Οχι βρε φίλε μου! Δεν μυρίζουν!!!! Άντε αν πας από πάνω μυρίζει λίγο θάλασσα και αυτό από πάνω από το ενυδρείο και ΑΝ!!

:)

Προχώρα και μην φοβάσαι τίποτα! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...