Jump to content

Ένας Χρόνος Με Ενυδρείο!


SPYROS81

Recommended Posts

Καλησπερα!Σχεδον 1 χρονο με το ενυδρειο ειμαι ακομη κατηγορια 'αρχαριος' και ακομα διαβαζω-εμηνερωνομαι -προσπαθω -βοηθιεμαι απο το forum!Λοιπον σας παρουσιαζω αναλυτικα τα στοιχεια του ενυδρειου μου να ακουσω παρατηρησεις-γνωμες:

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 480χ360χ428mm
Συνολικά Λίτρα:65
Sump (λίτρα):60

Οργανισμοί
Φυτά: ανουμπιες,κρυπτοκορινες,Hygrophila difformis, cobomba caroliana, eleocharis parvula


Ψάρια: 5αρσενικα  guppies-3αρσενικα platy-2corydoras

 

Άλλα είδη:5 red cherry, 2 amano γαριδες

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:3d Αφίσα
Πέτρες:1 real rock-carved stone
Ξύλα:1 από pet shop
Άλλα διακοσμητικά :θησαυρος απο pet shop
Υπόστρωμα:-----
Βυθός:Φυσικος χαλαζιας Dorslit

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):PL 24w
Διάρκεια φωτισμού:6 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:Hailea bt400 380L/1H με βιολογικο υλικο siporax
Θέρμανση/ Ψύξη:RS electric 75w
Λίπανση: Ταμπλετες tetra plant crypto  και καθημερινά Flurish excel
Παροχή CO2:-------
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:tetra νιφαδες και sera guppy gran(όχι μαζι)


Παράμετροι
pH:7,5
Γενική σκληρότητα (GH):15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):9ο
Αμμωνία (ΝΗ3):----
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10-15
Φωσφορικά (PΟ4):----
Μέση Θερμοκρασία (°C):24C



Συντήρηση
Αλλαγές νερού:1 Φορα την εβδομαδα το 30%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
seachem  prime
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:Κάθε 2η φορα καθαρισμα φιλτρου


 

Οι δικες μου παρατηρησεις:Ξερω οτι ο θησαυρος ειναι ακυρος αλλα μου αρεσει πολυ και τον εχω απτην αρχη....ισως αργοτερα τον βγαλω.Τα 2Cory ειναι τα μοναδικα ψαρια που τα εχω 1 χρονο,τα υπολοιπα guppies-platy ψοφουσαν στην αρχη και ειδικα  το καλοκαιρι.Εχω να χασω ψαρι 4 μηνες.Τα 2 τελευταια φυτα τα εβαλα πριν 3 μερες.Χρησιμοποιουσα πολυ αεραντλια και γεμισα αρκετη bba αλλα τις τελευταιες 10 μερες την εκλεισα και μειθωθηκε δραστικα,θα δουμε ομως αν εξαφανιστει....Μετραω με stics esha(γνωριζω οτι ισως να μην ειναι τοσο αξιοπιστα αλλα το κοστος των υγρων με αποθαρρυνε...)

Link to comment
Share on other sites

Θελεις λιγο δουλιτσα με την ψαροσυνθεση σου.Στα λιτρα σου θα κρατουσα μονο ενα χαρεμι ζωοτοκου.

Τα κορυ δεν κολλανε με τα ζωοτοκα λογω διαφορετικων συνθικων νερου.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις φωτο και δε τη βλέπω ? Αν όχι βάλε να δουμε

Για τα ψαρια έχει δίκιο ο rasta

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μας και καμια φωτογραφιουλα!!! :)

Συμφωνω κι εγω για τα cory τα οποια θελουν αλλες συνθηκες νερου,πιο μαλακο,και μεγαλυτερη ομαδα και αμμο στο βυθο....εχεις αμμο ή χαλικι?

Το ξερουμε οτι τα υγρα τεστ ειναι ακριβα αλλα παρε τουλαχιστον ενα για αμμωνια οποτε μπορεις.... :)

Link to comment
Share on other sites

Θελεις λιγο δουλιτσα με την ψαροσυνθεση σου.Στα λιτρα σου θα κρατουσα μονο ενα χαρεμι ζωοτοκου.

Τα κορυ δεν κολλανε με τα ζωοτοκα λογω διαφορετικων συνθικων νερου.

Η λογικη μου στα ζωοτοκα ηταν οτι αν εχω μονο αρσενικα μπορω να ελεγξω τον αριθμο.Αν κρατησω ενα χαρεμι ζωοτοκα και αρχισουν τις γεννες τοτε δεν θα εχω προβλημα με τον υπερπληθυσμο?Ειναι προβλημα τα platy με guppies μαζι που εχω?

Τα cory τα εχω απ΄την αρχη και απο μικρα και δεν εχουν παθει τιποτα σε αντιθεση με ζωοτοκα που εχω χασει αρκετα στο παρελθον!(Δεν διαφωνω οτι εχετε δικιο για αλλες παραμετρους νερου σε σχεση με ζωοτοκα αλλα φαινεται να ζουν χωρις προβλημα)Στο βυθο εχω ψιλο χαλικι γαι τα Cory!

Φωτο θα ανεβασω συντομα!

Οι μετρησεις που εκανα πως σας φαινονται?(Θα φροντισω και για αμμωνια) Παντως το νερο ειναι διαυγες και το μονο προβλημα που αντιμετωπισα ηταν με την bba λογω της αεραντλιας γιατι βλεπω καθημερινα να μειωνεται τωρα που την εκλεισα.

Link to comment
Share on other sites

Τις ανουμπιες τις ''κουρεψες'' εσυ ετσι για την bba?

Τα υπολοιπα φυτα απ'οτι βλεπω πανε σφαιρα!

Αυτα βεβαια με τα πλατια φυλα μπροστα δεν ξερω τι φυτα ειναι...ετσι πρεπει να ειναι το χρωμα τους?

Να το χαιρεσαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Στην αυριανή αλλαγή νερού θα κλαδεψω τα φύλλα ανουμπια που είναι μισά λόγω ναι της bba!Μπροστά είναι κρυπτοκορυνα καφέ.ΘΑ την βγάλω όμως από εκεί όταν θεριέψει το γρασιδακι που έχω φυτέψει δεξιά και αριστερά της.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε, την ανουμπια μην την κλαδεψεις εντος ενυδρειου! Βγαζει τοξινες και παιζει να χασεις τις γαριδες!

Το γρασιδακι δεν ξερω αν θα θεριεψει με τοσες λιγες ωρες φωτισμου, μια λαμπα και χωρις παροχη CO2! Δεν ξερω καν αν θα τη παλεψει!

Νομιζω τα ψαρια σου ειναι αρκετα για τα λιτρα σου και απ οτι βλεπω μονο αρσενικα! Αυτο καποια στιγμη θα σου κανει προβλημα γιατι τα αρσενικα ( οπως ξερουμε ολοι μας ) εχουν την ταση να τσακονωνται μεταξυ τους! Ακομη και στα φαινομενικα ηρεμα γκαπακια!

Επισης ( αυτο που ολοι περιμενουν να ακουσουν ), βγαλε τα ψευτικα απο μεσα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το έχεις κάνει , αλλά προσπάθησε να κάνεις κάτι για τα corries .

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε, την ανουμπια μην την κλαδεψεις εντος ενυδρειου! Βγαζει τοξινες και παιζει να χασεις τις γαριδες!

Το γρασιδακι δεν ξερω αν θα θεριεψει με τοσες λιγες ωρες φωτισμου, μια λαμπα και χωρις παροχη CO2! Δεν ξερω καν αν θα τη παλεψει!

Νομιζω τα ψαρια σου ειναι αρκετα για τα λιτρα σου και απ οτι βλεπω μονο αρσενικα! Αυτο καποια στιγμη θα σου κανει προβλημα γιατι τα αρσενικα ( οπως ξερουμε ολοι μας ) εχουν την ταση να τσακονωνται μεταξυ τους! Ακομη και στα φαινομενικα ηρεμα γκαπακια!

Επισης ( αυτο που ολοι περιμενουν να ακουσουν ), βγαλε τα ψευτικα απο μεσα!

Ευχαριστω για την απαντηση!Ναι την ανουμπια εκτος νερου την κλαδευω γιατι τωρα τελευταια διαβασα εδω για τις τοξινες!!Οσον αφορα το γρασιδακι δοκιμαζω το πιο ευκολο το eleocharis parvula και εχω βαλει κοντα του ταμπλετες λιπανσης και καθημερινα flurish excel.Ειναι ρισκο αλλα ειπα να δοκιμασω και βλεπουμε!Μονο αρσενικα εχω απο τον αυγουστο και ως τωρα δεν εχω παρατηρησει τσακωμους αλλα περα απο αυτο, σκεφτομαι οτι αν παρω χαρεμι τοτε ειναι που δεν θα μπορω να ελεγξω πληθυσμο και θα χασω ισορροπιες με ταισματα παραμετρους νερου κτλ.Για τα ψευτικα το γνωριζω-συμφωνω (ειχα περισσοτερα)και ψαχνω η καποιο ωραιο ξυλο για να βαλω moss ή καμια πετρουλα περιεργη για να αντικαταστησω!

Όμορφο το έχεις κάνει , αλλά προσπάθησε να κάνεις κάτι για τα corries .

Eυχαριστω!Εχω καταλαβει οτι γνωριζεις αρκετα για τα Corries και ειναι απολυτη σεβαστη η γνωμη σου αλλα... ειναι η αδυναμια μου αυτα τα ψαρακια και τα εχω απο την αρχη χωρις να τα χασω και μεγαλωνουν κανονικα.Προσπαθω να κανω την διαβιωση τους ανεκτη βαζοντας ψιλο χαλικι ολο τον βυθο για να παιζουν και αρκετες κρυψωνες.

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Bλεπω οτι εχεις αρκετο θεμα με την αλγη! Το χαλικι εχει γινει μαυρο! Μηπως ειναι καλη ευκαιρεια, αντι να παλευεις με την αλγη, να το αντικαταστησεις με αμμο;

Link to comment
Share on other sites

?

Bλεπω οτι εχεις αρκετο θεμα με την αλγη! Το χαλικι εχει γινει μαυρο! Μηπως ειναι καλη ευκαιρεια, αντι να παλευεις με την αλγη, να το αντικαταστησεις με αμμο;

Γιατι για την αλγη φταιει και το χαλικι??Στην αμμο δεν πιανει ββα?

Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαβασει το αρθρο και εχω καταλαβει επισης οτι μεγα λαθος μου ηταν η χρηση αεραντλιας μεχρι πριν 10 μερες για την εξαρση αλγης!Απλα για το χαλικι μου εκανε εντυπωση.Το αρθρο δεν λεει κατι τετοιο!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πει δηλαδη για το χαλικι?Αν εχεις αλγη πιανει παντου,ειτε εχεις χαλικι ειτε αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πει δηλαδη για το χαλικι?Αν εχεις αλγη πιανει παντου,ειτε εχεις χαλικι ειτε αμμο.

Μα ναι οκ δεν λεω οτι ειναι ελλιπης το αρθρο .Καθε αλλο με εχει βοηθησει να την αντιμετωοισω και να αρχιζει να μειωνεται!Απλα εγραψε Ο

Bλεπω οτι εχεις αρκετο θεμα με την αλγη! Το χαλικι εχει γινει μαυρο! Μηπως ειναι καλη ευκαιρεια, αντι να παλευεις με την αλγη, να το αντικαταστησεις με αμμο;

και μου κανει εντυπωση και ρωτησα παιζει ρολο χαλικι ή αμμος γαι την αλγη?

Link to comment
Share on other sites

?

Γιατι για την αλγη φταιει και το χαλικι??Στην αμμο δεν πιανει ββα?

Οχι αδερφε μου δεν εννοω αυτο! Εννοω για τα κορυ!

Link to comment
Share on other sites

Α,οκ νόμιζα για άλγη να κάνω μια τέτοια και ριζική αλλαγή γιατί πρέπει να το ξαναστησω απ την αρχή!!είναι πολύ ψιλό χαλίκι δεν φαίνεται να έχουν θέμα.σίγουρα η άμμος θα ήταν ιδανική.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Η διάφορα με τις πρώτες του φωτογραφίες είναι μεγάλη. Μπράβο φίλε μου. Θα πρότεινα στην πλάτη να βάλεις ψηλά φυτά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε!Έχω φυτέψει πρόσφατα και περιμένω να μεγαλώσουν hygrophilaa poysperma και difformis ..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και εύκολα φυτά είναι και οι βαλισνέριες και η Engeria Densa. Ειδικα η τελευταία αναπτύσσεται και πολυ γρήγορα. Καλη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια. Μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...