Jump to content

Recommended Posts

Η κατασταση εχει ως εξης.

Εχω ενα ενυδρειο με μερικα κορυ και ανεντομ και πολλα φυτα.

Στηνω ενα νεο ενυδρειο και μεταφερω σε αυτο τα περισσοτερα φυτα. Μετα απο μερικες μερες τα τζαμια του δευτερου ενυδρειου γεμισαν με κατι τερατακια που εμοιαζαν με πεταλιδες και ψαχνοντας εμαθα πως υπαρχουν πεταλιδες και στο γλυκο νερο. :P

Το προβλημα ειναι πως θελω να μεταφερω φυτα σε ενα τριτο ενυδρειο και δεν θελω να μεταφερω και τις πεταλιδες.

Ξερει κανεις πως θα τις ξεφορτωθω;

2014_03_02_902_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει τα σχετικα για απολυμανση αλλα δεν εχω και πολυ εμπιστοσυνη στο αποτελεσμα, αλλωστε καποια απο τα φυτα που θελω να μεταφερω ειναι βαλισνεριες που δεν την αντεχουν.

Με δεδομενο πως στο μικρο ενυδρειο μου που ειχα ανεντομ δεν τις ειχα παρατηρησει υποθετω πως τις εχουν για μεζε αλλα δεν τις καθαριζουν εντελως.

Μάλλον θα βάλω τα φυτα σε καμμια λεκανη για μερικες μερες, διαβαζω πως αν δεν υπαρχει τροφη δεν ζουν, και πιθανον να χρησιμοποιησω κανενα σκευασμα του εμποριου.

Αν υπαρχει αλλη προταση....

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα εκανα τιποτα.Ετσι και αλλιως δεν αναπαραγωντε με τρελους ρυθμους οπως τα σαλιγκαρια οπωτε δεν προκειτε να εχει προβλημα υπερπληθυσμου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφερει ο πληθυσμος τους αλλα το οτι εχουν "κολλημα" με το τζαμι.

Εχω την αλγη να εχω και τις πεταλιδες;

Ειναι και μικρες παναθεμα τες, τουλαχιστον να ειχε διατροφικο ενδιαφερον :P

Link to comment
Share on other sites

Βγαλτες με το χερι σου τοτε..γιατι να ριξεις φαρμακα δεν καταλαβαινω..

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι πως θελω να μεταφερω φυτα σε ενα τριτο ενυδρειο και δεν θελω να μεταφερω και τις πεταλιδες.

Δεν καταλαβες γιατι πιθανον να μην ημουν σαφης η σου ξεφυγε. Στο τριτο ενυδρειο που θελω να μεταφερω φυτα δεν υπαρχουν πεταλιδες και δεν θελω να αποκτησει. Το φαρμακο θα μπει πριν την μεταφορα σε μια καραντινα.

Στο ενυδρειο που υπαρχουν δεν με απασχολει ιδιαιτερα, οτι καθαρισουν τα ανεντομ που θα βαλω. Μονο που πρεπει να τα βρω πρωτα (στο πρωτο ενυδρειο) γιατι εχουν εξαφανιστει αυτες τις μερες. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...