Jump to content

Ηλιακο Φως Και Κοραλια


submarine1981

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Το ενυδρειο μου ειναι 1-2 μετρα απο μια μπαλκονοπορτα. Απο αυτη οταν ο ηλιος δυει χτυπαει το ενυδρειο. Αυτο γινετε απο τις 17:00 μεχρι το τελος. Εχω παρατηρησει οτι εκεινη την στιγμη τα κοραλια φουσκωνουν , αποκτουν ζωηρα χρωματα, και επεκτεινονται. Μιλαω για ζωανθους , caulastrea , bubble coral , trachyphilia , μανιταρια και emphylia.

Εχετε παρατηρησει το ιδιο και στα δικα σας ενυδρειο?

Μηπως μας λειπει κατι απο το φως που χρησιμοποιουμε? (Εγω προσωπικα εχω Led)

Link to comment
Share on other sites

απολυτως λογικος συλλογισμος.

δε ειναι δυνατον ο ανθρωπος να προσομοιασει 100% την φυση.

οτι φωτισμο και να φτιαξουμε-βαλουμε σο ενυδρειο μας ΠΟΤΕ δεν προκειται να τους δωσουμε οτι πραγματικα βρισκουν στον φυσικο τους περιβαλλον.

με τετοιες σκεψεις φαινομαστε τελικα ποσο πολυ μικροι ειμαστε οση τεχνολογια και να χρησιμοποιουμε απεναντι στη μητερα φυση.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παρατηρήσει κι εγω, κάθε απόγευμα για ένα τέταρτο μπαίνει ο ήλιος στη δύση του από το πλάι.

Όντως, τα κοράλια φουσκώνουν πιο πολύ και τα χρώματα τους γίνονται πιο έντονα, ιδίως η caulastrea νομιζω ότι θα σκάσει..

Και μου αρέσει ιδιαίτερα που τουλάχιστον για ένα τέταρτο τα κοράλια μου φωτοσυνθέτουν με φυσικό φως!

Συμφωνώ απόλυτα με τον klaz, οση και οποια τεχνολογία αποκτήσουμε τιποτα δεν αντικαθιστά το αυθεντικό φώς του ήλιου μας.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παρατηρήσει κι εγω, κάθε απόγευμα για ένα τέταρτο μπαίνει ο ήλιος στη δύση του από το πλάι.

Όντως, τα κοράλια φουσκώνουν πιο πολύ και τα χρώματα τους γίνονται πιο έντονα, ιδίως η caulastrea νομιζω ότι θα σκάσει..

Και μου αρέσει ιδιαίτερα που τουλάχιστον για ένα τέταρτο τα κοράλια μου φωτοσυνθέτουν με φυσικό φως!

Συμφωνώ απόλυτα με τον klaz, οση και οποια τεχνολογία αποκτήσουμε τιποτα δεν αντικαθιστά το αυθεντικό φώς του ήλιου μας.

+10000

Link to comment
Share on other sites

Παρ'ολα αυτα τα χωνουμε κανονικα :D

Εννοειτε.....

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παρατηρησει και εγω με το star grass

που το χτυπαει ο ηλιος λιγακι

ειναι πιο εντονο χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά γιατί πιστεύω πως ο φωτισμός που δίνουμε εμείς βγάζει περισσότερο χρώμα; Ο ήλιος είναι πολύ πολύ πιο θερμός στα kelvin και δεν υπάρχει αυτό το fluo effect.... Στην Ταυλάνδη όταν βούτηξα στους υφάλους είχα παρατηρήσει πως τα κοράλλια σε χαμηλό βάθος, είχαν καφέ χρώματισμούς.....

Link to comment
Share on other sites

Της ιδιας γνωμης ειμαι και εγω Κωστα………………… δεν πρεπει να πας τοσο μακρια για να δεις αυτο το φαινομενο…………..( Aquario ) χαμοστερνας αν πας θα το δεις………….. μεχρι και σταντ ειχε μπροστα απο την φραγκερα για τον ηλιο………………ειχε δεινοπαθησει ο ανθρωπος .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...