Jump to content

Ευκολες Αλλαγες Νερου


Orfeus

Recommended Posts

Θελω να αλλαζω το νερο στο ενυδρειο μου χωρις να παιδευομαι με ενα σωρο λεκανες κ συναφη.Ετσι πηρα ενα δοχειο οπου θα προετοιμαζω το νερο κ ενα που θα βαζω το νερο της αλλαγης.Πως θα μπορουσα να αντλω το νερο απο το δοχειο που θα χω το ετοιμο νερο στο ενυδρειο που θα χω περιπου στο 1.5μετρο υψος? Μια αντλια/κυκλοφορητης θα μου κανει δουλεια? Εχετε να προτεινετε κατι?

Sent from the dark side of the moon...

Link to comment
Share on other sites

Με μια αντλια θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου.Ομως θα πρεπει να εχει μανομετρικο πανω απο 1,5 μετρο για να σου μεταφερει το νερο απο το δοχειο στο ενυδρειο,αλλιως θα πρεπει να εχεις το δοχειο ψηλοτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καμια απο τις αντλιες που πουλανε τα πετσοπ δε γραφουνε υψος καταθλιψης.Μονο παροχη.Εχω μια αντλια δραπανου αλλα εχει 16κ.μ /ωρα που μαλλον οταν τη βαλω θα ρουφηξει κ μενα...Εσεις πως κανετε αλλαγες?

Sent from the dark side of the moon...

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι αντλίες γράφουνε μανομετρικο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειετε να μη βρικες αντλια τετοια σε πετσοπ,υπαρχουν και αντλιες για 2 μετρα.

Εγω την κανω με εναν κυκλοφορητη απο ενα εσωτερικο φιλτρο που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

Mε 11,84 € και Free shipping εφερα αυτην απο κατω , και κανω μια χαρα την δουλεια μου.

1400L/H

Η μπριζα σου να ειναι ΕU plug

http://www.ebay.com/itm/Submersible-Water-Pump-Aquarium-FishTank-Hydroponic-Fountain-Water-Fall-L-H-GPH-/360870943512?pt=Fish_Filters&var=&hash=item5405959b18

1400L/H Water Pump (about 380GPH)

  • Power consumptlon: 16W
  • Flow rate: 1400L/H (about 380GPH)
  • Outlet connection: 16mm & 13mm & 11mm
  • Dellvery head Hmax.: 2m
  • Dimensions: about 82 x 54 x 72mm
  • Cable length: about 183cm
  • Different plugs: EU-230V, US-120V
Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

επισης οταν θα βαζεις το λαστιχο να κοιταξεις να το εχεις μονο για τις αλλαγες νερου και να το εχεις σε μηκος οσο ακριβως χρειαζεται!

1-2 μετρα! και οχι 5 μετρα πχ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καμια απο τις αντλιες που πουλανε τα πετσοπ δε γραφουνε υψος καταθλιψης.Μονο παροχη.Εχω μια αντλια δραπανου αλλα εχει 16κ.μ /ωρα που μαλλον οταν τη βαλω θα ρουφηξει κ μενα...Εσεις πως κανετε αλλαγες?

Sent from the dark side of the moon...

Μια χαρά κάνει και το αντλιάκι δραπάνου, αρκεί να μην έχεις τραβήξει λάδια και πετρέλαια Αν έχεις στην κατάθλιψη μεγάλη πίεση, βάλε ένα ball valve με ένα ταφ ώστε να σπάει η πίεση και να γυρίζει ένα μέρος του νερού στο βαρέλι.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κάνει και το αντλιάκι δραπάνου, αρκεί να μην έχεις τραβήξει λάδια και πετρέλαια Αν έχεις στην κατάθλιψη μεγάλη πίεση, βάλε ένα ball valve με ένα ταφ ώστε να σπάει η πίεση και να γυρίζει ένα μέρος του νερού στο βαρέλι.

για να μην μπεις και σε extra εξοδα σε περιοδο κρισης!!!!!!!!!!!!εξαλου ολα τα δραπανα νομιζω εχουν ''ροοστατη''στροφων οποτε nema problema......επεισης αν θυμαμε καλα απο τον δικια μου αντλια δραπανου ,γραφει οτι δουλευει απο 500 μεχρι νομιζω 3000 στροφες/λεπτο οποτε και αποδιδει το μεγιστο........στις 500 στροφες εισαι αρχοντας.........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.Αρχικα καμια αντλια απο αυτες που πουλιουνται στο διαδικτυο απο ελληνικο καταστημα δεν εχει τη χαρακτηριστικη καμπυλη υψους παροχης.Χρειαστηκε να παω απο κοντα για να δω τι αναγραφει στις συσκευασιες.Διαπιστωση.Για να παρεις μια αντλια που να καταθλιβει σε υψος ανω των 80cm αρχιζει κ τσουζει με αποκορυφωμα το 1.5 που θελω.Οποτε θα παω στο δραπανο.Ειναι καθαρη η αντλια, δεν εχει χρησιμοποιηθει ποτε.Απλα ηθελα κατι μαζεμενο.Οταν ξεκινησα τα απολυτως αναγκαια πραγματα του ενυδρειου χωραγαν σε κουτι παπουσιου, μετα σε συρταρι κ τωρα με το δραπανο παω σε ντουλαπι.

Sent from the dark side of the moon...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που σου εβαλα ειναι στα 2 μετρα , και εγω την εβαλα με 3 μετρα σωληνα στα 12mm

Link to comment
Share on other sites

Bαλε και καμια αγγελια. Εγω απο τις αγγελιες εδω μεσα ειχα βρει μια αντλια sun sun hj1841 και εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος. Της εβαλα και λαστιχο καθως και βανα (για να αυξομειωνω την ενταση και ολα οκ).

post-42098-0-67786300-1394112960_thumb.jpg

post-42098-0-33738600-1394112962.txt

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Αυτη που σου εβαλα ειναι στα 2 μετρα , και εγω την εβαλα με 3 μετρα σωληνα  στα 12mm

Την ειδα την προταση σου κ μαλλον θα καταληξω εκει.

Sent from the dark side of the moon...

Link to comment
Share on other sites

Aν εσαι ακομα πιο μακρια δωσε 2-3 € παραπανω και παρε την μεγαλυτερη

Link to comment
Share on other sites

Ο χωρος ειναι περιορισμενος και δεν μπορουσα καν να του κανω χρηση.(το ενυδρειο βρισκεται σε υπνοδωματιο 9τμ σε βιβλιοθηκη).Γι αυτο και η αντλια δραπανου είναι ενα θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Aν θυμάμαι καλά η sun sun με h=2m έχει γύρω στα 15-17 ευρώ στον Υδάτινο κόσμο. . .

Έχει και τις πιο μικρές σε ανάλογες τιμές φυσικά . . . :)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω κ γω αντλια για αλλαγες νερου.Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν καθαριζεται ο πυθμενας.Ετσι καθε φορα πριν την αλλαγη βαζω την ακρη του λαστιχου στο πυθμενα για να καθαριζει κ να μην "πετρωνει" η αμμος.Πριν καμια βδομαδα ομως ενα σαουλοσι μου επαθε popeye κ φοβαμαι οτι ειναι απ την αναταραξη της αμμου.Ετσι θα κανω μονο το γεμισμα στο εξης.Το αδειασμα σκεφτομαι να το κανω με πατεντα σκουπα(σκεφτομαι να προσαρμωσω πλαστικο μπουκαλι με κομμενο πατο για να μην ρουφαει την αμμο αλλα μονο να την ξεπλενει).Εχει κανεις προσωπικη εμπειρια ή καμια παρατηρηση/προτροπη?Σορρυ στον φιλο για το spam αλλα φανταζομαι ολους μας ενδιαφερει η ευκολια κατα την αλλαγη αλλα κ ο καθαρισμος του πυθμενα.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω κ γω αντλια για αλλαγες νερου.Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν καθαριζεται ο πυθμενας.Ετσι καθε φορα πριν την αλλαγη βαζω την ακρη του λαστιχου στο πυθμενα για να καθαριζει κ να μην "πετρωνει" η αμμος.Πριν καμια βδομαδα ομως ενα σαουλοσι μου επαθε popeye κ φοβαμαι οτι ειναι απ την αναταραξη της αμμου.Ετσι θα κανω μονο το γεμισμα στο εξης.Το αδειασμα σκεφτομαι να το κανω με πατεντα σκουπα(σκεφτομαι να προσαρμωσω πλαστικο μπουκαλι με κομμενο πατο για να μην ρουφαει την αμμο αλλα μονο να την ξεπλενει).Εχει κανεις προσωπικη εμπειρια ή καμια παρατηρηση/προτροπη?Σορρυ στον φιλο για το spam αλλα φανταζομαι ολους μας ενδιαφερει η ευκολια κατα την αλλαγη αλλα κ ο καθαρισμος του πυθμενα.

Aυτός είναι ο κύριος λόγος που χρησιμοποιούμε αντλία.Το γέμισμα του ενυδρείου!

Το άδειασμα είναι πάντα εύκολο είτε γίνεται με σκέτο αλφαδολάστιχο,με σκούπα,ακόμα και με την βοήθεια του εξωτερικού φίλτρου μιας και το δοχείο που χρησιμοποιούμε

για να πετάξουμε το νερό συνήθως βρίσκεται κάτω από το ενυδρείο.

Αυτοσχέδια σκούπα μπορείς να φτιάξεις ευκολα με τον τρόπο που περιγράφεις αν και δεν νομίζω οτι κρίνεται απαραίτητο το καθάρισμα του βυθού σε κάθε αλλαγή.

Από την άλλη σε ενυδρείο με φυτά αποφεύγουμε τον καθαρισμό του βυθού κυρίως με σκούπα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ,σ ευχαριστω πολυ!Θα κανω την επομενη αλλαγη με σκουπα κ θα δω αν χρειαζεται να τις κανω ολες ετσι ή καποιες απο αυτες.Παντως το ανακατεμα της αμμου του πυθμενα γενικα πρεπει να γινετε ή περισσοτερο κακο κανει παρα καλο?

Link to comment
Share on other sites

Ένας καλός τρόπος πχ για να σηκώσεις αμμωνία είναι το έντονο ανακάτεμα του βυθού.

Γιατί όμως θέλεις να τον ανακατέβεις??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...