Jump to content

Νέο Ενυδρείο Με Oscar


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Πως τα κατάφερα δεν ξέρω αλλά φιλοξενώ μέχρι νεοτέρας 2 Oscar 7-8 cm ενός φίλου. Επειδή θέλω να το κάνω σωστά σκέφτηκα να ζητήσω τις συμβουλές σας για να μην αντιμετωπίσω προβλήματα.

Το ενυδρείο είναι 140*45*50,καθαρά λίτρα 315 με εξωτερικό φίλτρο ending 2217 και κυκλοφορητη 250 lt/hr. Στρωμένο με μπεζ χαλαζιακη άμμο,μερικές ανουμπιες ανάμεσα σε πέτρες λάβας( 4-5 είναι συνολικά οι πέτρες).

Θερμοκρασία 25 βαθμούς, Ph 7.5 και νιτρικά 10. Ρουτίνες : σκεφτομαι αλλαγή 30% κάθε εβδομάδα και σκούπα βυθού κάθε 2 εβδομάδες. Διατροφή Pearl ray sticks μια φορά την ήμερα.

Το πρόβλημά μου είναι ότι είναι αρκετά φοβισμένα και όταν πλησιάζω κοντά κρύβονται. 2 ήμερες είναι στο ενυδρείο βέβαια.

Προτάσεις και στα aquascape δεκτές όπως και παρατηρήσεις

Ευχαριστώ πολύ.

Γιώργος

Στάλθηκε από το E9Q μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας μια φωτογραφία να το δούμε εάν μπορείς
Το ότι είναι φοβισμένα είναι πιθανόν γιατί μπήκαν τώρα στο ενυδρείο και είναι και μικρά, φρόντισε να κάνεις τις αλλαγές σου εβδομαδιαίες μιας και είναι πολύ ρυπογόνα ψάρια και χρειάζονται φρέσκο νερό, πρόσεχε τις πέτρες λάβας μην είναι αιχμηρές και άγριες και έχεις τραυματισμούς, είναι ψάρια που παίζουν έντονα και πιθανόν να τα βρεις γδαρμένα από τις πέτρες.

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Τα λίτρα είναι καλά τώρα που είναι μικρά αλλά να ξέρεις μεγαλώνουν γρήγορα, εάν μπορέσεις να πας αργότερα σε μεγαλύτερο θα ήταν καλύτερα

Το φίλτρο καλό είναι για τώρα, αργότερα βλέπεις ίσως για άλλο ένα ή κάνα μεγαλύτερο

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Καλο μεγαλωμα Γιωργακη! :thumbsu:

Θα ξεψαρωσουν συντομα....

Link to comment
Share on other sites

Και αλλαζε και που και που τροφη! Μην δινεις συνεχεια τα ιδια και καλο θα ειναι 2-3 φορες την ημερα!

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες θα έχω το βράδυ. Θα αλλάξω τις πέτρες να βάλω με στρογγυλές άκρες( έχω κάτι ποταμίσιες). Φυτά τι μπορούν να μείνουν όρθια? Μετρήσεις είμαι οκ ? Αν τελικά μείνουν σε εμένα φυσικά και θα πάνε σε πιο μεγάλο ενυδρείο. Σκέφτομαι ένα ακόμα φίλτρο έτσι ώστε το ένα να είναι μόνο με βιολογικό υλικό και το άλλο μόνο με σφουγγάρια... θα κάνουμε δουλειά έτσι? Από τροφή τι προτείνεις Θοδωρή;

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - Giwrgakis1981
Link to comment
Share on other sites

Σαν παλιός κάτοχος όσκαρ θα σου πω οτι πρεπει να κρατήσεις τα νιτρικά κοντά στο μηδέν

Είναι πολυ ευαίσθητα ψαρια στους ρύπους και στα φαγητά θέλουν ποικιλία , προσβάλλονται πολυ εύκολα απο την ασθένεια hexamita

Θέλουν σταθερή ρουτίνα και όπως είπα πολύ καθαρό νερό πολυ βιολογικό υλικό και αργές ροές φίλτρων

Link to comment
Share on other sites

Φυτά μπορείς να βάλεις όσα θέλεις, εάν βάλεις φυτά βάλε τώρα που είναι μικρά.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σαν παλιός κάτοχος όσκαρ θα σου πω οτι πρεπει να κρατήσεις τα νιτρικά κοντά στο μηδέν

Είναι πολυ ευαίσθητα ψαρια στους ρύπους και στα φαγητά θέλουν ποικιλία , προσβάλλονται πολυ εύκολα απο την ασθένεια hexamita

Θέλουν σταθερή ρουτίνα και όπως είπα πολύ καθαρό νερό πολυ βιολογικό υλικό και αργές ροές φίλτρων

Σε ευχαριστώ φίλε μου για τις συμβουλές σου. Τα νιτρικά είναι δικό μου λάθος γιατί τάιζα με λάθος τρόπο 2 ημέρες τώρα. Θα κάνω και μια αλλαγή νερού την Δευτέρα και θα μετρήσω πάλι. Τι τροφές έδινες θυμάσαι? η αν έχεις να προτείνεις κάτι. όταν αργές ροές. τι εννοείς; με ονομαστική τιμή 100lt/h δεν νομίζω να είναι πρόβλημα. σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Φυτά μπορείς να βάλεις όσα θέλεις, εάν βάλεις φυτά βάλε τώρα που είναι μικρά.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλό αυτό. Ξεκινώ να ψάχνω σε αγγελίες!

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να δίνεις ζωντανη τροφή αν μπορεις να πιανεις εντομα και τέτοια θα είσαι οκ

Φίλτρο αν βάλεις ένα ακόμα σαν αυτο που εχεις θα είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες έντομα να φανταστώ μύγες,σκαθάρια κτλ ?

Σορρυ αλλά είμαι λίγο άσχετος!:P

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να δίνεις ζωντανη τροφή αν μπορεις να πιανεις εντομα και τέτοια θα είσαι οκ

Φίλτρο αν βάλεις ένα ακόμα σαν αυτο που εχεις θα είσαι οκ

Για ποιο λογο;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τα οσκαρ ειναι πολυ παρεξηγημενα ψαρια και θελουν ποικιλια τροφων οπως και οι δισκοι και ακομα περισσοτερο , ετσι η ζωντανη τροφη πρεπει να ειναι στο διαιτολογιο τους

Μαλλον ξεχνανε καποιοι οτι τα οσκαρ ειναι ψαρια που μπορουν να ζησουν εως και 30 χρονια , δυστυχως ομως επειδη τα περισσοτερα στριμωχνονται σε ακκαταληλα ενυδρεια και με λαθος διατροφη πεθαινουν η πετιουνται πολυ νωρις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oκ αλλα ειναι οντως απαραιτητη η ζωντανη; Αν ειναι κατεψυγμενη;

Link to comment
Share on other sites

Oκ αλλα ειναι οντως απαραιτητη η ζωντανη; Αν ειναι κατεψυγμενη;

Με τον ορο 'ζωντανη' εννοώ και φρέσκια πρωτεινη

Τώρα αν κάποιος παιασει ενα σκαθάρι η μια μυγα η μια ακριδα ας πούμε και δεν θέλει να το ρίξει ζωντανο μεσα ας το σκοτώσει πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Με αγρια εντομα μπορει να μεταδωθουν παρασιτα ή ασθενειες... Αν θελει καποιος να ταισει ζωντανα εντομα ας το κανει με εντομα εκτροφης, κοινως λεγομενα feeders.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να τα μάθεις σε ξηρά τροφή, μιας και οι τροφές περιέχουν ότι χρειάζονται τα ψάρια, αλλά και τα ζωντανά που λένε τα παιδιά πιο πάνω θα τα λατρέψουν, ότι πιάνεις στην φύση και ιδιαίτερα το καλοκαίρι ρίχνε που και που για έξτρα διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

και πως γίνεται αυτό ρε παιδιά; πουλάνε στο εμπόριο

Φυσικα, αμα ψαξεις θα βρεις. Δεν βαζω λινκ εδω, ισως θεωρηθει διαφημηση. Οποιος θελει λεπτομερειες σε πμ.

Παντως διατροφικα ενα ζωντανο εντομο ειναι διατροφικα πολυ ανωτερο απο οποιαδηποτε κατεψυγμενη η αποξηραμενη τροφη.

Με τα αγρια εντομα ρισκαρεις παρασιτα και ασθενειες, οπως ειπα και παραπανω.

Έγινε επεξεργασία - NicKtheGreeK1100
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα!για πες μου φίλε μου σχετικά με την τροφή αν μπορείς

Στάλθηκε από το E9Q μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα!

Εξακολουθούν να είναι λίγο φοβισμένα αλλά σιγά σιγά όταν είναι ώρα φαγητού πλησιάζουν. Ερώτηση τώρα. Έχουμε εικόνα για συγκάτοικους που μπορούν συμβιώσουν έτσι ώστε να τσιμπάνε τα περισσεύματα από την τροφή που μένει στον πυθμένα? ( σκέψη για Platydoras costatus )

Ευχαριστώ

Γιώργος

Έγινε επεξεργασία - Giwrgakis1981
Link to comment
Share on other sites

Γινεται μεγάλο αυτό και θέλει χαμηλό ph, μπορείς να βάλεις SAE μέσα για να καθαρίζουν τις τροφές που πέφτουν κάτω, θα στο κάνουν γυαλί το ενυδρείο :D ότι βάλεις θα το βάλεις τώρα που είναι μικρά για να συνηθίσουν συγκάτοικους μετά θα είναι πάρα πολύ δύσκολο να μπουν συγκάτοικοι, μπορείς να βάλεις και ένα Garra flavatra (Panda Garra) είναι μικρό δεν μεγαλώνει πολύ, για καθάρισμα κάτι κάνει όχι όμως όπως τα άλλα.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Να μη βαλεις τιποτα και να καθαριζεις μονος σου!

Αν θες κατι που να τρεφεται απ το βυθο βαλε γεωφαγους!

Link to comment
Share on other sites

Άσε γιατί πάθαμε ζημιά σήμερα..ελπίζω να την βγάλουν καθαρή τα ψαρακια.κόπηκε το καλώδιο των κάμπων και μου έριχνε ρεύμα μέσα στο νερό!τώρα είναι σχετικά ήσυχα.κουνιούνται αλλά όχι όπως πριν και αναπνέουν λίγο πιο αργά από ότι συνήθως .

Στάλθηκε από το E9Q μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...