Jump to content

Ξαφνικοι Συνεχομενοι Θανατοι....!


Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ! εχω εδω και ενα διμηνο που χανω ενα-δυο ψαρια ανα δυο εβδομαδες! Ολα τα ψαρια ψοφανε χωρις κανενα σημαδι η καποιο συμπτωμα απλα τα βρισκω το πρωι τουμπα. Εκτος τα δυο τα albino tiger barb που το ενα ειχε το κοκκινο σημαδι και το αλλο με φιν ροτ εχω χασει ακομα ενα chery barb ενα τιγρακι κανονικο, ενα τιγρακι πρασινο και σημερα βλεπω αλλο ενα πρασινο που χαροπαλευει καθεται στην επιφανεια γυρναει τουμπες πεφτει κατω στον βυθο ανασκελα και ξανασηκωνεται κολυμπωντας με πολυ δυσκολια και ενα ακομα ruby barb το οποιο εχει παθει φιν ροτ αλλα ειναι μια χαρα ζωηρο! Απο μετρησεις ειμαι μια χαρα οπως εδω και 1 χρονο που τρεχει το ενυδρειο το μονο μου ''παραπτωμα'' ειναι οτι πριν την τελευταια αλλαγη ειχαν να αλλαξω νερο 3 εβδομαδες καθοτι μελλοντας μπαμπας ειμαι στο τρεξιμο! Αλλα προτου αλλαξω μετρησα για να δω μηπως ειχα καμια αμμωνια ανεβασμενη αλλα τιποτα μονο λιγα νιτρικα.....! Τι μπορει να συμβαινει ρε παιδια.....?

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε μια ακόμα φορα τη φόρμα ασθενειών για να δούμε πάλι τις πληροφορίες για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Ξαφνικοι θανατοι συνηθω χωρις καποιο συμπτωμα!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:120
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):Εξωτερικο φιλτρο eheim 2213 full siporax
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1.5 χρονο περιπου!
- Ψάρια (είδη και αριθμός):4 green tiger barb,1 albino,1 red tiger barb, 7 chery barb, 4 ruby barb ,3 tiger barb!
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):Ταισμα 2 φορες την ημερα, 2 φορες την εβδομαδα με βιταμινες, Αλλαγη νερου ανα εβδομαδα συνηθως, μερικες φορες ανα δευτερη!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7.2
- KH:15
- GH:12
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):15
- Θερμοκρασία:24
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:Green tiger barb
- Ιστορικό Ψαριού:Υγιεστατο εδω και 8 μηνες
- Συμπτώματα που παρουσιάζει Χρωματισμος φυσιολογικος,Αναπνοή γρηγορη,κινητηκοτητα ελαχιστη εως μηδαμινη, Ενιοτε ανεβαινει στα πλαγια στην επιφανεια αλλα την περισσοτερη ωρα ειναι αναποδα στον βυδο!
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Πριν2 εβδομαδες 2 ψαρακια ειχαν φιν ροτ και μια φορα εχει περασει odinium πειν 6 μηνες περιπου!

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:Κανενα
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφη δεν ταισα χθες και σημερα και εχω τα φωτα σβηστα!

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:


ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Φωτο εχεις ή βιντεο; Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε παει ετσι ρε φιλαρακι! Ενταξει, ειπαμε, 3 βδομαδες ειναι πολυ αλλα δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο μεγαλο προβλημα για να εχεις θανατους!

Βιταμινες δινεις καθολου;

Αλλαξες κατι στην τροφη;

Κατι περιεργο ή ασυνηθιστο που συνεβη τον τελευταιο καιρο;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εγκαταστημένο σύστημα CΟ2 ή κάποιο αντικείμενο που μπορεί να έχει πέσει μέσα στο ενυδρείο;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδερίο σου που το έχεις μέσα στο σπίτι και τι υπάρχει πάνω από αυτό και δίπλα; μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία του ενυδρείου να το δούμε σωτερικά και μια πιο μακρινή, από απόσταση (γενική);

Link to comment
Share on other sites

Φωτο εχεις ή βιντεο; Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε παει ετσι ρε φιλαρακι! Ενταξει, ειπαμε, 3 βδομαδες ειναι πολυ αλλα δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο μεγαλο προβλημα για να εχεις θανατους!

Βιταμινες δινεις καθολου;

Αλλαξες κατι στην τροφη;

Κατι περιεργο ή ασυνηθιστο που συνεβη τον τελευταιο καιρο;

Δεν ξερω ρε φιλε τι συμβαινει..... Δεν αλλαξα τιποτα μονο τροφη που πηρα αλλη γτ δεν ειχε αυτη που παιρνω και πηρα flakes αλλα μου εχει μεινει και απο την προηγουμενη και ριχνω μια απο τη μια μια απο την αλλη! Οσο για τις αλλαγες... ξερω χομπυστες που αλλαζουν νερο μια φορα ανα τριμηνο χωρις κανενα προβλημα σε περισσοτερα λιτρα βεβαια! Μου φαινεται και μενα απιθανο να ειναι απο το νερο και εφοσον προτου αλλαξω μετραω το νερο και ηταν μια χαρα μονο λιγα αλατα παραπανω ειχε....! Το μονο που εχω παρατηρησει στο ενυδρειο ειναι τα φυτα μεγαλωνουν πααααααρα πολυ αργα! Να φανταστεις ειχα βαλει καποια ευκολα φυτα τα μισα ξεραθηκαν και αυτα που εμειναν ειναι στασιμα με πολυ μικρη αναπτυξη εδω και 6 μηνες που τα εχω! Ενω στο μονομαχοενυδρειο πανε σφαιρα! Απλα θεωρω οτι δεν εχει πολυ φωτισμο και γι αυτο τπαρχει αργη αναπτυξη!

Υπάρχει εγκαταστημένο σύστημα CΟ2 ή κάποιο αντικείμενο που μπορεί να έχει πέσει μέσα στο ενυδρείο;;;;;;;

Οχι φιλε μου δεν εχω co2 ουτε εχει πεσει κατι μεσα...!

Το ενυδερίο σου που το έχεις μέσα στο σπίτι και τι υπάρχει πάνω από αυτό και δίπλα; μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία του ενυδρείου να το δούμε σωτερικά και μια πιο μακρινή, από απόσταση (γενική);

οριστε οι φωτο...

post-56103-0-90531000-1394371760_thumb.jpg

post-56103-0-37332100-1394371777_thumb.jpg

post-56103-0-42223200-1394371795_thumb.jpg

post-56103-0-67855500-1394371812_thumb.jpg

post-56103-0-61706200-1394371829_thumb.jpg

post-56103-0-51064600-1394371847_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω κάτι ηχεία μεγάλης ισχύος. Τα λειτουργείς μέσα στο χώρο που έχεις το ενυδρειο; Αν ναι, διάβασε παρακάτω στο link.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/4385-c-aadhennith-oui-aaiiecoeethi-thui/

Μιλάει για θανάτους που οφείλονται σε στρές προερχόμενο από δονήσεις του τζαμιού και νέου που προκαλούνται απο τους δυνατούς ήχους.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω κάτι ηχεία μεγάλης ισχύος. Τα λειτουργείς μέσα στο χώρο που έχεις το ενυδρειο; Αν ναι, διάβασε παρακάτω στο link.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/4385-c-aadhennith-oui-aaiiecoeethi-thui/

Μιλάει για θανάτους που οφείλονται σε στρές προερχόμενο από δονήσεις του τζαμιού και νέου που προκαλούνται απο τους δυνατούς ήχους.

Κοιτα ομολογω οτι αυτο δεν το ηξερα.... αλλα τα ηχεια αυτα τα εχω για εκδηλωσεις... μιας και ειμαι και dj σε γαμους βαφτισια και τετοια....... μεσα στο δωματιο εχω να τα λειτουργησω πανω απο 6 μηνες πιο παλια τα δουλευα χωρις να το γνωριζω και σε μεγαλη ενταση αλλα δεν ειχα δει καμια ιδιαιτερη αναστατωση στα ψαρια απλα καμια φορα που χτυπω το επιπλο (οχι το τζαμι) τα βλεπω οτι ''πεταγονται'' τεσπα... δεν ξερω ρε φιλε τι γινεται....υπαρχει περιπτωση να τα ενοχλει το φως του δωματιου που αναβω το βραδυ?? εδω και ενα μηνα εχω πιασει δουλεια σε ενα φουρνο(απο μαναβης φουρνιαρης που λεει) και ξυπναω 2.30 και αναβω τα φωτα μεχρι να ντυθω κανα τεταρτο και μετα τα σβηνω παλι.... υπαρχει περιπτωση να τα ενοχλει το φως??

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν τα φώτα τα ενοχλούν αλλά μιας και το ανέφερες, καλο θα ηταν να μη τα στρεσσάρεις με κάτι τέτοιο. Φαντάζομαι θα ζορίζονται με αυτο. Εγω που ξυπνάω πολυ πρωί για να πάω στη δουλειά, πριν ανάψω φώτα στο χώρο, ρίχνω μια κουβέρτα πάνω στο ενυδρειο και πριν φύγω απο το σπιτι τη βγάζω. Τα ψάρια δε παίρνουν χαμπάρι τίποτα απο φως κτλ.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λες να ειναι αυτο?? Θα δοκιμασω και γω να κανω αυτο που λες..... Σημερα ειδα οτι 2 ψαρακια κανουν αρχη για φιν ροτ..... θα τα πλακωσω με βιταμινες μια εβδομαδα καθε μερα να δω..... γτ αυτο το χω παρατηρησει οτι γινεται συχνα...... κανουν αρχη για φιν ροτ αλλα ελαχιστα και μετα απο δυο-τρεις μερες ειναι οκ..... Σκεφτομουν οτι μπορει να στρεσαρονται απο την αλλαγη αλλα μετα καταλαβα οτι δεν εχει σχεση γτ το βγαζουν σε ακυρη χρονικη στιγμη σε σχεση με τις αλλαγες! οποτε ενδεχεται να ειναι απο το φως.......

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οκ τα στρεσαρει το φως αλλα ας μη το παρακανουμε τωρα!

Αν εχεις και φιν ροτ καποιο προβλημα εχει το ενυδρειο και οι φωτο δεν βοηθανε καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν έχει τους θανάτους λόγω του οτι ανάβει ο φως στο δωμάτιο και κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο. Κάτι άλλο συμβαίνει στο ενυδρειο και πρεπει να βρει την αιτία ο φίλος. Χρειάζονται καλύτερες φωτογραφίες απο τα ψάρια που πάσχουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιν ροτ ξεκιναει...! δηλ βλεπω οτι οι ακρες απο τις ουρες τους απλα γινονται λιγο διαφανες οχι οτι ''ψαλιδιζονται'' και το προβλημα φευγει μονο του χωρις να κανω τπτ μετα απο 2-3 μερες... Βεβαια εχω χασει και ενα τιγρακι μεσα στους θανατους που ειχα απο φιν ροτ το οποιο μαλιστα δεν καταλαβαινε τιποτα απο μελαφιξ και μου ειχαν πει τα παιδια ενα φαρμακο δεν το θυμαμαι τωρα αλλα επειδη ηταν ''βαρυ'' δεν το εριξα για να μην φορτωσω ολο το ενυδρειο για ενα ψαρακι! αλλα ηταν μονο ενα! Τι να πω ρε παιδια ειναι λιγο κουφο ολο αυτο... το τελευταιο που σκεφτηκα ειναι μηπως εχει κατι το νερο της βρυσης επειδη ειναι τωρα κανα 3μηνο οπου σπανε συνεχεια οι αγωγοι και ολο επισκευες του κανουν με αποτελεσμα τις πρωτες μερες να ερχεται βρωμικο αν και δεν εχω κανει αλλαγη νερου μετα απο βλαβη... δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω! Το πολυ πολυ να βαλω ανθρακα για λιγες μερες αν ειναι κατι να καθαρισει... τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! Τα ψαρια μου η εχουν χαζεψει η βρηκαμε εν μερη το προβλημα! Λοιπον προχθες το απογευμα τα βρηκα ολα να καθονται κατω ηρεμα.... μου φανηκε πολυ περιεργο γτ ειναι διαολια τα τιγρακια ολη την ωρα ζουζουνιζουν...... και απο χθες το πωι μου ανοιξα τα φωτα πηγαινουν καιι ξηνονται επανω στα ξυλα με φορα μεχρι που δυο πρασινα εχουν γδαρει το χρωμα τους.... άλλα παιρνουν φορα μεχρι την επιφανεια σαν να θελουν να πηδηξουν αλλα λιγο πριν φτασουν στη επιφανεια στριβουν αποτομα...... σας λεει κατι αυτο απο πλευρας καποιας ασθενειας?? τι γινεται με αυτα τα ψαρια?? ολα τα περιεργα σε μενα.......

Έγινε επεξεργασία - karatasis
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια και κατι αλλο που εχω παρατηρησει και ξεχασα να σας το πω..... ειναι οτι εδω και εναμιση χρονο σχεδον που τρεχει το ενυδρειο μονιμως πιανει καφε και πιο λιγη πρασινη αλγη χωρις να φευγει.... την καθαριζω αλλα μετα απο κανα 2 εβδομαδες παλι τα ιδια! εχω δοκιμασει να την αφησω και ενα μηνα χωρις να την πειραξω μηπως φυγει μονη της αλλα τιποτα ειχα φτασει σε σημειο να μην φαινονται τα ψαρια απο την αλγη! Υπαρχει περιπτωση να γινεται κατι στι ενυδρειο που να προκαλει εξαρση της αλγης και ταυτοχρονα να επηρεαζει-δηλητηριαζει και τα ψαρια???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ξεκινησει θεραπεια απο τα χθες με μελαφιξ για να δω για τον φιν ροτ! κανενας εμπειρος για το θεμα του ξησιματος επανω στα ξυλα και τον αποχρωματισμο????? Αν και αρχιζει και επανερχεται το χρωμα αλλα μηπως ειναι συμπτωμα για κατι που τα ενοχλει η καμια ασθενεια??

Link to comment
Share on other sites

Αποχρωματισμος συνηθως ειναι λαθος συντηρηση! Δηλητηριαση, λαθος συνθηκες, στρες κτλ! Ειναι ενα συμπτωμα πως κατι δεν παει καλα!

Ειχες κανα σκαμπανεβασμα ph; Επεσε κατι μεσα στο ενυδρειο; Κατι διαφορετικο στην ρουτινα του ενυδρειου;

Link to comment
Share on other sites

τιποτα φιλε μου μονο αυτο με τις αλλαγες που αργησα λιγο.... αλλα επειδη τωρα τα ψαχνω ολα εβγαλα και ενα ξυλο ρυκι που ειχα βαλει απο ενα ποταμι με πολυ επεξεργασια βεβαια μηπως αρχισε και βγαζει αυτο τιποτα επικυνδυνες ουσιες! εκανα αλλαγη 50% και ξεκινησα θεραπεια με μελαφιξ βλεπω οτι το προβλημα ειναι στασιμο.....ταιζω και με βιταμινες καθε μερα να δουμε πως θα παει

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα συνηθως υπαρχει απο κακη ποιοτητα νερου.για ενα διαστημα κανε μικρες και συχνες αλλαγες νερου και μαΙ με σωστη διατροφη θα στρωσει το πραγμα

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...