Jump to content

Το Πρωτο Μου Φυτεμενο


fotislol

Recommended Posts

Γενικη κατηγορια ενυδρειου

Κοινονικο φυτεμοενου τοπιου

Γενικες πληροφοριες

Διαστασεις ενυδρειου (Μ:60-Π:60-Υ:65)

Συνολικα λιτρα:Καθαρα 184

Sump:-

Οργανισμοι

Φυτα:Alternanthera,Echinodorous,Cryptocoryne,Bacopa,Anubies,Caboba Caroliana.

Ψαρια:Γκαπυ,Πλατι

Αλλα ειδη:Γαριδες(αναμενονται)

Διακοσμητικα υλικα

Φοντο:Μαυρο χαρτονι

Πετρες:Αναμενονται

Ξυλα:Δυο ριζες

Αλλα διακοσμιτικα:-

Υποστρωμα:Manado 10kg. (εμπλουτισμενο με λιπασμα)

Φωτισμος

Πηγες φωτισμου:2χ15 Τ8

Διαρκεια φωτισμου:7-8 -18:00-24:00 (7 ωρες)

Υποστηριξη οργανισμων:

Φιλτρανση:Fluval 206

Θερμανση:GoldTon 200W

Λιπανση:-

Παροχη Co2:-

Διατροφη:JBL Novo Gyppy

Παραμετροι

ph:8.1

NH3:0

GH:16

KH:-

NO2:-

NO3:0

PO4:

Μεση θερμοκρασια:25,2

Συντηρηση

Αλλαγες Νερου:30% καθε ευδομαδα

Προετοιμασια νερου:Αντοιχλοριο JBL

Αλλες ρουτινες συντηρησης:Τριψιμο τζαμιον με σφουγαρι καθε 10 μερες

Η ανουμπιες η καμπομπα και η μπακοπα αναμενονται!!

η φοτο ειναι απο της 3\3\14 εχω κανη μερικες αλλαγες τωρα θα ξανα ανεβασω!

Link to comment
Share on other sites

Νο3 0? Μηπως κανεις καποιο λαθος?

Φωτογραφια δεν εβαλες.

Link to comment
Share on other sites

μαλον κατι μπερδεψα θα τα δο το βραδυ παιδια δεν προλαβενω :(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ναι μπερδευτικα NO2 ειθελα να πω 0 NO3 δυστιχος δεν εχω τεστακια :(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καλη προσπαθεια ....βέβαια εχεις πεσει στο ίδιο λάθος που κάνουμε όλοι όταν ξεκινάμε τα φυτεμένα .....εχεις βάλει τα φυτά πίσω σε παράταξη λες και θα πάνε σε παρέλαση , επίσης δε νομιζω οτι η alternathera θα την παλέψει με τόσο λίγο φως

Πιστεύω οτι μπορεις και καλύτερα πειραματισου λίγο με τα φυτά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καλη προσπαθεια ....βέβαια εχεις πεσει στο ίδιο λάθος που κάνουμε όλοι όταν ξεκινάμε τα φυτεμένα .....εχεις βάλει τα φυτά πίσω σε παράταξη λες και θα πάνε σε παρέλαση , επίσης δε νομιζω οτι η alternathera θα την παλέψει με τόσο λίγο φως

Πιστεύω οτι μπορεις και καλύτερα πειραματισου λίγο με τα φυτά

Καλησπερα! μονο καλη προσπαθεια δεν ειναι γιατη σε σχεση με αυτο που ηταν:post-58146-0-92657700-1394137728_thumb.jpg

Εκανα κατι αλλαγες μολις για διτε:post-58146-0-57908000-1394138133_thumb.jpgpost-58146-0-00853200-1394138427_thumb.jpgpost-58146-0-22991100-1394139002_thumb.jpg

Για τον φωτισμο τι μπορω να κανω? για να τον αυξησω να βαλω Balast για 2χ18 που εχω? αλλα το θεμα ειναι θα βρω λαμπες στο μεγεθος τον 2χ25. Η να παρω απο της καλες λαμπες που ειναι ειδικα για φυτα επιδη εχω απο τη πιο απλες...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τον εχινοδωρο επειδη γινεται τεραστιος καλο ειναι να τον βαλεις πισω , τα αλλα φυτα προσπαθησε να τα φυτεψεις ανα συσταδες και ανα ειδος , τωρα για τα φωτα το ελαχιστο που πρεπει να εχει ενα ενυδρειο πρεπει για τα πιο ευκολα φυτα να ειναι 0,33 watt/lt

Αυτο που λες για τις λαμπες περι ειδικων για φυτα η απλων δεν ισχυει, αυτο που χρειαζεται ειναι φως στο φασμα των 6500k , δηλαδη μια λαμπα φθοριου με ενδειξη γραμμενη πανω της 865 ,

Για να μην σε κουραζω ομως κανε μια αναζητηση στο forum εχει ολες τις πληροφοριες για τον φωτισμο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τον εχινοδορο δεν εχω που να τον βαλω πισω θα τον κρατισω εκει αντε λιγο πιο μπροστα και θα τον κλαδευο να ειναι πιο πολυ σε πλατος... τα αλλα με τα κοκκινα φυλα να τα βαλω καπου μαζι?? ολα?

Link to comment
Share on other sites

τον εχινοδορο δεν εχω που να τον βαλω πισω θα τον κρατισω εκει αντε λιγο πιο μπροστα και θα τον κλαδευο να ειναι πιο πολυ σε πλατος... τα αλλα με τα κοκκινα φυλα να τα βαλω καπου μαζι?? ολα?

Αν τα φυτα τα βαζεις ανα ομαδες θα ειναι πιο ευκολα διαχειρησιμα θα δειχνουν πιο compakt , κανε μια αναζητηση στο youtube με aquascape φυτεμενων να παρεις ιδεες , παντα ομως βεβαια πρεπει να επικρατει το δικο σου γουστο και αυτο που θελεις εσυ να εχεις και να βλεπεις
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου, καμία σχέση το πριν με το μετά!

Εγώ δεν θα άλλαζα τόσο συχνά τις θέσεις στα φυτά, δεν είναι διακοσμητικά, αλλά ζωντανοί οργανισμοί και μπορεί από το πολύ "βάλε βγάλε" κάποια να επηρεαστούν. Αποφάσισε που θέλεις να τα βάλεις και άφησέ τα να προσαρμοστούν. Όταν ξεριζώνεις ένα φυτό μπορεί να αναδυθούν από το υπόστρωμα ή τον βυθό ουσίες στο νερό οι οποίες μπορεί να βλάψουν τα ψάρια. Εγώ δε θα ρίσκαρα ανακατεύοντας το βυθό χωρίς σημαντικό λόγο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου, καμία σχέση το πριν με το μετά!

Εγώ δεν θα άλλαζα τόσο συχνά τις θέσεις στα φυτά, δεν είναι διακοσμητικά, αλλά ζωντανοί οργανισμοί και μπορεί από το πολύ "βάλε βγάλε" κάποια να επηρεαστούν. Αποφάσισε που θέλεις να τα βάλεις και άφησέ τα να προσαρμοστούν. Όταν ξεριζώνεις ένα φυτό μπορεί να αναδυθούν από το υπόστρωμα ή τον βυθό ουσίες στο νερό οι οποίες μπορεί να βλάψουν τα ψάρια. Εγώ δε θα ρίσκαρα ανακατεύοντας το βυθό χωρίς σημαντικό λόγο. ;)

Αγαπητή Καλλιρόη

Πολυ σωστα αυτά που λες και δε μπορω να μην συμφώνησε μαζί σου αλλά αυτά κατα 99% είναι σε θεωρητικό επίπεδο ,ειδικά αυτο με τις ουσίες που μπορεί να βγουν απο τον πυθμένα ειδικα σε νεοστημενα ενυδρεία είναι αρκετά τραβηγμένο

Τέτοιες δηλώσεις δυστυχώς το μονο που κάνουν είναι να φοβίζουν νέους χομπίστες και να μην τους αφήνουν να πειραματιστούν με τα ενυδρεία τους , οδηγώντας τους σε λάθη που δε τολμούν να διορθώσουν

Με εκτίμηση και εντελώς φιλικά ,

Δημος Τριανταφυλλακος

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος αυτα που λεει η Καλλιροη ισχυουν..

Εκτος οτι οταν αλλαζουμε θεση στα φυτα ξεριζωνοντας τα τα στρεσσαρουμε και καποια φυτα χαλανε,οπως οι κρυπτοκορινες που παθαινουν την ασθενεια τους,ανακατευοντας τον βυθο μπορει να εχουμε προβληματα αμμωνιας και ειδικα σε ενα νεο συστημαπου που δεν ειναι βιολογικα δυνατο για να αντιμετωπισει μια τετοια κατασταση.Επισης ξεριζωνοντας συνεχεια τα φυτα,οταν εχουμε υποστρωμα κατω απο το χαλικι μας το υποστρωμα βγαινει πανω απο το χαλικι με αποτελεσμα τα πολλα θρεπτικα συστατικα στη στηλη του νερου μας που εχει ως συνεπεια την δημιουργεια αλγεων.

Το καλυτερο ειναι να βρουμε τις θεσεις των φυτων μας και να τα φυτεψουμε 1 αντε 2 φορες αλλα πριν ξεκινησουν να ριζωνουν πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Καλλιρόη

Πολυ σωστα αυτά που λες και δε μπορω να μην συμφώνησε μαζί σου αλλά αυτά κατα 99% είναι σε θεωρητικό επίπεδο ,ειδικά αυτο με τις ουσίες που μπορεί να βγουν απο τον πυθμένα ειδικα σε νεοστημενα ενυδρεία είναι αρκετά τραβηγμένο

Τέτοιες δηλώσεις δυστυχώς το μονο που κάνουν είναι να φοβίζουν νέους χομπίστες και να μην τους αφήνουν να πειραματιστούν με τα ενυδρεία τους , οδηγώντας τους σε λάθη που δε τολμούν να διορθώσουν

Με εκτίμηση και εντελώς φιλικά ,

Δημος Τριανταφυλλακος

Νομίζω πως έχεις δίκιο, εφόσον είναι πρόσφατα στημένο το ενυδρείο είναι λογικό να μην έχουν προλάβει να σχηματιστούν τέτοιες ουσίες. Τα φυτά όμως δεν ταλαιπωρούνται από το πολύ "βγάλε βάλε"; Δεν πρέπει να αποφασίσει που θα τα βάλει και να τα αφήσει να προσαρμοστούν; :)

Link to comment
Share on other sites

Εχετε απολιτο δικιο! τα φυτα τα εβαλα ξεχοριστα ανα ειδος δεν τα ξανα αλλαζω για να προσαρμοστουν και αυτα!post-58146-0-84286400-1394203339_thumb.jpgpost-58146-0-86429600-1394203758_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα Χρονια πολλα!!! ειπα να μοιραστω της καινουργιες φωτογραφιες του ενυδριου μεγαλοσαν και τα φυτα!! εβαλα και τεσσερις γαριδουλες αμανο!!

post-58146-0-19907700-1398454630_thumb.jpg

post-58146-0-14790000-1398454835_thumb.jpg

post-58146-0-51662500-1398455085_thumb.jpg

post-58146-0-74082800-1398455087_thumb.jpg

post-58146-0-73191400-1398455091_thumb.jpg

post-58146-0-55227800-1398455095_thumb.jpg

post-58146-0-24029300-1398455099_thumb.jpg

post-58146-0-92462800-1398455105_thumb.jpg

post-58146-0-07655200-1398455112_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ μεγάλη αλλαγή μπράβο. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι σε λίγο θα σου κρύψουν την ρίζα!

πάντως το έχεις στην "τρίχα"

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!Παρα πολυ ωραιο και καθαρο ενυδρειο.....οντως το εχεις στην ''τριχα''! :D (Καμια σχεση με πριν.....δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ειναι το ιδιο!!!!)

Εμενα θα μου αρεσε αλλη μια ριζα στο κενο που εχεις....

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο φιλε μου για πρωτο φυτεμενο, μπραβο!

οι ασπρες πετρες , ισως ειναι ασβεστολιθυκες.. τις ελεγξες?

λυπαμαι που στο λεω, αλλα καποια απο τα γκαπακια σου ειναι υβριδια (με εντλερ).. απο μαγαζι τα πηρες? αν ναι..πηγαινε τα πισω και παρε αλλα εαν ειναι εφικτο..

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο φιλε μου για πρωτο φυτεμενο, μπραβο!

οι ασπρες πετρες , ισως ειναι ασβεστολιθυκες.. τις ελεγξες?

λυπαμαι που στο λεω, αλλα καποια απο τα γκαπακια σου ειναι υβριδια (με εντλερ).. απο μαγαζι τα πηρες? αν ναι..πηγαινε τα πισω και παρε αλλα εαν ειναι εφικτο..

Ευχαριστω πολυ!! οχι η πετρες δεν ειναι ασβεστολιθυκες της πηρα απο το Pet City και της ελεγξα για τα γκαπακια δεν νομιζω να ειναι εντλερ ειναι απο γεννα δικια μου και την μανα την πιρα μορο μαζι με τα αλλα που πιρα στην αρχη. τα πλατυ εχω σκεφτι να τα δοσο και να παρο μολι τι λες?

Μπραβο!Παρα πολυ ωραιο και καθαρο ενυδρειο.....οντως το εχεις στην ''τριχα''! :D (Καμια σχεση με πριν.....δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ειναι το ιδιο!!!!)

Εμενα θα μου αρεσε αλλη μια ριζα στο κενο που εχεις....

θα βαλω ριζα μαλλον την επομενη ευδομαδα!! εχω σκεφτι να γβαλω τον εχινοδορο τη λετε?

πολύ μεγάλη αλλαγή μπράβο. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι σε λίγο θα σου κρύψουν την ρίζα!

πάντως το έχεις στην "τρίχα"

ε!! ας την κριψουν αφου θελουν να μεγαλοσουν δεν πιραζι!!

Να το χαιρεσαι το ενυδρειακι σου και τα ομορφα ψαρακια σου ! :)

Ευχαριστω πολυ φιλε μου!!!

Έγινε επεξεργασία - fotislol
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βάλεις τον εχινόδορο πιο πίσω και να βγάλεις τις πέτρες. Προσωπικά δε μου αρέσουν καθόλου οι πέτρες τόσο λόγω χρώματος (έντονο λευκό το οποίο όμως σύντομα λόγω άλγης θα το χάσεις) όσο και λόγω διάταξης. Κατα τα αλλα ειναι μια πολύ καλή προσπάθεια.

(Προσωπική άποψη επαναλαμβάνω, γούστα ειναι αυτα)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ρε παιδια?Τι και αν ειναι ασβεστολιθικες οι πετρες?Αφου εχει ζωοτοκα,τι πειραζει δηλαδη αν ειναι ασβεστολυθικες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα δω τη θα κανω της πετρες θα της βγαλω περιμενω κατι αλλες ε τωρα εχουν ριζωση τα πισω φυτα δεν τα ξανα ανακατευω μπορει να τον δοσο θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...