Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :Παρατήρησα λευκά στίγματα στα βράγχια του χρυσόψαρου.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 110 μικτά
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Juwel Biobox με σφουγγάρι, μακαρόνι και ενυδρειακό βαμβάκι
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Είναι στον 8ο μήνα.
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 χρυσόψαρα, ένα common κι ένα oranda red cap.
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα 3 φορές την ημέρα: με διαφορετική τροφή κάθε φορά, μία φορά την εβδομάδα βιταμίνες. Αλλαγή νερού 30% εβδομαδιαίως (συχνά με καθυστέρηση μερικών ημερών): προετοιμασία νερού με θερμαντήρα και seachem prime.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 10
- Θερμοκρασία: 19,2
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: ναι
-Strips: όχι
-Ηλεκτρονικά: όχι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: χρυσόψαρο common
- Ιστορικό Ψαριού: Πριν περίπου 2 εβδομάδες τον έβγαλα από το ενυδρείο γιατί έδειχνε επιθετικός απέναντι στο άλλο ψάρι, αλλά τελικά φάνηκε ότι τα ψάρια είναι σε περίοδο αναπαραγωγής. Έμεινε για περίπου 10 μέρες σε ένα δοχείο 30 λίτρων με ένα μικρό φίλτρο με μπόλι από το ενυδρείο και αεραντλία. Δυστυχώς εκτέθηκε σε αμμωνία και νιτρώδη, παρά το μπόλι, την προσθήκη prime, τις αλλαγές νερού και την προσθήκη βακτηρίων. Επέστρεψε χθες στο ενυδρείο και σήμερα παρατήρησα τα λευκά στίγματα.
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Μικρά λευκά στίγματα, μέχρι στιγμής μόνο στα βράγχια τα έχω δει. Όλα τα υπόλοιπα δείχνουν φυσιολογικά.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Στα τέλη Νοεμβρίου είχε εμφανιστεί στο ψάρι ύδρα, η οποία θεραπεύτηκε με μπάνια σε General Cure.

( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: κανένα
-Δοσολογία: -
-Χρόνος Χρήσης: -
-Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. %25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

2. %25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

3. %25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Το πρώτο πράγμα που μου πέρασε από το μυαλό είναι το ικ, μιας και το καημένο ταλαιπωρήθηκε τελευταία. Αλλά ξέρω ότι υπάρχει και το velvet, οι μύκητες και οι ύδρες. Δεν θέλω να βιαστώ να βγάλω συμπέρασμα, αλλά από την άλλη ανησυχώ γιατί τα ψάρια είναι σε περίοδο αναπαραγωγής, έχω αυγά στο ενυδρείο και πιθανόν γόνους.

Να τον βάλω σε καραντίνα προληπτικά ή το στρες θα τον κάνει χειρότερα;

Αν μείνει στο ενυδρείο κινδυνεύει το άλλο ψάρι, τα αυγά και οι γόνοι; Αν ζούνε ακόμα, γιατί από χτες το απόγευμα δεν βλέπω κανέναν.

Από φάρμακα έχω Melafix, General Cure και ενυδρειακό αλάτι. Χρειάζομαι κάτι;

Link to comment
Share on other sites

μοιάζει με βακτηριδιακή ασθένεια

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Kallioroi μην ανησυχεις!προσφατα διαβασα και ειδα και ολοιδιες φωτογραφιες.Ειναι λογω της ερωτικης εξαψης!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! :)

μοιάζει με βακτηριδιακή ασθένεια

Δηλαδή; Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις κάποια πληροφορία παραπάνω; Για τί ασθένεια σου μοιάζει και από τι μπορεί να προκλήθηκε; Για να διορθώσω και την αιτία, δηλαδή.

Kallioroi μην ανησυχεις!προσφατα διαβασα και ειδα και ολοιδιες φωτογραφιες.Ειναι λογω της ερωτικης εξαψης!

Μακάρι να είναι αυτό γιατί το τελευταίο που μου έλειπε είναι να αποκτήσω και ασθένειες. Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις κάποιο link; Πού το διάβασες; Θέλω κι εγώ να διαβάσω για την αναπαραγωγή, μιας και μας προέκυψε, αλλά δυστυχώς δεν έχω ελεύθερο χρόνο. :(

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως link δεν εχω γιατι βρεθηκα τυχαια διαβαζοντας για αγριους μονομαχους.Θυμαμαι ομως χαρακτηριστικα οτι ελεγαν πως ειναι εξαιρετικα δυσκολο να ξεχωρισεις το φυλο των χρυσοψαρων και γινεται εφικτο μονο κατα την περιοδο της αναπαραγωγης οταν το αρσενικο βγαζει στην περιοχη των μαγουλων λευκα στιγματα.Εξαλλου το ικ πρωτοεμφανιζεται ,σε συντριπτικη πλειοψηφια,προς το τελος του σωματος κοντα στην ουρα΄τα δε σημαδια του ειναι διαφορετικα απο αυτα του μαγκα σου.

Link to comment
Share on other sites

Στο λεω με ακρηβειΑ ειναι λογο ερωτικης επιθημιας και το βγαζουν τα αρσενικα μονο.

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως link δεν εχω γιατι βρεθηκα τυχαια διαβαζοντας για αγριους μονομαχους.Θυμαμαι ομως χαρακτηριστικα οτι ελεγαν πως ειναι εξαιρετικα δυσκολο να ξεχωρισεις το φυλο των χρυσοψαρων και γινεται εφικτο μονο κατα την περιοδο της αναπαραγωγης οταν το αρσενικο βγαζει στην περιοχη των μαγουλων λευκα στιγματα.Εξαλλου το ικ πρωτοεμφανιζεται ,σε συντριπτικη πλειοψηφια,προς το τελος του σωματος κοντα στην ουρα΄τα δε σημαδια του ειναι διαφορετικα απο αυτα του μαγκα σου.

Δεν πειράζει, θα ψάξω στο internet για πληροφορίες. Αυτό που μου λες, αν ισχύει, ταιριάζει γιατί αυτός είναι ο αρσενικός και είναι σε περίοδο αναπαραγωγής τώρα. Όμως τα λευκά στίγματα είναι στα βράγχια του και όχι στα μάγουλα. Τώρα για το ικ δεν ξέρω, πέραν των όσων έχω διαβάσει εδώ και όσων αποκόμισα από το σεμινάριο της Sera, μιας και δεν είχα ποτέ ψάρι με ικ. Επιπλέον εδώ και 2-3 ώρες είναι υπερκινητικός, κολυμπάει στην πλάτη του ενυδρείου αριστερά δεξιά και μπρος πίσω, σα να κάνει αγώνες κολύμβησης.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα αρσενικά βγάζουν τέτοια μπιμπίκια στα βράνχια είναι δείγμα ότι είναι έτοιμα για αναπαραγωγή! Έχω ασχοληθεί πολύ με τις αναπαραγωγές των χρυσόψαρων και έχω διαβάσει άπειρα άρθρα! Είναι λογικό να είναι υπερκεινητικό....! Απλά πρέπει να προσέχεις γιατί τα αρσενικά γίνονται επικίνδυνα επιθετικά και μπορεί να σκοτώσου το θυληκό απο την πολύ πίεση και το πολύ κυνήγι. Όταν βλέπεις τέτοιες συμπεριφορές πρέπει να απομακρήνεις φυτά και οτιδήποτε θαμνώδες απο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Στο λεω με ακρηβειΑ ειναι λογο ερωτικης επιθημιας και το βγαζουν τα αρσενικα μονο.

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μακάρι να είναι όπως τα λες. Έχεις εμπειρία με αναπαραγωγή χρυσόψαρων; :)

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο, παιδιά, έκανα μία αναζήτηση στο internet και διάβασα πολλά χρήσιμα άρθρα. Θα συνεχίσω το διάβασμα όσο μπορώ. Τα σημάδια αυτά είναι λόγω της ερωτικής έξαψης. Αύριο θα πάω να πάρω πυκνά φυτά, όπως κερατόφυλλο, μος και άλλα τέτοια γιατί αυτά που έχω δεν είναι ό,τι πιο ιδανικό για τα αυγά και τους γόνους.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! :)

Δηλαδή; Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις κάποια πληροφορία παραπάνω; Για τί ασθένεια σου μοιάζει και από τι μπορεί να προκλήθηκε; Για να διορθώσω και την αιτία, δηλαδή.

Μακάρι να είναι αυτό γιατί το τελευταίο που μου έλειπε είναι να αποκτήσω και ασθένειες. Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις κάποιο link; Πού το διάβασες; Θέλω κι εγώ να διαβάσω για την αναπαραγωγή, μιας και μας προέκυψε, αλλά δυστυχώς δεν έχω ελεύθερο χρόνο. :(

Προφανώς για να στο λένε και τα άλλα 2 παιδιά αυτό που λένε θα είναι.....έτσι όπως το είδα σε πρώτη φάση στις φωτογραφίες και έψαξα σε ένα μικρό βιβλίο με ασθένειες βλέποντας τις φωτογραφίες το είπα......ευτυχώς που δεν είναι τπτ

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για να στο λένε και τα άλλα 2 παιδιά αυτό που λένε θα είναι.....έτσι όπως το είδα σε πρώτη φάση στις φωτογραφίες και έψαξα σε ένα μικρό βιβλίο με ασθένειες βλέποντας τις φωτογραφίες το είπα......ευτυχώς που δεν είναι τπτ

Το έψαξα κι εγώ στο internet και έμαθα πολλά για τα χρυσόψαρα και την αναπαραγωγή τους. Αυτά τα σημάδια που μπορεί να μπερδέψουμε με τα σημάδια του ικ, τα βγάζουν στα βράγχια και σε άλλα μέρη του σώματος όταν είναι έτοιμα για αναπαραγωγή. Παρήγγειλα κι ένα βιβλίο για χρυσόψαρα, τώρα που πήρα φόρα! :D

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα αρσενικά βγάζουν τέτοια μπιμπίκια στα βράνχια είναι δείγμα ότι είναι έτοιμα για αναπαραγωγή! Έχω ασχοληθεί πολύ με τις αναπαραγωγές των χρυσόψαρων και έχω διαβάσει άπειρα άρθρα! Είναι λογικό να είναι υπερκεινητικό....! Απλά πρέπει να προσέχεις γιατί τα αρσενικά γίνονται επικίνδυνα επιθετικά και μπορεί να σκοτώσου το θυληκό απο την πολύ πίεση και το πολύ κυνήγι. Όταν βλέπεις τέτοιες συμπεριφορές πρέπει να απομακρήνεις φυτά και οτιδήποτε θαμνώδες απο το ενυδρείο.

Καλέ τώρα είδα αυτό το post! Για πέτρες διάβασα ότι πρέπει να απομακρύνονται, φυτά και θαμνώδη γιατί; :huh:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Καλιρόη, πολύ τεστοστερόνη έχει ο γόης σου... Καλά ξεμπερδέματα... (Άσε που δεν βλέπω να έχει αφήσει τίποτα αφάγωτο...)

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε... πρωί πρωί άρχισαν τα κυνηγητά, την έχει τρελάνει την καημένη. :AAGGGHHH:

Link to comment
Share on other sites

οπως στα ειπαν τα παιδια ειναι.. εχει ορεξεις ο χρυσος σου! :bigemo_harabe_net-160:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το έμαθα κι εγώ. Και άνοιξα και εκατό διαφορετικά θέματα, ένα για την επιθετικότητα, άλλο για τα στίγματα... Συνέχεια στο κακό πήγαινε το μυαλό μου! :D

Link to comment
Share on other sites

προφανως εχεις ιδανικες συνθηκες στα ψαρακια σου και μπραβο σου!

οι μετρησεις σου ειναι πολυ χαμηλες,τετοιο νερο βγαζει η βρυση σου?

Link to comment
Share on other sites

προφανως εχεις ιδανικες συνθηκες στα ψαρακια σου και μπραβο σου!

οι μετρησεις σου ειναι πολυ χαμηλες,τετοιο νερο βγαζει η βρυση σου?

Σ'ευχαριστώ! Που να τελειώσω τη λιμνούλα, άρχοντες θα τους έχω! :D Και να φανταστείς δεν είμαι πολύ συνεπής με τις αλλαγές, πάντα καθυστερώ, λόγω έλλειψης χρόνου. Αλλά προσέχω πολύ τη διατροφή τους. Το ph συνήθως είναι 7,5. Μπορεί εγώ να μην διέκρινα καλά το χρώμα στο τεστ. Οι σκληρότητες θυμάμαι δεν ήταν πάντα έτσι, νομίζω ήταν υψηλότερες. Να παίζουν ρόλο τα σαλιγκάρια; Μόνο 2 melanoides tuberculata έχω, τα οποία δεν έχω δει να πολλαπλασιάζονται, αλλά έχουν γίνει τεράστια στο μέγεθος. Το μόνο που έχω αλλάξει από την αρχή που έστησα το ενυδρείο, είναι η προσθήκη φυτών, σταδιακά. Να άλλαξε κάτι στο νερό της περιοχής; Τα νιτρικά πάντα 10 ήταν και μάλιστα με τα χίλια ζόρια κατάφερα να τα δω, ίσως λόγω των φυτών.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν νομιζω να εκαναν τετοια διαφορα τα tuberculata.. ουτε τα apple δεν κανουν τετοια διαφορα..

ισως αλλαξαν κατι στο νερο του δικτυου...

οι μετρησεις ειναι με υγρα ειδα.. αλλιως το προβλημα θα ηταν (αν εκανες με αυτα) τα στικς..

Ποιας εταιριας ειναι? μηπως εχουν ληξει? αν βρεις και καποιας αλλης εταιριας κανε και με εκεινα , μηπως δεις καμια διαφορα.

Τι να πω.. μηπως βγαζει νερο απο οσμωση η βρυση σου? :bigemo_harabe_net-66: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία μετράω πλέον με Jbl, νιτρώδη με Tetra και για τα υπόλοιπα Sera. Τα τεστ δεν έχουν λήξει, τα έχω ελέγξει. Αν θυμηθώ αύριο θα πάρω μετρήσεις από το νερό της βρύσης και από το νερό του ενυδρείου για να τις συγκρίνω. Και αν χρειαστεί θα πάρω τεστ άλλης εταιρείας, να τα δοκιμάσω. Στο ενυδρείο του μονομάχου οι σκληρότητες είναι μεγαλύτερες, να φανταστείς, γιατί έχω μεγάλη εξάτμιση. Είναι μικρό, στα 25 λίτρα και δεν έχει καπάκι γιατί έχω lucky bamboo. Αν είναι να μην του ετοιμάζω νερό με τύρφη, να του βάζω από το ενυδρείο με τα χρυσόψαρα! :P

Link to comment
Share on other sites

πλακα πλακα , θα το εκτιμουσε περισσοτερο :thumbsu:

βαλε καπακι καλυτερα , γιατι το καλοκαιρι θα εχεις μεγαλυτερο προβλημα.. θα πρεπει να συμπληρωνεις το νερο της εξατμισης με καθαρο νερο απο Α/Ο για να μεινουν σταθερες οι σκληροτητες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...