Jump to content

Αποδοτικότερος Τρόπος Φίλτρανσης


antonistt

Recommended Posts

Από την μέρα που ασχολήθηκα με το άθλημα εχω τρελαθεί στο διάβασμα

Ένα πόρισμα εκ του διαβάσματος , αυτο τον λίγο χρόνο ενασχόλησης μου , είναι οτι εάν θέλουμε να συντηρήσουμε ψάρια πρέπει να δώσουμε πρώτα βάση στο να έχουμε ποιοτικό νερό και για να έχουμε ποιοτικό νερό πρέπει να καλλιεργήσουμε βακτήρια.

Εαν δεν καλλιεργήσουμε σωστά τα βακτήρια μας δεν θα καταφέρουμε να έχουμε ψάρια.

Δυστυχώς οι περισσότεροι - ειδικά εγώ - ξεκινούμε απο το τέλος (ψάρια) αντιλαμβανόμαστε την μέση (νερό) και μετα τρέχουμε να φτιάξουμε την αρχή (βακτήρια)

Αρα πριν καν πάρουμε τα ψαράκια μας θα πρέπει να ασχοληθούμε με το πού και πως θα καλλιεργήσουμε τα βακτήρια μας.

Δεν θα μπω σε αυτό το ποστ για το ποια είναι η ιδανική ποσότητα βιολογικού ανα λίτρα ή ανα είδος.

Σε αυτό το ποστ θα περιγράψω σύντομα τους τρεις βασικούς τρόπους φιλτραρίσματος του νερού για να συζητήσουμε ποιος είναι αποδοτικότερος.

Θα ξεχωρίσω τους τρόπους βάσει τον χώρο και την κατάσταση των βιολογικών υλικών κατά το φιλτράρισμα.

Ετσι έχουμε

Α. Βυθιζόμενο φιλτράρισμα.

Αυτός είναι ο πιο κοινός τρόπος φιλτραρίσματος που τον συναντούμε σε εσωτερικά και εξωτερικά φίλτρα.

Το βιολογικό υλικό οπού καλλιεργούμε τα βακτήρια είναι βυθισμένο μόνιμα στο νερό , είναι στατικό και κινείτε το νερό μέσα από το βιολογικό για να επιτευχθεί η φίλτρανση κυρίως μέσω μηχανικών μέσων (αντλίες).

Υλικό.

Το καλύτερο βιολογικό για αυτόν τον τρόπο είναι τα κεραμικά βιολογικά μιας και έχουν μεγάλη επιφάνεια αποίκισης και καταναλώνουν λίγο χώρο (λίτρα).

Συντήρηση.

Τα κεραμικά υλικά χρήζουν καθαρισμού μετά από χρήση περίπου 6 μηνών μιας και οι δίοδοι φράζουν και η απόδοση τους πέφτει.

Μετα τον καθαρισμό- βρασμό – τρίψιμο δεν παίρνεις ξανά 100% της απόδοσης για αυτό είναι καλό να αντικαθιστούμε λίγο από το παλαιό υλικό με νέο.

Β. Εκτός νερού (wet/dry) φιλτράρισμα.

Αμέσως πιο διαδεδομένος τρόπος φιλτραρίσματος που τον συναντούμε κυρίως σε sump.

Το βιολογικό υλικό είναι σε μια κατάσταση στατική εκτός νερού συνήθως σε σχάρες οι οποίες περιέχουν ορόφους με βιολογικά και μηχανικά υλικά. Το νερό διέρχεται από το βιολογικό υλικό και τα άλλα υλικά σε μορφή βροχής ενώ η κίνηση του νερού επιτυγχάνετε με κυκλοφορητές και η βροχή είναι συνήθως το αποτέλεσμα υπερχείλισης.

Υλικό.

Το καλύτερο υλικό για αυτές τις εφαρμογές είναι οι πλαστικές σφαίρες (βιομπάλες) όπου επιτρέπουν στο νερό να περάσει ελεύθερα ενδιάμεσα τους όπου υπάρχουν σφουγγάρια να φιλοξενήσουν τις αποικίες μας.

Συντήρηση.

Λόγο των υλικών είναι άφθαρτα αλλά κάθε 6 μήνες περίπου απαιτείτε καθαρισμός κυρίως της πλαστικής επιφάνειας αλλά και του σφουγγαριού από βρομιές και σκόνες μιας και είναι εκτεθειμένα τα υλικά τόσο στο νερό όσο και στον αέρα.

Γ. Κινούμενο (moving bed) φιλτράρισμα

Όχι τόσο διαδεδομένο στα ενυδρεία (απορώ). Συναντάτε κυρίως σε DIY

εφαρμογές ενώ έχει φοβερές εφαρμογές σε υδροπονία , ιχθυοκαλλιέργειες και λίμνες.

Σε αυτόν τον τρόπο το βιολογικό υλικό είναι βυθισμένο και κινείτε σε συνδυασμό μηχανικής ροής νερού ή ροής νερού από αέρα.

Υλικό.

Λόγο της κίνησης του βιολογικού υλικού υπάρχει συνεχή επαφή των υλικών μεταξύ τους αλλά και με το κάνιστρο και δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί τίποτα άλλο εκτός από πλαστικό.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση το πλαστικό βιολογικό είναι έτσι σχεδιασμένο ώστε να παρασύρεται από την ροη του νερού και να είναι μόνιμα σε μια κίνηση.

Τα βακτήρια που αναπτύσσονται επάνω στα υλικά αυτά αναπτύσσονται πιο αργά από τις άλλες δυο μεθόδους αλλά είναι πολύ πιο αποδοτικά διότι από τα συνεχή χτυπήματα εγκαταλείπουν οι αδύναμες αποικίες βακτηρίων και αντικαθιστώνται συνεχώς από νέες με αποτέλεσμα μόνιμα το υλικό να έχει την πιο δυνατή βιολογία.

Υπάρχει διαφορετικό μέγεθος υλικού για κάθε εφαρμογή.

Συντήρηση

Το συγκεκριμένο υλικό είναι άφθαρτο μιας και είναι πλαστικό ενώ δεν απαιτεί κάποια συντήρηση διοτι από την κίνηση και τα χτυπήματα είναι αυτόκαθαριζόμενο.

Συνοψίζοντας απορώ γιατί δεν χρησιμοποιούμε moving bed φίλτρα στις γυάλες μας μιας και το θεωρώ τον καλύτερο και αποδοτικότερο τρόπο φιλτραρισμένης με βάσει τα χαρακτηριστικά του και την ευκολία του.

Για τους λόγους αυτούς αποφάσισα να κατασκευάσω ενα moving bed φίλτρο , ενα γρήγορο και ίσως το καλύτερο δυνατό βιολογικό φίλτρο που θα μπορούσε να έχει κανείς ,το οποίο θα παρουσιάσω αναλυτικά στα DIY παρουσιάσω .

Κλείνοντας θέλω να πω σε όλους πως η παραπάνω είναι προσωπική παρατήρηση και γνώση από μελέτη και βιβλιογραφία κυρίως ηλεκτρονική και όχι από προσωπική εμπειρία.

Εννοείτε πως θέλω τις απόψεις σας αλλά κυρίως τις διορθώσεις σας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εισαι ωραιος Αντωνη!

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη έχω αρκετές παρατηρήσεις πάνω σε αυτά.

Από την μέρα που ασχολήθηκα με το άθλημα εχω τρελαθεί στο διάβασμα

Ένα πόρισμα εκ του διαβάσματος , αυτο τον λίγο χρόνο ενασχόλησης μου , είναι οτι εάν θέλουμε να συντηρήσουμε ψάρια πρέπει να δώσουμε πρώτα βάση στο να έχουμε ποιοτικό νερό και για να έχουμε ποιοτικό νερό πρέπει να καλλιεργήσουμε βακτήρια.

Εαν δεν καλλιεργήσουμε σωστά τα βακτήρια μας δεν θα καταφέρουμε να έχουμε ψάρια.

Δυστυχώς οι περισσότεροι - ειδικά εγώ - ξεκινούμε απο το τέλος (ψάρια) αντιλαμβανόμαστε την μέση (νερό) και μετα τρέχουμε να φτιάξουμε την αρχή (βακτήρια)

Αρα πριν καν πάρουμε τα ψαράκια μας θα πρέπει να ασχοληθούμε με το πού και πως θα καλλιεργήσουμε τα βακτήρια μας.

Δεν θα μπω σε αυτό το ποστ για το ποια είναι η ιδανική ποσότητα βιολογικού ανα λίτρα ή ανα είδος.

Σε αυτό το ποστ θα περιγράψω σύντομα τους τρεις βασικούς τρόπους φιλτραρίσματος του νερού για να συζητήσουμε ποιος είναι αποδοτικότερος.

Θα ξεχωρίσω τους τρόπους βάσει τον χώρο και την κατάσταση των βιολογικών υλικών κατά το φιλτράρισμα.

Ετσι έχουμε

Α. Βυθιζόμενο φιλτράρισμα.

Αυτός είναι ο πιο κοινός τρόπος φιλτραρίσματος που τον συναντούμε σε εσωτερικά και εξωτερικά φίλτρα.

Το βιολογικό υλικό οπού καλλιεργούμε τα βακτήρια είναι βυθισμένο μόνιμα στο νερό , είναι στατικό και κινείτε το νερό μέσα από το βιολογικό για να επιτευχθεί η φίλτρανση κυρίως μέσω μηχανικών μέσων (αντλίες).

Υλικό.

Το καλύτερο βιολογικό για αυτόν τον τρόπο είναι τα κεραμικά βιολογικά μιας και έχουν μεγάλη επιφάνεια αποίκισης και καταναλώνουν λίγο χώρο (λίτρα).

attachicon.gifceramic.jpg

Υπάρχουν αρκετά υλικά εκτός από το κεραμικό μακαρόνι. Η ελαφρόπετρα είναι ένα από αυτά και μάλιστα το οικονομικότερο από όλα.

Συντήρηση.

Τα κεραμικά υλικά χρήζουν καθαρισμού μετά από χρήση περίπου 6 μηνών μιας και οι δίοδοι φράζουν και η απόδοση τους πέφτει.

Μετα τον καθαρισμό- βρασμό – τρίψιμο δεν παίρνεις ξανά 100% της απόδοσης για αυτό είναι καλό να αντικαθιστούμε λίγο από το παλαιό υλικό με νέο.

Δεν είναι πάντα απαραίτητο αυτό. Ο καθαρισμός εξαρτάτε από τον τύπο του υλικού, την ποσότητα Αν υπάρχει πριν από αυτό μηχανικό φιλτράρισμα κτλ.

Β. Εκτός νερού (wet/dry) φιλτράρισμα.

Αμέσως πιο διαδεδομένος τρόπος φιλτραρίσματος που τον συναντούμε κυρίως σε sump.

Το βιολογικό υλικό είναι σε μια κατάσταση στατική εκτός νερού συνήθως σε σχάρες οι οποίες περιέχουν ορόφους με βιολογικά και μηχανικά υλικά. Το νερό διέρχεται από το βιολογικό υλικό και τα άλλα υλικά σε μορφή βροχής ενώ η κίνηση του νερού επιτυγχάνετε με κυκλοφορητές και η βροχή είναι συνήθως το αποτέλεσμα υπερχείλισης.

Δεν επιτυγχάνεται αποίκηση βακτηρίων εκτός νερού σε καμία περίπτωση. Τα βακτήρια που έχουμε στα φίλτρα μας, είναι υδρόβια και η παραμονή τους εκτός νερού τα θανατώνει. Πάντα το βιολογικό υλικό είναι κάτω από το νερό. Στα σαμπ η πτώση του νερού και η αλλεπάλληλες διακυμάνσεις έχουν σαν αποτέλεσμα την καλύτερη ανταλλαγή αερίων

Υλικό.

Το καλύτερο υλικό για αυτές τις εφαρμογές είναι οι πλαστικές σφαίρες (βιομπάλες) όπου επιτρέπουν στο νερό να περάσει ελεύθερα ενδιάμεσα τους όπου υπάρχουν σφουγγάρια να φιλοξενήσουν τις αποικίες μας.

attachicon.gifbioballs.jpg

Ο λόγος που κάποιοι χρησιμοποιούν βιόμπαλες είναι καθαρά για θέμα μπούγιου. Είναι το φτηνότερο υλικό για φιλτράρισμα με τον μεγαλύτερο όγκο. Έτσι στο μάτι φαίνεται ένα σαμπ γεμάτο, αλλά με ένα υλικό με την μικρότερη δυνατή αποίκιση βακτηρίων ανα τετραγωνικό εκατοστό. Μακράν το καλύτερο υλικό σε σχέση απόδοση- τιμή είναι η ελαφρόπετρα που χρησιμοποιείται κατά κόρον.

Συντήρηση.

Λόγο των υλικών είναι άφθαρτα αλλά κάθε 6 μήνες περίπου απαιτείτε καθαρισμός κυρίως της πλαστικής επιφάνειας αλλά και του σφουγγαριού από βρομιές και σκόνες μιας και είναι εκτεθειμένα τα υλικά τόσο στο νερό όσο και στον αέρα.

Και εδώ το έχει να κάνει με την ποσότητα, την ποιότητα, αν υπάρχει μηχανικό φίλτρο πριν, κτλ.

Γ. Κινούμενο (moving bed) φιλτράρισμα

Όχι τόσο διαδεδομένο στα ενυδρεία (απορώ). Συναντάτε κυρίως σε DIY

εφαρμογές ενώ έχει φοβερές εφαρμογές σε υδροπονία , ιχθυοκαλλιέργειες και λίμνες.

Σε αυτόν τον τρόπο το βιολογικό υλικό είναι βυθισμένο και κινείτε σε συνδυασμό μηχανικής ροής νερού ή ροής νερού από αέρα.

Είναι ένας τρόπος φιλτραρίσματος που απαιτεί τεράστιο χώρο για να εγκατασταθεί το υλικό και για αυτό δεν έχει εφαρμογή στα κοινά φίλτρα που έχουμε στα ενυδρεία μας. Είναι πάρα πολλή φτηνό σαν υλικό, έχει μακράν την μικρότερη αποίκηση βακτηρίων ανά τετραγωνικό. Συνήθως το χρησιμοποιούν σε εφαρμογές που προ ανέφερες όπου ο χώρος δεν είναι περιοριστικός παράγοντας και σε φίλτρα που έχουν μερική ή καθόλου πρόσβαση.

Υλικό.

Λόγο της κίνησης του βιολογικού υλικού υπάρχει συνεχή επαφή των υλικών μεταξύ τους αλλά και με το κάνιστρο και δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί τίποτα άλλο εκτός από πλαστικό.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση το πλαστικό βιολογικό είναι έτσι σχεδιασμένο ώστε να παρασύρεται από την ροη του νερού και να είναι μόνιμα σε μια κίνηση.

Τα βακτήρια που αναπτύσσονται επάνω στα υλικά αυτά αναπτύσσονται πιο αργά από τις άλλες δυο μεθόδους αλλά είναι πολύ πιο αποδοτικά διότι από τα συνεχή χτυπήματα εγκαταλείπουν οι αδύναμες αποικίες βακτηρίων και αντικαθιστώνται συνεχώς από νέες με αποτέλεσμα μόνιμα το υλικό να έχει την πιο δυνατή βιολογία.

Υπάρχει διαφορετικό μέγεθος υλικού για κάθε εφαρμογή.

attachicon.gifk1 k3.jpg

Συντήρηση

Το συγκεκριμένο υλικό είναι άφθαρτο μιας και είναι πλαστικό ενώ δεν απαιτεί κάποια συντήρηση διοτι από την κίνηση και τα χτυπήματα είναι αυτόκαθαριζόμενο.

Συνοψίζοντας απορώ γιατί δεν χρησιμοποιούμε moving bed φίλτρα στις γυάλες μας μιας και το θεωρώ τον καλύτερο και αποδοτικότερο τρόπο φιλτραρισμένης με βάσει τα χαρακτηριστικά του και την ευκολία του.

Για τους λόγους αυτούς αποφάσισα να κατασκευάσω ενα moving bed φίλτρο , ενα γρήγορο και ίσως το καλύτερο δυνατό βιολογικό φίλτρο που θα μπορούσε να έχει κανείς ,το οποίο θα παρουσιάσω αναλυτικά στα DIY παρουσιάσω .

Κλείνοντας θέλω να πω σε όλους πως η παραπάνω είναι προσωπική παρατήρηση και γνώση από μελέτη και βιβλιογραφία κυρίως ηλεκτρονική και όχι από προσωπική εμπειρία.

Εννοείτε πως θέλω τις απόψεις σας αλλά κυρίως τις διορθώσεις σας

Link to comment
Share on other sites

ο τιτλος του θεματος ειναι αποδοτικοτερος τυπος φιλτρανσης............κανοντας λοιπον τον δικηγορο του διαβολου ρωταω......πως μπορει να ειναι αποδοτικοτερος ενας τροπος φιλτρανσης ,με τον οποιο χρειαζομαι 4-5 φορες μεγαλυτερο καδο φιλτρου??????η αντιθετα οταν στο δικο μου φιλτρο θα πρεπει να βαλω το 1/5 υλικο φιλτραρισματος??????και ας υποθεσουμε οτι ο χωρος δεν ειναι προβλημα,πραγματι ισως εχω ποιο αποδοτικες αποικιες βακτηριων,αλλα κατα 1/5 λιγοτερες.......αρα ακομα και σε αυτην την περιπτωση(απεριωριστος χωρος)θα πρεπει να μελετησουμε αν για παραδειγμα ''1λιτρο αποικιες βακτηριων moovingbed>=<απο 5 λιτρα αποικιες βακτηριων σε κεραμικο ''....ο τιλτλος τουλαχιστον, λοιπον ,θεωρω οτι ειναι λαθος.....θα μπορουσε να ειναι αυτοκαθαριζομενη φιλτρανση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!που ακομα και στην αυτοκαθαριζομενη φιλτρανση θα πρεπει να υπολογισουμε και την αυξημενη ενεργεια που χρειαζομαστε για αυτου του ειδους την φιλτρανση(οποτε και αυξημενη ΔΕΗ)...............

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι οι βιομπαλες κανουν αποικιες βακτηριδιων,νομιζω οτι ειναι μηχανικο φιλτραρισμα.

Επισης δεν θεωρω εγκηρες πηγες τα βιντεακια απο το youtube..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι οι βιομπαλες κανουν αποικιες βακτηριδιων,νομιζω οτι ειναι μηχανικο φιλτραρισμα.

Επισης δεν θεωρω εγκηρες πηγες τα βιντεακια απο το youtube..

ρε συ rastafarian το λες και μονος σου...............βιομπαλες οχι μηχανομπαλες!!!!!!!!!.......δεν προοριζονται για μηχανικο αλλα εμεις τις χρησιμοποιουμε κυριως στο μηχανικο!!!!!!!sorry για το σπαμ^^

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι οι βιομπαλες κανουν αποικιες βακτηριδιων,νομιζω οτι ειναι μηχανικο φιλτραρισμα.

Επισης δεν θεωρω εγκηρες πηγες τα βιντεακια απο το youtube..

Κώστα εσωτερικά οι βιομπάλες έχουν ένα κομμάτι σφουγγάρι περίπου 1 τετραγωνικό cm. Εκεί αναπτύσσονται τα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω,αλλα δεν νομιζω να εχουν τον ιδιο ογκο αποικισης με τα πορωδες υλικα.Ειναι οπως τα σφουγγαρια,ναι μεν κρατανε βιολογια αλλα πολυ λιγοτερη σε σχεση με το βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη έχω αρκετές παρατηρήσεις πάνω σε αυτά.

να εισαι καλά bouboulas .. θα κοιτάξω να τα συνοψίσω

ο τιτλος του θεματος ειναι αποδοτικοτερος τυπος φιλτρανσης............κανοντας λοιπον τον δικηγορο του διαβολου ρωταω......πως μπορει να ειναι αποδοτικοτερος ενας τροπος φιλτρανσης ,με τον οποιο χρειαζομαι 4-5 φορες μεγαλυτερο καδο φιλτρου??????η αντιθετα οταν στο δικο μου φιλτρο θα πρεπει να βαλω το 1/5 υλικο φιλτραρισματος??????και ας υποθεσουμε οτι ο χωρος δεν ειναι προβλημα,πραγματι ισως εχω ποιο αποδοτικες αποικιες βακτηριων,αλλα κατα 1/5 λιγοτερες.......αρα ακομα και σε αυτην την περιπτωση(απεριωριστος χωρος)θα πρεπει να μελετησουμε αν για παραδειγμα ''1λιτρο αποικιες βακτηριων moovingbed>=<απο 5 λιτρα αποικιες βακτηριων σε κεραμικο ''....ο τιλτλος τουλαχιστον, λοιπον ,θεωρω οτι ειναι λαθος.....θα μπορουσε να ειναι αυτοκαθαριζομενη φιλτρανση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!που ακομα και στην αυτοκαθαριζομενη φιλτρανση θα πρεπει να υπολογισουμε και την αυξημενη ενεργεια που χρειαζομαστε για αυτου του ειδους την φιλτρανση(οποτε και αυξημενη ΔΕΗ)...............

linglong δεν σε καταλαβαίνω

επειδή είμαι στο γραφείο θα σου απαντήσω στα γρήγορα

αρχικά ο τίτλος είναι ΠΑΡΑ πολυ σωστά γραμμένος

εαν αφιερώσεις λιγο χρόνο παραπάνω να διαβάσεις θα παρατηρήσεις πως το συγκεκριμένο ποστ

α. δεν ειναι επιβολή στο να αλλάξετε όλοι τα φίλτρα σας

β. δεν ειναι συμπέρασμα μετα απο μελέτη και διδακτορική διατριβή

γ. δεν ειναι για το ποιος έχει την μεγαλύτερη .. γραβάτα...

γ. ειναι μια ερώτηση και μια αρχή για ανταλλαγή απόψεων για το ποιος είναι ο αποδοτικός τρόπος φιλτρανσης ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ

- μάλιστα στις πρώτες γραμμές θα δεις αυτό---

Δεν θα μπω σε αυτό το ποστ για το ποια είναι η ιδανική ποσότητα βιολογικού ανα λίτρα ή ανα είδος.

Σε αυτό το ποστ θα περιγράψω σύντομα τους τρεις βασικούς τρόπους φιλτραρίσματος του νερού για να συζητήσουμε ποιος είναι αποδοτικότερος.

αντι λοιπόν να εισαι εκτός θέματος , να αναφέρεσαι στο αν έχω βγάλει το σωστό συμπέρασμα , να το κρίνεις - δεδομένου οτι είμαι 2 μήνες στον χώρο προφανώς και μπορεί θα κάνω καποιο λάθος - με τέτοιο ζήλο αφιέρωσε τον χρόνο σου στο να αναπτύξεις ποιόν εσύ θεωρείς σωστό και γιατί και οχι στο πόσα απανωτά λάθη έχω κάνει εγώ και πόσο μεγάλο σπιτι και ενυδρείο χρειάζεσαι

το μόνο που μπορεί να έχει σχέση απο αυτά που έγραψες είναι η κατανάλωση που στην ουσία πρέπει να συγκρίνεις την κατανάλωση μιας αντλίας (κυκλοφοριτή) με μιας αέραντλιας.

λιγο πρόχειρα που κοίταξα μια αντλια 400-600lt/h καταναλώνει γυρο στα 10w ενω μια αεραντλία στα ίδια λίτρα (δεν ξέρω εαν απαραίτητα σημαίνει ίδια απόδοση σε ροή) καταναλώνει 8w

επίσης στο τέλος του κειμένου (που φαντάζομαι δεν έφτασες εκει) γράφω

Κλείνοντας θέλω να πω σε όλους πως η παραπάνω είναι προσωπική παρατήρηση και γνώση από μελέτη και βιβλιογραφία κυρίως ηλεκτρονική και όχι από προσωπική εμπειρία.

Εννοείτε πως θέλω τις απόψεις σας αλλά κυρίως τις διορθώσεις σας

τελος πάντων δεν θέλω να ασχοληθώ περαιτέρω απλα θα σε παρακαλούσα να είσαι εντός θέματος και σου μεταγλωττίζω την ουσιαστική ερώτηση στο ποστ που ειναι...

ποιος , κατα την γνώμη σου και την εμπειρία σου , ειναι ο αποτελεσματικότερος τρόπος φιλτρανσης με βάσει την κατάσταση των βιολογικών υλικών που κατα την μελέτη μου είναι 3?

εγω πιστεύω με οσα διάβασα οτι είναι ο Γ εσυ?...ποιος πιστεύεις οτι είναι και γιατί?

αν δεν έχεις όρεξη να απαντήσεις ξεκάθαρα στα παραπάνω μην χάνεις τον χρόνο σου στην ερώτηση μου και σε ευχαριστώ για τον χρόνο που ήδη διέθεσες

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι τα πορωδες κεραμικα υλικα ειναι καλυτερα για το φιλτραρισμα του νερου γιατι εχουν μεγαλητερη και καλυτερη επιφανεια αποικησης των βακτηριδιων.Ισως αυτα τα πλαστικα να ηταν καλυτερα να μπουν σε συνδιασμο με τα πορωδες υλικα και για μηχανικο φιλτραρισμα και οχι για βιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι οι βιομπαλες κανουν αποικιες βακτηριδιων,νομιζω οτι ειναι μηχανικο φιλτραρισμα.

Επισης δεν θεωρω εγκηρες πηγες τα βιντεακια απο το youtube..

βρε απο που αλλου μπορώ να μελετήσω .... δεν σου λέω οτι μόνο τα βιντεάκια είδα ενα βράδυ και αποφάσισα να γράψω ενα κατεβατό

διάβασα διαφορά ξενα φορουμ και site και επειδή έχω κενα περιγράφω τις παρατηρήσεις μου προς συζήτηση

εαν είχα βγάλει το συμπέρασμα μου μετα απο ξεκάθαρη μελέτη πιστεύεις θα έκανα ερώτηση??? δήλωση θα έκανα

Συμφωνω,αλλα δεν νομιζω να εχουν τον ιδιο ογκο αποικισης με τα πορωδες υλικα.Ειναι οπως τα σφουγγαρια,ναι μεν κρατανε βιολογια αλλα πολυ λιγοτερη σε σχεση με το βιολογικο υλικο.

βγάλε απο τον παρανομαστή προς το παρόν και για την ευκολία της συζήτησης το μέγεθος και την σύγκριση ενα προς ένα

υποθέτουμε για την ευκολία των μαθηματικών οτι φτιάχνουμε ενα φίλτρο με Χ αποικίες σε κάθε εναν απο τους 3 τρόπους

αρα έχουμε ίδια ακριβώς επιφάνεια

αμέσως μετά βάζουμε την ίδια ποσότητα νερού

και την εμβολιάζουμε με την ίδια ποσότητα με αμμωνία

τι θα γίνει?

Link to comment
Share on other sites

βρε απο που αλλου μπορώ να μελετήσω .... δεν σου λέω οτι μόνο τα βιντεάκια είδα ενα βράδυ και αποφάσισα να γράψω ενα κατεβατό

διάβασα διαφορά ξενα φορουμ και site και επειδή έχω κενα περιγράφω τις παρατηρήσεις μου προς συζήτηση

εαν είχα βγάλει το συμπέρασμα μου μετα απο ξεκάθαρη μελέτη πιστεύεις θα έκανα ερώτηση??? δήλωση θα έκανα

βγάλε απο τον παρανομαστή προς το παρόν και για την ευκολία της συζήτησης το μέγεθος και την σύγκριση ενα προς ένα

υποθέτουμε για την ευκολία των μαθηματικών οτι φτιάχνουμε ενα φίλτρο με Χ αποικίες σε κάθε εναν απο τους 3 τρόπους

αρα έχουμε ίδια ακριβώς επιφάνεια

αμέσως μετά βάζουμε την ίδια ποσότητα νερού

και την εμβολιάζουμε με την ίδια ποσότητα με αμμωνία

τι θα γίνει?

Κοιτα,η επιφανεια αποικισης ειναι το α και το ω σε ενα βιολογικο υλικο.Υπαρχουν πολλα και διαφορετικα βιολογικα υλικα με διαφορετικες επιφανειες αποικισης και εμας μας ενδιαφερει το υλικο μας να εχει οσο το δυνατον μεγαλητερη επιφανεια αποικισης.Οπωτε μ αυτον τον παραγωντα ξεκιναμε.Δεν γινετε δηλαδη να υποθεσουμε οτι ολα εχουν την ιδια επιφανεια ενω μπορει να μην εχουν (σιγουρα δηλαδη δεν εχουν).Αν το ψαξεις λιγο θα δεις οτι ακομα και τα γνωστα βιολογικα υλικα εχουν διαφορετικη επιφανεια μεταξυ τους και ειναι και πορωδες,φαντασου δηλαδη διαφορα ενα πορωδες με ενα πλαστικο..

Στην ερωτηση σου για το τι θα γινει,οταν θα ριξεις την αμμωνια θα τεσταρεις σε ποιον τροπο φαγωθικε η αμμωνια πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο μακρυά τα νούμερα βάσει της απόδοσης

δες εδώ πχ

http://diyfishkeepers.com/forum/index.php?pageid=mediacalculator

θα χρειαστείς και αυτό

http://diyfishkeepers.com/forum/index.php?pageid=sizeconvertor

εβαλα 63 gallons για τα λίτρα μου και μου έβγαλε πως θα χρειαστώ

2,5lt κεραμικό

ή

3,15lt k1

βέβαια γράφει ο άνθρωπος

While there are several variables involved (how the media is used, stocking levels, flow rate threw media, etc) This will still serve as a good starting point and rule of thumb.
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο μακρυά τα νούμερα βάσει της απόδοσης

δες εδώ πχ

http://diyfishkeepers.com/forum/index.php?pageid=mediacalculator

θα χρειαστείς και αυτό

http://diyfishkeepers.com/forum/index.php?pageid=sizeconvertor

εβαλα 63 gallons για τα λίτρα μου και μου έβγαλε πως θα χρειαστώ

2,5lt κεραμικό

ή

3,15lt k1

βέβαια γράφει ο άνθρωπος

While there are several variables involved (how the media is used, stocking levels, flow rate threw media, etc) This will still serve as a good starting point and rule of thumb.

Ειδες ομως τι κανει?Χρησιμοποιει ολα τα ειδη υλικων για διαφορετικες δουλειες..βαζει και βιολογικο υλικο και βιομπαλες και κ1 για μηχανικη φιλτρανση και σφουγγαρι.Δεν βαζει μονο κ1 αρα ειναι διαφορετικο απο αυτο που συζηταμε εδω.

Δηλαδη σαν κεντρικο βιολογικο υλικο εχει το κλασικο το πορωδες και τα υπολοιπα τα εχει σαν μηχανικα.

Οπωτε παραπαμενουμε στα ιδια,οτι χωρις βιολογικο υλικο πορωδες δεν νομιζω οτι θα κανεις σωστη δουλεια γιατι οπως σου ειπα εχει τη σωστη επιφανεια αποικισης για τα βακτηρια,ενα πλαστικο σαν το κ1 δεν εχει.Αν ηταν ετσι θα βαζαμε οτιδηποτε υλικο στο φιλτρο μας και θα εφτιαχναν αποικιες τα βακτηρια πανω του. ;)

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντύπωση πως διαλέγεις ενα απο όλα

ή κεραμικό ή βιομπάλες ή k1

οχι κεραμικό + βιομπάλες + k1

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο μακρυά τα νούμερα βάσει της απόδοσης

δες εδώ πχ

http://diyfishkeepers.com/forum/index.php?pageid=mediacalculator

θα χρειαστείς και αυτό

http://diyfishkeepers.com/forum/index.php?pageid=sizeconvertor

εβαλα 63 gallons για τα λίτρα μου και μου έβγαλε πως θα χρειαστώ

2,5lt κεραμικό

ή

3,15lt k1

βέβαια γράφει ο άνθρωπος

While there are several variables involved (how the media is used, stocking levels, flow rate threw media, etc) This will still serve as a good starting point and rule of thumb.

Αντώνη να το πάρουμε λίγο αλλιώς το θέμα. Ο τύπος που μας έβαλες λέει το κοντό του και το μακρύ του. Άσχετα με την επιλογή του υλικού, πως μπορεί να γνωρίζει ανά συγκεκριμένα λίτρα νερού, την συγκεκριμένη ποσότητα υλικού. Αν πούμε πχ ότι έχουμε δύο ενυδρεία με 100 λίτρα νερό. Στο ένα ενυδρείο έχουμε ένα κοπαδάκι και στο δεύτερο έχουμε δύο κοπάδια, καμιά δεκαριά μεγαλύτερα ψάρια κτλ Σύμφωνα με το λινκ, αυτός μας λέει ότι θέλουμε μια στάνταρ Χ ποσότητα από το εκάστοτε υλικό για τα λίτρα μας. Με την στάνταρ ποσότητα που μας έχει προτείνει θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα στα παραπάνω ενυδρεία; Που ξέρει αυτός ο μπαγλαμάς τις ρουτίνες που ακολουθεί ο καθένας μας για το κάθε ενυδρείο; Πόσο συχνά ταΐζουμε ή όχι ; Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως το θέμα του φίλτρου είναι καθαρά υποκειμενική υπόθεση. Δεν υπάρχει τίποτα στάνταρ.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη να το πάρουμε λίγο αλλιώς το θέμα. Ο τύπος που μας έβαλες λέει το κοντό του και το μακρύ του. Άσχετα με την επιλογή του υλικού, πως μπορεί να γνωρίζει ανά συγκεκριμένα λίτρα νερού, την συγκεκριμένη ποσότητα υλικού. Αν πούμε πχ ότι έχουμε δύο ενυδρεία με 100 λίτρα νερό. Στο ένα ενυδρείο έχουμε ένα κοπαδάκι και στο δεύτερο έχουμε δύο κοπάδια, καμιά δεκαριά μεγαλύτερα ψάρια κτλ Σύμφωνα με το λινκ, αυτός μας λέει ότι θέλουμε μια στάνταρ Χ ποσότητα από το εκάστοτε υλικό για τα λίτρα μας. Με την στάνταρ ποσότητα που μας έχει προτείνει θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα στα παραπάνω ενυδρεία; Που ξέρει αυτός ο μπαγλαμάς τις ρουτίνες που ακολουθεί ο καθένας μας για το κάθε ενυδρείο; Πόσο συχνά ταΐζουμε ή όχι ; Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως το θέμα του φίλτρου είναι καθαρά υποκειμενική υπόθεση. Δεν υπάρχει τίποτα στάνταρ.

αυτό λεει και εκείνος

το γράφει πως υπάρχουν πολύ παράγοντες αλλά σου δίνει μια βάση να αρχίσεις

στην τελική εαν έχεις 500 λιτρα απο το χ βιολογικό αλλα με αμμωνία αρκετή για 1λιτρο τα υπόλοιπα 499 ειναι απλα ενα ξενοδοχείο με άδεια δωμάτια

Link to comment
Share on other sites

γιατι ολοι τα ''περνουν'' μαζι μου ,οταν τους λεω την αληθεια και γιατι δεν με καταλαβαινουν????Η κανουν οτι δεν με καταλαβαινουν?????

για να ειμαι δικαιος λοιπον θα πω-----στο παραπανω ποστ παιδια ,η γνωμη που αναφερω ειναι δικια μου και ειναι προς συζητηση αλλα και κριτικη.......

φιλος antonistt καλη η ''επιθεση'' σου,αλλα οπως και εσυ αναφερεις ,εδω συζηταμε γνωμες για να βγαλουμε ολοι καλυτερα συμπερασματα------->οποτε και περιμενω απαντηση στα παρακατω ερωτηματατα..........

1)στην moovingbed μεθοδο που συστηνεις ως τον''αποδοτικοτερο τροπο φιλτρανσης''συμφωνα με τον τιτλο σου,ποσο μεγαλυτερο καδο χρειαζετε απο τον συμβατικο τροπο(ΚΑΔΟ οχι ποσοτιτα υλικων)???????????

2)ακομα και στην περιπτωση που ο χωρος καδου δεν μας ενδιαφερει ,1λιτρο υλικων ειναι ισο,χειροτερο Η καλυτερο,απο 1 λιτρο καλων κεραμικων υλικων?????

3)επειδη απο μηχανικη σιγουρα δεν κατεχεις(ουτε εγω ιδιαιτερα),ψαξε λιγο ποσο ειναι η μικροτερη δυνατη ενεργεια που πρεπει να καταναλωσω για να κινισω για παραδειγμα 1 λιτρο νερου και ποσο για να κινισω παλι ενα λιτρο νερου στο οποιο επιπλεουν και αντιστεκονται καποια αντικιμενα......ο τροπος (αν ειναι με αεραντλια η με κυκλοφοριτη-------αν καις ρευμα η εχεις φοτοβολταικα)δεν εχει σημασια------η ενεργεια ειναι ενεργεια

ερωτηματα προς αναζητηση και οχι προς επιθεση παρακαλω------ουτε εγω γνωριζω,να μαθω θελω!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και μιας και ζητησες την γνωμη μου να πω ,οτι σιγουρα η μεθοδος που αναφερεις ειναι η καλυτερη σε καποιες περιπτωσεις που ο χωρος δεν ειναι περιορισμενος αλλα και το ''καθαρισμα ''του οποιαδηποτε φιλτρου ειναι οικονομικα ασυμφορο ,μη αποδοτικο ,και οχι ευκολο γενικα να γινει..........για τα λιτρα ενος σπιτικου ενυδρειο,για τους χωρους που διαθετουμε,οικονομικα αλλα και πρακτικα ο τροπος φιλτραρισματος με τα κεραμικα ειναι με διαφορα ο καλυτερος.................γιαυτο και επικρατει στα ενυδρεια αυτος ο τροπος και σε αλλα(ιχθυοκαλιεργειες)ο αλλος.............παντως ,θα ηθελα να καταριψεις αυτον τον μυθο που εχω στο μυαλο μου,οχι ομως με επιθεση παρακαλω αλλα με επιχειρηματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντύπωση πως διαλέγεις ενα απο όλα

ή κεραμικό ή βιομπάλες ή k1

οχι κεραμικό + βιομπάλες + k1

Εγω καταλαβα πως του βαζεις τα λιτρα σου και σου βγαζει τι θα χρειαστει το φιλτρο σου να εχει για να σε καλυψει.

Αν ηταν ετσι οπως το λες θα ειχε ενδιαμεσα απο τις επιλογες or,πραγμα που δεν εχει.

ΥΓ Κανονιστε να πεσει λουκετο παλι..

Link to comment
Share on other sites

αυτό λεει και εκείνος

το γράφει πως υπάρχουν πολύ παράγοντες αλλά σου δίνει μια βάση να αρχίσεις

στην τελική εαν έχεις 500 λιτρα απο το χ βιολογικό αλλα με αμμωνία αρκετή για 1λιτρο τα υπόλοιπα 499 ειναι απλα ενα ξενοδοχείο με άδεια δωμάτια

Αντωνη εδω νομιζω εχεις λαθος! Οσο πιο πολυ βιολογικο εχεις τοσο πιο γρηγορα θα γινει η φιλτρανση! Δηλαδη για να στο δωσω να καταλαβεις, ανα 1 λιτρο βιολογικο καθαριζει ενα λιτρο αμμωνια την ημερα, 500 λιτρα βιολογικο σε ποσο καθαριζουν το ενα λιτρο αμμωνια! Δεν ακυρωνονται τα υπολοιπα λιτρα βιολογικου επιεδη εχει μονο ενα λιτρο αμμωνια, ουτε υπαρχει αντιστοιχια 1 προς 1!

Καπου, παλιοτερα, ειχε αναρτηθει ενα ποστ, το οποιο παρεθετε σε πινακα, την επιφανεια αποικισης του εκαστοτε βιολογικου αλλα δεν μπορω να το βρω με τιποτα!

Τελοσπαντων κι εγω πιστευω πως το κεραμικο δεν συγκρινεται με τιποτα! Εχει μεγαλη επιφανεια για αποικηση και οι αδυναμες αποικιες στο τελος πεθαινουν και την θεση τους παιρνουν αλλες!

Βεβαια ολα αυτα ειναι εικασιες. Αν δεν γινει συγκεκριμενο πειραμα δεν μπορουμε παρα να λεμε εικασιες!

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη εδω νομιζω εχεις λαθος! Οσο πιο πολυ βιολογικο εχεις τοσο πιο γρηγορα θα γινει η φιλτρανση! Δηλαδη για να στο δωσω να καταλαβεις, ανα 1 λιτρο βιολογικο καθαριζει ενα λιτρο αμμωνια την ημερα, 500 λιτρα βιολογικο σε ποσο καθαριζουν το ενα λιτρο αμμωνια! Δεν ακυρωνονται τα υπολοιπα λιτρα βιολογικου επιεδη εχει μονο ενα λιτρο αμμωνια, ουτε υπαρχει αντιστοιχια 1 προς 1!

Καπου, παλιοτερα, ειχε αναρτηθει ενα ποστ, το οποιο παρεθετε σε πινακα, την επιφανεια αποικισης του εκαστοτε βιολογικου αλλα δεν μπορω να το βρω με τιποτα!

Τελοσπαντων κι εγω πιστευω πως το κεραμικο δεν συγκρινεται με τιποτα! Εχει μεγαλη επιφανεια για αποικηση και οι αδυναμες αποικιες στο τελος πεθαινουν και την θεση τους παιρνουν αλλες!

Βεβαια ολα αυτα ειναι εικασιες. Αν δεν γινει συγκεκριμενο πειραμα δεν μπορουμε παρα να λεμε εικασιες!

το συμπέρασμα το έβγαλα δεδομένου οτι η αμμωνία είναι η τροφή των βακτηρίων

κάνοντας επίπεδα τα πάντα θεώρησα πως εαν το φαγητό φτάνει για 1 και εσυ πρέπει να ταΐσεις 10 μετα απο κάποιο χρονικό διάστημα θα μείνει μονο ένας όρθιος αντε δυο που θα μοιραστούν το φαι και θα είναι αδύναμοι

εαν η αμμωνία που παράγει ενα σύστημα είναι ικανή να θρέψει μονο 1 αποικία βακτηρίων οι υπόλοιπες τι θα κάνουν?

ή να το θέσω αλλιώς σε ενα σύστημα που λειτουργεί με 50 ψάρια εαν του αφαιρέσεις τα 49 τα βιολογικά θα παραμείνουν ενεργά και ζωντανά όπως ήταν με τα 50 ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...