Jump to content

Αποδοτικότερος Τρόπος Φίλτρανσης


antonistt

Recommended Posts

Ποιο ρε συ,δεν καταλαβα.

Αυτο που λεει πως το φιλτρο πρεπει να ειναι τα λιτρα του ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο που λεει πως το φιλτρο πρεπει να ειναι τα λιτρα του ενυδρειου!

Δηλαδη 100 λιτρα ενυδρειο με 100 λιτρα βιολογικο?

Αν ηταν ετσι δεν θα ειχε κανεις ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε φιλε, σου λεω μπορει να θυμαμαι και σαχλες αλλα το εχω στο μυαλο μου!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα πιστευεις οτι αν εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρων με ενα φιλτρο που εχει 100 λιτρα βιολογικο υλικο και τα ψαρια του ενυδρειου ειναι 10 νεον θα γεμισει ποτε αυτο το φιλτρο με βακτηρια?Και τι θα τρωνει αυτα τα βακτηρια?Αερα?Και τι αντλια χρειαζεται για κυκλοφορει το νερο μεσα απο τοσα λιτρα βιολογικο υλικο?

Μαλλον κατι διαβασες λαθος η καταλαβες λαθος γιατι αυτο δεν στεκει...

σιγουρα ενα μεγαλο μερος του φιλτρου ,τουλαχιστον στην αρχη θα ειναι αδειο.,ομως τα βακτηρια ειναι πολλων ειδων και με ενα τοσο μεγαλο φιλτρο ,το οποιο δεν θα το πειραζουμε συχνα για καθαρισμα(αφου με σωστη τοποθετηση υλικων,θεωρητικα δεν θα μπουκωνει-γεμιζει ποτε οπως αναφερεις και εσυ)θα αρχισουν να αναπτυσονται βακτηρια που τρεφονται απο πεθαμενα βακτηρια ,αλλα και βακτηρια απονιτροποιησης οπως ανεφερα και παραπανω...............κατι δηλαδη οπως στην φυση!!!!!!!!!!!!!!!!οσο για την αντλια δεν το εχω ψαξει αλλα σιγουρα θα χρειαζεσε κατι αναλογο........

επεισης οπως αναφερει και ο nemo_nick παρακατω ενα μεγαλο φιλτρο δεν παει ποτε χαμενο

Πολυ πετυχημενο νομιζω ειναι το παραδειγμα με το ξενοδοχειο και τα δωματια. Αυτο που δεν εχει ειπωθει ειναι το οτι δεν εχει τοση σημασια ποσα δωματια ειναι ελευθερα σε δεδομενη στιγμη-ειναι το ποσα μπορουν να γεμισουν αν πλακωσουν επισκεπτες, με αλλα λογια ποσο γρηγορα μπορει ενα συστημα να απορροφησει μια αποτομη ανοδο αμμωνιας (πχ ενα ψαρι που πεθανε) πριν ψοφησουν και τα υπολοιπα ζωντανα.

τελος ,το μεγαλο φιλτρο ,οπως και σε μια ''απαγορευμενη συζητηση ''(θελω να πω οτι και εγω προσφατα το εμαθα)προ λιγων ημερων ,βοηθαει σε περιπτωσεις που θελουμε χαμηλη ροη Η ακομα και σε οικονομια ρευματος Η και ακομα σε ποιο αργο καθαρισμο φιλτρου(κατι το οποιο προτηνετε απο ποιο εμπειρους αλλα και μας ξεκουραζει)!!!!!

Δηλαδη 100 λιτρα ενυδρειο με 100 λιτρα βιολογικο?

Αν ηταν ετσι δεν θα ειχε κανεις ενυδρειο..

δεν ειναι αναγκαστικο ,αλλα ειναι το ιδανικο!!!!!!δεν ξερω κατα ποσο η συζητηση και το ψαξιμο που κανουμε ειναι Η οχι επιστημη,παντως αν ψαχνουμε το ιδανικο vuala!!!!!!!!!!!!!!!εγω παντως δεν εχω τετοιο φιλτρο και σιγουρα δεν θα εχω ποτε.....προσπαθω ομως να καταλαβω πως μπορω να βελτιστοποιησω ,τον σιγουρα μικροτερο(απο το ιδανικο) ογκο φιλτρανσης που μπορω να παρεχω στο νερο του ενυδρειου μου ????!!!χρειαζετε για παραδειγμα καλυτερα υλικα(κεραμικα κτλ),χρειαζετε μεγαλυτερη ροη,χρειαζετε συχνοτερο Η οχι τοσο συχνο καθαρισμα,χρειαζετε ανθρακα,χρειαζετε μεθοδο moovingbed κτλ?????

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε φιλε, σου λεω μπορει να θυμαμαι και σαχλες αλλα το εχω στο μυαλο μου!

οχι δεν θυμασε σαχλες......απο τον κ.bleher ειναι το βιβλιο που διαβαζω αλλα νομιζω και καπου μεσα στο φορουμ εχει αναφερθει!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για ακομα μια φορα θα σου πω οτι αναλογα με τα ψαρια που εχεις παιρνεις και το αναλογο φιλτρο μα τα αναλογα υλικα.Αν δεν ταιζεις τα βακτηρια,αυτα πεθαινουν,οπωτε ενα μεγαλο φιλτρο με λιγα και μικρα ψαρια τα οποια δεν παραγουν ρυπους ειναι υπερβολη και ποτε δεν θα γεμισει με βιολογια.Αν ηταν ετσι θα ειχαμε 2-3 φιλτρα σε σειρα οτι ψαρια και αν ειχαμε,δεν θα τα καθαριζαμε ποτε (εχεις κολλησει μ αυτο το θεμα),δεν θα καναμε ποτε αλλαγες νερου αφου δεν θα ανεβαινε τιποτα και θα ειμασταν μια χαρα.Αλλα δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Για ακομα μια φορα θα σου πω οτι αναλογα με τα ψαρια που εχεις παιρνεις και το αναλογο φιλτρο μα τα αναλογα υλικα.Αν δεν ταιζεις τα βακτηρια,αυτα πεθαινουν,οπωτε ενα μεγαλο φιλτρο με λιγα και μικρα ψαρια τα οποια δεν παραγουν ρυπους ειναι υπερβολη και ποτε δεν θα γεμισει με βιολογια.Αν ηταν ετσι θα ειχαμε 2-3 φιλτρα σε σειρα οτι ψαρια και αν ειχαμε,δεν θα τα καθαριζαμε ποτε (εχεις κολλησει μ αυτο το θεμα),δεν θα καναμε ποτε αλλαγες νερου αφου δεν θα ανεβαινε τιποτα και θα ειμασταν μια χαρα.Αλλα δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

αυτο ειναι η αρχη διατηρησης ενυδρειου και συμφωνω.....αυτο κανω και εγω.........θεωρεις ομως οτι δεν εχει παρακατω??????????δεν χρειαζετε να ψαξουμε αλλο??????????μαθαμε αυτο και τελος??????

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να λεμε οτι εχουμε ενα 60αρι ενυδρειο με εναν μονομαχο και αλλο ενα 60αρι με ενα χρυσοψαρο,απο ενα ψαρι εχει το καθε ενυδρειο και τα λιτρα ειναι ιδια.Η διαφορα ομως ειναι τα ψαρια.Το πρωτο παραγει πολυ λιγους ρυπους και ενα μικρο φιλτρακι με 5 σιποραξ ειναι υπεραρκετο και το δευτερο ειναι ενα ψαρι πολυ ρυπογονο και θελει καλη φιλτρανση με αρκετο βιολογικο υλικο.

Οπωτε τα πραγματα ειναι απλα,το φιλτρο και η χωρητικοτητα του παει αναλογα με τα ψαρια που εχουμε στο ενυδρειο μας.

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω ομως κατι διαφορετικο....συμφωνω!!!!!!!!!!αν ομως τελικα στο μονομαχοενυδρειο του παραδειγματος σου ,βαλω ενα φιλτρο κατα πολυ μεγαλυτερο ,εχει μονο καλα αποτελεσματα και κανενα κακο....αυτο λεω και δεν ξερω που διαφωνεις.........ο καδος κατα τους εμπειροτερους,ειναι το Α και το Ω σε ενα συστημα φιλτρανσης.............μετα ερχονται τα υλικα ,η μεθοδος ,η ροη κτλ......

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω ομως κατι διαφορετικο....συμφωνω!!!!!!!!!!αν ομως τελικα στο μονομαχοενυδρειο του παραδειγματος σου ,βαλω ενα φιλτρο κατα πολυ μεγαλυτερο ,εχει μονο καλα αποτελεσματα και κανενα κακο....αυτο λεω και δεν ξερω που διαφωνεις.........ο καδος κατα τους εμπειροτερους,ειναι το Α και το Ω σε ενα συστημα φιλτρανσης.............μετα ερχονται τα υλικα ,η μεθοδος ,η ροη κτλ......

Βρε χρυσε μου ανθρωπε,πως θα ταισεις τα βακτηρια σε ενα μεγαλο καδο με ενα ψαρι που δεν παραγει ρυπους?

Και μη μου πεις παλι τα παραπανω!Τα βακτηρια τρεφονται με αμμωνια και με νιτρωδη,αν δεν τα εχεις αυτα πεθαινουν!Οπωτε ο μεγαλος καδος χωρις ρυπους ειναι αχρηστος!

Link to comment
Share on other sites

sorry φιλε antonistt και ελπιζω να μην χαλαω το θεμα σου,αλλα μιας και ψαχνουμε το αποδοτικοτερο βιολογικο φιλτρο νομιζω οτι δεν σπαμαρω........η απονιτροποιηση δεν γινετε με βακτηρια???????και τι τρωνε αυτα?????τι ακριβως κανουν τα φιλτρα απονιτροποιησης και πως αυτο μπορει να επιτευχθει στο δικο μας φιλτρο???????

Link to comment
Share on other sites

sorry φιλε antonistt και ελπιζω να μην χαλαω το θεμα σου,αλλα μιας και ψαχνουμε το αποδοτικοτερο βιολογικο φιλτρο νομιζω οτι δεν σπαμαρω........η απονιτροποιηση δεν γινετε με βακτηρια???????και τι τρωνε αυτα?????τι ακριβως κανουν τα φιλτρα απονιτροποιησης και πως αυτο μπορει να επιτευχθει στο δικο μας φιλτρο???????

Στο φιλτρο μας εχουμε τα βακτηρια που τρεφονται με αμμωνια και τη μετατρεπουν σε νιτρωδη και τα βακτηρια που τρεφονται με τα νιτρωδη και τα κανουν νιτρικα.

Το ενα εξαρτατε απο το αλλο,αν δεν υπαρχουν ρυποι (αμμωνια) τα εξτρα βακτηρια που τρεφονται με αμμωνια πεθαινουν με αποτελεσμα να πεθαινουν και τα εξτρα βακτηρια που τρωνε νιτρωδη αφου δεν υπαρχει τροφη γι αυτα!Πιο απλο πραγμα δεν υπαρχει..

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω ομως κατι διαφορετικο....συμφωνω!!!!!!!!!!αν ομως τελικα στο μονομαχοενυδρειο του παραδειγματος σου ,βαλω ενα φιλτρο κατα πολυ μεγαλυτερο ,εχει μονο καλα αποτελεσματα και κανενα κακο....αυτο λεω και δεν ξερω που διαφωνεις.........ο καδος κατα τους εμπειροτερους,ειναι το Α και το Ω σε ενα συστημα φιλτρανσης.............μετα ερχονται τα υλικα ,η μεθοδος ,η ροη κτλ......

Βρε χρυσε μου ανθρωπε,πως θα ταισεις τα βακτηρια σε ενα μεγαλο καδο με ενα ψαρι που δεν παραγει ρυπους?

Και μη μου πεις παλι τα παραπανω!Τα βακτηρια τρεφονται με αμμωνια και με νιτρωδη,αν δεν τα εχεις αυτα πεθαινουν!Οπωτε ο μεγαλος καδος χωρις ρυπους ειναι αχρηστος!

Ας μου επιτραπει να απαντησω και στους 2 σας γιατι απο οτι καταλαβα διαφωνειτε για διαφορετικα πραγματα. Πραγματι σε ενα ενυδρειο χωρις ρυπους με μεγαλο φιλτρο δεν υπαρχουν παραπανω βακτηρια απο οτι σε ενα ενυδρειο με μικρο φιλτρο. Πια ειναι ομως τα καλα αποτελεσματα που λεει ο φιλος linglong? Οτι αν για οποιοδηποτε λογο οι ρυποι αυξηθουν (θανατος, καθυστερημενη αλλαγη νερου κλπ) το μεγαλο φιλτρο μπορει να ανταπεξελθει με αυξηση των βακτηριων, το μικρο ομως οχι και ετσι δημιουργειται ενας φαυλος κυκλος αμμωνιας που μπορει να παρει μαζι του το ενυδρειο αν δεν τον προλαβουμε. Αυτο που προσπαθουσα να πω στα προηγουμενα ποστ μου ειναι οτι ειναι λαθος να σκεφτομαστε το "ποσα βακτηρια εχουμε". Οσο τα βακτηρια που εχω ειναι αρκετα για το ενυδρειο μου μου ειναι αδιαφορο το ποσα ειναι, αν ζουν ή αν πεθαινουν απο ασιτια. τα βακτηρια θα αναπτυχθουν ταχυτατα αν υπαρχουν οι καταλληλες προυποθεσεις. Αυτο που ψαχνω ειναι αυτες οι προυποθεσεις για την γρηγορη αναπτυξη βακτηριων οταν τα χρειαστω (δηλαδη σε αποτομη αυξηση ρυπων), δηλαδη ενα μεγαλο φιλτρο με καλης ποιοτητας υλικο. Με τα μεγαλα φιλτρα αγοραζουμε ασφαλεια για τις ατυχιες που συμβαινουν και τις βλακειες που κανουμε, οχι κατι αλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ας μου επιτραπει να απαντησω και στους 2 σας γιατι απο οτι καταλαβα διαφωνειτε για διαφορετικα πραγματα. Πραγματι σε ενα ενυδρειο χωρις ρυπους με μεγαλο φιλτρο δεν υπαρχουν παραπανω βακτηρια απο οτι σε ενα ενυδρειο με μικρο φιλτρο. Πια ειναι ομως τα καλα αποτελεσματα που λεει ο φιλος linglong? Οτι αν για οποιοδηποτε λογο οι ρυποι αυξηθουν (θανατος, καθυστερημενη αλλαγη νερου κλπ) το μεγαλο φιλτρο μπορει να ανταπεξελθει με αυξηση των βακτηριων, το μικρο ομως οχι και ετσι δημιουργειται ενας φαυλος κυκλος αμμωνιας που μπορει να παρει μαζι του το ενυδρειο αν δεν τον προλαβουμε. Αυτο που προσπαθουσα να πω στα προηγουμενα ποστ μου ειναι οτι ειναι λαθος να σκεφτομαστε το "ποσα βακτηρια εχουμε". Οσο τα βακτηρια που εχω ειναι αρκετα για το ενυδρειο μου μου ειναι αδιαφορο το ποσα ειναι, αν ζουν ή αν πεθαινουν απο ασιτια. τα βακτηρια θα αναπτυχθουν ταχυτατα αν υπαρχουν οι καταλληλες προυποθεσεις. Αυτο που ψαχνω ειναι αυτες οι προυποθεσεις για την γρηγορη αναπτυξη βακτηριων οταν τα χρειαστω (δηλαδη σε αποτομη αυξηση ρυπων), δηλαδη ενα μεγαλο φιλτρο με καλης ποιοτητας υλικο. Με τα μεγαλα φιλτρα αγοραζουμε ασφαλεια για τις ατυχιες που συμβαινουν και τις βλακειες που κανουμε, οχι κατι αλλο.

Σ αυρο που λες συμφωνω.Αν εννοει κατι τετοιο ο linglong τοτε οκ,αν και εγω δεν καταλαβα κατι τετοιο γιατι μας τα λεει περιεργα τα πραγματα,δεν τα γραφει απευθειας και μας αφηνει να κανουμε υποθεσεις αν εννοει αυτο η το αλλο.

Σιγουρα ενα καλο φιλτρο σου προσφερει μια δισκλυδα ασφαλειας σε περιπτωση λαθους,γι αυτο και εμεις φωναζουμε να μη φορτωνουν τα μελη τα ενυδρεια τους με ψαρια και να μη φτανουν τα φιλτρα τους στα ορια τους!

Link to comment
Share on other sites

Σ αυρο που λες συμφωνω.Αν εννοει κατι τετοιο ο linglong τοτε οκ,αν και εγω δεν καταλαβα κατι τετοιο γιατι μας τα λεει περιεργα τα πραγματα,δεν τα γραφει απευθειας και μας αφηνει να κανουμε υποθεσεις αν εννοει αυτο η το αλλο.

Σιγουρα ενα καλο φιλτρο σου προσφερει μια δισκλυδα ασφαλειας σε περιπτωση λαθους,γι αυτο και εμεις φωναζουμε να μη φορτωνουν τα μελη τα ενυδρεια τους με ψαρια και να μη φτανουν τα φιλτρα τους στα ορια τους!

Δεν νομίζω να θέλει να πει αυτό!

Διότι όπως λέμε όλοι σε όλους να βάζουν μεγαλύτερο φίλτρο , περισσότερο βιολογικό , από το μέγεθος ενυδρείου που έχουν , και από τα ψάρια που έχουν, ώστε να αντιμετωπίσουν οτιδήποτε χρειαστεί το ενυδρείο τους!

Τώρα αν θελει κάποιος ... Να βάλει ανά λίτρο νερού και λίτρο βιολογικό υλικό ας το κάνει ,να πάρει και μια δεξαμενή πετρελαίου 2 τόνων και ας την τιγκαρει στο βιολογικό και ας μην το καθαρίσει ποτέ, μην τυχόν χάσει βιολογία, να μας πει και τα αποτελέσματα ,αν μπορέσει να καταλάβει (υπογράφω ότι δεν θα μπορέσει)

Και τελειώνει η κουβέντα!

Υγ ελπίζω για κάποιον να απάντησα εγώ και οι υπόλοιποι με επίπεδο !

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας έπεσα σε αυτο

The usual rule of thumb is 250 mg per kg body weight per day. Ammonia excretion depends on a range of factors such as species, fish size, feed quality, feeding rate and water temperature.
Another commonly used estimate is that 2-3% of standard feed (30-40% crude protein) consumed will be converted to ammonia.

μας λέει κατι ή όχι
Link to comment
Share on other sites

Μας λέει , αλλά μόνο και μόνο από τους παράγοντες καταλαβαίνουμε ότι είναι δύσκολο να το υπολογίσουμε. :)

  • Είδος ψαριού
  • Μέγεθος ψαριού
  • Ποιότητα τροφής
  • Συχνότητα ταΐσματος
  • Θερμοκρασία νερού
Link to comment
Share on other sites

Ας μου επιτραπει να απαντησω και στους 2 σας γιατι απο οτι καταλαβα διαφωνειτε για διαφορετικα πραγματα. Πραγματι σε ενα ενυδρειο χωρις ρυπους με μεγαλο φιλτρο δεν υπαρχουν παραπανω βακτηρια απο οτι σε ενα ενυδρειο με μικρο φιλτρο. Πια ειναι ομως τα καλα αποτελεσματα που λεει ο φιλος linglong? Οτι αν για οποιοδηποτε λογο οι ρυποι αυξηθουν (θανατος, καθυστερημενη αλλαγη νερου κλπ) το μεγαλο φιλτρο μπορει να ανταπεξελθει με αυξηση των βακτηριων, το μικρο ομως οχι και ετσι δημιουργειται ενας φαυλος κυκλος αμμωνιας που μπορει να παρει μαζι του το ενυδρειο αν δεν τον προλαβουμε. Αυτο που προσπαθουσα να πω στα προηγουμενα ποστ μου ειναι οτι ειναι λαθος να σκεφτομαστε το "ποσα βακτηρια εχουμε". Οσο τα βακτηρια που εχω ειναι αρκετα για το ενυδρειο μου μου ειναι αδιαφορο το ποσα ειναι, αν ζουν ή αν πεθαινουν απο ασιτια. τα βακτηρια θα αναπτυχθουν ταχυτατα αν υπαρχουν οι καταλληλες προυποθεσεις. Αυτο που ψαχνω ειναι αυτες οι προυποθεσεις για την γρηγορη αναπτυξη βακτηριων οταν τα χρειαστω (δηλαδη σε αποτομη αυξηση ρυπων), δηλαδη ενα μεγαλο φιλτρο με καλης ποιοτητας υλικο. Με τα μεγαλα φιλτρα αγοραζουμε ασφαλεια για τις ατυχιες που συμβαινουν και τις βλακειες που κανουμε, οχι κατι αλλο.

αυτο ακριβως λεω οτι ειναι ο βασικος λογος για να εχουμε μεγαλο φιλτρο.....υπαρχουν μερικοι ακομα λογοι υπαρξης μεγαλου ογκου φιλτρου,τους οποιους τους ανεφερα παραπανω και οποιος θελει ας ριξει μια ματια!!!!!!!!!!!

Δεν νομίζω να θέλει να πει αυτό!

Διότι όπως λέμε όλοι σε όλους να βάζουν μεγαλύτερο φίλτρο , περισσότερο βιολογικό , από το μέγεθος ενυδρείου που έχουν , και από τα ψάρια που έχουν, ώστε να αντιμετωπίσουν οτιδήποτε χρειαστεί το ενυδρείο τους!

Τώρα αν θελει κάποιος ... Να βάλει ανά λίτρο νερού και λίτρο βιολογικό υλικό ας το κάνει ,να πάρει και μια δεξαμενή πετρελαίου 2 τόνων και ας την τιγκαρει στο βιολογικό και ας μην το καθαρίσει ποτέ, μην τυχόν χάσει βιολογία, να μας πει και τα αποτελέσματα ,αν μπορέσει να καταλάβει (υπογράφω ότι δεν θα μπορέσει)

Και τελειώνει η κουβέντα!

Υγ ελπίζω για κάποιον να απάντησα εγώ και οι υπόλοιποι με επίπεδο !

το επιπεδο σου δεν ξερω να το κρινω εγω,παντως αναφορικα με το βαρελι και τους δυο τονους φιλτρανση,δεν ειναι δικια μου ιδεα αλλα του κ dr.bleher.....θα μπορουσες να συμβουλευτεις κανενα βιβλιο η ακομα και το φορουμ πριν θελησεις να τον κρινεις ,γιατι φανταζομαι δεν εχεις ανωτερο επιπεδο εκπαιδευσεις στον τομεα των ενυδρειων απο εκεινον..............

τελος να αναφερω οτι συμφωνησα σε ολα οσα λες rastafarian και σου ειπα οτι πραγματι και εγω με τον τροπο που λες συντηρω την κατασταση στο ενυδρειο μου......απλα φανταστηκα(μαλλον λαθος μου και παλι)οτι θελουμε να παμε το πραγμα και ενα βημα παραπερα και να ψαξουμε και κατι ακομα πανω στη φιλτρανση.....εκει ανεφερα την γνωμη του κ. dr bleher(οτι με τετοιο τεραστιο καδο φιλτρανσης,μπορουμε να επιτυχουμε και απονιτροποιηση-------δηλαδη να εχουμε και τριτη κατηγορια βακτηριων----βακτηρια που τρωνε νιτρικα ,για οσους δεν γνωριζουν),εκει και ανεφερα και καποιους ακομα απο τους λογους που βοηθαει ο μεγαλυτερος ογκος φιλτρου..........

οτι δεν καταλαβες ,παρακαλω ρωτα.........μην μαντεψεις

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως λεω οτι ειναι ο βασικος λογος για να εχουμε μεγαλο φιλτρο.....υπαρχουν μερικοι ακομα λογοι υπαρξης μεγαλου ογκου φιλτρου,τους οποιους τους ανεφερα παραπανω και οποιος θελει ας ριξει μια ματια!!!!!!!!!!!

το επιπεδο σου δεν ξερω να το κρινω εγω,παντως αναφορικα με το βαρελι και τους δυο τονους φιλτρανση,δεν ειναι δικια μου ιδεα αλλα του κ dr.bleher.....θα μπορουσες να συμβουλευτεις κανενα βιβλιο η ακομα και το φορουμ πριν θελησεις να τον κρινεις ,γιατι φανταζομαι δεν εχεις ανωτερο επιπεδο εκπαιδευσεις στον τομεα των ενυδρειων απο εκεινον..............

τελος να αναφερω οτι συμφωνησα σε ολα οσα λες rastafarian και σου ειπα οτι πραγματι και εγω με τον τροπο που λες συντηρω την κατασταση στο ενυδρειο μου......απλα φανταστηκα(μαλλον λαθος μου και παλι)οτι θελουμε να παμε το πραγμα και ενα βημα παραπερα και να ψαξουμε και κατι ακομα πανω στη φιλτρανση.....εκει ανεφερα την γνωμη του κ. dr bleher(οτι με τετοιο τεραστιο καδο φιλτρανσης,μπορουμε να επιτυχουμε και απονιτροποιηση-------δηλαδη να εχουμε και τριτη κατηγορια βακτηριων----βακτηρια που τρωνε νιτρικα ,για οσους δεν γνωριζουν),εκει και ανεφερα και καποιους ακομα απο τους λογους που βοηθαει ο μεγαλυτερος ογκος φιλτρου..........

οτι δεν καταλαβες ,παρακαλω ρωτα.........μην μαντεψεις

Λοιπον ουτε κι εγω μπορω να το βρω με τιποτα!

Νομιζω παντως οτι ο κ Bleher εννοουσε κατι σαν σαμπ και οχι φιλτρο εμποριου! Τα οιποια πιστευω ειναι μελετημενα ετσι ωστε να εξυπηρετουν τα ενυδρεια που αναγραφουν! Βασικα μονο να μαντεψουμε μπορουμε τι εννοει ο κ Bleher μιας και δεν ειναι εδω να μας το εξηγησει!

Για μενα καλη και αποδοτικη φιλτρανση ειναι ενα φιλτρο με μεγαλη ροη, μεγαλη βιολογια, καλη μηχανικη φιλτρανση!

Οσο για βιολογικο υλικο θεωρω καλυτερο το κεραμικο γιατι εχει περισσοτερο χωρο για αποικηση βακτηριων!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θελησα σε ολα τα ποστ μου να πω,ειναι οτι ο ογκος καδου που μπορουμε να εχουμε στο σπιτι μας για φιλτρανση ,ειναι σημαντικος παραγοντας για την αποδοση του φιλτρου..............

εφοσον λοιπον στην μεθοδο moovingbed ,για την οποια ξεκινισε ο διαλογος,χρειαζετε τουλαχιστον διπλασια ποσοτητα καδου για την ιδια ποσοτητα υλικων,δεν πρεπει να συγκρινουμε την ποσοστητα υλικων αλλα τον ογκο καδου για να δουμε ποια μεθοδος ειναι η αποδοτικοτερη για την φιλτρανση.......

ετσι δεν ειναι?????

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θελησα σε ολα τα ποστ μου να πω,ειναι οτι ο ογκος καδου που μπορουμε να εχουμε στο σπιτι μας για φιλτρανση ,ειναι σημαντικος παραγοντας για την αποδοση του φιλτρου..............

εφοσον λοιπον στην μεθοδο moovingbed ,για την οποια ξεκινισε ο διαλογος,χρειαζετε τουλαχιστον διπλασια ποσοτητα καδου για την ιδια ποσοτητα υλικων,δεν πρεπει να συγκρινουμε την ποσοστητα υλικων αλλα τον ογκο καδου για να δουμε ποια μεθοδος ειναι η αποδοτικοτερη για την φιλτρανση.......

ετσι δεν ειναι?????

Κανεις λαθος,δεν ειναι σημαντικος παραγοντας για την αποδοση του φιλτρου,ειναι απλα μια δικλυδα ασφαλειας σε περιπτωση λαθους η στραβης!

Link to comment
Share on other sites

θεωρεις δηλαδη καποιον αλλο παραγοντα στην φιλτρανση(ροη,ποιτητα υλικων κτλ)σημαντηκοτερο απο τον καδο??????????

για παραδειγμα σε 100 λιτρα ενυδρειο τι ειναι ποιο αποδοτικο.........400ml καδος με 700λιτρα/ωρα και με τα καλυτερα υλικα Η 4λιτρα καδος με υλικα''δευτερης''ποιοτητας και 600λιτρα/ωρα ?????

δοκιμασμενα λοιπον με τα 4λιτρα καδο ειμαι μακραν καλυτερα!!!!!!!!!!!!!!!οχι μονο στην ασφαλεια που μου παρεχει............

η φιλτρανση γινετε και με τα δυο αλλα ο καδος νομιζω ειναι το σημαντικοτερο,για πολλους λογους ,τους οποιους αναλησα παραπανω.......σε τι δεν συμφωνεις????????

Link to comment
Share on other sites

Αστο δεν βγαινει συννενοηση..Δεν διαβαζεις τι γραφω και δεν μπορω να συνεχισω αλλο την κουβεντα..

Link to comment
Share on other sites

Αστο δεν βγαινει συννενοηση..Δεν διαβαζεις τι γραφω και δεν μπορω να συνεχισω αλλο την κουβεντα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...