Jump to content

Moving Bed - Γρήγορο Οικονομικό Και Το Αποδοτικότερο Βιολογικό Φίλτρο


antonistt

Recommended Posts

Θα σας παρουσιάσω πως με απλά υλικά μπορούμε να φτιάξουμε ένα γρήγορο , οικονομικό και ίσως το αποδοτικότερο βιολογικό φίλτρο για τις γυάλες μας.

Αρχικά στοχεύουμε στο να χρησιμοποιήσουμε την moving bed τεχνική φίλτρανσης όπως την έχω περιγράψει εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/93361-adhiaeioeeuoaanio-onudhio-oesseonaioco/

τι θα χρειαστούμε

μια αεραντλία

μια φαλτσέτα

ενα μπουκάλι του αγαπημένου μας αναψυκτικού

δυο βεντούζες

σωληνάκια αέρος

και Κ1 τύπου βιολογικό υλικό

εκτέλεση

παίρνουμε το αγαπημένο μας αναψυκτικό σε 1,5lt ή 500ml βγάζουμε τις ετικέτες και το πλένουμε καλά μέσα έξω

με την φαλτσέτα κάνουμε από μια τρύπα σε κάθε εξόγκωμα του πάτου του μπουκαλιού αρκετά μεγάλα να φεύγει ο αέρας και το νερό αλλά να μην φεύγουν τα βιολογικά

έπειτα κάνουμε δυο σχισμές ή τρύπες στο άνω και κάτω πλαϊνό μέρος του μπουκαλιού για να τοποθετήσουμε τις βεντούζες.

οι τρύπες καλό είναι να είναι μικρότερες απο το κεφάλι της βεντούζας ετσι ώστε δύσκολα να μπει και αντίστοιχα να βγαίνει και δύσκολα

στην συνέχεια δημιουργούμε δυο τρύπες στην πρώτη καμπύλη του λαιμού του μπουκαλιού και τοποθετούμε , σοσ , σφηνωτά τα αερολάστιχα - εγω χρησιμοποίησα δυο γωνίες που είχα spare

στην συνέχει για να επιτύχουμε και μηχανική φίλτρανση παίρνουμε ενα σφουγγάρι κατά προτίμηση σε σχήμα κύβου και του χαράσσουμε εναν σταυρό με την φαλτσέτα μέχρι την μέση σε βάθος

και τοποθετούμε το σφουγγάρι στον λαιμό του μπουκαλιού

αφου όλα είναι σωστά αφαιρούμε ξανά το σφουγγάρι και τοποθετούμε μέσα στο μπουκάλι τα βιολογικά - στην περίπτωση μου κ1 - περίπου στο 1/4 του μπουκαλιού για αρχή

το τοποθετούμε στη γυάλα μας το συνδέουμε με την αεραντλία και voila το γρήγορο οικονομικό και πιο αποδοτικό βιολογικό φίλτρο και με μηχανική φιλτρανση

http://www.youtube.com/watch?v=wwE5xpG79Ew

Link to comment
Share on other sites

συμπληρώνω και video in eng απο όπου έχω αντλήσει τα περισσότερα παραπάνω

http://www.youtube.com/watch?v=K1Wodw8n71Q

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Αντώνης!!!! Κάτι τέτοιο για πόσα λίτρα ενυδρειο ενδείκνυται;

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι θεωρεις οτι αυτου του ειδους το βιολογικο ειναι καλυτερο απ τα κεραμικα;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ενα πορωδες κεραμικο υλικο ειναι πολυ καλυτερο βιολογικο υλικο με πολυ περισσοτερες αποικιες.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι η ποσότητα που μετρά σε μια τέτοια εφαρμογή αλλα η ποιότητα των αποικιών

οι αποικίες σε μια moving bed εφαρμογή ανανεώνονται συνεχώς με αποτέλεσμα να είναι πάντα στο 100% της απόδοσης.

επίσης επειδή η ανταλλαγή οξυγόνου είναι πολύ μεγάλη μπορεί να συντηρήσει δυνατές αποικίες

τέλος λόγο ακριβώς της φύσης των υλικών - άφθαρτα - και της κίνησης δεν απαιτείτε καμιά μα καμία συντήρηση - καθαρισμός και όλη η επιφάνεια είναι διαθέσιμη για αποικίες.

απο διάφορες international πήγες υπάρχουν πειράματα όπου σε ίδια λίτρα νερού έχουν ίδια λίτρα βιολογικών ώριμων και με τους τρεις τρόπους και μετα απο έκχυση αμμωνίας παρατήρησαν πόσο γρήγορα απορροφήθηκε.

η πρόταση που χρησιμοποιήθηκε , οπου μου έκανε εντύπωση και ασχολήθηκα με το είδος , ειναι οτι η moving bed εφαρμογή ήταν ... by far ... καλύτερη.

επειδή είμαι στο γραφείο τωρα θα προσπαθήσω οταν γυρίσω σπίτι να βρω πηγές και να αναμεταδώσω

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι η ποσότητα που μετρά σε μια τέτοια εφαρμογή αλλα η ποιότητα των αποικιών

οι αποικίες σε μια moving bed εφαρμογή ανανεώνονται συνεχώς με αποτέλεσμα να είναι πάντα στο 100% της απόδοσης.

επίσης επειδή η ανταλλαγή οξυγόνου είναι πολύ μεγάλη μπορεί να συντηρήσει δυνατές αποικίες

τέλος λόγο ακριβώς της φύσης των υλικών - άφθαρτα - και της κίνησης δεν απαιτείτε καμιά μα καμία συντήρηση - καθαρισμός και όλη η επιφάνεια είναι διαθέσιμη για αποικίες.

απο διάφορες international πήγες υπάρχουν πειράματα όπου σε ίδια λίτρα νερού έχουν ιδια λιτρα βιολογικων ωριμωνκαι με τους τρεις τρόπους και μετα απο έκχυση αμμωνίας παρατήρησαν πόσο γρήγορα απορροφήθηκε.

η πρόταση που χρησιμοποιήθηκε , οπου μου έκανε εντύπωση και ασχολήθηκα με το είδος , ειναι οτι η moving bed εφαρμογή ήταν ... by far ... καλύτερη.

επειδή είμαι στο γραφείο τωρα θα προσπαθήσω οταν γυρίσω σπίτι να βρω πηγές και να αναμεταδώσω

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

το ανεφερα και σε καποιο αλλο θεμα σου.....για να πετυχω ιδια λιτρα βιολογιας,θελω 4-5 φορες μεγαλυτερο καδο!!!!!!!!!!!!αρα δεν θα εχω τα ιδια λιτρα βιολογιας στον ιδιο καδο και στον περιορισμενο χωρο του σπιτιου μου και του ενυδρειου μου......ας δουμε στις international πηγες που αναφερεις ,αν για ιδια λιτρα ΚΑΔΟΥ ειναι μακραν καλυτερος ο τυπος φιλτρανσης moovingbed?????

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν μέχρι και να βρω παραπάνω πηγές σας παραθέτω αυτο προς συζήτηση

http://diyfishkeepers.com/forum/index.php?pageid=mediacalculator

εδω υπάρχει εναν calculatow για το βιολογικό υλικό που ειναι καλό να τοποθετησουμε ανα gallons ενυδρείο
1 US gallon =
3.78541178 liters

αρχικά παρατηρώ πως τα λίτρα σε κεραμικό και σε k1 (movingbed) είναι σχεδόν τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...