Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

Αφού τελικά τα μόνα ψαράκια που αποδείχτηκαν ποιο ανθεκτικά ειναι τα νέον, αποφάσισα να κανω κάποιες αλλαγές και να βάλω μονο νέον μεσα. Έχω κάποιες ερωτήσεις τώρα σχετικά με τις αλλαγές αυτές:

1. Τα νέον θέλουν ποιο μαλακό νερο απο αυτό της βρυσης. Πως ορίζεται το μαλακο νερο, ποια η μονάδα μέτρησης του και φυσικά πως μαλακωνει το νερο;

2. Έχω δει κάποιες φωτογραφίες απο ενυδρεια που έχουν στο βυθο κάτι σα γκαζόν αντί για χαλίκι. Δεδομένου οτι το ενυδρειο μου ειναι 34.5cm ύψος τζαμιου (+1-2cm η λαμπα) και εχει λαμπα 15w T8, kelvin άγνωστο (ειναι η default λαμπα που δίνει η aquatlantis αν ξέρει κάποιος) χωρις δυνατότητα προσθήκης 2ης λαμπας, υπαρχει κάποιο εύκολο γκαζόν να μπορει να μπει σε αυτές τις συνθήκες φωτισμού;

3. Για το παραπάνω γκαζόν θεωρω οτι ειναι καλύτερα να φύγουν τα χαλίκια, μεγέθους 2-3mm που υπάρχουν τώρα, να μπει υπόστρωμα και ξανά χαλίκι ή άμμος. Τι υπόστρωμα χρειάζεται, ποσο πάχος πρεπει να εχει, ποια η συντήρηση του; Αμμος μπορει να μπει πανω απο το υπόστρωμα χωρις να επηρεάζει το γκαζόν;

4. Τι κανουμε με CO2? (δεδομένου οτι υπάρχουν 2 Anubias nana και 1 Anubias heterophylla big). Οι Anubias ειναι ΟΚ με τις συνθήκες που θελει το γκαζόν η θα πρεπει να φύγουν και να μπουν αλλα φυτα;

5. Μετά απο όλες αυτές τις αλλαγές, το ενυδρειο θελει στρωσημο απο την αρχη ή αφού θα μπουν τα ίδια φίλτρα είμαστε ΟΚ;

6. Η αντλία που ανακυκλώνει το νερο ειναι η default που εχει το φιλτρο biobox2 extra small. Ειναι ΟΚ η θα χρειαστεί μεγαλύτερη;

Ελπίζω να μην κουρασα με τις ερωτήσεις αλλα έχω καταλάβει οτι σας αρέσουν τα δύσκολα :)

Καλημερες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά!

Αφού τελικά τα μόνα ψαράκια που αποδείχτηκαν ποιο ανθεκτικά ειναι τα νέον, αποφάσισα να κανω κάποιες αλλαγές και να βάλω μονο νέον μεσα. Έχω κάποιες ερωτήσεις τώρα σχετικά με τις αλλαγές αυτές:

1. Τα νέον θέλουν ποιο μαλακό νερο απο αυτό της βρυσης. Πως ορίζεται το μαλακο νερο, ποια η μονάδα μέτρησης του και φυσικά πως μαλακωνει το νερο; Το νερο μαλακωνει με τυρφη η αντιστροφη οσμωση. Η μοναδα μετρησης ειναι το ph αλλα κοιτας και το KH και το gh.

2. Έχω δει κάποιες φωτογραφίες απο ενυδρεια που έχουν στο βυθο κάτι σα γκαζόν αντί για χαλίκι. Δεδομένου οτι το ενυδρειο μου ειναι 34.5cm ύψος τζαμιου (+1-2cm η λαμπα) και εχει λαμπα 15w T8, kelvin άγνωστο (ειναι η default λαμπα που δίνει η aquatlantis αν ξέρει κάποιος) χωρις δυνατότητα προσθήκης 2ης λαμπας, υπαρχει κάποιο εύκολο γκαζόν να μπορει να μπει σε αυτές τις συνθήκες φωτισμού;Μ αυτον το φωτισμο που εχεις τωρα το ξεχνας το γκαζον,για να πας σε γκαζον θες αλλες 2 λαμπες τουλαχιστον,Τα γκαζονακια ειναι απαιτητικα φυτα.

3. Για το παραπάνω γκαζόν θεωρω οτι ειναι καλύτερα να φύγουν τα χαλίκια, μεγέθους 2-3mm που υπάρχουν τώρα, να μπει υπόστρωμα και ξανά χαλίκι ή άμμος. Τι υπόστρωμα χρειάζεται, ποσο πάχος πρεπει να εχει, ποια η συντήρηση του; Αμμος μπορει να μπει πανω απο το υπόστρωμα χωρις να επηρεάζει το γκαζόν;Αυτα τα φυτα θελουν ψιλοκοκκο χαλικι 1-2mm και απο κατω υποστρωμα για να φτιαξουν καλο ροζικο συστημα γρηγορα.Αμμος και υποστρωμα δεν βαζουμε.

4. Τι κανουμε με CO2? (δεδομένου οτι υπάρχουν 2 Anubias nana και 1 Anubias heterophylla big). Οι Anubias ειναι ΟΚ με τις συνθήκες που θελει το γκαζόν η θα πρεπει να φύγουν και να μπουν αλλα φυτα; Θα πρεπει να πας σε συστημα co2 αν θες γκαζον και το καλυτερο ειναι το συστημα με την μπουκαλα.Οι ανουμπιες δεν θα εχουν προβλημα.

5. Μετά απο όλες αυτές τις αλλαγές, το ενυδρειο θελει στρωσημο απο την αρχη ή αφού θα μπουν τα ίδια φίλτρα είμαστε ΟΚ;Εφοσον θα βαλεις τα ιδια φιλτραδεν θελει στρωσιμο.

6. Η αντλία που ανακυκλώνει το νερο ειναι η default που εχει το φιλτρο biobox2 extra small. Ειναι ΟΚ η θα χρειαστεί μεγαλύτερη;Δεν την ξερω την συγκεκριμενη,

Ελπίζω να μην κουρασα με τις ερωτήσεις αλλα έχω καταλάβει οτι σας αρέσουν τα δύσκολα :)

Καλημερες!!!

Καλημερα!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα πρέπει να είναι σε λειτουργία σε ενυδρείο με ψάρια, και να γίνει άμεση μεταφορά, για να μην χρειαστούν να ξαναστρωθουν.

Καλημέρες!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω γκαζόν δεν ενοώ το cuba το οποίο είναι μεν ωράιο αλλά δύσκολο απ' ότι διάβασα.

Δεν υπάρχει κατι ποιο εύκολο σε γκαζον;; Μπορώ να βάλω μεγαλύτερη λάμπα σε watt αλλά 3 λάμπες δε γίνετε :(

Η άλλη λύση είναι να βάλω λευκή άμμο (που αν θυμάμαι καλά είναι ποιο κοντά στο φυσικό περιβάλλον των νεον) και ξύλα και να δέσω τις anubias πάνω στα ξύλα. Έτσι ούτε υπόστρωμα θέλω ούτε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα γρασιδια ειναι απαιτητικα φυτα,ουτε και εγω σου εγραψα για cuba.Αν θες γρασιδια πρεπει να πας σε 3 λαμπες,με co2,υποστρωμα και λιπανση.

Link to comment
Share on other sites

Οκ οπότε πάμε στο backup plan.

Στέκει έτσι όπως το λέω; (Άμμος - ξύλα)

Επίσης και αυτο το concept μου αρέσει (image) με τη διαφορά ότι θα βάλω τις anubias. Είναι οκ;

Έγινε επεξεργασία - animalinstict
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχεις στη φωτο δεν εχει καμια σχεση με Αμαζονιο,ειναι Μαλαουι στησιμο.

Αυτο με την αμμο και τα ξυλα ειναι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: μπορω να κανω χαλι με java moss;; Δεν εχει πολλες απαιτησεις σε φως οπως και η anubias

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου βγει το χαλι απο μοςς..θα πρεπει να το κανεις με πλαστικη σιτα,δηλαδη σιτα κατω,στη μεση μοςς και σιτα απο πανω.Ομως,εκτος οτι δε θα σου γινει ομοιομορφο,θα σου μαζευει και πολυ βρωμια απο κατω.Ασε που η μοςς δεν μενει κοντη αλλα ψηλωνει.

Link to comment
Share on other sites

Χάζευα και τη vallisneria spiralis (tiger) το οποίο ειναι κι αυτό εύκολο φυτό με γρηγορη αναπτυξη για να τη βάλω σε καμία γωνία του ενυδρειου η και μπρωστα απο το φιλτρο για να το ψιλό κρύψει.

2 ερωτήσεις σχετικά με αυτό το φυτό.

Οταν λέει min ύψος 30cm εννοεί οτι δε πρεπει να την κλαδευουμε ποιο κατω απο 30cm;

Και δεύτερων τι εννοεί οτι πολλαπλασιάζεται σε δρομείς;

Γενικά τι αλλα φυτα προτείνονται για ενα ενυδρειο 60lt;

Έγινε επεξεργασία - animalinstict
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί οτι το μίνιμουμ υψος του φυτού ειναι 30 εκατοστά. Εγώ θα πήγαινα για την πιο μικρή της έκδοση. Γενικά, προσπάθησε να βρεις φυτά που δεν μεγαλώνουν πολύ τουλάχιστον σε ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Αν το υψος του ενυδρειου σου ειναι 35 καλο θα ειναι να βρεις φυτα που δεν μεγαλωνουν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι οσα φυτα εχω βρει να μη μεγαλωνουν πολυ εχουν ποιο πολλες απαιτησεις σε φωτισμο. Και για να πω την αληθεια δεν εχω καταλαβει σε ποσα watt αντιστοιχει η καθε λαμπα στο προφιλ του καθε φυτου ετσι ωστε να καταλαβω που βρισκομαι εγω και η λαμπα μου.

Επισης σε καποια φυτα εχει ολες τις λαμπες αναμενες. Σε καποια αλλα εχει μονο την ενδειξη με τις 2 αναμενες. Τη σημαινει αυτο; Αυτα που ειναι ολα σημαινει οτι ο,τι και να βαλεις δεν υπαρχει προβλημα η ο,τι θελει υπερβολικα πολυ φως (να συνδεσεις και του γειτονα τα φωτα) :)

Έγινε επεξεργασία - animalinstict
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα προφιλ η καθε λαμπα δεν ειναι και βατ.

Οταν βλεπεις σε ενα προφιλ να εχει ολες τις λαμπες αναμενες σημαινει οτι θελει απο λιγο εως παρα πολυ φωτισμο αυτο το φυτο.

1η λαμπα-λιγο φως

2η λαμπα-μετριο φως

3η λαμπα-πολυ φως

4η λαμπα παρα πολυ φως.

Link to comment
Share on other sites

Με 15w σε 60lt σε ποια κατηγορια ειμαι; Χαμηλο η μετριο;

Έγινε επεξεργασία - animalinstict
Link to comment
Share on other sites

Τα διαβάζω 1, τα διαβάζω 2, τα διαβάζω 3 και άκρη δε βγάζω ακόμα...

Το ένα γίνετε μεγάλο. Το άλλο θελει πολύ φως

Επειδή μπερδευτηκα, εσείς τι προτείνετε για ενυδρειο 60lt με 1 λαμπα 15w το οποίο να:

α. μεγαλώνει γρήγορα ετσι ώστε να βοηθάει με τα ΝΟ2/3, και να εχει ύψος τέτοιο που να κανει για το πίσω μέρος

Και 2ο φυτο

Να ειναι για μέση-μπρωστα με μέτρια-χαμηλή ανάπτυξη και χαμηλό ύψος;

Αν υπαρχει λαμπα στα 30w μήκους 44cm τότε δεν έχω πρόβλημα να την αλλάξω ετσι ώστε απο χαμηλό να πάω σε μέτριο φως

Link to comment
Share on other sites

τετοια λαμπα τ8 δεν υπαρχει....μπορεις να κανεις πατεντα να βαλεις μια τ5 55 εκατοστα που αποδισει 24 watt αλλα μεχρι εκει...μετα να θες παιρνεις ενα ετοιμο σετακι http://www.petsupermarket.gr/3148/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/glo-ballast-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-1-%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B1-20watts.html και κανεις πατεντα για βαση στο καπακι σου ωστε να εχεις μια λαμπα μπροστα και μια πισω.....επισης αν εχεις το καπακι που πιστευω θες και ανακλαστηρα γιατι νομιζω ειναι λευκος ο ανακλαστηρας σου και με λαθος γωνια διαχυσης...

Link to comment
Share on other sites

Με το φωτισμο που εχεις και με το υψος του ενυδρειο σου μπορεις να πας μονο σε ευκολα φυτα.Ανουμπιες,μικροσορουμ,και polysperma για μεση και μισω και καμια κρυπτοκορινα.

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα για αυτό (http://www.aquazone.gr/forums/topic/85774-cryptocoryne-wendtii-green/) και αυτό (http://www.aquazone.gr/forums/topic/89452-cryptocoryne-undulata-broad-leaves/) συν τις ανουμπιες.

Ο λόγος που τα επέλεξα ειναι οτι αφού είπαμε οτι υπόστρωμα και άμμος δε πανε μαζί, και αφού γρασίδι δε μπαίνει τότε δεν υπαρχει λόγος να βάλω υπόστρωμα οπότε θα βάλω σκέτη άμμο. Το 1ο και οι ανουμπιες δίνονται στα ξύλα οπότε ειναι αδιάφορα λιπασματος και για το 2ο θα βάλω ταμπλετα.

Σωστά;;

Βλέπω οτι όλα εχουν χαμηλές απαιτήσεις σε co2 αλλα απο τι στιγμή που θα μπουν 5-6 φυτα η συνολική απαίτηση ειναι μεγάλη, ετσι δεν ειναι; Επειδή η συσκευή co2 εχει κάποιο όγκο και επειδή τα φίλτρα ειναι ήδη μεσα στο ενυδρειο συνεπώς μειώνεται ο ελεύθερος χώρος, υπαρχει co2 σε ταμπλετα η σε υγρό που μπορω να βάζω; Αν ναι περίπου κάθε ποτε πρεπει να βάζω (κάθε μερα, βδομάδα, ...);

Και τέλος σχετικά με το φωτισμό, δυστυχώς όλο και όλο το καπάκι ειναι 55cm οπότε δε μπαίνει μεγαλύτερη σε μήκος λαμπα. Τώρα για την πατέντα στο ανοιγομενο μέρος του καπακιου θελει σκέψη. Καλή ιδέα πάντως!

Σχετικά με τον ανακλαστήρα ειναι ενα αλουμινενιο καπέλο στο χρώμα του αλουμινίου και όχι άσπρο. Τώρα αν η κλήση ειναι σωστή θα σε γελάσω. Παντός μπορω να τον μετακινήσω γιατί πιάνει με κλιψ πανω στη λαμπα. Δεν ειναι σταθερά βιδωμενος στο καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα για αυτό (http://www.aquazone.gr/forums/topic/85774-cryptocoryne-wendtii-green/) και αυτό (http://www.aquazone.gr/forums/topic/89452-cryptocoryne-undulata-broad-leaves/) συν τις ανουμπιες.

Ο λόγος που τα επέλεξα ειναι οτι αφού είπαμε οτι υπόστρωμα και άμμος δε πανε μαζί, και αφού γρασίδι δε μπαίνει τότε δεν υπαρχει λόγος να βάλω υπόστρωμα οπότε θα βάλω σκέτη άμμο. Το 1ο και οι ανουμπιες δίνονται στα ξύλα οπότε ειναι αδιάφορα λιπασματος και για το 2ο θα βάλω ταμπλετα.

Σωστά;;

Βλέπω οτι όλα εχουν χαμηλές απαιτήσεις σε co2 αλλα απο τι στιγμή που θα μπουν 5-6 φυτα η συνολική απαίτηση ειναι μεγάλη, ετσι δεν ειναι; Επειδή η συσκευή co2 εχει κάποιο όγκο και επειδή τα φίλτρα ειναι ήδη μεσα στο ενυδρειο συνεπώς μειώνεται ο ελεύθερος χώρος, υπαρχει co2 σε ταμπλετα η σε υγρό που μπορω να βάζω; Αν ναι περίπου κάθε ποτε πρεπει να βάζω (κάθε μερα, βδομάδα, ...);

Και τέλος σχετικά με το φωτισμό, δυστυχώς όλο και όλο το καπάκι ειναι 55cm οπότε δε μπαίνει μεγαλύτερη σε μήκος λαμπα. Τώρα για την πατέντα στο ανοιγομενο μέρος του καπακιου θελει σκέψη. Καλή ιδέα πάντως!

Σχετικά με τον ανακλαστήρα ειναι ενα αλουμινενιο καπέλο στο χρώμα του αλουμινίου και όχι άσπρο. Τώρα αν η κλήση ειναι σωστή θα σε γελάσω. Παντός μπορω να τον μετακινήσω γιατί πιάνει με κλιψ πανω στη λαμπα. Δεν ειναι σταθερά βιδωμενος στο καπάκι.

Οι κρυπτοκορινες δεν δενονται αλλα φυτευοντε κανονικα,οπωτε το πρωτο και το δευτερο φυτευοντε και η ανουμπια δενετε.

Οι απαιτησεις δεν πολλαπλασιαζοντε,αν εχεις φυτα με λιγες απαιτισεις ετσι θα μεινουν.Αν θες αντι για co2 μπορεις να ριχνεις καθημερινα excel εφοσον δεν εχεις φυτα που τα λιωνει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε βρίσκω κάποιο ξύλο που να μου αρέσει και επειδή τα πετ σοπ δεν ανανεώνουν συχνά το stock τους, υπαρχει κάποιο μαγαζί να προτεινετε που να εχει μεγαλύτερη ποικιλια η θα πρεπει να γυρίζω τα πετ σοπ όλης της Αθήνας;

Επίσης για να πάρω την άμμο, ειναι κάτι που πρεπει να γνωρίζω in advanced;

Και μια ερώτηση απο περιέργεια:

Αυτά τα "δέντρα" ειναι απλα ξύλα που εχουν δέσει java moss η ειναι κανονικό δέντρο; (http://4.bp.blogspot.com/-aU8rqen17c8/T-GLgwXyrHI/AAAAAAAAA-A/pze50O4AVc8/s1600/planted.jpg)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε βρίσκω κάποιο ξύλο που να μου αρέσει και επειδή τα πετ σοπ δεν ανανεώνουν συχνά το stock τους, υπαρχει κάποιο μαγαζί να προτεινετε που να εχει μεγαλύτερη ποικιλια η θα πρεπει να γυρίζω τα πετ σοπ όλης της Αθήνας;

Επίσης για να πάρω την άμμο, ειναι κάτι που πρεπει να γνωρίζω in advanced;

Και μια ερώτηση απο περιέργεια:

Αυτά τα "δέντρα" ειναι απλα ξύλα που εχουν δέσει java moss η ειναι κανονικό δέντρο; (http://4.bp.blogspot.com/-aU8rqen17c8/T-GLgwXyrHI/AAAAAAAAA-A/pze50O4AVc8/s1600/planted.jpg)

:)

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος να μην ειναι πολυ ψιλη σαν πουδρα γιατι θα σου πετρωσει.Διαβασε εδω.

Θυμησε μου λιγο τι ψαρια θα βαλεις στο ενυδρειο σου?

Τα δεντρα που βλεπεις ειναι απλα ξυλα για ενυδρειο με μοςς,αλλα η μαγκια ειναι το κλαδεμα για να σου γινει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλουμε γκάπι ή νέον ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει. Λέμε προς γκάπι λόγο ευκολίας νερου (να μη χρειάζεστε να το μαλακωνουμε κτλ)

Τα παραπάνω φυτα μπορούν να μπουν αυθημερόν η και αυτά θέλουν 6μηνο για να στρώσει η άμμος;

Προς το παρών έχω κάτι ταμπλετες της jbl kugeln τις οποίες μου έδωσαν μαζί με τις ανουμπιες. Αυτές κανουν για την αμμο η αφήνουν ιζημα;

Και τέλος για τα ξύλα, υπαρχει κανας δρόμος που να εχει πολλα μαγαζια μαζεμένα για να μη τρέχω απο εδώ και απο εκει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...