Jump to content

Τα Νεύρα Μου,τα Χάπια Μου


PanaGreco

Recommended Posts

Ρε παιδιά καλά χρυσά τα Corry μου (sterbai) αλλά έχω βαρεθεί να στρώνω τον βυθό κάθε 2-3 ημέρες.

Έχουν την μανία να σκάβουν μπροστά μπροστά και μου χαλάνε τον βυθό στο σημείο αυτό κάνοντας λοφάκια δίπλα !!!! Καλά πως μεταφέρουν την άμμο?

47f2c3ccb1d281bd255d80acd6d24566_zps122c

Link to comment
Share on other sites

Ααααα φιλε Παναγο,ετσι ειναι αυτα τα ψαρακια που διαλεξες,μπουλντοζες! :P

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κωστή δεν ήταν έτσι στις αρχές. Τώρα μήπως επειδή μεγάλωσαν και έχουν γίνει ''μουλάρια'' το κάνουν αυτό ? Μήπως ετοιμάζουν καμιά γέννα?

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε Παναγιώτη δε βαριέσαι να κάνεις αυτή τη δουλειά κάθε δυο μέρες? :hysterical: :hysterical:

Πάντως είμαι σίγουρος πως εσύ θα βαρεθείς πιο γρήγορα από τα γατοψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Παναγιωτη.....ασε τα ''καημενα'' τα ψαρακια να φτιαξουν τον βυθο που θελουν!!!!Γιατι τους τον χαλας συνεχεια?????? :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Παναγιωτη.....ασε τα ''καημενα'' τα ψαρακια να φτιαξουν τον βυθο που θελουν!!!!Γιατι τους τον χαλας συνεχεια?????? :D :D :D

Πες τα ρε Γιώργο. Φαντάσου τωρα σε ενα παράλληλο σύμπαν, τα Corydoras του Πάνου να γράφουν σε φόρουμ με την επωνυμία "LANDZONE" ......"Ρε παιδιά, εκείνος ο άνθρωπος, ο ψηλός, ο ένας απο τους τέσσερις που έχουμε και πιο τσαμπουκας απο τους άλλους, μάλλον ο κυρίαρχος, μας χαλάει συνέχεια το βυθό. Κάθε μέρα τον σκάβουμε μετά κόπων και βασάνων και τον φτιάχνουμε όπως θέλουμε και την επόμενη μέρα "τσούπ" έρχεται ο τύπος, βάζει χέρι στο νερό και τον στρώνει πάλι και τον κάνει ίσιο. Τι να κάνουμε; Για ποιο λόγο μπορεί να το κάνει ο τύπος; Παίζει να ειναι στρεσσαρισμένος απο κάτι;"

Πάνο γνώμη μου ειναι να τα αφήσεις να κανουν αυτο που η φύση τους επιτάσσει. Αφού ειναι στη φύση τους να σκάβουν, δε πρεπει να επεμβαίνεις. Φτιάχνουν το περιβάλλον τους; ικανοποιούν την περιέργειά τους;......οτι ειναι, ειναι στη φύση τους σίγουρα!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε Γιώργο. Φαντάσου τωρα σε ενα παράλληλο σύμπαν, τα Corydoras του Πάνου να γράφουν σε φόρουμ με την επωνυμία "LANDZONE" ......"Ρε παιδιά, εκείνος ο άνθρωπος, ο ψηλός, ο ένας απο τους τέσσερις που έχουμε και πιο τσαμπουκας απο τους άλλους, μάλλον ο κυρίαρχος, μας χαλάει συνέχεια το βυθό. Κάθε μέρα τον σκάβουμε μετά κόπων και βασάνων και τον φτιάχνουμε όπως θέλουμε και την επόμενη μέρα "τσούπ" έρχεται ο τύπος, βάζει χέρι στο νερό και τον στρώνει πάλι και τον κάνει ίσιο. Τι να κάνουμε; Για ποιο λόγο μπορεί να το κάνει ο τύπος; Παίζει να ειναι στρεσσαρισμένος απο κάτι;"

Πάνο γνώμη μου ειναι να τα αφήσεις να κανουν αυτο που η φύση τους επιτάσσει. Αφού ειναι στη φύση τους να σκάβουν, δε πρεπει να επεμβαίνεις. Φτιάχνουν το περιβάλλον τους; ικανοποιούν την περιέργειά τους;......οτι ειναι, ειναι στη φύση τους σίγουρα!

Τι ειπες τωρα ρε ανθρωπε;;;; Καλα εισαι πολυ μπροστα!

Panαgreco θα αφησεις ποτε το ενυδρειο στην ησυχια του; Δεν ειναι πινακας ζωγραφικης να τον φτιαξεις οπως θες, ειναι ζωντανος βιοτοπος!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ θα με βρείτε να έχω λίγο διαφορετική άποψη.

Καταρχήν ναι είναι ένας ''πίνακας ζωγραφικής'' μόνο που είναι ζωντανός. Για αυτό και τον έχω στο σαλόνι και όχι στην αποθήκη. Θα πρέπει λοιπόν να μου αρέσει αυτό που βλέπω και να ικανοποιεί τις δικές μου αισθητικές απαιτήσεις προσπαθώντας να δώσω το καλύτερο που μπορώ για τα ψάρια με κάποιες παραδοχές και με κάποιους συμβιβασμούς.

Αν η επιλογή των corrys ή του βυθού είναι λάθος για αυτό που θέλω τότε φταίω εγώ και θα πρέπει να αντικατασταθούν. Το τελικό όμως αποτέλεσμα θα είναι αυτό που θέλω εγώ.

Αν ήθελα να αφήσω τα ψάρια στην φύση τους τότε δεν θα τα έβαζα καν στο ενυδρείο. Κανένα ψάρι που έχουμε στα ενυδρεία μας δεν είναι στην φύση του. Συμβιβασμούς κάνουμε και οι δύο και επειδή φυσικά δεν μπορώ να ζητήσω από τα ψάρια να συμβιβαστούν το κάνω εγώ. Αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ είμαι το χόμπι του ενυδρείο αλλά το αντίθετο.

Υπηρετώ το χόμπι και όχι αυτό εμένα.

Δεν τρέφω αυταπάτες. Το να κρατάμε οποιοδήποτε είδος ζωντανού οργανισμού στο σπίτι ,απο ψάρι μέχρι δεινόσαυρο είναι εγωιστικό και το κάνουμε για την δική μας αυταρέσκεια. Είμαι σίγουρος ότι αν τα ψάρια μας μπορούσαν να μιλήσουν θα σε παρακάλαγαν να τα αφήσεις ελεύθερα. Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτούσες τον σκύλο σου θα ήθελε να τον βγάζεις περισσότερες ώρες για βόλτα ή άντε να εξηγήσεις στην σκυλίτσα σου ή την γατούλα σου γιατί δεν τα αφήνεις να ζευγαρώσουν.

Αν λοιπόν στα Corry μου δεν τους αρέσει εκεί που τα έχω ή έχουν ψυχολογικά προβλήματα μπορώ να το καταλάβω αλλά δεν μπορώ να τα αφήσω να μου χαλάνε αυτό που θέλω και αυτά να μην περνάνε καλά.

Για αυτό και ρώτησα αν μπορεί να μου πει κάποιος γιατί ξαφνικά άρχισαν να σκάβουν μήπως υπάρξει μια λογική εξήγηση και χρειάζονται κάτι που μπορώ να τους προσφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσικη συμπεριφορα των corys.....

Αν δεν σου αρεσει τα βγαζεις και ησυχαζεις αφου θελεις τον βυθο αλφαδι

Δεν ειναι λυση να τον στρωνεις καθε μερα

Φιλικα Βασιλης :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει θα συμφωνήσω μαζί σου αλλα δεν είπα οτι ειναι η φύση τους ο χώρος που ζουν αλλα οτι ειναι στη φύση τους να σκάβουν πως πχ αν είχες ενα πλέκο που θα σου έτρωγε τα φυτα. Εκει τι θα έκανες; Θα τον έβγαλες λογικά. Αν συνεχίσουν λοιπόν να το κανουν και σε ενοχλεί τόσο πολύ και κουραστείς να ισιωνεις το βυθό, μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς να τα βγάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Πάνο το ξέρουμε ότι τα Corry σκάβουν. Το ερώτημα και το ενδιαφέρον μου ήταν να μάθουμε γιατί αυτή η ξαφνική αλλαγή στην συμπεριφορά που μέχρι τώρα απλά αναμοχλεύανε την άμμο ενώ τώρα σκάβουν σε ένα συγκεκριμένο σημείο μάλιστα.

Για να λυθεί ένα πρόβλημα πρέπει να το καταλάβουμε. Το οφείλουμε στα ψάρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Πανο εκει που λες δεν ειναι εκει που καθονται ολα μαζι οταν κλεινουν τα φωτα;

Link to comment
Share on other sites

Πανο εκει που λες δεν ειναι εκει που καθονται ολα μαζι οταν κλεινουν τα φωτα;

Ναι εκεί ακριβώς. Σκέφτεσαι κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι οτι θα παρεις πολλα χαπια ακομη γιατι τα ψαρια δεν θα αλλαξουν! Μαλλον θα αλλαξουν αλλα οποτε θελουν αυτα! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ θα με βρείτε να έχω λίγο διαφορετική άποψη.

Καταρχήν ναι είναι ένας ''πίνακας ζωγραφικής'' μόνο που είναι ζωντανός. Για αυτό και τον έχω στο σαλόνι και όχι στην αποθήκη. Θα πρέπει λοιπόν να μου αρέσει αυτό που βλέπω και να ικανοποιεί τις δικές μου αισθητικές απαιτήσεις προσπαθώντας να δώσω το καλύτερο που μπορώ για τα ψάρια με κάποιες παραδοχές και με κάποιους συμβιβασμούς.

Αν η επιλογή των corrys ή του βυθού είναι λάθος για αυτό που θέλω τότε φταίω εγώ και θα πρέπει να αντικατασταθούν. Το τελικό όμως αποτέλεσμα θα είναι αυτό που θέλω εγώ.

Αν ήθελα να αφήσω τα ψάρια στην φύση τους τότε δεν θα τα έβαζα καν στο ενυδρείο. Κανένα ψάρι που έχουμε στα ενυδρεία μας δεν είναι στην φύση του. Συμβιβασμούς κάνουμε και οι δύο και επειδή φυσικά δεν μπορώ να ζητήσω από τα ψάρια να συμβιβαστούν το κάνω εγώ. Αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ είμαι το χόμπι του ενυδρείο αλλά το αντίθετο.

Υπηρετώ το χόμπι και όχι αυτό εμένα.

Δεν τρέφω αυταπάτες. Το να κρατάμε οποιοδήποτε είδος ζωντανού οργανισμού στο σπίτι ,απο ψάρι μέχρι δεινόσαυρο είναι εγωιστικό και το κάνουμε για την δική μας αυταρέσκεια. Είμαι σίγουρος ότι αν τα ψάρια μας μπορούσαν να μιλήσουν θα σε παρακάλαγαν να τα αφήσεις ελεύθερα. Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτούσες τον σκύλο σου θα ήθελε να τον βγάζεις περισσότερες ώρες για βόλτα ή άντε να εξηγήσεις στην σκυλίτσα σου ή την γατούλα σου γιατί δεν τα αφήνεις να ζευγαρώσουν.

Αν λοιπόν στα Corry μου δεν τους αρέσει εκεί που τα έχω ή έχουν ψυχολογικά προβλήματα μπορώ να το καταλάβω αλλά δεν μπορώ να τα αφήσω να μου χαλάνε αυτό που θέλω και αυτά να μην περνάνε καλά.

Για αυτό και ρώτησα αν μπορεί να μου πει κάποιος γιατί ξαφνικά άρχισαν να σκάβουν μήπως υπάρξει μια λογική εξήγηση και χρειάζονται κάτι που μπορώ να τους προσφέρω.

Εδώ τα έιπες όλα!!!!!

Πάντως αν θες μπορώ να σε απαλλάξω από το πρόβλημα σου. Πες μου που μένεις να έρθω να τα πάρω να τα βάλω με τα δικά μου για να στα εκπαιδεύσουν ………….

Link to comment
Share on other sites

Εδώ τα έιπες όλα!!!!!

Πάντως αν θες μπορώ να σε απαλλάξω από το πρόβλημα σου. Πες μου που μένεις να έρθω να τα πάρω να τα βάλω με τα δικά μου για να στα εκπαιδεύσουν ………….

Θα σε έχω υπόψη μου. Τα δικά σου δεν σκάβουν?

Link to comment
Share on other sites

Εκτος κι αν φτιαχνετε φυτεμενα ή ενυδρεια εκθεσεων που ειναι για ενα μηνα στην εντελεια τα ενυδρεια ειναι ενας μικρος βιοτοπος!

Παναγιωτη τα ειπαμε κι απ το τηλεφωνο!

Οι ζωντανοι οργανισμοι δεν μπορουν να περιοριστουν! Κανουν αυτο που θελουν! Τα φυτα φυτρωνουν στραβα, τα παρακλαδια τους βγαινουν οπως να ναι, τα ψαρια σκαβουν, αφοδευουν, μεταφερουν χαλικια, τρωνε φυτα, αλγες βγαινουν κτλ!

Δεν λεω πως δεν πρεπει να ασχολειστε αλλα αν καθεστε και ασχολειστε συνεχεια με την εντελεια του ενυδρειου χανετε το νοημα της χαλαρωσης απ αυτο και παθαινετε αυτο που λεει ο τιτλος!

Αστε τα ενυδρεια στην ησυχια τους! Οσο πιο πολυ τα πειραζετε τοσο θα σας πειραζουν κι αυτα!

Σιγουρα ολα τα παραπανω που αναφερεις Παναγιωτη ισχυουν αλλα αν θελετε κατι τελειο το γυρνατε σε ψηφιακο και το φτιαχνετε οπως θελετε χωρις αλγες σκαψιματα κτλ!

Αυτης της αποψης ειμαι!

Link to comment
Share on other sites

Θα σε έχω υπόψη μου. Τα δικά σου δεν σκάβουν?

Τα έχω σε πολύ ψιλό χαλίκι. Κάτι προσπαθούν αλλά δε τα καταφέρνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...