Jump to content

Λιγη Βοηθεια


Recommended Posts

καλησπερα.

εχω στην κατοχη μου ενα ενυδρειο 30 λιτρα οπου μολις ολοκληροσω το στρωσιμο θα βαλω γκαπυ.

για βυθο εχω χαλικακι ψυλο το οποιο το μαζεψα απο την θαλασσα, το καθαρησα παρα πολυ καλα και το τοποθετησα.

εχω βαλει και 4 ζωντανα φυτα. hygrophila lacustris, limnophila sessiliflora, rotala green, nesaea crassicaulis και 1 ριζα.

βρησκομαι στην διαδικασια στρωσιματος εδω και 2 μερες. προσθετοντας καθημερινα τροφη ψαριων και συγκεκριμενα beta bio-gold.

στο φιλτρο εχω τοποθετησει μπλε σφουγκαρι μεσαιων πορων και mini syporax.

ειναι απαρετητο να ριξω βακτηρια στο νερο?

η να συνεχισω προσθετοντας καθημερινα τροφη? μεχρι να δημιουργηθουν απο μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις και βακτήρια. Στα 30 λίτρα θα δυσκολευτείς λίγο με τα guppies. :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι νομίζω ότι έχεις κάνει λάθος με χαλίκιαπό την θάλασσα θα έχεις προβλήματα με ph κ kh κ με τι τρόπο το καθαρίσεις? Εγώ στην θέση σου θα το έβγαζα από μέσα..αλλά ας μας πουν οι εμπειροτεροι..

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

1)το χαλικι πριν το βαλω το εβρασα για 2 ωρες και μετα το ξεπλυνα πολλες φορες με καθαρο νερο.

οταν το τοποθετησα στο ενυδρειο και προσθεσα το νερο δεν θολοσε καθολου.

2)γιαυτο το λογο επελεξα γκαπυ. θελουν σκληρο νερο!!!

3) γκαπυ θα παρω μονο 3 θιλυκα. δεν θα εχω γενιτουρια :)

δηλαδη εαν δεν προσθεσω βακτηρια το ενυδρειο δεν προκειτε να ''στρωσει''?

ο χρονος αναμονης δεν με ενοχλει!!!

Έγινε επεξεργασία - giwrgos26
Link to comment
Share on other sites

Θα στρώσει και χωρίς βακτήρια. Αν θέλεις να στρώσεις με τροφή , υπολόγιζε 40 ημέρες.

Καλό θα ήταν να μην ρίχνεις κάθε μέρα τροφή όμως. Πάρε ένα τούλι και βάλε μέσα την τροφή, αντί να την ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο.

Ρίξε μια ματιά στα θέματα που έχω στην υπογραφή μου. ;)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

1)το χαλικι πριν το βαλω το εβρασα για 2 ωρες και μετα το ξεπλυνα πολλες φορες με καθαρο νερο.

οταν το τοποθετησα στο ενυδρειο και προσθεσα το νερο δεν θολοσε καθολου.

2)γιαυτο το λογο επελεξα γκαπυ. θελουν σκληρο νερο!!!

3) γκαπυ θα παρω μονο 3 θιλυκα. δεν θα εχω γενιτουρια :)

δηλαδη εαν δεν προσθεσω βακτηρια το ενυδρειο δεν προκειτε να ''στρωσει''?

ο χρονος αναμονης δεν με ενοχλει!!!

Θα στρώσει και έτσι. Απλά τα έτοιμα βακτήρια επιταχύνουν την διαδικασία. Σκέφτηκες να πάρεις μπόλι από κάποιον άλλο; Για το χαλίκι σου για να είσαι σίγουρος για την καταλληλότητα του, μια μέτρηση σκληρότητας και πεχά του νερού θα σε διαφωνήσει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να εχει προβλημα με το ph και τις σκληροτητες?

Αφου εχει γκαπυ και αυτα τα ψαρια θελουν σκληρο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να εχει προβλημα με το ph και τις σκληροτητες?

Αφου εχει γκαπυ και αυτα τα ψαρια θελουν σκληρο νερο.

Το έχει μαζέψει από την θάλασσα και αν δεν το έχει πλύνει καλά ίσως να του δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο να μη το εχει πλυνει καλα και αλλο να του ανεβαζει το ph και τις σκληροτητες,το λεω γιατι βλεπω και του λετε ολοι γι αυτο.

Εννοειτε οτι αν δεν το εχει πλυνει καλα μπορει να εχει προβλημα,αλλα με τις σκληροτητες και το ph δεν θα εχει προβλημα γιατι αυτα τα ψαρια που εχει θελουν σκληρο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο να μη το εχει πλυνει καλα και αλλο να του ανεβαζει το ph και τις σκληροτητες,το λεω γιατι βλεπω και του λετε ολοι γι αυτο.

Εννοειτε οτι αν δεν το εχει πλυνει καλα μπορει να εχει προβλημα,αλλα με τις σκληροτητες και το ph δεν θα εχει προβλημα γιατι αυτα τα ψαρια που εχει θελουν σκληρο νερο.

Κώστα τα ψάρια εντάξει, τα φυτά όμως; Κάποια είδη έχουν θέμα με το πολύ σκλιρό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα φυτα πανε και σε σκληρο νερο,ειναι λιγα τα φυτα που θελουν μαλακο νερο Σταματη.

Υπαρχουν πολλα ενυδρεια με ζωοτοκα και ασβεστολυθικα υλικα μεσα που ειναι και φυτεμενα και δεν εχουν προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

To χαλίκι ο φίλος είπε οτι το έβραζε 2 ώρες.Φυσιολογικά όχι μόνο θα έχει καθαρίσει αλλά θα έχει αποστειρωθεί κιολας :)

σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

1)το χαλικι πριν το βαλω το εβρασα για 2 ωρες και μετα το ξεπλυνα πολλες φορες με καθαρο νερο.

οταν το τοποθετησα στο ενυδρειο και προσθεσα το νερο δεν θολοσε καθολου.

2)γιαυτο το λογο επελεξα γκαπυ. θελουν σκληρο νερο!!!

3) γκαπυ θα παρω μονο 3 θιλυκα. δεν θα εχω γενιτουρια :)

δηλαδη εαν δεν προσθεσω βακτηρια το ενυδρειο δεν προκειτε να ''στρωσει''?

ο χρονος αναμονης δεν με ενοχλει!!!

Γεννητούρια δεν θα έχεις εφόσον κανένα από αυτά που θα πάρεις δεν θα είναι εγκυος ;)

Aπό την άλλη μην νομίζεις οτι βάζοντας μόνο θυληκα δεν θα παίζουν ξύλο :)

Aν δεν το έχεις κάνει ήδη ρίξε και μια ματιά στο προφίλ τους

Poecilia reticulata

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις.

το χαλικι οπως ειπα και ποιο πανω το εχω ""παρακαθαρησει"" χωρια οτι πριν βαλω στο φιλτρο τα απαρετητα υλικα για να ξεκινισω την βιολογια (μινι σιποραξ)

το ειχα και δουλευε 5 μερες με μπλε σφουγγαρι και ανθρακα.

τροφη ποσο περιπου να βαζω και καθε ποτε?

αυτες τις 2 μερες εβαζα 10 μπιλακια την φορα. (ημερα)

και κατι αλλο να σας ρωτησω.

τα φυτα που εγραψα ποιο πανω τα φυτεψα πριν 3 μερες. οταν τα πηρα ηταν ολα απο κλαδεματα. δεν ειχαν ριζες.

γνωριζετε σε ποσο καιρο θα βγαλουν?

εχω παρει επισης και ταμπλετες βυθου (sera flore plus) ποτε να τις βαλω? ο πετσοπας μου ειπε οτι πρεπει να βγαλουν ριζες και μετα. ισχυει?

τον φωτισμο τον εχω ρυθμισει 8 ωρες την ημερα. ειναι 12w 6400k

Έγινε επεξεργασία - giwrgos26
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη αρχη κιτα για της ριζες θα αρχισουν μεσα σε μια ευδομαδα τωρα οσο για της ταμπλετες δεν ξερω γιατι δεν χρησειμοποιεις υγρο λιπασμα?

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν οτι οι ταμπλετες ειναι καλυτερες. και τις βαζεις εκει ακριβως που χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

αρκει να μην βαλεις πολλες.μετα θα μπλεξεις με αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μη μπερδευεστε,καποια φυτα τραβανε θρεπτικα απο τις ριζες και εκει θελουμε υποστρωμα η ταμπλετες,καποια αλλα ομως τραβανε απο τα φυλλα και εκει θελουν υγρο λιπασμα.Δεν βαζουμε υγρο παντου η ταμπλετες παντου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

θελω λιγο την βοηθεια σας.

βρισκομαι στην φαση στρωσιματος. ειμαι στην 9η μερα.

σημερα εκανα μετρισεις για nh4 και n02 με υγρα τεστ της sera.

εχω nh4 10mg/l και n02 2mg/l. θερμακρασια εχω 28 βαθμους.

ριχνω καθε μερα 10 μπιλακια beta bio gold.

να μειωσω καθολου την τροφη? οι τιμες που εχω ειναι καλες αναλογα την ημερα που διανιω?

βακτηρια δεν εχω ριξει καθολου.

ξεκινισα το στρωσιμο μονο με την τροφη που αναφερω και καθε μερα προσθετω την ιδια δοση.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μετράς αμμωνία και νιτρώδη σημαίνει ότι ο κύκλος του αζώτου έχει ξεκινήσει. Θα ολοκληρωθεί όταν θα έχεις αμμωνία 0, νιτρώδη 0 και νιτρικά πάνω από 0. Για την τροφή δεν ξέρω να σου απαντήσω, δεν έχω στρώσει ποτέ ενυδρείο με αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ρίχνεις κάθε μέρα τροφή. Ξεκίνα να ρίχνεις και βακτήρια. Μέτρα μετά από 5 ημέρες και πες μας τα αποτελέσματα. :)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

εαν δεν ριξω βακτηρια υπαρχει προβλημα?

τροφη καθε ποτε να ρίχνω και πόσο περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν ρίξεις βακτήρια, απλώς θα σου επιταχύνει την διαδικασία η προσθήκη.

Αν ρίχνεις επί 9 ημέρες κάθε μέρα τροφή, σου προτείνω να βάλεις λίγη μέσα σε τούλι ή σε απόχη με ψιλό "μάτι" μετά από 4 ημέρες πάλι.

Όλα αυτά σύμφωνα με τις μετρήσεις πάλι. ;)

Link to comment
Share on other sites

ok. θα ριξω τροφη παλι σε 4 ημερες. βακτηρια δεν θα βαλω.

θελω να κανω το στροσιμο μονο με τροφη απο το 0.

μετρησεις κανω ανα 4 ημερες

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την τροφή κάπου , μην την ρίχνεις έτσι μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...